Řecko možná není nejtradičnějším krajem, kde by se vyrábělo hi-fi, pár značek, kterým se podařilo prorazit do světa tu však i tak najdete. Lab12, dnes už skoro třináctiletý počin Stratose Vichose, patří mezi právě takové. Jméno zvolil autor podle toho, že skutečně nejprve šlo o malou laboratoř na 12. ulici v Athénách. Zásadním poznávacím znamením (téměř všech) výrobků Lab12 je lampová konstrukce.
Nejvyšším integrovaným modelem je integre4 Mk2, výkonný stroj s lehce nezvyklým pojetím, ale přesto pravověrnou „lampovitostí“. Čelní panel má typickou výšku, doprostřed zasazený OLED displej, přes nějž lze ledacos nastavit a po jeho stranách se nacházejí jednak prvek pro volby oněch úprav a přepínání vstupů na straně jedné, jednak klasická regulace hlasitosti na straně druhé.
To zajímavé ale ční až nad čelem – jsou tu čtyři malé lampičky a čtyři velké, neobvykle se právě tady nachází také kolébkový spínač vlevo a sluchátkový výstup vpravo. Výstupní transformátory se schovávají v zadní části pod odvětrávaným krytem.
Do zadního panelu se vměstnalo pět sad cinchových vstupů a mírně neobvykle také jeden vstup v XLR podobě. Reprosoustavy připojíte přes jedny reproterminály – není tedy oproti mnoha lampovým strojům možnost volit požadovanou impedanci. Pak už je tu jen napájecí zásuvka.
Přístroj jsme dostali osazený vybíranými pentodami Tung-Sol KT170, použít ovšem můžete i KT150, KT120, KT88 nebo i EL34. Na začátku jsou pak vždy dvojité triody 6N1P.
Co se týká vnitřní konstrukce, ta začíná oddělením napájení pro levý a pravý kanál, pokračuje systémem monitorování a automatické úpravy předpětí či signálovými obvody bez použití zpětné vazby. Fakticky je celý přístroj rozdělen jako „dual mono“. Technologie SRSG odděluje zem signálovou od země napájecí, aby nedošlo k nežádoucí „kontaminaci“.
Zesilovač pracuje v rozsahu 15 – 60 000 Hz (-1 dB), kam dodává poctivých 75 Wattů na kanál.
Stroj je to vlastně docela kompaktní – má sice standardní šířku 43 cm, ale do hloubky jde jen na 29 cm, vybírá si to ale zpět na výšce 19 cm. A na váze – díky transformátorům má 22 kg.
Zesilovač integre4 Mk2 jsme poslouchali chvíli namísto Musical Fidelity M8xi s EverSolo DAC-Z8 na Fyne Audio F1-5, hlavně ale v hlavní sestavě s Métronome DSC a KEF Blade One Meta, kde ke srovnání máme Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR. O použitých filtrech, kabelech, podložkách a dalším příslušenství se dozvíte v pravém sloupci -->.
Velký basový základ z „Black Wolf Blues“ (Margo Price | „Strays II“ | 2023) působil s integre4 Mk2 lehce zvětšeným, ač ne přehnaným dojmem, byl ale přesto spíše rychlý a napjatý, schopný ve své nezanedbatelné hmotnosti zapružit. Nemusíte se bát nějaké „lampové rozměklosti“, jistota prezentace Lab12 odpovídá jeho cenové relaci. Zesilovač nepůsobí limitovaně stran výkonu a umí poslat hluboké tóny nízko s dostatečnou jistotou.
Na sluchátkách Focal Clear pak nabízí výstup skutečně famózní bas – vrnivý, hluboký, bohatý a s celou paletou odstínů, přebytek dostupného sluchátka drží sluchátka vzpřímeně a konkrétně, kmitají s famózní přesností a konkrétností.
Maximálně kvalitativně průměrnou (jakkoliv zvukově zábavnou) nahrávku „Soak Up The Sun“ (Soccer Mommy | „Karaoke Night“ | 2023) byla lampami integre4 Mk2 překvapivě rozsvícena, otevřena a rozpletena. Ne že by nebyl znát ten základní charakter, přesto působivá autorita a šťavnatý drajv pomáhají dění dobře usadit a zformovat, takže nižší standard mixu nestojí v cestě zážitku z poslechu. Lab12 má špetku objemu a váhy navrch, takový ten nevelký, ač přítomný elektronkový polibek.
Ve sluchátkách jde ale vlastně o druhý, skoro separátní přístroj, protože hudba tu je pevná, nicméně spíše upřímná a ne tak hravá jako přes reprosoustavy. Přesto to není suché, v tom Focal zesilovač lehce přetlačí, nicméně je tu spousta informací a konkrétnosti.
Na nejvyšším konci spektra se integre4 Mk2 projevuje vlastním charakterem vlastně nejméně – říz činelů v „Ready Set Go“ (Grace Potter | „Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) je nenačančaný, realistický a živý, čistota velmi dobrá, stejně jako objem zvuku, nic stran energie nechybí ani nepřebývá. Výšky jsou jednoduše moc hezké, prosté lesku a přesto snadno čitelné.
Ani ostřejší Focal pak nejsou nijak agresivní, není to strohé, byť civilní ano. A té energie! Je znát, že zesilovač umí pustit sluchátkám cokoliv je potřeba a ještě víc, takže měniče se hýbou s excelentní disciplínou, je tu žádoucí říz a klid zároveň.
Francouzsky výrazná dynamika v „La jetée“ (Raphaël | „Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) jde s chutí od podlahy, integre4 Mk2 umí nechat vyniknout tu mohutnost, váhu a vůbec vzbudit pocit, že „je toho hodně“. Překvapil nás pocit energičnosti, soustředěné, ne rozmáchlé a pokud očekáváte měkký lampový styl, tak ho Lab12 nemá – naopak je disciplína zcela srovnatelná s tranzistorovými obdobami. Zvuk má také dostatečný švih, ač lehoučký přídech elektronkové jemnosti tu je – jde však jen o náznak, trochu „koření“.
A ve sluchátkách není znát reálně ani to. Jejich zvuk byl pevný jako skála, masivní, ba fantasticky šťavnatý, možná s lehoučkým přídechem na basu, ale dynamikou a razantností, která je vysoko nad očekáváním. Je hodně znát, že sluchátkový výstup tu není jenom do počtu.
Bohatstvím detailů příznačná „I Asked“ z loňského eponymního alba jazzových MABGATE zněla s možná lehounce plnějším spodkem, ale silně a konkrétně, bez jakékoliv nejistoty, jíž byste se mohli snad u elektronek obávat. Rozlišení je velmi dobré, zvuk svižný a organizovaný, zesilovač má pod kontrolou malé i velké reprosoustavy bez pocitu váhání, navíc v takové hezky fluidní formě.
U sluchátek je to ještě lepší, obrovská rezerva je cítit, měnič se pohne okamžitě, stejně jako se zastaví a je to přesné, utažené, charismaticky samozřejmé. Nevnímáte akcent na jednotlivosti, prezentace zůstává organická a přirozeně bohatá.
Stereofonní scénu v „Čierna šelma“ (Katarína Máliková | „Postalgia“ | 2019 | Slnko Records | SR 0119) ukazuje integre4 Mk2 v nadprůměrně velké podobě, s nástroji, respektive jednotlivými zvuky suverénně usazenými. Ta pevnost a snadná přehlednost jsou báječné.
Přes Focal Clear to bylo menší a soustředěnější, příměji k věci a podstatě, s přídechem masitosti, ale vytažené pocitově až za uši a před čelo.
No a nakonec lze říct, že trochu „krutý“ záznam „All of my Friends are Going to Hell“ (Reverendka Kristin Michael Hyter | „SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries) byl naléhavý, avšak bez hrubosti, s bezprostřední dodávkou štědré dávky síly. I podstatou lehce temná hudba je velmi muzikální a jen když se soustředíte, obalená trošičkou hedvábí, které však podstatu nezatajuje.
Taktéž v roli sluchátkového zesilovače integre4 Mk2 nahrávku zušlechtí, ale přitom zachovává její sílu, důraz piana i jistou křiklavost hlasu. Nechybí expresivnost, má však kultivované a nevyčerpávající balení.
Řecký integrovaný zesilovač Lab12 integre4 Mk2 je vlastně tak trochu „dva v jednom“ – nabízí sebejistý projev jen s lehounkou stopou elektronek, ale jinak vyrovnaný, konkrétní a velmi dynamický, razantní a silný, dobře kontrolovaný, nevymýšlející si, byť zdůrazňující to hezké v hudebním obsahu. A na sluchátkách je to pak přímočarý, intenzivní a nesmírně autoritativní stroj, který z vaší náhlavní sestavy dostane skutečně působivě hodně. Přidejte k tomu možnost dolaďovat si zvuk experimentováním s elektronkami a máte zesilovač vysokého standardu, který rozhodně poslechově překvapí tím, jak realisticky a s jak malým množstvím vlastní stopy (na lampáč) se projevuje.
EUR 6 800,-
cca Kč 173 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/5744-lab12-integre4-mk2#sigProIdfd5d2effb0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ plný, bohatě barevný zvuk
+ možnost ladění pomocí výměny lamp
+ na lampový stroj nenáročný provoz
+ velice dobrý sluchátkový zesilovač
ZÁPORY
- na první pohled není na displeji odečitatelná hlasitost
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audiofeel | www.audiofeel.sk