Americká značka VPI, kterou najdete v širším okruhu New York City, patří mezi nejrespektovanější výrobce gramofonů na současném trhu. Cesta ke gramofonům ale nebyla tak úplně přímá, jak by se mohlo zdát. V roce 1978 jako první přišla na svět zátěž na LP desky, o pár měsíců později antirezonanční podložka pod gramofony. Až o tři roky později se objevila pračka LP desek HW-16, ale široko daleko stále ani náznak gramofonu. Fenomenální úspěch, který pračka sklidila (nemalou měrou díky zhruba pětinové ceně v porovnání s jediným dalším tehdejším konkurentem), však vnukl Harrymu Weisfeldovi nápad svůj výrobní katalog rozšířit.
V rychlém sledu tak na svět přišly „magické cihly" DB-5, absorbující elektromagnetické záření komponentů, základny pro motory Denon a JVC s přímým náhonem a pak konečně HW-19 ve čtyřech generacích – to vše mezi roky 1981 a 1985. Z výrobce voodoo techniky se tak rázem stal respektovaný guru vinylového high endu, tlačící navíc svými produkty cenu do všeobecně snesitelných úrovní. Až v jedenadvacátém století se však katalog firmy rozrostl z pár modelů na široké spektrum gramofonů a ramének v různých cenových kategoriích, bez výjimky však chválených a uznávaných.
Model Scout je dlouhodobou stálicí výrobního programu VPI, dlouhou dobu byl vstupem do extraligové říše gramofonů VPI (v roce 2012 se objevil ještě o něco levnější Traveler), navíc patří celosvětově k nejprodávanějším gramofonům. Měli jsme možnost poslouchat jej s doporučeným firemním raménkem JMW9 (jak název napovídá, jedná se o devítipalcový model) a MC přenoskou Axia od legendární firmy Transfiguration.
Transfiguration je japonská značka, v podstatě tvořená jediným mužem – Seiji Yoshiokou. Již desítky let obšťastňuje milovníky černých desek svými ručně a v maličkých sériích vytvářenými produkty, do nichž zanáší i zajímavá technická řešení. Například zdvojené prstencové magnety (jeden před a jeden za cívkou), protože právě magnetický systém a cívku považuje Yoshioka za nejdůležitější část přenosky. Axia váží díky hliníkovému tělu 7 g a výstupní signál má hodnotu 0,38 mV, signál snímá borovým hrotem.
Ačkoliv Scout vypadá na první pohled velmi jednoduše, výrobce věnoval pozornost i malým detailům. Pohonná jednotka od firmy Hurst na pohled působí jako integrální součást těla, je však pouze šikovně vsunutý a také díky gumovým nožkám nepřenáší žádné vibrace své činnosti na gramofon samotný. VPI nabízí za nějakých 30 tisíc upgrade na jednotku SDS, tedy pohon s ultra přesným řízením otáček – nakolik je to ale vylepšení vhodné právě pro Scout, to je otázka. Hlavní část těla ze zhruba 3 cm MDF desek je podložena kovovou deskou pro větší pevnost, celé šasi je uloženo na čtyřech velmi masivních antivibračních hrotech. Na centrálním ložisku je dále položen masivní akrylový talíř o výšce zhruba 3,5 cm. Zmiňované raménko JMW9 je dle slov výrobce svou geometrií i uchycením stejné jako proslulé Rega RB300, obě raménka jsou tedy plně zaměnitelná. JMW9 je uvnitř řádně vytlumené, navíc díky užšímu průměru u headshellu a širšímu v zadní části prý dokonale ruší případné stojaté vlnění a nežádoucí rezonance.
Gramofon VPI Scout jsme poslouchali s nasazeným raménkem VPI JMW9 a přenoskou Transfiguration Axia, pro prvotní zesílení nízkoúrovňového signálu sloužily phono předzesilovače Dynavector P75 a Nagra BPS, zbytek řetězce měl na svědomí Nelson Pass se svým předzesilovačem X2.2, koncovými monobloky XA100.5 a reprosoustavami SR-2. Ty jsme alternovali se Spendor SP2/3R2 a Spendor A6. Veškerou kabeláž dodala firma KrautWire.
Na první povrchní dojem se může na papíře zdát kombinace gramofonu a raménka s přenoskou téměř stejné ceny jako neadekvátní, ale jak přívětivě vás právě duo VPI a Transfiguration přivítají přímo uprostřed hudby, to jakékoliv poznámky o disproporci cen zastaví spolehlivě ještě hluboko v hrdle. Slovní spojení „přímo uprostřed" není zvoleno náhodou – VPI Scout a Transfiguration Axia spojenými silami vytvořili nádherně vzdušnou a prostornou scénu, která nás plně obklopila. Jistě svou nemalou roli odehrál i zbytek řetězce, ale v porovnání třeba s přehráváním kompaktních disků nebo souborů z notebooku byl prostor slyšitelně přirozenější, uvolněnější a přitom jakoby plnější; stejné platilo i pro spojení Scout a přenosek Dynavector (na svou cenu dobrých, ale v porovnání s Axia jednoduše blednoucích a nevýrazných). Nádherně rozprostřené etudy Avishai Cohen Tria z alba „Gently Disturbed" (2010 | RazDaz | RDLP 4607) hladí po duši, nástroje jsou velmi solidně pozicované, krásně vykreslené a hlavně je vše prezentováno s neuvěřitelnou uvolněností.
Drajv a energii předvedl gramofon v klasice nejklasičtější od Jethro Tull „Too Old to Rock´n´Roll: Too Young to Die" (1976 | Chrysalis | 0 94632 11111 1). Opět se vše odehrávalo na opravdu veliké zvukové scéně, nádherně výrazný, do popředí umístěný byl hlas Iana Andersona a rytmicky úžasně přesná a přitom uvolněná basa Davida Goodiera odklepávaly rytmus skladby; lehká, rozkvetlá a barevná reprodukce byla přímo dokonalou esencí toho, co si většina z nás představí pod „kouzlem vinylu". Přes stáří nahrávky je zvuk tonálně bohatý, krásně prokreslený a v čem kombo VPI Scout / Transfiguration Axia vyniká nejvíce, to je plynulost, strhující pocit z rytmu a hlouby a sytosti zvuku. Výsledkem je kouzelný zvuk, obalující vás do něhy a pohody jako do pavučiny. V první chvíli se snad může zdát, že je to na úkor detailnosti a mikrodynamiky, jako kdyby proud hutného zvuku lehce překrýval informace, ale jakmile se uvolníte a zaposloucháte, proniknete pod povrch skladby a detaily přijdou.
Uvolněnou přirozenost a tonální věrnost předvedlo americko-japonské duo v dokonalém souznění při reprodukci křehké desky „Aerial Boundaries" (Michael Hedges | 1984 | Windham Hill | WH-1032). Akustická kytara byla vykreslená autoritativně, čistě a zřetelně, tóny strun vznikaly s úžasnou samozřejmostí, přirozeně chvíli dominovali celkovému zvuku a poté postupně během doznívání vplynuly do hudebního celku. Maličko vřelejší, příjemný charakter kytary jsme přisoudili známému zvuku sestavy Pass Labs, samotná přenoska je velice decentní v přidávání jakéhokoliv charakteru – zní se line prostě čistý, prokreslený a tonálně výborně vybalancovaný zvuk, jemuž na sebejistotě a pevnosti přidává šasi, přenášející jen minimum vibrací a přesně jdoucí unipivot raménko. Dynamicky subjektivně nekomprimovaný zvuk nechává vyniknout důraz jednotlivých brnknutí.
Samotný gramofon VPI Scout nabízí za rozumné peníze více než dost muziky, zkombinujeme-li jej ještě se skutečně úžasně vyladěnou Transfiguration Axia, začíná být celý komplet neodolatelně příjemný. Milovníkům nabubřelého, velkého zvuku možná může trošku scházet extenze do infrasonických hlubin, z našeho pohledu to ale je problém naprosto zanedbatelný a setkat se s ním můžete jen u minima nahrávek. Mnohem důležitější je přirozenost, čistota a uvolněnost celého projevu. Každá skladba je přehrána s pohodou, radostí a nakažlivou energií, s vybranou relaxovaností a neuspěchanou plynulostí. VPI nabízí v této kombinaci tak trošku staromilský zvukový projev, nesnaží se za každou cenu vydřít holografický prostor, mikroskopické detaily a dynamiku atomového výbuchu, alespoň ne na první poslech. Není to charakter, který by se povrchní atraktivitou snažil zavděčit, musíte chtít vnímat hudbu, abyste jej docenili. Ale pak si vás získá měrou nebývalou, protože v kategorii gramofonů bez astronomických cenovek bude jen málo podobných, zábavných a přitom bez příkras realistických sad gramofonu, raménka a přenosky. Uvažujete-li o VPI, určitě okuste dokonalou souhru s přenoskami Transfiguration.
Kč 49 990,- - včetně raménka VPI JMW9 (samostatně za Kč 22 500,-)
Kč 39 990,- - Transfiguration Axia
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá výrobní kvalita
+ velmi atraktivní cenová politika (set raménka a gramofonu je extrémně výhodný)
+ kombinace VPI Scout a Transfiguration Axia si spolu skvěle sedí
+ uvolněný, sametový a přitom pevný zvuk
ZÁPORY
- chybí trocha vizuální elegance
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
KAS Audio
www.kasaudio.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 602 406 436