Firma Polk Audio je ve Spojených státech amerických, respektive asi i na více místech za oceánem poměrně velkým pojmem. V roce 1972 ji založilo několik kamarádů v marylandském Baltimore na východním pobřeží USA a od té doby pověst firmy (nyní usazené v Kalifornii), založená na solidní technice za skvělé ceny jen rostla. Nicméně Evropa pro ni byla stále tak trochu okrajovou záležitostí, hlavně proto, že esteticky i zvukově byly její produkty jednoduše laděné pro trochu jiné publikum ve Státech - až doposud, kdy bez vší pompy a trochu překvapivě přišla na svět variace řady Signature, která nenápadným "e" na konci označení jednotlivých produktů říká, že jsou zvukově laděné pro rozmlsaná evropská ouška.
Největším ze tří regálových modelů série Signature, kterou výrobce označuje jako "domácí kino s vysokým rozlišením", je regál S20e. Proč je už takto předem vymezený jako čistě domácí kino, to těžko soudit, ale každopádně patří S20e spíše k větším regálovkám.
Má vkusně zpracovanou ozvučnici protaženou na výšku i do hloubky, zato skladnou co do šířky - navíc jsou MDF panely vytvarované a velký rádius na bocích ještě podporuje dojem kompaktnosti. Nějakých 7,7 kg hmotnosti při výšce 37,6 cm, šířce 21,6 cm a hloubce 35 cm ale hovoří o tom, že za své peníze dostanete víc hmoty, než byste čekali.
Vpředu se na zesílené čelní desce nachází v hrdým nápisem "American HiFi" označeném zvukovodu nachází kopulka tweeteru i kónus středobasu, všechno zakomponované v moderním stylu a všechno estetické rozhodně nad rámec své cenové třídy.
Přejeďte pohledem kolem dokonale ozvučnice a vzadu objevíte krom očekávané standardní vaničky s jedním párem reproterminálů hlavně netypickou konstrukci, označenou štítkem PowerPort. Jde o difuzor, který výraznou špičkou zasahuje do bassreflexového otvoru a tlak vzduchu tak rovnoměrně rozlévá do všech stran krom zadní. To bude zajisté užitečné řešení třeba při instalaci blízko stěn.
O nejvyšší tóny se stará kopulka klasického průměru 2,5 cm, vyrobená je z terylenu - jde o pevnou tkaninu, známou hlavně pro svou pevnost v tahu. Středobasový reproduktor je vybavený 16,5 cm širokou membránou z polypropylenu, vyztuženého slídou. Závěs je z butylové gumy.
Výrobce se příliš nerozepisuje o technických parametrech svých výrobků a proto i u S20e najdete udaný "celkový" frekvenční rozsah 39 - 40 000 Hz a "maximální" citlivost 88 dB / W / m. Trochu extra hledání vám řekne, že výhybka dělí obě pásma na úrovni 2 500 Hz a že impedance by měla být 8 ohm.
Polk Signature S20e jsme měli možnost poslouchat v akusticky výtečně ošetřených prostorách dovozce, kde jim společnost dělala elektronika Denon - zejména PMA-800NE, DCD-800NE a DNP-800NE, ale třeba i gramofon DP-450USB. Zkoušeli jsme i spojení z akčního setu s RCD-N10 Ceol, ale třeba i AVR-X250BT, AVR-X550BT, AVR-X1500H a AVR-X2500H od Denon. Napájeno a propojeno bylo kabely InAkustik Premium, do reprosoustav vedl kabel InAkustik LS-1603. Srovnávat jsme mohli s Polk Signature S55e a S60e, ale také s Bowers&Wilkins 603 nebo 606.
Od prvních tónů "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo jasné, že Polk Audio má i přes "poevropštění" stále ten americký velký a rozmáchlý basový základ. Na tak levné a ještě regálové reprosoustavy dostanete opravdu řádnou porci hlubokých tónů a ačkoliv S20e nejdou hlouběji než nějakých 60 Hz, vynahrazují to snadností, nadýchaností a lehkostí, navíc je to bas měkký a dokáže zaplnit překvapivě velký prostor. Samozřejmě, že Polk S20e nejsou precizním nástrojem, oddělujícím jednotlivé tóny a definující exaktně jejich kontury a energii - jsou ale živé, mohutné a přesto vlastně nepodbízivé, bas je to příjemný a "hezký".
Zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl rozumně čistý a jakoby posazený opravdu hodně dopředu, až před reprososutavy a takový hodně energický až živelný. Není tu ta měkkost a sametovost jako v basovém pásmu, spíše naopak je to hlas trochu tenčí, přímočarý a vlastně jednoduše naznačený, není ale tvrdý nebo nepříjemný. Je to přednes slušně jasný a nekomplikovaný, hrající snadno a hlavně - díky tomu, že snad nějakou prací s fází signálu posouvají Polk vokál skutečně hodně dopředu, tak působí v dané třídě pěkně bezprostředním dojmem.
Cinkot kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS-6111152) byl jadrný, snad maličko tvrdší, ale ne ostrý, byl to zvuk možná kratší, ale přímočarý, zřetelný a vlastně pěkně znělý. Je to snad trochu efektní ladění díky celkově velké energii, ale ani s levnější elektronikou nemají Polk S20e tendenci být kousavé.
Coplandova "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) byla taková dynamická "Amerika ve spreji". Zvuk je spíše nadýchaný, ale je řádně velký, živý, působí sytým dojmem a dynamický ráz je snadno zvládnutý, zvuk se pocitově pěkně nadechne a na to že jde o levné regálovky umí vyplnit prostor.
Že Signature S20e nejsou žádnými precizními analytickými nástroji, o tom jsme se přesvědčili v "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) - na druhou stranu, reprosoustavy mají zátah v basech a pěkně zacinkají na výškách a díky jakési celkové přímosti a energii je v nich dost informací, aby vás už hudba bavila. Musíte si jen dát pozor na správnou hlasitost - S20e potřebují maličko "postrčit", ale nesmíte hrát ani moc nahlas, to jim nedělá moc dobře.
"Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) ukázala, že i ve velkém prostoru a relativně daleko od sebe (minimálně vzhledem k své velikosti) umí Signature S20e udržet slušně spojitý prostor, i tady je patrné takové to "velké" americké ladění. Trochu možná cítíte ozvučnice v prostoru, ale na druhou stranu - v rámci cenové kategorie není absolutně co vyčítat, protože Polk umí nabídnout pocit férově přehledné scény.
Co je pak nejdůležitější, to je jakási celková fajnová kulatost a nadýchanost, kdy i komplexní skladby typu "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) zní prostě dobře. Je to zvuk bohatý a relativně klidný, byť s výrazným vokálem a s kontrolou, která je v rámci dané třídy dobrá. To důležité je, že reprosoustavy umí tak nějaký dýchat a gradovat energii kde je třeba a je to zvuk "v pohodě".
Větší regálovky Polk Signature S20e jsou zajímavou alternativou v kategorii pod 10 000,- Kč - nabízí totiž zvuk živý a přesto kulatý a takový americký velký, jsou příjemně plnokrevné a díky tomu, že se umí nadechnout v dynamických pasážích, působí celkově zábavným dojmem, rozehrávají se pocitově snadno a umí tak nějak vyplnit prostor a to i větší, než by jim dle velikosti mělo příslušet. Ačkoliv jsou S20e primárně určeny domácí kino (čemuž odpovídá i jejich přeci jen efektní ladění s co do objemu zdůrazněnými konci pásem a vokálním spektrem zdůrazněnými jaksi co do energičnosti), použitelné bezezbytku jsou i jako hlavní pár klasického sterea základní třídy. Jejich jediným realistickým limitem vůči ceně tak je to, že nemohou hrát úplně nahlas a vůbec jim sluší takové ty "běžné" poslechové úrovně. Každopádně co do poměru cena výkon jsou Signature S20e rozhodně zajímavé.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkově upravovanou akustikou. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.
Naměřená frekvenční odpověď celkem odpovídá "mírně loudness" pocitu z poslechu, je zajímavé pozorovat, jak se woofer chová - ještě na 50 Hz hraje ve volném prostoru s poklesem -10 dB (takže takové frekvence využijete při umístění poblíž stěny), na 60 Hz už ale má plnou energii. Zdůrazněná jsou tu pásma 60 - 100 a 200 - 700 Hz, což dává celkový dojem plnosti a bohatosti. Zdůrazněné jsou ale i výšky od úrovně cca 5 000 Hz výše s tím, že kolem 12 kHz je energie opravdu hodně. Přestože křivka se může zdát rozkolísaná, s ohledem na cenu je slušné, že se od 60 do 20 000 Hz vejde do tolerance +/- 4 dB. Plnější spodní i nejvyšší frekvence jsou jasně namířené na efektní reprodukci.
Sedlo na křivce impedance (červená) mezi výraznými peaky v basových oktávách svědčí o naladění bassreflexu na hranici 45 Hz, impedance na několika místech klesá až na 4 ohmy, ale nemělo by to být nic, co by přehnaně zatížilo i základní elektroniku. Nejsou tu navíc žádné výrazné stopy po přítomnosti vnitřního stojatého vlnění či rezonancích kabinetu, které by mohly zkreslovat výstup. Elektrická fáze má několik relativně prudkých výkyvů, zejména v oblasti pod 100 Hz by mohla být zátěž přeci jen nadprůměrná zejména při vyšších hlasitostech.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 7 490,-
Kč 16 490,- - set s Denon RCD-N10 Ceol
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/2017-polk-signature-s20e#sigProId23f46392d5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá cena za rozumnou kvalitu
+ poměrně živý a kulatý zvuk
+ celkem plnokrevná reprodukce
+ dost basu z malého prostoru
ZÁPORY
- nesnesou příliš vysokou hlasitost
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz