"e" jako Evropa, to je to, co dělí evoluci řady Signature od předchozí - na americkém kontinentu mimořádně populární, ale na kontinentu starém přeci jen celkem okrajová značka Polk se rozhodla, že své v Kalifornii navržené modely pošle evropským vývojářům, aby je trochu doladili. Výsledkem jsou pro americký vkus estetikou a cenou přizpůsobené, ale na rozmlsaná evropská ouška naladěné modely. Společnost se k podobnému kroku rozhodla poprvé od založení v roce 1972 a zdá se, že to myslí s průnikem na náročné trhy v Evropě opravdu vážně.
Nakonec si vezměte, že za něco přes polovinu průměrného českého platu si můžete koupit druhý nejvyšší model série - S55e. A že to je už něco hmoty - konkrétně nějakých 20 kg a to při výšce 105 cm, šířce 29,7 cm a hloubce 31,7 cm už něco napovídá.
Sloupeček ale své rozměry relativně cudně skrývá i díky tomu, že MDF skříně mají velký rádius zaoblení na hranách a tím působí výrazně jemněji. Své pak dělá asi i to, že dole vidíte podstavec s nožičkami vytrčenými do stran a nad ním čtyři sloupy, nadnášející zbytek ozvučnice, potažené poměrně vkusným vinylem. Mohutné průduchy slouží systému PowerPort, který vzduch proudící z velkého bassreflexového otvoru ve spodní části skříně přes mohutný "trn" posílá do všech stran. To usnadní integraci reprosoustav v běžném interiéru.
Na zadní straně najdete tak jen jednoduchou vaničku s dvěma páry očekávatelně běžných terminálů. Na straně přední je pak přisazený panel s vícero segmenty, v němž jsou teprve zasazeny reproduktory - nahoře v malém zvukovodu kopulka vysokotónového měniče, dole pod ní dva identické woofery.
O nejvyšší frekvence pečuje 2,5 cm textilní kalota z terylenu, tu doplňuje dvojice basáčků o průměru 16,5 cm - jde o polypropylen vyztužený slídovou vrstvou. Tři měniče jsou zapojeny jako dvoupásmový systém s přechodovou frekvencí na úrovni 2 500 Hz, reprosoustavy se chlubí poměrně vysokou citlivostí 90 dB / W / m při jmenovité impedanci 8 ohm. Výrobce pak udává frekvenční odezvu 32 - 40 000 Hz, ovšem bez jakékoliv tolerance.
Polk Signature S55e jsme měli možnost poslouchat v akusticky výtečně ošetřených prostorách dovozce, kde jim společnost dělala elektronika Denon - zejména PMA-800NE, DCD-800NE a DNP-800NE, ale třeba i gramofon DP-450USB. Zkoušeli jsme i spojení s RCD-N10 Ceol, ale třeba i AVR-X250BT, AVR-X550BT, AVR-X1500H a AVR-X2500H od Denon. Napájeno a propojeno bylo kabely InAkustik Premium, do reprosoustav vedl kabel InAkustik LS-1603. Srovnávat jsme mohli s Polk Signature S20e a S60e, ale také s Bowers&Wilkins 603 nebo 606.
Pusťte si houpavou basovou linku v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) a S55e vás rozhodně omráčí efektním objemem a hutností basu, který ale přesto zůstává americky rozmáchlým, měkkým a chce se říct komfortním - je to bas zaměřený jednoznačně na objemnost a na hutnost, takže definice je při nejlepším "tak akorát", ale na druhou stranu je to živý bas a jaksi všudypřítomný, schopný vyplnit bez stresu i velký prostor. Jinými slovy, tenhle bas neudělá ostudu ani při efektech v domácím kině, byť rozhodně není audiofilsky střídmý.
Tak jako u regálových S20e, i u sloupků S55e je patrné, že vokální pásmo - třeba zpěv Julie Stone v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) - je přeci jen o něco utaženější, lehčí a menší co do objemu, ale zase takové energicky přímočaré. Zdá se, že reprosoustavy nějakým šikovným kouzlem posílají vokál hodně dopředu před nástroje, takže je dobře čitelný. Není to charakter hrající si s audiofilskými jemnůstkami, ale srozumitelnost je slušná a dle standardů své třídy fungují Signature S55e dobře.
Cinkot a břinkot mnohých kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) ukázal na to, že nejvyšší frekvence jsou nadsazené co do objemu i energie, cinkot je výrazný, jasný, cinkavý a znělý - i přesto zůstává až do vyšší hlasitosti vkusný a nekousavý. Navíc S55e snesou o něco vyšší hlasitost než malé S20e - byť ani tady nečekejte koncertní úrovně, Signature S55e se nejlépe cítí při klidném poslechu ani potichu, ani nahlas.
Od sloupků už tak nějak podvědomě čekáte velký zvuk a dynamičnost - Signature S55e zvládly "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) spíše s důrazem na mohutnost, na měkčí, ale hodně plný a také vyplňující přednes. Není tu soustředěný fyzický tlak nebo vyslovená autoritativnost na dynamických špičkách, je to opravdu hlavně bohaté, nadýchané a vlastně "snadné", S55e reagují bez okolků, příjemně a poddajně i na komplexní signál.
V "Don´t cry it´s only rhythm" Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) se ukázalo, že ač Signature S55e nejsou audiofilské analyzátory, díky svému charakteru, který důležité informace tak nějak "posouvá" směrem dopředu, nabízí slušně čistou a slušně srozumitelnou reprodukci. Je to všechno hlavně uvolněné a veliké, nicméně už slušně a podle hi-fi standardů srovnané a čitelné. S ohledem na cenu nelze mít připomínek.
"Thus saith my Cloris brite" v podání Renaissance Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla obrovská, doslova obrovská a všudypřítomná, naplňovala místnost až za okraji ozvučnic a rozlévala se také před ně a za ně. Prostor je prostě pěkný, opět ne utažený a audiofilsky trvající na vystižení maličkostí, není to hologram, ale stereo báze je přehledná a slušně pevná, stejně jako nástroje už v ní mají prostor, takže nemáte pocit jedné velké hromady.
Ve "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) bylo znát, že Signature S55e umí do prostoru napumpovat energii, že umí s těmi nejhlubšími tóny rozvibrovat podlahu a dát najevo jejich mocnost, aniž by ale zvuk ztratil tu svou příjemnou bohatost, vřelost a kulatost. Je to měkké a tak trochu kašírované, ale na druhou stranu se všechno velmi snadno poslouchá, nic vás netahá za uši a zejména při běžné dlouhém poslechu dejme tomu jednoho alba vám ani nebude vadit zdůraznění nejhlubších a nejvyšších tónů, naopak to spíše snadněji vtáhne do hudby, neb to není zdůraznění pocitově vulgární.
Polk Signature S55e jsou střední sloupky s velkým americkým zvukem, frekvenčně zdůrazněné na obou koncích, ale zato schopné hrát příjemně, vstřícně, jaksi snadno a vyplnit takovýmto zvukem skutečně celý prostor. Pokud máte rádi hodně zvuku a baví vás plnokrevnost a pohodová uvolněnost, díky kterým si prostě užijete v zásadě libovolnou hudbu a libovolnou nahrávku (a pokud, upřímně, netoužíte hrát hlavně hodně nahlas, protože to Signature S55e jako jediné zase tak moc nesvědčí), pak jsou univerzálně nenásilné sloupky Signature S55e jednou z příjemně dostupných variant.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkově upravovanou akustikou. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.
Tak jako třeba menší S20e, i S55e má zřetelně zdůrazněné okrajové frekvence, zejména pak nejvyšší tóny jsou od 4 000 Hz výrazně energičtější a s vrcholem energie na 12 kHz se pojí i peak cca 7 dB oproti středům. Také je vidět, že basové pásmo od 55 do cca 500 Hz má tu méně tu více navrch. Charakteristika tak není lineární, ale na druhou stranu může odpovídat tak nějak tomu, že série Signature je primárně prezentovaná jako reprosoustava pro domácí kino. Reálný nástup reprodukce lze vypozorovat někde pod úrovní 40 Hz, což se v rozumné míře blíží udávaným hodnotám výrobce.
Křivka impedance (červená) ukazuje na naladění bassreflexu kolem 42 Hz, v pásmu mezi 100 a 200 Hz se propadá k či dokonce mírně pod 4 ohmy, kde s také nachází celé pásmo od 4 kHz výše. V pásmu pod 100 Hz je vidět i poměrně divoké chování elektrické fáze (černá), což znamená vcelku velké proudové nároky - na to pozor zejména při vyšších hlasitostech, S55e nebudou hrát úplně snadno s úplně jakoukoliv elektronikou.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 16 980,-
Kč 35 990,- - set s PMA-800NE a DNP-800NE
Kč 33 990,- - set s PMA-800NE a DCD-800NE
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2021-polk-signature-s55e#sigProIdec0b580fd4
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobrá cena za velký zvuk
+ objem a schopnost zaplnit prostor
+ pohodový, uvolněný přednes
+ snadno plynoucí přednes
ZÁPORY
- ladění zvuku je přeci jen zřetelně efektní
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz