Neexistují sluchátka a dost možná ani obecně žádný audio produkt, který by se v praxi nezměněn dodával na trh po předlouhých 34 let a ještě k tomu měl před sebou zjevně další dlouhou životní dráhu. Koss Porta Pro se prostě trefila do vkusu - svou akceptovatelnou cenovkou, komfortem nošení i zvukem, který je prostě fajn a může vám hrát do uší celý den, aniž by vás otravoval. Navíc ikonický úkon, kterým sluchátka "zlomíte" do malého kroužku, to je prostě něco, co si spojíte právě a jen s modelem Porta Pro a jejich design odolal zubu času úspěšněji, než kdy kdo mohl předpokládat.
Americký Koss se aktuálně rozhodl model Porta Pro doplnit o vymoženosti 21. století a kupodivu se to povedlo bez pocitu svatokrádeže. Model Porta Pro Wireless totiž přidává k naprosto klasickým Porta Pro kompaktní Bluetooth modul, v němž je i mikrofon a tlačítka pro ovládání hlasitosti.
Že až po kabel jsou to stále klasické Porty, to poznáte na první pohled. Kdo by je také po těch třech dekádách doslova všudypřítomnosti (zejména žijete-li ve městě, určitě jich každý den pár vidíte) neměl vštípené do paměti?
Je tu ten typický dvojitý týlní most z tenkého kovového pásku, jsou tu plastové černé jezdce fixující pozici a velikost mostu, je tu klasický sklápěcí mechanismus s hákem a očkem a s měkkými molitany na oporu na bocích hlavy a je tu i systém comfortZone, jímž můžete klasicky malým jezdcem volit přítlak sluchátek.
Stejné jsou i mušle a jejich okolí, stejné je to klasické stříbrné orámování a dokonce i šroubek, který byl původně určený pro možnost připojení mikrofonu, to všechno tu je. Dokonce i stejný kablík, který z každé mušle vychází (ale stejných je jen prvních pár centimetrů). Pokud už se něco liší, tak barva šoupátka pro nastavení přítlaku a vnější strana muší má jaksi sytější modrý odstín.
V klasicky otevřených mušlích se nachází podle všeho identický měnič jako v klasickém pasivním modelu - pracuje v rozsahu 15 - 25 000 Hz a má průměr 4,4 cm.
Pokud jsme řekli, že stejných je jen prvních pár centimetrů kabelu, má to důvod - signálový kabel totiž spojuje jednu mušli s druhou a slouží zároveň tak trochu jako pojistka proti pádu sluchátek, protože si jej hodíte za krk. Na jedné straně najdete poblíž mušle nevelký prvek s ovládáním hlasitosti, mikrofonem, malou diodou indikující stav napájení a bluetooth modulem. Je tu také USB konektor pro nabíjení. U druhé mušle je pak téměř stejně velký blok s polymerovou baterií pro snadné nabíjení a dlouhou výdrž.
Bluetooth modul podporuje standard 4.1 a také aptX kodek, což by pro běžné nošení mělo být víc než dostatečné.
Koss Porta Pro Wireless jsme měli možnost slyšet na iPhone, ale třeba i přes počítač s Bluetooth modulem a přehrávačem Foobar. Porovnat jsme mohli s klasickými Porta Pro CZ, ale také se Sennheiser IE8, Sennheiser HD 26 Pro nebo beyerdynamic Amiron Home.
Když spustí rytmická basová linka v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582), cítíte, že se něco změnilo. Ano, pořád jsou to Porta Pro s trochu bohatším objemem spodních frekvencí, ale bas se zpevnil, projasnil a je tedy sice o něco méně objemný, zato ale utaženější, konkrétnější a dá vám silnější pocitu pulzu a důrazu. Je to zajímavé, čitelnější a energičtější.
To samé vlastně "postihlo" i střední pásmo - ta sladká, barevná a měkce jemná charakteristika Porta Pro se solidní čitelností zůstává, ale jakoby pod lepší kontrolou, je to energičtější, čistší a přestože je tu stále cítit ta barevná plnost, cítíte také kontrolu a drajv. Dokonce i vokály v "O Sole Mio" v podání Carrerase, Dominga a Pavarottiho ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly o řád čitelnější a tím také více vynikla výjimečnost těchto tří zpěváků, byl to jednoduše intenzivnější zážitek a klasické pasivní Porta Pro vedle toho působí až příliš měkké a klidné.
Na třítisícovou kategorii prostě fungují Porta Pro Wireless napříč všemi pásmy - i na tom nejvyšším konci jako kdyby se sluchátka "probudila"; v "Take Five" Dave Brubecka ("Time out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo cítit, že činel je větší, znělejší a jasnější, objemově je ale stále "akorát". Přednes je navíc stále bezkonfliktní, hladký, ale přesto energičtější a jadrnější. Cinknutí jsou vlastně velmi pěkně podaná, byť dozvuk odpovídá stále dané cenové třídě.
Největší změnou prošla dynamika sluchátek - ať už to aktivní elektronika řeší jak chce, Porta Pro Wireless jsou prostě živější a razantnější, než jejich pasivní verze (tedy pokud ji neprovozujete na desetitisícovém sluchátkovém zesilovači a podobně). Akustické nástroje ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byly slušně živé a na vlastně velmi malá otevřená sluchátka za rozumnou cenu odvádí Porta Pro Wireless velký kus práce - zvuk je objemný, energický a výbojný, aniž by bylo cítit, že nějak dramaticky tlačí na pilu.
Stále jsou to ale Porta Pro, nějaký hon za detailem třeba po způsobu některých velkých německých jmen tu není. V "Before you accuse me" Erica Claptona ("MTV Unplugged" | 1994 | MFSL | UDCD 725) se projevuje celkově laskavý, příjemný a bohatě barevný, měkce muzikální naladění Porta Pro, které se nežene do technické analýzy, ale nabízí spíše hudbu jako celek. I tady se ale zdá, že o něco pevnější kontury tónů i energičtější projev vám detaily trochu přiblíží.
Hudební scénu v "Need you now" Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) naservírovala sluchátka s lehkostí a vzdušností, která je pro Porta Pro typická a je příjemná. I když vás tak trochu (ale ne vysloveně rušivě) slyší i okolí, to důležité je, že máte pocit, že hudba se pěkně poskládá zprava doleva a dokonce i s nějakou tou naznačenou hloubkou, že to není plochý zvukový obraz, ale skutečně férově přehledná scéna.
Co je ale nejlepší, to je to, že se Koss podařilo zachovat ten příjemný, laskavý a barevně zábavný základ zvuku, ale aktivní elektronikou ho povýšili - přidali trochu pevnosti, trochu autority, trochu dynamiky a trochu energie celkově a heuréka, ideální verze je na světě. Porta Pro Wilreless jsou stejně snadno, nenáročně a neúnavně poslouchatelné jako pasivní model (a ten, jelikož beze změn pokračuje dále, stále můžete zvolit, pokud chcete svobodu volby zdroje zvuku a podobně), ale jsou živější, dotaženější, je v nich víc hudby a vůbec, prostě jsou o krok dál. Je zvláštní po 34 letech neměnné ikoničnosti vidět první opravdový zásah do konceptu Porta Pro a je skvělé, že ve své kategorii jedna z jednoznačně nejzábavnějších sluchátek se otevřela světu 21. století nejen "aby se neřeklo", ale skutečně smysluplným způsobem, který zdůraznil všechno to dobré, co na Porta Pro je po zvukové stránce a navíc zvuk celkově "probudil". S tím, že cena zůstává realisticky nastavená nelze než volně parafrázovat Luboše Vlka a jeho nějaké čtvrtstoletí staré prohlášení - mít u sebe Porta Pro je po chvíli soužití stejně přirozené jako mít u sebe chytrý telefon a mít v uších hudbu v dané cenové hladině zábavněji, praktičtěji, komfortněji a přenosněji prakticky nejde. Koss Porta Pro Wireless jsou zásah do černého.
Kč 2 999,- včetně pevného cestovního obalu
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/1727-koss-porta-pro-wireless#sigProIddd0e51ae2e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ citelně lepší zvuk než u klasických Porta Pro
+ dlouhá výdrž na baterie
+ pohodlné nošení i přenášení - ideální na cesty
+ jen mírně nabasovaný, energický a dobře kontrolovaný zvuk
+ fér cena za pěkně vyrovnaná a muzikální bluetooth sluchátka
+ smysluplná aktualizace fungujícího konceptu
ZÁPORY
- nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.koss.cz