Ethernetové kabely, to je právě v této době to, čemu lecjaký bulvární novinář rád říká „kontroverzní téma“ – na jednu stranu totiž tyto vodiče spojují zařízení, která by měla výsostně využívat výhod digitálního formátu, tedy bezchybnou opakovatelnost, přesnost a bezpečnost (a tedy by neměly mít vliv), na druhou stranu je tu ovšem čím dál silnější skupina posluchačů, která na ně nedá dopustit. A koneckonců, proč by vliv ethernetových kabelů měl být tak neuvěřitelný, pokud nalézáme rozdíly i mezi jinými digitálními přenosy, ať už mluvíme o koaxiálních kabelech, HDMI nebo třeba i transportech pro digitální soubory nebo (SA)CD.
Jednou z nejsilnějších značek v rozrůstajícím se oboru je korejská SOtM (Soul Of The Music), která má ovšem výrobní program rozkročený od serverů, přes D/A převodníky až třeba k lineárním napájecím zdrojům a zesilovačům. Nejpopulárnější jsou celosvětově s jejich značkou nicméně ethernetové přepínače, čili switche.
Právě s ohledem na existenci switchů jsou v nabídce značky také doplňky, jakkoliv takové slovo téměř snižuje význam, který jim sama firma přikládá. Vrcholem současné nabídky je model dCBL-CAT7u, vylepšená verze dCBL-CAT7 – „u“ znamená přídomek „Ultra“. Aktuálně dokonce výrobce doporučuje switche řetězit a podle firemních specifikací je optimální streamovací systém s trojicí sNH-10G, modulem hodin sCLK-OCX10 a kabeláží dCBL-CAT7 s extra filtrem iSO-CAT6. Tím má vzniknout řetězec kategorie „Ultra“.
Jak už z názvu dCBL-CAT7u jasně vyplývá, jde o kabel kategorie 7, certifikovaný pro přenos nejvyššími dnes dostupnými rychlostmi. Standard sám o sobě vypovídá o konstrukci – kabel je stíněný, plně stíněné jsou i páry kroucených vodičů. SOtM konkrétně říká, že čtyři datové vodiče jsou stíněny ještě individuálně hliníkovou fólií a následně překryty jako celek měděnou krycí tkaninou.
Osazené koncovky jsou rozhodně prémiové – jedná se o velké a bytelné zinkové verze s povrchovým poniklováním, které dobře drží v konektorech a působí adekvátně cenovce kabelu. Kontakty jsou zlacené. V cestě je také osazený blok, sloužící k blíže nespecifikovaným filtračním účelům. Tento blok také svou pozicí určuje směrovost kabelu, alespoň dle specifikací výrobce.
Je velmi zajímavé, že v produktovém popisu výrobce udává, že dCBL-CAT7u je optimální pro propojení třetího switche v kaskádě a síťového přehrávače. Že prý právě v této roli zafunguje nejlépe, i když důvod k tomu SOtM neudává.
Technické parametry dCBL-CAT7u vychází logicky z vyžadovaných IT standardů – impedance 100 ohm se drží v toleranci +/- 15%, vodič má certifikaci pro přenos kmitočtů až do 1 600 MHz.
dCBL-CAT7u jsme zkoušeli v rámci hlavní redakční sestavy, kde je nicméně navzdory doporučení výrobce pouze jediný sNH-10G & sCLK-EX, zato ve společnosti starší verze dCBL-CAT7 a lineárního zdroje sPS-500. K porovnání tak byl jednak právě dCBL-CAT7, ale třeba i Nordost Heimdall 2. Popisované zkušenosti vychází dominantně z přehazování nižší a „ultra“ verze.
V Jacksonově „Rock with You“ („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) prošel bas „mezikabelově“ změnou – byl pevnější, až tvrdý, rytmická linka má řád a snad až trochu suchý zvuk, který nicméně koresponduje s nahrávkou. Jestliže dCBL-CAT7 hraje lehce „na příjemno“, dCBL-CAT7u je pocitově průbojnější a autoritativnější. Nejde o nějaký dramatický rozdíl, spíš jemný pocit, jako když zvýšíte hlasitost a bas je o krůček konkrétnější.
To vlastně platilo i pro hlas Renée Fleming v „River“ z desky „Haunted Heart“ (2006 | Rounder | 0602517032798) – nezměnila se celková příjemnost systému, ale zdálo se, že více vyniknou takové ty jemné detaily, podtrhující celkový pocit autenticity. Změna není obří, přesto i tato část pásma působí jako když je najednou hlasitější, zřejmější – je to vliv ne úplně nesrovnatelný třeba s přizemněním komponentů přes QKore nebo výměnou „obvyklého“ signálového kabelu.
Tentýž vliv lze pozorovat i u cinkání činelů v „Use Me“ (Vanessa Fernandez | 2014 | Groove Note | 0660318105028), kde jako kdyby se znělý kovový tón vždy vznášel ve vzduchu o něco déle, respektive jasněji, jako kdyby signálové pozadí bylo zasunuto o kousek hlouběji vzad. Samo rozlišení se tak vlastně nemění, ale přesto je reprodukce čitelnější.
Z pohledu dynamiky i u tak odvážné skladby jako je „Wheel of Time“ z pera Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo cítit, že systém jako kdyby se zvukově zpevnil a sebevědoměji předal to velké hudební drama. Uvolněná charakteristika získala pevnější ohraničení a větší pocit konkrétnosti, zejména v nejhlubších polohách, kdy jako kdyby bas získal váhu – na takovou, jako když třeba vkomponujete do systému subwoofer, ale skoro tak, jako když třeba komponentu dopřejete o stupeň lepší filtraci.
Rozdíl se zdál být patrný také na precizně nahrané „Mercy Street“ od Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) – jasný a křišťálově čistý zvuk jako kdyby byl v porovnání s dCBL-CAT7 konkrétnější, ne drasticky, přesto už dostatečně, abyste vnímali pocit změny. I tady jako kdyby to nebylo o tom, že se něco nového objeví, ale spíše o tom, že vše je lépe zakotveno a ohraničeno.
„Northern Star“ Christine McVie („In the Meantime“ | 2004 | Koch | 00999239600027) zněla subjektivně, oprostíme-li se od hledání rozdílů, prostě „blíž“ – obecně komponenty SOtM jako kdyby udržovaly dojem jisté uvolněnosti a laskavější tón, kdežto dCBL-CAT7u mírně „přitvrdí“ a hudbu vyzdvihne, takže máte bohatší pocit.
Stále platí otázka, vznesená v recenzi nižšího modelu dCBL-CAT7 – je možné, aby kabel, který přenáší „jen jedničky a nuly“, jak rádi říkají ti, kterým kabelománie připadá neobhajitelná, měl vliv na výslednou reprodukci? Naše zcela subjektivní praktické zkušenosti říkají, že ano – také samozřejmě říkají, že by to neměl být první bod, z nějž začnete budovat svůj high-endový digitální streamovací systém. Ale možná to postavme takhle – máte-li skvělý systém se skvělým zvukem, pokud už máte komponenty za stovky tisíc a víc, pokud máte dobře fungující akustiku a jste si jisti, že vaše komponenty mají dobré napájení a nestojí jen tak na stolku z papundelku, pak ano, nastává čas zkusit i takovýto kabel. V redakčním vlastním vkusem sestaveném systému s jeho zvukovým stylem prozatím nic nefungovalo tak příjemně, jako top modely SOtM – a proto i teď dCBL-CAT7u nahradil model původní (který skončil jako propojovací k NAS jednotce), protože jsme z něj prostě měli lepší celkový pocit a hudba s ním zní záživněji. Jak toho dosahuje „pouhý kabel“? Kdo ví… I když zdá se, že SOtM ví.
Kč 20 990,- - 1 m
Kč 23 990,- - 2 m
Kč 32 990,- - 5 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/3759-sotm-dcbl-cat7u#sigProId4d2c886871
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pečlivé zpracování
+ subjektivně lepší zvuk, než u jiných (i podstatně dražších)
+ dobrá třešnička na dortu každého streamovacího systému nejvyšší třídy
ZÁPORY
- vliv je menší, než například u výměny switche stejné značky, který není zase o tolik dražší
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz
PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz & AV Center | www.avcenter.cz