Většina posluchačů si pod souslovím „špičková sluchátka" představí bezpochyby ta velká, circumaurální, s velkými membránami, masivním kovovým hlavovým mostem, tlustým signálovým kabelem a vůbec vším tím, co je činí prakticky nepřenosnými, často i nepříliš pohodlnými při dlouhém poslechu. Je tu však ještě lehce přehlížená či spíše podceňovaná alternativa - sluchátka typu „in-ear" či chcete-li intraaurální, neboli hrající přímo do zvukovodu nositele, nezatěžující vahou a ještě k tomu výborně odbourávající všudypřítomný hluk okolí. IE 8 jsou jedněmi z všeobecně nejlépe hodnoceným v této kategorii.

Jestliže nedávno testované Sennheiser CX 980 lze bez diskuse považovat za sluchátka designová, pak IE 8 jsou zástupci účelovosti, tedy pólu přesně opačného. Masivní, ale zvláštně baňatá ozvučnice, z níž stoupá trubička vedoucí zvuk samotného reproduktoru, působí na prvního pohled maličko rozsednutým nebo prostě pomačkaným dojmem. Díky netypickému tvarování seděla sluchátka velmi dobře v mém uchu, to je ale záležitost velmi individuální. Maximální možné pohodlí má na starosti opravdu široká škála gumových zakončení různých tvarů, materiálů a tvrdostí, z nichž si zcela určitě vybere to pravé pro svůj zvukovod úplně každý. Vzhledem k ne úplně malé hmotnosti těchto špuntů a faktu, že většina hmotnosti je soustředěna mimo ušní kanál, je dobré věnovat tomuto kousku gumy velkou pozornost, aby sluchátka neměla tendenci vypadávat.

Další z nemála zajímavostí na IE 8 je jejich silný přívodní signálový kabel s délkou 1,2 metru, dělící se do ypsilonu ve velmi dobře chráněném místě, navíc disponuje přímo u špuntů možností oddělení mohutného konektoru. Přesto je kabel připevněn natolik dobře, že i při nešikovném zatažení za něj se ze sluchátka nevytrhne. Příjemná je možnost nosit sluchátka v uchu dvěma způsoby - buď klasickým, tedy volně splývající ven, nebo s pomocí přiložených tvarovaných forem je mít „vzhůru nohama" s kabelem vinoucím se za uchem, což je styl nejen pohodlnější, ale i bezpečnější, ostatně profesionální hudebníci svá naslouchátka na koncertech takto nenosí pouhou náhodou. „Bezpečně" pak působí i 3,5mm konektor, ohnutý do pravého úhlu a zalitý do stejného poloprůhledného plastu jako místo dělení kabelu na levý a pravý kanál či spojovací body se samotnými sluchátky. Příjemně promyšlená je i možnost po zapocení sluchátek - přeci jen v uchu je při náročném používání dost vlhko.

Přes poněkud svérázný vzhled není vlastně na Sennheiser IE 8 zase nic až tak úplně výjimečného. Krom drobného šroubku s naznačenou stupnicí na každém sluchátku. Ten slouží k ne zrovna typickému účelu - nositel si jím může poměrně výrazně přizpůsobovat charakteristiku projevu v oblasti nízkých frekvencí. Jedná se hrubým odhadem o rozsah od 10ti do 150ti Hz (dle naměřených hodnot, kde je v tomto úseku znát opravdu velký nárůst mezi minimálním a maximálním objemem basu). I pocitově je rozdíl v tomto pásmu dosti znatelný a pomocí dodávané tyčinky není problém přizpůsobit si projev sluchátek třeba pro různé druhy hudby (při rocku mocný basový základ, pro klasiku zase ubrat), k charakteru přehrávače nebo prostě osobním preferencím.

Testovacím nářadím se staly jak přenosné, tak nepřenosné systémy v čele s velmi obyčejným telefonem Samsung S5230 Star, iPodem a na krátko vypůjčeným a doporučovaným Cowonem J3. Domácí systémy pak reprezentovaly Firestone Audio Fubar 4, Styleaudio Carat-Emerald, Marantz PM-KI Pearl a zvuková karta v notebooku IBM R50e. Zdrojem signálu se staly buď zmiňovaný notebook, SACD přehrávač Marantz SA-KI Pearl nebo přenosné přehrávače se soubory mp3 v kvalitě 320 kbps a kde byla možnost, tam hrál FLAC - z notebooku pak v kvalitě 24 / 96.

Prvním, co doslova udeří při prvním poslechu do uší, je oblast basu, jejímž podáním IE 8 vynikají nad běžnou konkurenci, respektive jejímž podáním se vyrovnají mnoha velkým sluchátkům. Například kopák Madball v „Pride (Times Are Changing)" má nejen dunivý objem, ale také přesnou konturu, je cítit vzduch, rezonující v bubnu. Stejně tak údery do bicích mají nezmenšenou dynamiku a až analytickou přesnost, zvuk je výbušný a energický, přesně tak čistý, jak ho do sluchátek dokáže dodat ten který zdroj - IE 8 dokáží odhalit sebemenší problém v kvalitě používaného přehrávače, nic diplomaticky nemaskují.

Problémem jednoměničových dynamických in-ear sluchátek bývá skutečnost, že nedokáží dostatečně pružně reagovat na změny zvuku, jeho dynamiku a část frekvencí je buď v lepším případě zkreslená, v horším přebitá zbytkem spektra. Sennheiser IE 8 působí nadmíru vyrovnaným, uvolněným dojmem, žádná nepříjemná zkreslení není slyšet ani při poslechu komplexnějšího hudebního materiálu - příkladem budiž Mussorgského „Obrázky z výstavy" v podání Bournemouth Symphony Orchestra (Naxos, 2005). Dobře jsou slyšet jednotlivé maličké detaily, přesto IE 8 nepůsobí suše, ale snad i díky přítomnosti prokreslených spodních oktáv naopak vřele a živě. Při poslechu nevzniká pocit slitosti nebo nepříjemného zkreslení.

Jak to tak ale u malých sluchátek bývá, nejvíce informací a největší talent projevují i tyto Sennheisery v oblasti středních frekvencí. Snadno můžeme sledovat nuance hlasu Vince Jonese v „Union Man", stejně jako dlouho doznívající tóny klavíru, texturu strun doprovodného cella, zvuk křídlovky v druhé polovině skladby zní skutečně kovově, šum činelů nesplývá do jednolité hmoty, ale slyšíme skutečné údery od vzniku tóny až po jeho doznění, vše precizně oddělené a jasné.

IE 8 reprodukují zvuk razantně, s velmi dobrou kontrolou nad celým pásmem a slušnou vyrovnaností, jisté zdůraznění na basu lze korigovat již zmíněným mechanismem. Sledovat mikrodění, vznikající pod Gouldovými prsty ve slavných „Goldbergových variacích", je díky odstínění zvuků okolního světa na IE 8 působivým zážitkem, který třeba neposkytnou ani Koss MV1, byť se jedná také o detailní a navíc velká circumaurální sluchátka se skvělým potlačením hluku.

Pokud už vůbec někdo uvažuje o pořízení sluchátek cenové kategorie necelých šesti tisíc, často očekává tak říkajíc kus hmoty a dvěma špuntům se mu nechce věřit. Sennheiser IE 8 jsou ideálním produktem, který případnou nejistotu a nedůvěru rozptýlí, protože plně konkurují kvalitou reprodukce sluchátkům dané cenové kategorie bez ohledu na koncepci. Některá velká sluchátka jistě mohou hrát měkčeji a líbivěji, možná dokonce uvolněněji, žádná však určitě nedokáží poskytnout tolik detailu a takový pohled do nitra nahrávky jako IE 8. Není třeba se děsit jejich rozměrů, stojí za každou investovanou korunu a mohou se snadno stát mezi cenově dostupnými plnohodnotným sluchátkovým řešením s výhodou mobility.

PS: Už jsem nenechal odejít.... Moje! MOJE! :)

Kč 5 740,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zvuk vyrovnaný, dynamický, čistý a velmi detailní - vyrovná se „velkým" sluchátkům podobné ceny

+ bas, který není jen prázdným duněním, ale artikulovaným zvukem

+ možnost regulace množství basu dle preferencí

+ množství ušních nástavců pro maximální komfort

+ bytelné výrobní provedení

ZÁPORY

- vlastně nic podstatného, pokud vůbec uvažujete o sluchátkách této cenové kategorie

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter Praha

http://www.panter-praha.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista