Jihokorejští SOtM se staví být experty v oboru, který je stále ještě velkou neznámou a neprozkoumanou oblastí světa audiofilie. Segment „počítačových“ rozvodů se všemi těmi datovými přepínači, ethernetovými kabely a dalším příslušenstvím by se na mapě hi-fi poznání dozajista ještě skvěl pod krásným označením „tady žijí lvi“. Ale podobně jako u napájecích filtrů a kabelů či dalšího podobného, dnes již obecně samozřejmě přijímaného příslušenství, i tady je přijímání faktu, že „to něco dělá“ čím dál častější.
Že pak nějaký komponent typu datového přepínače může mít vliv na reprodukci (už třeba kvůli potlačení „nedatového“ šumu a brumu), to je snadno představitelné. Jenže SOtM se nezastavili u tak stále ještě relativně intuitivně vysvětlitelných záležitostí a hodně si cení také například svých izolačních řešení.
Těm kraluje iSO-CAT6 SE, neboli filtrační krabička, která se zapojuje do cesty ethernetového signálu a kterou dostanete ve Special Edition s trojicí (a tady se dozajista rozezní mnohé pochybovačné hlasy) laděných ethernetových kabelů, které mají přinést do systému různě volenou tonalitu.
Tou hlavní součástí iSO-CAT6 SE je kvádr z tvrdého plastiku, který má na každém konci jednu klasickou ethernetovou zásuvku, mezi kterými je deska s filtračními obvody. Na obou koncích je také jemnou kresbou vyznačená šipka, která naznačuje směr toku signálu – jinými slovy je filtr směrový (otočit ho jsme ale nezkoušeli).
SOtM nijak blíže nespecifikuje konkrétní vliv a technologie – píší mnoho vzletných slov o vylepšení zvuku, ale konkrétně udávají jen fakt, že iSO-CAT6SE funguje jednak jako „signálový izolátor“ a jednak jako „signálový filtr“.
Co přesně to znamená se lze dočíst jen povšechně – je tu oddělovací transformátor, je tu pak ochranné řešení, které dokáže vydržet 1 500 Vrms / 0,5 mA až po dobu 60 sekund. Signálová cesta má parametry a propustnost dle normy CAT6.
Tři dodávané kabely pak vychází z firemních modelů dCBL-CAT6, není to ale ani jeden z běžné produkce. Kabel s černým opletem má nabízet „nejvyšší rozlišení a nejdynamičtější zvuk“, tmavě šedý kabel má být „jemný a komfortní“, zatímco světle šedý kabel má hrát „někde mezi“. Protože jinak je základní řešení včetně účinnosti filtru odpovídající z větší části vyššímu modelu dCBL-CAT7, zaměřili jsme se právě na rozdílnost trojice kabelů.
Kabely se poslouchaly během několika sezení v pečlivě laděném kopřivnickém showroomu dovozce – hrálo se na Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus SIA-030 a na Rockport Technologies Avior II. Kompletně bylo propojeno kabeláží Nordost Valhalla 2, porovnávat jsme mohli se zmíněným dCBL-CAT7 nebo Nordost Heimdall 2. Součástí sestavy byl switch SOtM sNH-10G & sCLK-EX (dokonce více za sebou zařazených kusů switche), lineární napájecí zdroj SOtM sPS-500, alternativně Nordost QSource. Všechny komponenty s výjimkou zesilovače (ten používal lištu Nordost) byly napájeny přes Accuphase PS-520. Vše co šlo, bylo postaveno na Nordost Sort Kones a vůbec doplněno o širokou škálu příslušenství Nordost / QRT.
Basovému základu v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) přidal tmavě šedý kabel na objemu, jako kdyby vytáhl hluboké tóny do popředí. Zvuk byl těžší, hutnější, jakoby trochu pomalejší. Světle šedá verze je utaženější, působí nejblíže nějakému „neutrálnímu ideálu“ a blíží se stylem dCBL-CAT7 – bas je dobře konturovaný, pevný a jistý. Černý kabel pak akcentoval basovou složku ještě mnohem víc, bas měl váhu a dupající, důrazně dominantní rytmus. Hudba se spíše trošku valí, ale pro určité typy nahrávek nebo osobních preferencí je to zajímavé.
Hlas Robina Gibba v poměrně „brilantně“ nahrané „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) tmavě šedý kabel zjemnil a zakulatil, ztratila se tvrdost sykavek, celkově pak není střední pásmo tak prominentní, spíše hezky klidné a příjemné, přitom ale stále dobře konkrétní. Nejblíž audiofilskému ideálu (nebo snad recenzentově osobní preferenci…) je ale světle šedý kabel – zpěv je ze všech tří verzí nejprezentnější, opravdu pěkně prokreslený a přitom nijak akcentovaný. Černý kabel jako kdyby přidal do zvuku notnou dávku nižších středů a basů, takže i relativně vysoko posazený zpěv působí mohutněji a celý zvuk je těžký, vřelejší a vlastně nekonfliktní, ač trochu méně čitelný – to na druhou stranu může být opět zajímavé pro nahrávky špatné kvality, tedy pro odstranění jejich „hran“.
Činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) zněly přes tmavě šedý kabel zklidněně, zjemněle, ale přesto v dobrém objemu, bylo to tak akorát pro dlouhodobý poslech a přestože zmizela z určité části taková ta intenzivní tvrdost kovu, byl to stále znělý kov. Světle šedá verze se blíží klasicky audiofilsky analytickým způsobům reprodukce, tóny jsou výtečně prokreslené a informativní, tak jak jen to sestava umí. Tmavě černý kabel jako kdyby výškám ubral na energii a zároveň je trochu „ohladil“ – zvuk je kratší, kulatější, výrazně umírněnější a vřele bezkonfliktní, což opět v některých situací může být ku prospěchu věci.
Houpavě příjemná „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zněla přes tmavě šedý kabel s takovou houpavou nonšalancí, s lehce, ale ne přehnaně akcentovaným basem, je to ladění „do příjemna“, ale decentně. Světle šedý kabel je výrazně frekvenčně vyrovnaný, s pěkně trylkujícími výškami a celkově dobrou kontrolou a pocitem neutrální, dobře propracované čistoty. A černý kabel hudbu zřetelně opentlí velkým basovým základem a trochu tlumenými výškami. Právě na téhle skladbě jsme pak zkusili i úplně obyčejný LAN kabel s označením CAT6e, tj. ten, který podle mnohých stačí – bylo to zvláštní, ale v porovnání s řešením od SOtM byl zvuk výrazně plošší, ale samozřejmě bez možnosti přímého srovnání stále na vysoké úrovni, definované sestavou.
Tak, teď babo raď, jak říkává babička – jak může ethernetový kabel, byť vybavený blíže nespecifikovaným filtračním prvkem, ovlivňovat signál plynoucí v digitální doméně? Upřímně řečeno je to nad možnosti a znalosti autora tohoto textu – a přesto, stačí zavřít oči a nechat si prohazovat tři dodávané „laděné“ kabely a snadno poznáte rozdíl, protože jeden hraje „normálně“ (tam bychom si dovolili tvrdit, že žádné ladění neprobíhá a je to prostě dobře udělaný propojovací kabel), další dva ale zvukovou charakteristiku modifikují – tu „do příjemna“ u tmavě šedé verze, tu na výrazný efekt u verze tmavé. Jistě zazní názory, že jde o čistě psychoakustický vliv a nesmysl (a je pravda, že je těžké vymyslet princip, kterým modulace digitálních paketů probíhá), protože to není možné – byli bychom to také řekli a také jsme k tomu tak přistupovali, ale…ne, není to tak. Ostatně místo pochybností stačí věnovat poslechu patnáct, dvacet minut a budete mít jasno. SOtM iSO-CAT6 SE je trochu dražší, ale zajímavá hračka pro ty, kteří rádi experimentují a je jim líto, že u „digitálu“ při streamování k tomu zase tolik možností není.
Kč 20 650,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/3127-sotm-iso-cat6-se#sigProIde5617d439b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobré zpracování včetně bytelných konektorů
+ možnost skutečně ovlivnit výsledný zvuk
+ už jen samotný základní kabel je dobrou investicí pro ty, kteří mají odpovídající řetězec
ZÁPORY
- „laděné“ kablíky mají relativně limitované délky
- cenou se pasují do high-endové sféry
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz
PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz