Dědictví nezaměnitelných skotských koaxiálních reproduktorů už pár let nese značka Fyne Audio, která tuto technologii nabízí v několika řadách, širokém rozsahu cenovek a také v zajímavých Special Production (čili SP) edicích. Ty v principu používají součástky vyšší modelové řady v kabinetech té nižší a mají kouzlo „Made in Scotland“. Nejnověji se této úpravy dočkaly sedmistovkové reprosoustavy v čele s F703SP.
Hlavní konstruktér Dr. Paul Mills vzal měniče z top modelů řady F1, nějaké ty součástky z Vintage Series a všechno zakomponoval do kompaktnějších a moderněji vypadajících ozvučnic série F700. Protože však vrcholné kousky Fyne Audio používají pouze jediný koaxiální měnič, jsou F703SP přeci jen jiné a mají nový doplňující basový reproduktor.
Jinak je ale třeba říct, že F703SP jsou dost pravděpodobně nejkrásnější reprosoustavy v současné nabídce skotské značky a také nejlépe vyrobené. Kochání je už jen pohled na ně. Začíná to monstrózně masivním kovovou základnou, inspirovanou řadou F1. Mezi dvěma robustními deskami, držícími bytelné nohy s hroty vyfukuje všesměrově energie dospod mířícího bassreflexového systému BassTrax s difúzním trnem a vlastní „dekompresní“ komorou.
Ozvučnice jsou nádherně zpracované, čisté a pokryté luxusním lakem. Prakticky tu neexistují paralelní povrchy, nepočítáme-li širokou čelní desku a naopak velmi úzkou stěnu zadní. Boky jsou klenuté, horní plocha se jemnou křivkou svažuje směrem dozadu. Materiál není klasická MDF deska, ale lisovaná březová překližka.
Předku dominuje dvojice masivních reproduktorů, obkroužených výraznými rámečky s technicistními šrouby, nad nimi je obdélníček s firemním logem, přetékající až na horní plochu. Na zádech naleznete jen malou úhlednou destičku s čtveřicí WBT Nextgen terminálů 0703 a nezbytným zemnícím kolíkem, který když připojíte ke svému vybranému řešení pro uzemnění, tak odvádí bludné proudy z pohonných systémů reproduktorů a může ještě trochu pomoci vyčistit reprodukci.
Použitý koncentrický měnič IsoFlare odpovídá v základu tomu z F1-10 (je však drobně přepracovaný pro účely F703SP), má průměr 25 cm u středotónové membrány a 7,5 cm širokou tlakovou třípalcovou kalotu z titanu za kovovým nátrubkem. Prořezávaný závěs FyneFlute je tuhý a jeho struktura má potlačovat nežádoucí odrazy.
Obdobou středobasového řešení je i samostatný woofer – průměr 25 cm, FyneFlute závěs a membrána taktéž ze směsi různorodých vláken v kónickém tvaru. Cívku solidního průměru kryje kulovitá, lehce zašpičatělá prachovka ze stejného materiálu.
Frekvenční výhybka spojuje měniče ve dvou a půl pásmovém zapojení s frekvencemi filtrů na 250 a 850 Hz. Dolnopropustná část je druhého řádu, hornopropustná prvního řádu. Všechny součástky prochází ve firmě kryogenickým ošetřením – ať už se týká anglických kondenzátorů Claritycap nebo kabeláže Neotech z bezkyslíkaté mědi, tažené Ohnovou metodou (Ohno Continuous Casting) do podoby jediného krystalu.
Výrobce udává celkový frekvenční rozsah 24 – 26 000 Hz (-6 dB), jmenovitou impedanci 8 ohm s charakteristickou citlivostí vysokých 94 dB / 2,83 V / m.
Hmotné ozvučnice s váhou 56 kg měří na výšku 119,5 cm, do šířky narostly na 50,5 cm a do hloubky 46,8 cm.
Reprosoustavy jsme poslouchali v showroomu dovozce (mírně menším, než by bylo optimální) v několika kombinacích, primárně však s Accuphase DP-770 (sloužícím i jako regulace hlasitosti) a A-80. Jako alternativa sloužil AVID Accent nebo Axxess Forté 3. Prokabelováno jsme měli přes Nordost Tyr 2 a rozvod proudu zajišťovala lišta Nordost Qb8 s řádkou doplňků od QRT.
Vyšší modely Fyne Audio jsou celkem známé svou inklinací ke koncertnosti, možná i živelnosti a modely SP nám doposud vždy připadaly výrazně soustředěnější, méně divoké, aniž by to omezovalo energičnost. Nejinak tomu je i u F703SP a dokonce bychom řekli, že zrovna tenhle model je v prezentaci basů vlastně dost možná i nejdál z celého firemního portfolia. Velikánské hluboké elektronické tóny v „Teardrop“ (Massive Attack | „Mezzanine“ | 1998 | Circa | 00724384559953) se do místnosti vevalily s bublající razancí, hodně poctivé, ne ale subwooferově zaplavující, stále tvoří spojitý základ hudebního celku. Připomíná to tlukot ohromného velrybího srdce, neúprosně temné, ale přesné a šťavnaté. Masivní beat pokaždé posune hudbu se silou parní lokomotivy, bohatý, zároveň však kontrolovaný a fortelný. Nejde o audiofilskou delikátnost, F703SP přesto jsou již výtečně čitelné a zřetelné. Nicméně fakt je, že poslechová místnost by měla být větší až velká, zvuku je až až.
„Mariavise“ pro velký sbor Nidaros domkor od Petry Bjørkhaug („MOR“ | 2024 | 2L | 2L-176-SABD) zaznívala rozprostřeně a otevřeně, ne s ostrou kresbou monitorového typu, ale charakteristickou živostí Fyne Audio. Velký obraz je nasycený, plnobarevný a pocitově bohatý ze všech úhlů pohledu. Díky tomu tu panuje krásná „lidskost“ – hlas není jen informací, je podpořený tělesností a měkkou vřelostí. F703SP mají svůj vlastní styl, přesto jsou srozumitelné a o jejich přesnosti vypovídá velmi dobře to, že i potichu zřetelnost nekolísá a středy „nesplasknou“. Je to živý high-end bez strohosti, reprosoustavy se ochotně pouští i k detailům, aniž by je zdůrazňovaly, což utváří pocit organičnosti a homogennosti.
Jak se projevují výšky hodně záleží na správné pozici – pokud reprosoustavy míří přímo na ucho, jsou celkem prezentní (nicméně „neuřvané“), jen mírně vytočené se zjemní, aniž by to znamenalo změnu čitelnosti. Říz rockových činelů v „Hey, No Pressure“ (Ray LaMontagne | „Ouroboros“ | 2016 | SONY | 886445381665) byl ale tak jako tak výrazný, mají až „live“ bezprostřednost a s ním samozřejmě i dost zřetelných detailů. Energie je skvělá, křachnutí kovové plochy netahá za ucho ani při vysoké hlasitosti, bohaté zastoupení výšek a jejich drajv podtrhují dojem živosti a působí „nezabrzděné“.
Velké měniče, prostorná ozvučnice i vyšší citlivost představují snadnou cestu k velké dynamičnosti a je to možná nejsilnější dar F703SP. Dřívka ťukající o sebe v excelentním sedmdesátkovém jazzu „Breeze“ Jiro Inagakiho a jeho Soul Media („WaJazz: Japanese Spectacle Vol. 1“ | 2022 | Nippon Columbia | 180GHMVLP01) byla úžasně razantní, jako kdyby muzikant stál přímo před vámi. Nepůsobí to však jen rychle, ale také masivně, když zabrumlá baskytara, je to brutálně šťavnaté, napjaté a až fyzicky masírující. Už na 5 Wattů (můžeme-li věřit měřákům na Accuphase) sálala energie tak nahlas, že se roztřásala střecha poslechovky, je tu kázeň, ale ne strohá nebo suchá – hodně to připomíná atmosférou malý klubový koncert s živými proporcemi i váhou zvuku.
Čtveřici strunných nástrojů Quatuor Diotima ve „Smyčcovém kvartetu č. 1, Métamorphoses nocturnes“ („Metamorphosis Ligeti“ | 2023 | Pentatone | 5187061) neexhibovala na detail, ale přesto je dění čisté, organizované, dost možná i díky velmi nadprůměrným proporcím. Vyniká váha a tělesná podstata, přesto je přejetí smyčce po strunách plné nuancí. Nekřičí na vás, jsou organickou součástí celku, hudební plocha zasahuje ode zdi ke zdi a tím vám umožňuje skutečně snadno se v ní zorientovat. Není to nijak násilné, F703SP hrají s velikou dávkou lehkosti a ochoty.
Už z výše uvedených odstavců jste se dozvěděli, že hudební scéna je rozměrná, Fyne Audio „Faith“ Alfa Carlssona a Jiří Kotača Quartet („Our Stories“ | 2024 | Animal Music | ANI123-2) umístily do místnosti, bez pocitu jakéhokoliv svázání s ozvučnicemi a věru velkoformátově. Největší devizou je ale spojitost, to, jak bedny zmizí a nechají před vámi tak 130% měřítko nástrojů, vše je rozvrstvené a otevřené, plastické, s velikánskou hloubkou. Hudba proudí i z míst daleko za ozvučnicemi, znát je také vertikální osa, prostor je prostě excelentně high-endový.
Na zpěvných houslích Mari Samuelsen postavená „Cambridge 1963“ z pera Jóhanna Jóhannssona („LIFE“ | 2024 | Deutsche Grammophon | 00028948657735) hrála od srdce, možná vlastně až z duše. Živá, přímo fyzicky zážitková, plná teplého zvuku akustických nástrojů, vítající a objímající svou velikostí i energií, pevná, ale pohodová. Výrazná síla a živost přímo srší, šťavnatá, barevná a zábavná – prezentní, jasná, přitom nevnucující se.
Sloupky Fyne Audio F703SP jsou krásně udělaným kusem nábytku. A nejen to… Výrobce sem integroval „best of“ svého portfolia a – zcela osobně – nám tento model připadá snad jako to nejlepší, co skotský výrobce momentálně nabízí. Nejsou zdaleka nejdražší, zato mají krom fyzické atraktivnosti schopnost hrát s volností, lehkostí a olbřímími rozměry, postaví vás před grandiózní hudební scénu s nebrzděnou energií, všechno prezentují s prakticky neomezeným frekvenčním rozsahem a dospělou, neukřičenou prezentností. Skrze F703SP bublá život, projasněný, je tu silný „tep srdce“, stejně jako výrazná „jiskra v oku“. Jsou to krásné, povedené, zábavné a bezprostřední, vlastně až muzikální reprosoustavy – možná s vlastním charakterem, leč mimořádně atraktivní.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koaxiálního měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, vysoký strop se zavěšenými pohltivými panely,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Energie F703SP začíná na impozantních 25 Hz. Na výsledku je znát řádku propadů způsobených akustikou místnosti, ale celkově by se dal průběh nazvat „volněji vyrovnaným“. Není to čistě vodorovná linka, stejně tak je znát nadbytek výšek při přímém nasměrování na posluchače a naopak víceméně ideální poměr ve chvíli, kdy reprosoustavy stojí kolmo k zadní zdi. Co se nezdá být produktem prostoru, to je pokles v oblasti zhruba 1 500 Hz, může být ale způsobený příliš blízkým měřícím bodem.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Na impedanční křivce je vidět ladící kmitočet někde mezi 20 a 30 Hz, přesto to není úplně klasický bassreflexový charakter – patrně díky „vyrovnávací“ komoře. Kolem 90 Hz klesá impedance až na 3 ohmy, celkově se ale drží spíše v úrovni 5 ohm. Nominální impedance 8 ohm by tu však být neměla, poloviční hodnota se zdá být realističtější. Křivka elektrická fáze se dostává docela daleko mimo optimum, moderní, dobře dimenzovaný zesilovač je skutečně vhodný. Zajímavé jsou také mnohé zuby v basovém pásmu, naznačující celkem výrazné rezonance. Na frekvenční charakteristice se to ovšem nikde zjevně neprojevuje.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 423 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5774-fyne-audio-f703sp#sigProId1b9baaee8f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dost možná nejzábavnější Fyne Audio v současné nabídce
+ krásné provedení
+ šťavnatý a super dynamický přednes
+ autorita a sebejistota, nevídaná i v dané cenové lize
+ ochotně a živě se rozehrávají
+ veliký, holografický prostor
ZÁPORY
- mají stále svůj spíše koncertní, ne audiofilsky decentní charakter
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz
PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz