Japonská společnost STAX je jedním z předních specialistů na výrobu sluchátek a jejich elektrostatické výtvory tvoří v podstatě svět sám pro sebe. Možná to při jisté nenápadnosti STAX není zřejmé, ale firma patří mezi nejstarší stále ještě fungující audio výrobce na světě, byla založená už v roce 1938 a roku 1959 vyrobila první elektrostatická sluchátka, což definovalo jejich cestu světem sluchátkového poslechu.
Základním modelem firmy, nepočítáme-li malé a snadno přenosné "špunty", je na dnešní sluchátkové poměry dostupný model SR-L300, kde "L" znamená Lambda jako označení modelové řady, jejíž základy byly položeny již před více než 35 lety a od té doby probíhá jen decentní evoluce.
Na pohled jsou SR-L300 klasická velká sluchátka přes uši s poněkud retro feelingem - může za to zejména mřížka, tvořící vnější stranu mušlí. Konkrétně plastiková, která ale naštěstí nevrže a je pěkně zpracovaná, byť na pohled ctí estetiku spíše několik dekád starou. Ale proč ne, i to je součást "STAX zážitku".
Sluchátka váží ani ne půl kilogramu, přičemž jejich hmotnost se rozkládá na příjemný kožený týlní most, fungující jako jakési odpružení, zatímco pevnost konstrukce samé zajišťuje most druhý, pevný a vyrobený opět z plastiku. SR-L300 jsou velká a výrazná, jejich obdélníkové mušle skýtají prostor pro každé ucho, byť jsou relativně mělké, což nemusí být příjemné každému.
Pohodlné ale určitě bude nošení - už kvůli velmi dobře větrající otevřené konstrukci i tomu, že náušníky jsou tak akorát polstrované a umělá kůže je příjemná na dotek, přítlak není nepříjemný (už proto, že týlní most je plynule posuvný a přizpůsobí se jakékoliv hlavě) a přes vší hmotnost sluchátka neobtěžují na hlavě ani po hodinách poslechu.
Do každé mušle je napevno zapuštěný plochý signálový kabel (plochý kvůli minimalizaci kapacity), který když se v klasickém Y prvku spojí do jednoho, je poměrně těžký, široký, ale zase působí odolně. Na jeho konci je mohutná koncovka s charakteristickými piny - ostatně STAX prostě spojíte zase jen s elektronikou STAX. Kabel je vyrobený z bezkyslíkaté mědi.
To nejdůležitější se ale skrývá v mušlích - jde o obdélník elektrostatického měniče, kde kmitá tenoulinká (2 mikrony) polymerová filmová membrána, ručně párovaná a zavěšená mezi dvěma statickými elektrodami. Díky ultra nízké hmotnosti a velmi vysokému napětí (sluchátka vyžadují pracovní napětí kolem 580 V, ale zase jen maličkou porci proudu).
STAX SR-L300 mají psaný frekvenční rozsah 7 - 41 000 Hz, mají psanou citlivost 101 dB / 100 V / 1 kHz a nic víc se vlastně pořádně nedozvíte. A nic jiného vlastně ani potřeba není, protože koneckonců vždy budete využívat zesilovač STAX a tam i ten nejzákladnější sluchátka s klidem "nakrmí".
Sluchátka SR-L300 jsme poslouchali spolu s firemním bateriovým zesilovačem SRM-D10 a to přes USB - přes cenovou atraktivnost sluchátek samotných je kvůli specifickému způsobu "pohonu" třeba vždy mít na paměti, že nemalou částku budete muset investovat právě i do elektroniky. Srovnávali jsme se zvukem Teac NT-503 a sluchátky beyerdynamic Amiron Home, ale třeba i Sennheiser HD 26 Pro nebo IE 8 či třeba i s Koss Porta Pro CZ s tím, že primárním zdrojem zvuku bylo USB, ale okrajově i Cambridge CXC.
Elektrostatické koncepce obecně se sice vyznačují mnoha klady, ale mezi zápory lze počítat často omezenou zatížitelnost a tak trochu menší objem a energii spodních kmitočtů. SR-L300 si ale poradily s mohutnou a mocnou basovou linkou v "By your side" od Sade ("Lovers rock" | 2000 | epic | 500766 2) navýsost dobře a k našemu překvapení. Jednak tím, jak skvěle tóny zařezávaly, jak byly uvolněně oddělené a jednak ale i tím, jak hluboko se sluchátka pocitově odvážila a to se slušným objemem. Basu je ale skutečně spíše akorát, není to mohutnost některých velkých dynamických modelů, které vám temně zamručí do ouška - STAX ctí nepřikrášlenost a díky své veliké rychlosti i přesnost, konkrétnost. Bas pak není technický, respektuje ten poddajný, vřelý charakter basů v nahrávce a je prostě celkově kultivovaný nad rámec toho, co lze čekat od sluchátek "do deseti" (byť to z výše zmíněného důvodu vlastně není až tak "do deseti").
Celkově je pak přednes STAXů famózně transparentní a analytický, aniž by ale sklouzával k nějaké strohosti. Třeba vokál Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl návykově bezprostřední, ten celkový pocit čistoty a transparentnosti přesahuje rámec dané cenové hladiny a nabízí hodně dobrou čitelnost a hodně už dospělé prokreslení, nešetřící ani drobnými nádechy nebo jemnými nuancemi. Středního pásma je objemově opět spíše tak akorát, není to "masitý", velký zvuk, ale ta excelentní čitelnost vám to bohatě vynahradí.
Na cinkotu, šumu a ševelu činelů a dalších kovových nástrojů v "Question and Answer" ze stejnojmenného alba Methenyho, Hollanda a Haynese (2004 | Nonesuch | 7559-79910-0) se pak ukázalo v dané třídě opravdu fenomenální rozlišení, kterým elektrostaty disponují. Těch nuancí, těch dozvuků, ty textury, všechno působí v této cenové hladině jako čisté zjevení. Možná, že i tady cítíte jistou tendenci hrát maličko tenčeji, ale ta celková čitelnost a analytičnost, to je něco neuvěřitelného. Z přívalu informací, podaných s nebývalou rychlostí a konkrétností, budete dozajista nadšení.
Vůbec reakce na signál jsou excelentně spořádané a cítíte, že sluchátka zvládnou zpracovat libovolně složitou hudbu s jistotou a grácií - třeba i dynamiku Janáčkovy "Symfoniety" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) zvládla SR-L300 s nadhledem, v žádném okamžiku se nepodvolují náročnosti hudby a i když, pravda, v přímém porovnání s velkými dynamickými sluchátky tu není takový ten tučný fyzický důraz, ta mohutnost, tak co do přesnosti a energie jsou skvělá.
Nejsilnější stránkou je pak pochopitelně informativnost a schopnost v klidu a s jistotou zasadit každý jeden detail v nahrávce na správné místo, jak ukázala třeba "Like a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386). Každý nástroj má své místo, každá nástrojová linka je pevná a snadno čitelná, všechno je přehledné a organizované, aniž by se to rozpadlo na jednotlivosti - stále je to hlavně hudba. Ale ta rychlost, ta transparentnost a ta blízkost zvuk, to všechno vám umožní prozkoumávat skladbu za skladbou, objevovat jemné nuance a dozvuky jak jen je libo. Rozlišení je prostě excelentní, aniž by to sklouzávalo k techničnosti nebo přílišnému tlaku, jako se to občas stává u sluchátek dynamických.
Prostor hudební scény v "Railway tracks" Johna Illsleyho ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) byl definovaný sluchátky, neměli jsme tedy nějaký obklopující pocit a stále je to klasický sluchátkový poslech "v hlavě" a to přes vší vzdušnost a dobrou pravolevou organizaci zvuku. Lokalizace jednotlivých nástrojů je ale excelentní, což samozřejmě souvisí s celkovou informativností.
Co se nám ale líbilo ze všeho nejvíc, to byla absolutní bezstarostnost a možnost poslouchat si jen tak a to cokoliv. Kupodivu přes vší jasnost, transparentnost a autentičnost zvuk nijak zvlášť nezdůrazní ani ostře nahrané momenty, jako třeba sykavky v "Ještě kousek" Báry Zmekové ("Ještě kousek" | 2013 | Jámor). Ano, víte, že tam jsou, jsou konkrétně artikulované a skutečně syknou, ale poslech vám to neotráví a dokonce vás to ani nedonutí snižovat hlasitost, není to kousavé, ale až překvapivě kultivované. Ve všem ostatním jako by sluchátka šla hudbě z cesty a nechala ji žít svým vlastním a podmanivým životem uvnitř vaší hlavy.
Kdo neměl na hlavě STAX, ten se doposud ochuzoval o mimořádně zajímavý segment sluchátkového světa, který prakticky nemá co do charakteristik konkurenci. Ač jsou SR-L300 vlastně docela dobře zaplatitelná sluchátka (a ještě celkem zaplatitelná, připočteme-li nutnost koupit i zesilovač STAX, bez něhož se neobejdete), nabízí - odhlédneme-li od "elektrostaticky" méně tělesného zvuku, zejména v basové části spektra - fantastický zvuk. Čistý, transparentní, rychlý, konkrétní, detailní a živý tak, jak to klasické dynamické koncepce ve srovnatelné ceně jen těžko nabídnou. Jsou to nicméně sluchátka konstruovaná techniky pro svůj účel, takže budete muset trochu prominout tu estetiku a materiály, které by se více hodily do 70. let. Ale koneckonců, účel světí prostředky, jak se říká a pokud si tak chcete dopřát mimořádně bezprostřední kontakt se svou hudbou, pak STAX SR-L300 (či jakýkoliv vyší model) každému "sluchátkáři" vřele doporučujeme!
Kč 9 880,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/2040-stax-sr-l300#sigProId623ae90b09
--- --- --- --- ---
KLADY
+ neslýchaná transparentnost
+ rychlost a dynamika
+ detail
+ byť ne opulentní bas, tak citelný a artikulovaný
+ celková lehkost a přesnost
+ v dané třídě prakticky bezkonkurenční realističnost
ZÁPORY
- estetika a materiály jsou účelné i v této cenové lize
- prostor pro větší uši je maličko omezený co do hloubky
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz