Ačkoliv poslední měsíce „frčí“ u kanadských Moon jejich excelentně zábavná North Collection, přeci jen zůstává nabídce i široké spektrum dalších komponentů. Jedním ze zajímavých segmentů je řádka phono předzesilovačů, mezi nimiž je zhruba uprostřed model 310LP. Středně kompaktní přístroj poslouží MM i MC přenoskám.
Co do vzhledu je tělo přístroje velmi jednoduché, úzké, mírně protáhlé a s pěkným čelním panelem lehce klenutého tvaru. Není na něm nic krom potisku, reliéfního loga a malé, byť vydatně svítící modré stavové diody. Phono nemá žádný stand-by přepínač, nicméně vzhledem k mizivé spotřebě to nebude problém.
Všechno potřebné se nachází vzadu. Jsou tu dokonce dvě napájecí zásuvky – jedna klasická, jedna kulatá se čtyřmi piny pro možnost spojení s externím zdrojem Moon, což má mít za následek další vyčištění a vylepšení reprodukce.
Signál vchází do 310LP jedním párem cinchů, mezi nimiž se nachází zemnící kolík. Výstup je k dispozici jak v RCA, tak XLR podobě. Organizace konektorů je zrcadlově symetrická.
Marně byste však na těle hledali jakékoliv přepínače nebo možnost nastavení parametrů pro svou přenosku. To vše se totiž trochu neprakticky odehrává uvnitř, musíte tedy odšroubovat vnější kryt a sáhnout po několika malých spojkách, jejichž posunem po dostupných pinech zvolíte potřebné hodnoty. Můžete upravovat zisk, odpor i kapacitu, primárně nijak neřešíte, zda jde o MM nebo MC zesílení. Zajímavostí je, že stejným způsobem si také lze vybrat kompenzační křivku mezi obvyklou RIAA nebo alternativní IEC.
Vnitřní konstrukce je pěkně udělaná. Mezi napájecím zdrojem vpředu a signálovými obvody vzadu je bytelná stínící přepážka, dokonce i napájecí vodič od zásuvky ke zdroji je zapouzdřený v kovovém tunýlku. Dostatečný výkon poskytuje zapouzdřený firemní toroidní transformátor s dvoustupňovou napěťovou regulací. Najdete tu navíc dvojici filtrů stejnosměrného proudu. Signálové obvody jsou nanesené v symetrické podobě na čtyřvrstvých deskách plošných spojů, aby bylo dosaženo co nejkratších signálových cest.
Moon 310LP pracuje ve frekvenčním rozsahu 20 – 20 000 Hz (+/- 0,5 dB), odstup signálu a šumu dosahuje hodnot v rozmezí 88 dB (pro nejvyšší zisk) a 110 dB (pro ten nejnižší). Přeslechy mezi kanál jsou nižší než -100 dB (na 1 kHz). Nízké je též zkreslení – celkové harmonické činí 0,001% a intermodulační 0,009%.
Phono předzesilovač má šířku 17,8 cm, hloubku 28 cm a výšku 7 cm, váží přitom ale 3,1 kg.
Tři sta desítku jsme zkoušeli v rámci hlavní sestavy spolu s gramofonem VPI Scout, ramenem Jelco SA-250 a přenoskou HANA ML. Porovnávali jsme s „naším“ Grandinote Celio. Signál putoval skrze Norma Revo SC-2 LN a Revo PA 160 MR do KEF Blade One Meta. Propojeno bylo kabeláží ZenSati Authentica, Nordost Heimdall 2 a Valhalla 2, proud filtroval IsoTek V5 Sigmas. O dalším příslušenství v sestavě se můžete dočíst v pravém sloupci -->.
Na temném elektronickém základu vystavěná „Spor“ Kari Bremnes („Burmester Selection Vol. 1“ | 2017 | InAkustik | INAK 78041 2LP) nezněla ochuzeně právě v tomhle jejím nosném spektru, Moon zprostředkovává její tučné basové ladění s chutí, zároveň tu však cítíte potřebný puls, protože hloubky nejsou táhlé, ale synteticky rázné a napružené – a 310LP jim umožní právě takhle se projevit. U Celio byl stejný segment skladby robustnější, ale také vřelejší a elegantnější, u Moon disponoval i s přihlédnutím k ceně velmi dobrou průbojnost, možná ale i lehký akcent co do objemu. To elektronické „duc duc“ je však až fyzicky patrné a jisté, až trochu koncentrované, nicméně pečlivě oddělené a organizované, jak se na prémiové hi-fi sluší.
Zpěv Harry Belafonta v „Day O“ („Calypso“ | 2017 | nahráno 1956 | WaxTimeRecords | 772215) zněl s lehkostí i tělem, ne krystalicky vyčištěný, nicméně líbezně hladký a s kouzlem jakési vnitřní vřelosti a barevné bohatosti. I stará, jakkoliv dobře remasterovaná, nahrávka se zdá být decentně zřetelná a čistá díky tomu, jak málo šumu a praskotu skrze obvody 310LP pronikne až k vám. Hudbě obecně nechybí tělo, dá se říct, že i v analogové sféře drží Moon svůj charakter s nepřehnanou, ale patrnou dávkou pevné šťavnatosti.
Nezaměnitelné činely v „Take Five“ (The Dave Brubeck Quartet | „Time Out“ | 2012 | nahráno 1959 | Vinyl Lovers | 6785403) nebyly zapadlé, ovšem rozhodně nejsou ani průbojně dominantní. Jejich podobná je vlastně jemnější, hladká, snad by tu mohlo být o trošičku víc svěžesti. Na druhou stranu rozlišení je dobré, takže je to snad dojem vyvolaný spíše frekvenčním vyvážením s trochu výraznějším basem.
K dynamickým momentům „The Peppery Man“ (Natalie Merchant | „ELAC 95 Years“ | 2021 | InAkustik | INAK 78131 2LP) se Moon staví se šťavnatou solidností, je to takový tělesný přednes, nikoliv super svižný, zato zakotvený a odhalující sílu v nahrávce. Řekli bychom, že phono jde po podstatě, zdravé razanci a tím vzniká hezký důraz rytmiky, stejně jako dost objemu, který vás obklopí. Nemá v sobě takovou tu bublavou „vinylovost“, drží kontury s nadstandardní jistotou a váhou.
Možná bychom řekli, že 310LP je ideálním partnerem pro „přímější“ přenosky. Ani s měkčí HANA nicméně nebyl problém s čitelností sborového zpěvu v uvolněné „Pie Jesu“ z Rutterova „Requiem“ („ELAC 95 Years“ | 2021 | InAkustik | INAK 78131 2LP). Nemáte pocit technické brilance a soustředění na detailnost, přesto je to moc pěkné, uvolněné, organicky samozřejmé, kdy jemné nuance a dozvuky kostelního prostoru znějí „normálně“, bez přidané nápadnosti. Není to prezentace pro ty, kdož se upínají k „suché rozborce“, ale naopak bude sedět těm, kdož rádi spíše plnokrevnější styl s duchem života.
Ani obraz hudební scény není rozčleněný nějak analyticky, má v „So What“ Milese Davise („Kind of Blue“ | 2009 | nahráno 1959 | Jazz Wax Records | JWR 4534) fajnově celistvou podobu a pocit propojenosti. Není obrovský, na druhou stranu ani nejsou nástroje natěsnané příliš blízko k sobě. Každý má své místo, díky čistotě je instrument obklopený i aurou vzduchu a je to prostě fajnová disciplína, adekvátní tomu, že Moon patří do vyšší hi-fi kategorie.
310LP velmi dobře pracuje s hudbou jako je Stingova „The Hounds of Winter“ („Mercury Falling“ | 1996 | A&M | 0731454048613) – v té podtrhuje plynoucí dojem, hřejivou relaxovanost a přitom pocit přirozené vyváženosti. Ne nutně ve frekvenčním slova smyslu, ale je tu všeho tak nějak subjektivně akorát, prostě to hraje a můžete si hudbu užívat. Vnímáte, že má objektivně vysoké zvukové kvality, žádná z nich však neční nápadně nad nějakou jinou, je to harmonicky sladěné, klidné a zvoucí k další a další skladbě.
Kompaktní phono předzesilovač Moon 310LP je fajn – možná by se mohl dát snáz vypnout, možná by nastavování parametrů mohlo být přístupné zvenku a nevyžadovat sejmutí krytu, ale oboje konvenuje s tím, že je cílen na ty milovníky vinylů, kteří chtějí jen a pouze poslouchat, ne nutně měnit přenosky, zkoušet ramena nebo experimentovat s čímkoliv dalším. S tímto úhlem pohledu funguje 310LP ideálně – má prémiovou plnost, barevnost, kontrolu nad zvukem a tím i nad detailem, úspěšně filtruje šum v pozadí, stejně jako nemá žádný zvukový atribut, který by při poslechu rušil. Moon není z nejlevnějších, nicméně má v sobě dostatek kvalit, aby vás poslech oblíbených černých desek prostě bavil a nenutil cokoliv řešit.
Kč 64 300,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/5773-moon-310lp#sigProIda07981d1d3
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/5773-moon-310lp#sigProIdb7ce3fe37d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi nízký šum v pozadí
+ možnost zlepšení přes upgrade zdroje
+ dostatečně široké přizpůsobení provozních parametrů
+ pevný a čistý zvuk
ZÁPORY
- pro nastavování je nutné otevřít šasi
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz