Nabídka německého výrobce, nesoucí jméno Dr. Rolanda Gaudera, čítá docela dost modelů a je na trhu s trvajícím maximalistickým přístupem už od roku 1997. Ve dvacetitisícovém městečku Renningen v industriální oblasti kolem Stuttgartu vzniká spousta různých reprosoustav, jejichž vrcholem je řada Berlina, vyznačující se typickou „žebrovanou“ konstrukcí.
Prostředním provedením mezi kompaktní regálovkou a velikánským sloupem je tradičně velký sloupek RC 7 MK III Black Edition Diamond. Pan Gauder vlastně není nijak zvlášť sdílný, říká hlavně to, že svá díla staví na bázi fyzikálního poznání.
Čelní deska hostí výškáč a čtyři „kolečka“ kónických středotónových a basových měničů v třípásmovém zapojení – to znamená, že jeden reproduktor je středový a basová sekce ztrojená. To zajímavé je ale vidět z boku a zezadu, kde spatříte na nosných vertikálních tyčích navršené podkůvky MDFkových žeber s vklady z měkčího materiálu mezi nimi. To zajišťuje nejen velmi nečekaně vysokou váhu, ale tím i tuhost skříní.
Ozvučnice má kapkovitý tvar, bassreflexový otvor směrující dolů skrze základnu a do zadní plochy je integrovaná destička s dvěma páry terminálů (je tedy možný bi-amping / bi-wiring) a možnostmi nastavení. Nejen, že lze tweeteru nastavit buď lineární odezvu nebo ji upravit o plus či mínus 1,5 dB, ale také můžete lehce ovlivnit odezvu basů – to když budou RC 7 MK III Black Edition Diamond v malém prostoru nebo u zdi.
Použité reproduktory jsou zakázková série Berlina-XPulse, které vyrábí Accuton. Ty jsou spojené neobvyklou výhybkou s výběrovými komponenty od Mundorf a dalších značek – má extrémní strmost filtrů až k 60 dB na oktávu, navíc v ní pracuje technologie TDC. Jde o elektrickou náhradu zkosených geometrií, sloužících k sladění časování jednotlivých pásem – tedy konkrétně hlavně středů a výšek, na něž je ucho citlivé. Obvodové řešení je ve výhybce plně symetrické.
K použitým měničům – vyjma toho, že jde o keramiku – Gauder reálně mlčí, uvádí jen průměry sedm palců, ale nic víc; ani to, jaké modifikace oproti běžných Accuton verzím si objednal. Snad jen u výškáče se dozvíte, že jde o keramický základ s vrstvičkou vyztužujícího umělého diamantu pro nejlepší možnou impulsní odezvu. Není tu pak nic víc, než že Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond jsou čtyřohmové. Žádná citlivost, žádná specifikace frekvenčního rozsahu.
Vyčíst lze nicméně výšku 122 cm, šířku 24 cm, hloubku 46 cm nebo při daných rozměrech impozantní váhu 62 kg na kus, potvrzující maximální snahu o inertnost ozvučnic.
Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond jsme zkoumali v showroomu dovozce proti Estelon X Diamond s relativně podobným osazením a to na systému, jemuž kraloval „předek“ EMM Labs PRE / EMM Labs NS1 / EMM Labs DA2, jako doplnění byly koncové stupně Electrocompaniet AW 300 M a AW 800 M. Hráli jsme také z Bergmann Audio Magne a Electrocompaniet ECP 2 MKII a Mobile Fidelity MasterPhono.
Subbasové efekty v „I Am No One“ (Gemini Killer | „The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2012 | Army of Darkness) jdou v podání Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond přímo k věci, spíše fyzické než slyšitelné broukání je temné jako bezměsíčná noc a přitom super tuhé a odhodlané. Bas je jednoznačně orientovaný na hloubku a fyzický impuls, než pocit masivnosti, jakým vás zaplaví třeba Estelon. Ladění je razantní, bez ohledu na hlasitost nabízí autoritu a přehlednost, drženou velmi pevnou rukou.
Pevně stavěné je též střední pásmo v „Pigeon“ (Cloth | „Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records), robustní, fyzicky přítomné, plné napětí a drajvu. Vysoká preciznost a odhodlanost jsou hlavními rysy, středy přesto nevyčnívají z celku a jsou snadno srozumitelné, velmi detailní až analytické, ač působí vesměs nestrojově (či nestrojeně, chcete-li). Zabarvuje-li se nějak zvuk, pak jen přídechem předřazených komponentů.
Diamantový výškáč má tu výraznou jasnost a rychlost, kterou od takového typu měniče očekáváte, přesto „nesvítí“ tak jako mnohé jiné, žádná nacinkanost a zvonivost. Činely v „The Look of Love“ (Burt Bacharach / Ronald Isley | „Here I Am“ | 2003 | SKG Music | 00600445050075) nicméně zněly i tak rozjasněně a výtečně zněle, plné detailů s dlouhatánskými dozvuky, prvotřídně prokreslené, byť se střídmější tělesností. Není to zvuk přímo tenký, nicméně agilní a utažený rozhodně.
Na to, že je „Lamp Lady“ písničkářky Sevdalizy („Shabrang“ | 2010) spíše mainstreamová skladbička, je nahraná pěkně a s velmi odvážným dynamickým důrazem. Bez ohledu na hlasitost to Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond ustojí, prakticky inertní vůči všem těm pracujícím tlakům. Soustředěnost, tuhost, požehnané množství pumpující energie a schopnost sáhnout až k nejnižším nahraným tónům – je tu všechno. Fyzická průbojnost jde ruku v ruce se střelhbitou výbušností a zaostřením zvuku, kontrola je prostě suverénní. Třeba Estelon vás objemem zvuku v této skladbě přímo obejmou, zato Gauder švihnou stejně rychle jako ustanou, je to zosobnění slova „švih“.
Co se týká frekvenčního vyvážení, zdají se být Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond velmi spořádané, ale je fakt, že část spodních tónů v „Hello“ (Hania Rani | „Ghosts“ | 2023) byla akcentovaná, což jinak jaksi utažený zvuk obohacuje. Excelentní celková čistota působí přesně a konkrétně, díky tomu vnímáte detaily a nuance jako na dosah ruky. Pevná nadvláda reprosoustav stíhá bez sebemenšího problému prokreslit a zkrotit každý moment skladby a to už od tišších úrovní. A vzdor tomu všemu se nezdá že by hrály stroze. Přímo k věci rozhodně ano, technicistně ne.
Nástrojová základna se v Somerrově „Solkverv: I. Skrida“ („BORDERS“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) rozprostřela dozadu za reprosoustavy a to v nadstandardně velkém formátu. Ne přeplňujícím, leč rozhodně velikém. Soustředěnost přednesu vede ke špičkové plasticitě a pocitu skutečné trojrozměrnosti, kdy každý jeden tón doslova vidíte na rozměrném reprodukčním plátně. I každý jeden instrument má nejen pevně vykreslené hranice, ale i konkrétní tělo. Ve zvuku panuje pořádek s „live“ přídechem, je to velmi přesvědčivé.
Rocková „Number 149“ (Rosalie Cunningham | „Two Pieces Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) představovala živý nával energie do místnosti, s mimořádně odhodlanou rytmikou a dynamickou výbušností. Záznam je výtečně živý a zábavný, poslech je prostě pořádná jízda, táhnoucí pěkně od podlahy. Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond ukážou i limity, přestože jsou upřímné, kupodivu je ale udrží na hraně tak akorát, abyste si mohli dovolit i vysokou hlasitost – jakkoliv velmi vysokou hlasitost ve společnosti ostře hrající elektroniky bychom asi nedoporučili.
Gauder Akustik Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond jsou působivé reprosoustavy, lehce neortodoxně konstruované, ale používající tak dobré komponenty, že si skoro říkáte, že milionová cenovka za to stojí. Jste-li na dynamický, soustředěný, průzračný a analytický projev, patří Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond ke skutečně impozantním kreacím a se svým pevným, jadrným, tuhým zvukem mají až „live“ nádech. Přidejte k tomu možnost lehoučce ovlivnit frekvenční chování, krásné podání prostoru a máte špičkové, poctivě high-endové reprosoustavy s nebývale intenzivní prezentností reprodukce.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením (koberce, sedačky, akustické prvky Artnovion,…).
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Reprosoustavy mají ve středech a výškách v zásadě vyrovnanou energii, bas v oblasti 50 – 150 Hz je ovšem celkem výrazně zdůrazněný. V oblasti přechodové frekvence středů a výšek je vidět propad, který nicméně se vzrůstající poslechovou / měřící vzdáleností pomalu mizí. Úplně první záchvěv energie se objevuje už na 26 Hz, na druhém konci frekvenčního spektra je vidět poměrně běžné chování diamantové membrány s pozvolným útlumem od hranice cca 10 kHz.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance Berlina RC 7 MK III Black Edition Diamond je všechno jen ne jednoduchý. V oblasti kolem 100 Hz se dostává až na úroveň 2 ohmů, obtížně se tu odečítá díky zvlnění také třeba ladící kmitočet – odhadujeme ho kolem 20 – 30 Hz. Pro plné ovládnutí budou potřebovat Gaudery velmi dobře dimenzovaný a jistý zesilovač.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 1 084 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5735-gauder-akustik-berlina-rc-7-mk-iii-black-edition-diamond#sigProId8c2ecde323
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kontrola a prezence
+ nezkreslenost
+ velký dynamický potenciál, ustojí prakticky cokoliv
+ skutečně plný rozsah
ZÁPORY
- cena je stejně razantní jako zvuk
- impedance vyžaduje velmi pevný zesilovač
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz