Technics lze už pár let považovat za „znovuzrozený“, tedy mající ucelené portfolio – to sestává jak z hi-fi (vlastně až high-end) elektroniky a reprosoustav, ale na druhé straně se pod touto značkou vyrábí i lifestyle produkty. Mezi ty patří i lehce prémiová in-ear True Wireless sluchátka EAH-AZ80.
První s čím se setkáte je krásně pouzdro. Kovové, štíhlé a pevné. Dobíjet ho můžete přes USB-C i bezdrátovou podložku. Samotná sluchátka jsou relativně větší, ovšem jejich tělo je organicky tvarované, dokonce má malou vybouleninu, sloužící jako „opěrka“ uvnitř zvukovodu. A funguje to. Navíc mají sluchátka certifikaci IPX4.
Vnější část je osazena dvěma průduchy pro mikrofon (uvnitř se ale skrývá mikrofonů celkem osm), snímající jak váš hlas při hovorech, tak okolní hluk pro správnou funkci ANC.
V čem EAH-AZ80 vynikají, to je rozhodně množství dodaných náušníků – v balení jich najdete rovnou osm, takže snad každý musí najít ten správný pár právě pro svoje uši.
Uvnitř pracují lehounce vypouklé širokopásmové membrány o průměru 10 mm s technologií Free-edge, jsou zhotovené z hliníku.
Bezdrátové spojení probíhá po Bluetooth 5.3, najednou zvládnou sluchátka obhospodařit až 3 zařízení (se zapnutým LDAC jen 2). Technologie potlačení okolního hluku sází na analogové i digitální zpracování signálu, do detailu v tom ovšem Technics nejde. S nejvyšším kodekem LDAC (96 kHz) mají sluchátka frekvenční rozsah 20 – 40 000 Hz. EAH-AZ80 podporují profily A2DP, AVRCP, HSP a HFP, kodeky SBC, AAC a LDAC.
Kapacita baterie vydrží až na 7 hodin poslechu se zapnutým ANC, dodatečná energie v pouzdru zajistí celkem 24 hodin provozu. A po čtvrthodince dobíjení si užijete rovnou dalších 70 minut.
V doprovodné aplikaci si zvolíte nasazenou velikost náušníků (což mírně přizpůsobí frekvenční odezvu), následně můžete vybrat ze tří režimů ANC (aktivní, vypnutý, propouštějící vnější zvuky). K dispozici je i několik profilů ekvalizéru, případně možnost si nastavit zcela vlastní na pěti pásmech.
Sluchátka Technics jsme měli možnost srovnávat s redakční in-ear referencí Denon PerL Pro a také s klasicky pojatým „velkým“ systémem Focal Clear na Apogee Groove.
Lehké, asi sedmigramové tělo sluchátek je skutečně docela dobře tvarované a do zvukovodu padne, pevné usazení na místě zajistí volba správných koncovek. Pak se dá poslouchat poměrně dlouho a normálně se u toho pohybovat, aniž by došlo k nějakému nekomfortu.
Co se týká nastavení, nejprve jsme byli překvapeni suchým, byť velmi pevným přednesem se srdnatou energií, ovšem jaksi bez dostatečného basu. Když nastavíte profil na jeden z „těch basových“ najednou hrají EAH-AZ80 s typičtější sluchátkovou charakteristikou – jejich proměnlivost je nicméně velkým kladem, můžete si je doladit vcelku snadno podle konkrétní nahrávky i nálady.
Velký bas v základu elektronické klasiky „Teardrop“ (Massive Attack | „Mezzanine“ | 1998 | Circa | 00724384559953) zněl v neutrálním vyvážení vskutku neutrálně – utažený, dobře artikulovaný, ale tepající spíš jako svižný píst, než aby byl velký a hřmotný, jak má být. Přepněte však z Direct na něco basovějšího a objemu je dole najednou vskutku požehnaně, přičemž navíc dokáže udržet valnou většinu pocitu kontroly a jistoty. Nutno říct, že je to rozhodně lepší výsledek, než jsme čekali. Sluchátka sama o sobě inklinují víc k vyrovnané informativnosti, vystihují překvapivě precizně různorodost a doznívání. Co do jistoty a konkrétnosti jsou EAH-AZ80 na špičce své cenové ligy.
Sboru Nidaros domkor nebylo možná při zpěvu „Mariavise“ Petry Bjørkhaug („MOR“ | 2024 | 2L | 2L-176-SABD) vidět takříkajíc až do hrdel, ale sluchátka Technics režírují reprodukci velmi odhodlaně, s jasností a neutrální, nezabarvenou čitelností. Panuje zde lehký akcent směrem k analytičnosti, ne však studený nebo technicistní – vokály mají svůj prostor, jsou čistě vedené a plastické, možná ne úplně prezentní takovým tím vytaženým a projasněným způsobem, srozumitelnost je však zřetelná. Opět můžete pomocí profilů docela výrazně vyznění ovlivnit, ačkoliv pevnost a detail zůstávají – skoro v míře, kterou byste hledali mnohem spíš v pětimístných cenových relacích.
Ani když má nahrávka docela jadrný říz, s nímž zní třeba činely v „Hey, No Pressure“ (Ray LaMontagne | „Ouroboros“ | 2016 | SONY | 886445381665), tak sluchátka nepřekračují snesitelnou hranici. Příkladná jasnost kovu, sušší, přímá, ale precizní neunavuje – hudba má jadrnost, ale ne agresi. Minimálně v základním Direct režimu mají nejvyšší tóny možná lehounce objemu navrch, ne však tak, aby to bylo zvonivé a přehnané. Detail je skutečně hezký, snad bychom možná ocenili trochu víc těla, respektive pocitu bohatosti.
Dynamiku akustických nástrojů Jira Inagakiho a kapely Sould Media v „Breeze“ („WaJazz: Japanese Jazz Spectacle Vol. 1“ | 2022 | Nippon Columbia | 180GHMVLP01) pojaly EAH-AZ80 skutečně výtečně, snad je to těmi velkými membránami. Bez ohledu na zvolený profil to má podstatu a intenzitu. Ne velké objemy (což ale dohoní přepnutí na Super Bass+), zato skutečně parádní autorita. Zřetelnost a disciplína jsou na prvním místě, dřevité ťukání v úvodu je pronikavé jako zatloukání kladivem, přesto nepůsobí přehnaně. Výšky i tady možná zní trošku zvonivě, neotravují však. Pevná ruka, vedoucí tón za tónem je skvělá – přesahující rozhodně očekávání v zásadě zaplatitelných in-ear sluchátek.
Taktéž rozlišení stojí za pozornost. Zvuk čtvera nástrojů absolventů Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, skládající soubor Quatuor Diotima, v „String Quartet No. 1, Métamorphoses nocturnes“ („Metamorphosis Ligeti“ | 2023 | Pentatone | 5187061) je snadno čitelný napříč režimy, ne brilantně jasný a transparentní, leč festovní, trošku sušší, s excelentní konkrétností. Je znát, že se Technics snaží o maximalizaci informací. Smyčce produkují už vlastně přesvědčivý pocit tahu po strunách, s výraznou texturou a v základním nastavení precizně vyváženou tonalitou. Trochu monitorové, potěšujícím způsobem realistické pojetí.
Moderní jazzová „Faith“ (Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet | „Our Stories“ | 2024 | Animal Music | ANI123-2) se odehrávala na spojité, možná poněkud menší, zato soustředěné scéně. Přednes vyniká tím, jak jeho mechanická složka už začíná ustupovat civilnímu podání hudby jako takové, to je umění vyššího hi-fi a kvality jen zřídka očekávané u malých sluchátek do uší. Nástroje zní oddělené s pocitem pečlivosti, nevytržené z kontextu. Snad tu není nějaké velikánské množství vzduchu, řád a usazenost to nicméně vynahradí. Nečekejte hudbu vytaženou někam daleko za uši a před sebe, zato organizovanou a solidně samozřejmou kompaktnost.
Zpěvné housle v optimistické skladbě „Cambridge 1963“ Jóhanna Jóhannssona (Mari Samuelsen | „LIFE“ | 2024 | Deutsche Grammophon | 00028948657735) nejsou možná tak silně emotivní, spíše při zemi, realistické, nepřibarvené, přitékající do ucha v „normální“ podobě. Hudba je organizovaná, to je patrně nejlépe vystihující pojmenování. Lehoučce výraznější na výškách, což s sebou nese detailnost, energická, s řádným kusem těla a důrazu.
Sluchátka Technics EAH-AZ80 se možná na první pohled tváří jako standardní prémiový model pro širší masu, ale vlastně nejsou. Naopak se krom své fyzické formy od běžných produktů podobné kategorie liší. Dobře se nosí, jsou skutečně pěkně „neplastově“ zpracovaná, vydrží dostatečně dlouho, ale hlavně hrají „k věci“. Frekvenčně pečlivě vyrovnané (v režimu Direct, což ale zároveň může znít poněkud suše a příliš formálně – na druhou stranu máte několik režimů a tedy cest, jak to napravit), dynamicky intenzivní, informativní, bez efektů. Reprodukce je spořádaná, realistická a dobře poskládaná. Neoslní na první dobrou žádnou jednotlivou charakteristikou, nemají však v reálu slabé zvukové místo. Trochu připomínají vybalancované studiové monitory bez jakékoliv agresivity. Každopádně v dané ceně jsou EAH-AZ80 silnými hráči pro všechny, kdo si cení skutečně věrné reprodukce – za nějakých sedm tisíc dostanete zvuk se šmrncem skutečného hi-fi.
Kč 7 200,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5780-technics-eah-az80#sigProId18b7010450
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5780-technics-eah-az80#sigProId154af561ce
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pohodlné
+ hodnotné materiály
+ docela široká možnost přizpůsobení
+ naprosto neagresivní
+ neutrální vyvážení a pevná zřetelnost
ZÁPORY
- v režimu Direct je zvuk poněkud suchopárný
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Panasonic | www.panasonic.cz