Japonské slovo „hana“ znamená „zářivý a krásný“, případně také „květ“ nebo „kvést“ (japonština není jednoduchý jazyk, ale to, že dané slovo odkazuje na krásu je asi jasné). Dané slovo si jako název zvolila také společnost, která staví na více než půlstoletém know-how pana Masao Okady, který založil mimo jiné Excel Group – pod křídly této firmy vzniká mnoho výrobků pro gramofonové fanoušky, včetně právě přenosek HANA.
Základem portfolia HANA je přenoska s řady E, kterou – tak jako ty z ostatních řad, můžete mít ve verzi s nízkým (EL) nebo vysokým výstupem (EH). Všechny přenosky si pak kladou za cíl nabídnout atraktivní ceny (v poměru ke kvalitě zvuku), což umožňuje kombinace průmyslového způsobu výroby většiny částí v kombinaci s ručním skládáním kritických prvků.
HANA EH se ukrývá v pěkném brčálově zeleném těle z kompozitního nerezonujícího plastu s nezaměnitelným japonským znakem vpředu a označujícím popiskem po stranách. Není tu nic konstrukčně překvapivého. Písmeno E v názvu označuje eliptický hrot z umělého diamantu. Chvějka je hliníková.
Všechny přenosky HANA jsou typu MC, tedy s pohyblivou cívkou. Model EH váží 5 gramů a jak vyplývá z názvu, nabízí vysoké výstupní napětí 2 mV / 1 kHz, takže by přesnoska měla jít použít i s většinou běžných MM předzesilovačů.
Výrobce z dalších parametrů uvádí souběh kanálů lepší než 2 dB / 1 kHz, doporučený přítlak 2 gramy nebo separaci kanálů lepší než 25 dB / 1 kHz. Pracovní frekvenční rozsah činí 15 – 25 000 Hz, impedance 130 Ohm / 1 kHz a doporučená zatěžovací impedance je 47 kOhm, což opět potvrzuje kompatibilitu s běžným MM vstupem.
S HANA EH jsme v redakci žili několik let, zkušenosti s poslechem jsou tedy skutečně dlouhodobé – přenoska byla namontovaná na Jelco SA-250 a šasi VPI Scout, kde motor řídí VPI ADS. Poslouchalo se vždy přes Grandinote Celio, zesilovače se změnily z Norma Revo IPA-140 až po Kinki Studio EX-P7 / EX-B7, nemluvě o desítkách různorodých modelů při testech. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Quarta, vždy přes kabely Nordost Heimdall 2, chvíli přes filtry IsoTek EVO3 Genesis One / EVO3 Titan One, později přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Ke srovnání jsme měli HANA ML, ale během celé doby třeba i Pro-Ject Pick It DS2 nebo Ortofon 2M Red a další.
Už od prvních brnknutí kontrabasu Charlie Hadena v „My Old Flame“ („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) bylo cítit, že základní HANA má velmi příjemné ladění a to nejen v basech. Možná tu není úplně takový ten pocit masivnosti a robustnosti nástroje, ovšem objem je proporčně dobrý a drnkání znělo příjemně barevně, s tonalitou lehce teplejší, ale o to více „analogovou“. Podání akustického nástroje umně spojuje líbivou krásu s dobrou čitelností, která v cenové hladině „pod deset“ patří na špičku možného, aniž by to znamenalo jakoukoliv techničnost nebo suchost.
Opravdu krásně, malebně a uvolněně podává HANA EH lidské vokály – zpěv LP v „Muddy Waters“ („Lost on you“ | 2017 | Vagrant | 538284881) byl uvolněný, důstojně čistý, i když ne ultra transparentní. Přednes je lehce na laskavé a tolerantní straně spektra, mimořádně snadno se poslouchá a je to líbezné, pěkně plné, hladké, přičemž ale i fajnově detailní reprodukce. Lehkost a snadnost, s jakou vokál zní, vás pohladí na duši.
Cinkání činelů v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) znělo lehce jemnějším stylem, jednotlivá cvaknutí dopadu paličky jsou ale dobře zřetelná. Není to zvuk pro milovníky výrazných proporcí činelů nebo velmi znělého nejvyššího pásma, také se tu tak nějak přirozeně a nenuceně line. Přitom ale už nabízí HANA EH i dobré rozlišení, dozvuky i jemné nuance jsou na bezproblémové úrovni.
Velký buben v „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) možná neměl tak úplně dramatický, fyzický impakt, ale vyvážil to docela pěkně pocitem plnosti a solidním pocitem razance. Zvuk je spíše pohodový a uvolněně pružný, ale to neznamená, že by díky pěknému celkovému objemu a hlavně barevné sytosti nepanoval i také solidní pocit dynamičnosti, byť prezentované tak nějak v klidu.
Přestože zcela jasně při každé skladbě cítíte ten signifikantní charakter HANA EH, tak třeba „Modul 60“ od Nik Bärtsch’s Ronin („Awase“ | 2018 | ECM | ECM 2603) byla opravdu dobře čitelná a šla v rozlišení už do uspokojivých úrovní – maličko vnímáte vrstvičku sametu, přesto je to zřetelný zvuk s celkovou velkou mírou kultivované klidnosti. Nečekejte expresivitu, pro malé nuace a nejkřehčí dozvuky se tu budete muset zaposlouchat a trochu hledat. Za dané peníze ovšem nabízí HANA EH velmi pěknou dávku informací, takže už začínáte mít pocit, že jste součástí hudebního dění.
Stereofonní obraz scény v „There is a kingdom“ od Nicka Cavea a The Bad Seeds („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) byl v mezích dobrých standardů. Není to zvuk úplně obrovský, nemá úplně obrovskou hloubku, ale tři dimenze jsou tu už patrné, lokalizace jednotlivých nástrojů je dobrá a stereo se skládá v dobře organizované podobě. Vše zní ale hlavně stále tak nějak s bohorovným klidem, pohodou a laskavostí.
V „Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) tak logicky vzhledem ke zmíněnému primárnímu charakteru možná budete cítit touhu po lehce výraznější dravosti a lehce říznější, tvrdší artikulaci. Zvuk je lehce jemnější, ale mimořádně „snadný“, takže i rocková hudba (byť možná neznějící tak „na tělo“) má dobré tempo, plyne neúnavně a tolerantně, přitom ale zábavně – samozřejmě hlavně tehdy, máte-li rádi takový ten vřelejší „analogový“ styl.
Pokud ještě nemáte v gramofonovém světě jasno, ale přitom míříte za co nejlepším zvukem, aniž byste sklouzli do propasti pravděpodobně nekonečně vysokých cenovek, které za analog můžete utratit, je značka přenosek HANA velmi dobrým startovním bodem – už základní model EH vás katapultuje zvukovou kvalitou do světa středního hi-fi a nechá za sebou všechny ty proslulé a oblíbené přenosky, které do svých šasi instalují rádi i poměrně prestižní výrobci. A to o celkem zřetelnou koňskou délku. Ano, zvuk není perfektně neutrální, ano, není úplně ideální, pokud posloucháte primárně metal nebo jiné „dravé“ žánry. Pokud ale chcete takovou tu „vinylovou“ pohodu, pokud máte rádi vřelejší zvuk a pokud chcete s hudbou tak uvolněně proplouvat, laskat se a nechat se s melodickou kultivovaností hladit téměř jakoukoliv hudbou, pak jste na správné adrese. Za rozumné peníze totiž nabízí HANA EH lehkost ve všech směrech – lehkost při instalaci a seřízení, tak hlavně lehkost v každé minutě následujícího poslouchání. Skvělá přenoska, která se stejně snadno může stát skvělým výchozím bodem do „dospělého“ analogu, i trvalým společníkem pro každý základní i střední gramofonový řetězec.
Kč 9 480,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/3119-hana-eh#sigProId753ebf5fb7
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobrá cena
+ snadná instalace
+ „snadný“ zvuk
+ hezky lehký, příjemně kulatý a poddajný zvuk
ZÁPORY
- definice a konkrétnost by možná mohla být o něco lepší
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Altei | www.altei.cz