Japonský STAX, firma vlastněná a vedená inženýry, byl vždy tak trošku "svůj". O kolik úctyhodnější byla technologická úroveň firmy, o kolik přesvědčivější byly zvukové kvality jejich výrobků, o tolik méně se společnost starala o pozlátko vnějšího zjevu svých výrobků. To se sice v posledních letech mění, ale i tak zůstávají výrobky STAX hlavně účelné, spíše než krásné. Tedy až na SRM-D10, první firemní přenosný sluchátkový zesilovač s vestavěnou baterií a D/A převodníkem. Ten totiž zjevně míří i na mladší a náročnější konzumenty.
SRM-D10 je mimochodem také prvním podobně kompaktním mobilním zesilovačem pro elektrostatická sluchátka. Přístroj je schovaný ve skvěle zpracovaném hliníkovém šasi s výraznými diagonálními zářezy - ty spolu s mohutností hliníkových stěn pomáhají přístroj chladit. Na jedné straně je pětikolíkový konektor typu "PRO" pro připojení sluchátek a vedle něj zapuštěný ovladač hlasitosti, který po překonání prvního kousku své dráhy stroj také zapíná.
Zpracování šasi je skvělé, nicméně ruku v ruce to jde i s bezmála půlkilovou hmotností při šířce 7,5 cm, výšce 3,2 cm a hloubce 14,1 cm. Tedy je SRM-D10 přenosný, ale rozhodně nikoliv kapesní přístroj.
Na zadním panelu jsou jen čtyři drobné prvky - je tu konektor pro nabíjení vnitřní baterie externím spínaným zdrojem, je tu 3,5 mm analogový vstupní jack, je tu microUSB konektor pro spojení s počítačem a nakonec dvoupolohové šoupátko, které volí vstup, který chcete používat.
Firma příliš neprozrazuje technologické detaily, nicméně použitý čip D/A převodníku podporuje přes XMOS USB rozhraní vysoké rozlišení 24 bit / 384 kHz u PCM signálu a také až DSD128. Zesilovač pracuje ve frekvenčním rozsahu 20 - 40 000 Hz (0 dB, -3 dB), zisk je vysokých 53 dB a celkové harmonické zkreslení se drží pod hodnotou 0,025%. Výstupní napětí putující do sluchátek je masivních 580 Volt.
SRM-D10 jsme poslouchali se STAX SR-L300 a mobilními STAX SR-003MK2. Srovnávali jsme s přehrávači Apogee Groove a Chord Mojo a stolním Teac NT-503 a sluchátky beyerdynamic Amiron Home či Sennheiser HD 26 Pro. Používali jsme USB kabel Cardas Clear High Speed Serial Buss a Nordost Purple Flare.
Důležité je říct, že SRM-D10 sice funguje okamžitě po zapnutí, ale trvá mu tak 15 minut hraní, než se jeho tělo zahřeje a je tam slyšitelné (byť ne dramatické) uklidnění zvuku po onom prohřátí. Pak si můžete plně užít to, jak jistě a samozřejmě si zesilovač drží basovou linku pod kontrolou a jak jistě předestírá kontury v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2). Zvuk byl výtečně pevný, konkrétní a sebevědomý, aniž by se dral kupředu - cítíte váhu, plnost, ale také poddajnost, tóny nesklouzávají k tvrdosti a přesto jsou pevné. Je to velmi dobře vyladěný bas, který zesilovač protlačí skrze jakýkoliv model sluchátek.
Pevnost a samozřejmost je patrná i ve středním pásmu, třeba hlas Diany Krall v její "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl velmi solidně kontrolovaný, konkrétní. Zvuk je možná trochu přímočarý, ale má velmi solidní transparentnost, je, chce se až říct, ryzí a jasný. Hlas velmi snadno vystupuje do popředí, je pečlivě propracovaný a výtečně srozumitelný, zejména pak s SR-L300 (a jakýmkoliv vyšším modelem). SRM-D10 zvládá využít přednosti mimořádné rychlosti sluchátek STAX, umí jim dodat potřebnou energii a působí velmi autoritativně.
Takový zůstává i v nejvyšších frekvencích, kde na činelu v "Question and Answer" ze stejně pojmenované desky Methenyho, Hollanda a Haynese (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) vnímáte celkovou lineárnost zesilovače, jeho přímost a schopnost udržet dění pevně pod kontrolou. Aniž by se snažil činely zdůrazňovat, zvládá je precizně oddělit, jaksi jednoduše a samozřejmě, s nadhledem. Je to snad trochu tvrdý činel, ale zato jasný a konkrétní, po cinknutí doprovázený na danou třídu příkladným dozníváním a vůbec celkově pěknou texturou.
Spousta síly, spakované do kompaktní podoby SRM-D10, nabízí i velmi slušnou dynamiku - třeba v Janáčkově "Symfonietě" (2004 | Panter Praha | TU 0002-2) cítíte, že je tu rychlost, která dokáže nástroje vrhnout kupředu a přitom udržet kontrolu. Není to dynamičnost vystupující nějak nad rámec své kategorie, ale je slušná - dost k tomu přispívá i pocit celkové energičnosti a síly, který naopak nad standardy své třídy vystupuje zřetelně. Zvuk sází hlavně na autoritu a razanci, spíše než na mohutnost a pocit tělesnosti.
Elektronika v SRM-D10 pak velmi dobře ladí se sluchátky co do transparentnosti a detailnosti - třeba "Like a Rolling Stone" od Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) byla tak skvěle čistá, jasná a konkrétní, že jste měli pocit, že zvuk je prostě na svém místě, že je organizovaný a bez příkras, kudrlinek a výmyslů usazený a samozřejmý. Detailů se vám k uším dostane opravdu hodně, dost pravděpodobně zřetelně více, než v obdobně drahém systému s klasickými dynamickými sluchátky. Tady je všechno v pořádku tak, aby šlo zvuk označit za high-endový - pevné basové tóny si mroukají s pevnými konturami a dobrým oddělením pěkně dole, hlas se klene nad tím vším bez ostrosti a s precizní artikulací a jemný cinkot si švitoří, aniž by se podbízel či někde ztrácel. Prostě super.
Těžko soudit, jaký vliv má zesilovač na podání prostoru, jisté ale je, že v Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) byla scéna v pravolevém směru jistá, stejně jako pozice nástrojů v ní a víc není možné za daných podmínek popsat.
Zvukový charakter SRM-D10 by se dal asi vystihnout jako nestranný, ale přesto zněla "Ještě kousek" ze stejnojmenné desky Báry Zmekové (2013 | Jámor) příjemně, bez technické tvrdosti. Zvuk je hodně pevný, je hodně energický a je takový až autoritativní, ale drží se v hájemství přirozenosti, podložené sympatickým množstvím síly a kontroly. Jinými slovy - sluchátkový zesilovač (samozřejmě i s příslušnými sluchátky) vám dá jasně najevo, že sykavky jsou tu tedy opravdu řízné a že si měl asi zvukař dát trošku pozor, nicméně nemáte pocit, že vás i při relativně vyšší hlasitosti hudba vytahá za uši a budou vás bolet, bez stresu dokonce posloucháte dál, dál a dál...
Přenosný zesilovač STAX SRM-D10 je prvním experimentem firmy v tomto směru, ale jak se zdá, velmi zdařilým. Je jedno, že jako první produkt v katalogu není "Made in Japan"; na kvalitě zpracování se to nikterak nepodepsalo a pocit z kontaktu s tímto přístrojem je mimořádně dobrý. Samozřejmě, přes vší svou mobilnost není SRM-D10 hračkou do kapsy (i když možná, pokud si pořádně utáhnete pásek, aby vám nestáhl kalhoty), ale dává vám svobodu přenést si zvuk STAX bez komplikací do jakéhokoliv prostředí a to se cení. Navíc se drží firemního zvuku - tedy transparentnosti, rychlosti, živosti, energičnosti a vyrovnanosti, která se v ničem nepřetvařuje a rozkrývá nahrávky až na dřeň. Pokud tak uvažujete o tom, že se vydáte poznávat vskutku výjimečně pojatý svět sluchátkového poslechu STAX, bez ostychu začněte už s tímto nejlevnějším zesilovačem - nastavuje totiž i tak velmi, velmi vysoké standardy zvukového podání.
Kč 19 880,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/2061-stax-srm-d10#sigProIdc58d9446e6
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělé zpracování
+ samozřejmý zvuk v kombinaci s jakýmikoliv firemními elektrostaty
+ solidní podpora formátů a rozlišení
+ vydrží hrát na baterie až 8 hodin
+ pěkný detail
ZÁPORY
- patrně nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz