HIFIStyl

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 1

Memphis je jedno z amerických „měst hudby“, místo, kde – jak se říká – se zrodil blues a rock’n’roll, přišel tu na svět Elvis a pochází odtud třeba kytary Gibson. A taktéž reprosoustavy EgglestonWorks, vyráběné zde od roku 1997. V českých luzích a hájích nepatří tak úplně mezi nejpopulárnější značky, v USA jsou nicméně docela oblíbené jako nástroje masteringových profesionálů. Pomineme-li základní regálovky, základem portfolia je model Emma EVOlution.

Estetika těchto sloupků je lehce „svá“, snadno rozpoznatelná. Na čelní stěně je přisazená kovová deska, v níž se skrývají tři reproduktory, horní hrana je lomená, boky mírně klenuté, celý design vlastně tak nějak různorodě lomený, že uvnitř pracovního prostoru prakticky neexistují paralelní plochy, povzbuzující vznik stojatého vlnění.

Zpracování mírně zakloněných ozvučnic ze základních MDF profilů je pěkné, navenek dokončené středně hlubokým lakem, jehož barvu si s ohledem na kusovou ruční výrobu prý můžete nadiktovat zcela dle libosti. Do zadní stěny se vešel proužek štěrbinového bassreflexu úplně dolů ke spodní hraně, nad nimi je jeden pár reproduktorových terminálů.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 2

Technologie měničů vlastního návrhu, provedení kabinetů, výhybky i bassreflexu vychází v mírně zjednodušené podobě ze zhruba 6x dražšího top modelu Viginty.

Tři měniče jsou zapojené dvoupásmově s přechodovou frekvencí 2 100 Hz, filtry kombinují čtvrtý řád typu Linkwitz-Riley a elektrický obvod druhého řádu. Na výškách pracuje do velké planžety s naopak malým zvukovodem zasazená 1,9 cm široká látková kalota s krycím „pavoukem“. Dva měniče přisazené k zadní straně kovové části čelní desky jsou stejné – mají průměr šesti palců a kónusy vyrobené z polypropylenového kompozitu. Podle vzhledu připomínají kousky z katalogu izraelských Morel, ale EgglestonWorks neříkají tak ani tak.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 3

Emma EVOlution hrají mezi 30 a 24 000 Hz (+/- 3 dB), mají impedanci 6 ohm s poklesem přiznaným na 4,1 ohm (při 150 Hz) a citlivost deklarují Američané na 88 dB / W / m.

Fyzicky jsou reprosoustavy docela velké, i když to jejich štíhlá stavba dobře kryje. Mají výšku 109 cm, šířku jen 19 cm, zato hloubku 40 cm. Jeden kus váží 31 kg.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 4

Poslech probíhal v prostorách AudioEgo, v místnosti živé, ale velké a opatřené evidentně fungujícími zakázkovými akustickými panely. Poslouchali jsme na Linn Majik DSM nebo Ayre EX-8 2.0, kabely byly Chord EpicXL a srovnávali jsme mimo jiné s Martin Logan MotionXT B100.

Už od prvních tónů klasické elektronické „Teardrop“ (Massive Attack | „Mezzanine“ | 1998 | Circa | 00724384559953) bylo jasné, že Emma EVOlution umí jít pěkně dolů, činí tak „těžce“ a s výraznou váhou, nicméně relativně v klidu. Bas se objemově nevymyká, nezdůrazňuje a spodky jsou spíše utažené, než rozmáchlé a mohutné. Pokud se něčím vyznačují, je to fyzická údernost, odstíny jsou již odlišené – hodně záleží na tom, jaký zesilovač použijete, reprosoustavám slušelo o hodně víc Ayre se svou až arogantní dodávkou výkonu a kontroly. Takový charakter totiž řádně rozhýbe hladové měniče.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 7

Sbor Nidaros domkor, pějící „Mariavise“ (Petra Bjørkhaus | „MOR“ | 2024 | 2L | 2L-176-SABD), měl poměrně dost hmotnosti, fyzickou velikost a váhu. Zvuk je docela disciplinovaný, na středech to chce ale ještě víc výkonu pro to, aby se přednes otevřel a ukázal ten přítomný pocit kostelní rozlehlosti. Obraz je velmi pevně definovaný, má velkou váhu a právě proto si reprosoustavy říkají o přísun autority, aby se rozhýbaly. Zvuku, potažmo energie, je tu skutečně spousta, reprodukce má „svaly“ a objem.

Též na nejvyšším konci rozsahu si Emma EVOlution drží stejný styl, tedy plný a důsledný, sytý. A také se nemění v tom, že i nejmenší reproduktor chce svou řádkou dávku masa a výkonu. Říz činelů „Hey, No Pressure“ (Ray LaMontagne | „Ouroboros“ | 2016 | SONY | 886445381665) je notný, ne agresivní, leč přímý a pěkně kovově tvrdý. Je to celé pojaté „jinak“, netypicky, nejen výšky jsou ultra pevné a hmotné.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 9

Tento charakter má své výhody, byť si za ně říká o poctivé předřazené železo. Excelentní vzorek (hudebně i zvukově) japonského jazzu 70. let „Breeze“ (Jiro Inagaki / Sould Media | „WaJazz: Japansese Jazz Spectacle Vol. 1“ | 2022 | Nippon Columbia | 180GHMVLP01) zněl skrze Emma EVOlution s excelentní intenzitou, reprosoustavy snesou jakoukoliv představitelnou hlasitost bez nejistoty a krom nižších úrovní dodávají napjatou, intenzivní dynamiku, plnou těla, důrazu a masitosti. Když se měniče pohnou, tak už se skutečně hýbou, je tu spousta síly a fyzické šťavnatosti. Zvuku i energie je víc, než byste čekali i podle již jisté rozměrnosti ozvučnic a měničů – napoví to ale mohutné cívky. Možná by se dalo říct, že k předávání energie přistupují EgglestonWorks se vskutku americkou velkolepostí.

I k rozboru detailů se Emma EVOlution staví spíš rázně až dravě, „Smyčcový kvartet č. 1, „Métamorphoses nocturnes“ (Quatuor Diotima | „Metamorphosis Ligeti“ | 2023 | Pentatone | 5187061) byla seřazená, disciplinovaná a hmotná, pořádek ve skladbě je vedený velmi pevnou a jistou, přesto ne technicky strohou rukou. Detaily nejsou úplně svítivé, stejně jako se nezdá, že by EgglestonWorks šly po takové té naprosté audiofilské prokreslenosti až k mikrodetailům, zvuk je organický a zřetelný naprosto úměrně tomu, že se pohybujeme ve vysoké kvalitativní třídě.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 16

Ve „Faith“ Alfa Carlsona a Jiří Kotača Quartet („Our Stories“ | 2024 | Animal Music | ANI123-2) se Emma EVOlution spouštěly skutečně hodně poctivě dolů, ne nezřetelným zabručením, ale konkrétním, mocným a kontrolovaným tónem. Hudební scéna byla solidně, neochvějně ukotvená, hmatatelná, docela velká a důstojně, s nadhledem poskládaná. Není to takový ten evropský mikromanagement zvuku, kde je všechno v dokonale holografickém obrazu, ale přesto jde o skvělé stereo.

Spousta mléka a krve protékala též úžasně pozitivní skladbou „Cambridge 1963“ Jóhana Jóhanssona v čele s houslemi Mari Samuelsen („LIFE“ | 2024 | Deutsche Grammophon | 00028948657735). Plnoštíhlý, bytelný zvuk je plný barev, krásně poslouchatelný a bezkonfliktní, silný, snad trochu tuhý, ale velký v energii asi jako rozjetá lokomotiva. Emma EVOlution hudbou ochotně naplňují prostor, dávají pocítit až fyzickým důrazem každé přejetí smyčce přes struny houslí a zvládají ukočírovat mohutný hudební tok.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo 11

Sloupky EgglestonWorks Emma EVOlution jsou svým vizuálním, zejména ale zvukovým laděním dosti odlišné od většinové produkce. Mají poněkud „hladovou“ náturu a říkají si o notný příděl síly a autority, dostanou-li to však, umí nabídnout mohutný, tuhý, důrazný a věru plnokrevný charakter, který s velmi pěknou disciplínou vyplňuje každý kousek prostoru. Nejde o zvuk střídmě audiofilský, ba naopak spíše o až tělesný zážitek s váhou a silou. Neoslovuje-li vás tak mainstreamová produkce, soustředící se hlavně na dokonalé detaily a exhibiční svižnost, ale chcete „poctivý kus koláče“, jsou Emma EVOlution zajímavou alternativou.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 40 metrů čtverečních, velkými akustickými panely vlastní konstrukce, velmi vysokým stropem s oblouky a překvapivě dobrými vlastnostmi.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Pomineme-li zjevné vlivy místnosti, působí Emma EVOlution v zásadě vyrovnaně. Zajímavé je, že výšky mají docela rychlý útlum od 15 kHz, první náznak basů je vidět na specifikovaných 32 Hz, nicméně tyto frekvence by vynikly spíše v pozici u zdi, která by je „zvedla“. Takto ve volném prostoru hrají naplno spíše od 50 Hz. Propad v oblasti přechodové frekvence je trochu zvláštní, byť se vzrůstající vzdáleností se vyhlazuje.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m3

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m9

Waterfall

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedance je v souladu s deklarovanými hodnotami, minimum se jen lehce dotýká úrovně 4 ohm. Průběh je v zásadě nekomplikovaný, Emma EVOlution nebudou nijak nepřiměřeně náročné na připojené zesilovače. Ladící kmitočet ozvučnic je někde v oblasti těsně pod 40 Hz. Na 180 a 600 Hz jsou vidět drobné rezonance, ovšem nebudou mít potenciál ovlivnit výslednou reprodukci.

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

2024 10 31 TST EgglestonWorks Emma Evo m14

Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Kč 220 000,- (a více dle barevného provedení)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ silný, tuhý a tučný zvuk

+ solidní pevnost

+ v zásadě vyrovnané frekvenční vyladění bez přehánění

ZÁPORY

- pro optimální otevření chtějí trochu výkonu a hlasitosti

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AudioEgo | www.audioego.com 

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista