Japonské slovo HANA (respektive znak 華) odkazuje na „rozkvět“, potažmo přeneseně také na „nádheru“ a další pozitivní aspekty všehomíra. Audiofilové si tuto všeobjímající krásu poměrně často – zejména ti starší a lehce nostalgičtí – spojují s vinylovým audio řetězcem, v kterémžto segmentu pak pod výše zmíněným jménem operuje (relativně) malá japonská značka, která dokázala zaujmout zejména dostupnými přenoskami s líbezným zvukovým laděním.
Praktickým vrcholem nabídky vyjma trochu exotické přenosky Urushi jsou černé přenosky řady M, kde MH značí vysoké výstupní napětí a ML zase nízké, jinak jsou přenosky koncepčně identické, tak jako u základní série EH / EL a střední SH / SL. Všechny modely mimochodem vyrábí gigant v oboru, tokijská firma Excel Sound Corporation, sloužící pro nemalou část světové produkce mnoha a mnoha značek.
Tělo přenosky je vyvedeno v kombinaci elegantní černé klasického jednoduchého tvaru se zlatými prvky. Materiálem je Delrin – tento termoplastický polymer má vysokou tuhost, vysokou mechanickou odolnost, netrpí teplotními rozdíly a obecně se velmi dobře hodí na něco, co má být rozumně lehké a přitom velmi pevné a málo rezonující, což se jeví být jako přesně na míru šité výrobě přenosek.
Osazená chvějka je vyrobena z tvrzeného hliníku a zakončená hrotem z přírodního diamantu s tvarem MicroLine – to jsou patrně hlavní základní rysy, které vám o přenosce poví to důležité. Důležité samozřejmě je i to, že (tak jako je tomu bez výjimky v celém katalogu firmy) je model ML elektrodynamická přenoska s pohyblivou cívkou (neboli MC). Nízká výstupní úroveň v tomto konkrétním případě znamená 0,4 mV / 1 kHz.
Z dalších parametrů stojí za zmínku soulad kanálů s rozdílem pod 1,5 dB, případně i naprosto běžný vyžadovaný přítlak na hrot 2 gramy. Přeslechy mezi kanály mají úroveň 30 dB / 1 kHz, což je v analogovém světě dobrý standard. Nadprůměrný je pak frekvenční rozsah 12 – 45 000 Hz. Impedance na 1 kHz činí 8 ohm a doporučené zatížení „více než 100 ohm“. Budete potřebovat také raménko, které zvládne mírně nadstandardní hmotnost přenosky 9,5 g.
Celkově by dle parametrů neměl být u HANA ML žádný problém při použití běžných MC phono předzesilovačů a běžných „lepších“ gramofonů – žádný z technických parametrů a požadavků nepatří do sféry exotických.
Přenosku ML jsme měli možnost poslouchat na redakčním gramofonu VPI Scout s raménkem Jelco SA-250, přesné otáčení zajišťuje VPI ADS a gramofon stojí na antirezonančním řešení IsoAcoustics DELOS. Jako phono slouží Grandinote Celio, poslouchalo se přes Kinki Studio EX-P7 / EX-B7 nebo Norma Audio SC-2 LN / Revo PA 160 MR s napájením GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Kompletně bylo vždy propojeno kabely Nordost Heimdall 2 a to v kompletní signálové i napájecí cestě. K porovnání jsme měli HANA EH nebo Rega Elys 2.
Kontrabas Charlie Hadena v „My Old Flame“ („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) byl mnohem, mnohem plnější a šťavnatější, než jsme očekávali, skok od přenosky HANA EH je enormní. Je to už opravdu hezky artikulovaný bas, zbavený té „hezké“ sametové vrstvičky a tím pěkně konkrétní, jistý, byť stále s vnímatelným přídechem vřelosti. Už jsme ale v kategorii, v níž hraje skutečný kontrabas, pevný, velký, se strunami napjatými a s rozmanitým zvukem, ne jen jednopolohovým brouknutím. Skvělé je, že tu stále zachován ten laskavý charakter značky, ale třeba i fyzický impuls a váha zvuku jsou už prakticky autentické.
Střední pásmo už zní s přenoskou HANA ML pěkně transparentně – přes vokál LP v její „Muddy Waters“ („Lost On You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) byl sice stále patrný jistý drobounký přídech vřelosti navrch, ale v takové té libozvučné „analogové“ formě, která neruší od prožitku. Celkově je ale zvuk příjemně prezentní, s high-endovými ambicemi v čistotě, transparentnosti a jasnosti. Díky tomu vokál možná má své lehoulinké přibarvení, ale je už skutečně krásně srozumitelný – opět je to od základního (moc pěkného) modelu HANA EH odskok o světelný rok. Stále tu zůstává ten charakteristický kulatější klid, ale je tu i energie, je tu pocit plasticity a celkově prostě pěkně podaný střední rozsah.
Tikání činelů v Eickově „Joni“ z desky „Skala“ (2011 | ECM | ECM 2187) ukazuje na kvality přenosky – je dobře zaostřené, pěkně přednesené vepředu, bez pocitu zapadlosti nebo nějaké jemnosti. Jsou to konkrétní kovová cinknutí, pěkně řízná, byť i tady třeba při vysoké hlasitosti cítíte, že přenoska je lehce jemnější. Je to ale krásný zvuk – za své nijak drastické peníze dostanete velmi dobré rozlišení, dobré dozvuky, opět prostě informativnost sahající po high-endových sférách. Navíc cítíte už plochu činelu, není to jeden jiskřící bod, ale skutečně celá znějící hmota s jistou rozlohou.
Navzdory onomu trochu decentnějšímu celkovému vyznění, které je patrně signaturou značky HANA, se nemusíte u ML bát, že by zvuk v potřebném okamžiku nebyl dostatečně intenzivní a dynamický, jak ukázal velký buben v úvodu „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263). Dopad paličky na blánu vygeneruje pevný, dobře ohraničený zvuk, který následuje to mohutné, tučné basové hřmění velkého těla bubnu. A že těla už je tu pěkná porce. Není to takový ten suše zaříznutý úder, je spíše mohutnější, tekutější, ale krásně bytelný a robustní.
V čem je patrně největší rozdíl mezi základní HANA EH a touto HANA ML, to je množství detailů, které umí z drážek vyzobat, respektive i to, jak snadno se k nim svým uchem propracujete a jak „jednoduše“ už působí – je to opět prakticky hotový high-end jak se sluší a patří. „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) je plný různých zvuků, krátkých, dlouhých, intenzivních i tichých, je to prostě bohatství informací a HANA ML už jim vládne klidnou a pevnou rukou (nebo jehlou?). Je to pěkně strukturovaný zvuk, je cítit pěkně propracovaný celý rozsah od různorodého basu po křehké, samozřejmě ohraničené vysoké tóny. Už je to skutečně pěkně transparentní a pěkně zřetelný zvuk, jednotlivé nástroje mají své kontury a ačkoliv není zvuk prvoplánově analytický (ba naopak, jako by byl maximálně organický a spojitý), je prokreslený už opravdu velice hezky a vytváří velmi autentický obraz nahrávky.
Ačkoliv oddělení kanálů není na papíře nějak (příliš) signifikantně lepší, než u základního firemního modelu, tak v „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) cítíte mnohem, ale mnohem lepší stereofonii. Je to pevně načrtnutý, zřetelný a „vyživenější“, plnější obraz. Nástroje jsou dobře oddělené, nehledě na to, že díky širší a hlubší bázi mají více místa. Je to už opravdu pěkné stereo s pocitem plasticity. Celkové ladění charakteru nebudí dojem, že by šlo o krystalický hologram, je to spíše nádherné malířské plátno, ale na přehlednosti nebo čitelnosti to nijak neubírá.
A také na svižnějších nahrávkách, jako je „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) je cítit, že HANA ML už patří do vyšší ligy. Nejen, že rockovému drajvu nevadí ono lehce měkčí ladění, ale dokonce si vychutnáte dostatečnou pevnost až tvrdost jednotlivých nástrojových linek, je to zvuk jasný, má spoustu energie a také lepší, živější tempo. Pokud je rock / metal vaším jediným žánrem, možná budete chtít ještě o něco průbojnější přenosku, tady přeci jen pořád je reziduum té „analogové krásnosti“, ale pranic to nevadí, je to velmi chytlavý zážitek, při kterém už si nožka začíná podupávat.
Přenosky HANA jsou krásné – tak jak to slibují už ve svém jméně. Základní model HANA EH je zajímavý pro každého začínajícího „gramofonistu“, téměř vrcholné provedení HANA ML už ale aspiruje na to získat si za stále ještě naprosto rozumné peníze srdce a ucho i otrlejšího „analogfila“. Je to jednak krásný kus vybavení pro potěchu oka, je to ale hlavně také už komplexní, dobře hrající, čistý a autentický kus vybavení, který váš gramofon může pošťouchnout směrem k opravdovému high-endu. A navíc přenoska snadno zapadne i k méně zkušeným vyznavačům gramofonů, protože její nároky na seřízení i nároky na phono předzesilovač jsou vlastně velmi nízké, téměř na bázi „nějak to propojte a hrajte“. HANA ML možná není tak úplně nástrojem pro ucho přísného puristy, ale pro toho, kdo od gramofonu očekává krásu a zároveň pocit vysoké kvality reprodukce je naprosto geniálním řešením, které za cenu střední třídy otevírá bránu třídy opravdu vysoké. I proto zůstává trvalou součástí redakční výbavy, protože po téhle zkušenosti není cesty zpět…
Kč 24 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/3190-hana-ml#sigProId0f3574ad01
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkný vzhled
+ nenáročné na nastavení a přizpůsobení
+ organický zvukový projev
+ pěkný bas
+ celková muzikálnost
+ dobrá míra detailu
ZÁPORY
- možná jen to, že není stroze neutrální, má přeci jen svůj jemně patrný styl
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Altei | www.altei.cz