Kabeláž… Bez diskuse oblast nejvíce rozdělující vlastníky a milovníky hi-fi přístrojů. Na jedné straně stojí ti, kteří nedají dopustit na své interconnecty či reproduktorové kabely mnohdy stejné nebo vyšší cenové kategorie než celý zbytek systému a druhou stranu reprezentují ti, co odmítají za „nějaký kus drátu“ utratit více než tisíc či dva. Kdo z nich je v právu? Kdo má pravdu? Nevím a řešit to určitě nehodlám, sám totiž jdu cestou zlatého středu a mým osobním stropem je nějakých 5 – 10 tisíc, kde už vyžaduji absolutní kvalitu. Do naší poslechové místnosti dorazily tři různé typy kabelů od dvou mainstreamových výrobců. Profigold zde reprezentuje typickou kabeláž pro každého, která však aspiruje na hi-fi entry-level přes několikasetkorunové cenovky a Monster Cable se svou M-Series pak vrchol všeobecně cenově přístupných výrobků s cenami okolo 5ti tisíc korun. Porovnávat hodlám set interconnetců RCA-RCA, optické a nakonec HDMI kabely. I když ještě lépe snad bude říci, že hodláme zjistit co lze za dané peníze obdržet.

Zlaté stereo

Nejzajímavější a nejdůležitější bitva bude beze sporu vybojováno právě v tomto ringu, kde v levém rohu stojí malý, obyčejný a hodně nenápadný a podceňovaný interconnect Profigold s cenou pod magických Kč 500,- za metr. Naproti němu v pravém rohu bije se v prsa papírově nerovný soupeř, Monster Cable M1000i z M-Series, tedy to nejlepší, co je v dané stáji k dispozici. Mnohem efektnější, hezčí, lesklejší a pompéznější monstrum na pohled svého soupeře poráží právě o těch deset tříd, o něž je dražší.

První, co na modelu od Profigold zaujme pohled je fakt, že se nejedná o dva kabely, ale o jeden pevný celek, který se na každém konci větví. Má to svoje nesporné výhody i nevýhody, osobně bych ale raději dva samostatné vodiče. Na omak je plast kabelu celkem v pohodě, stejně jako koncovky působí dostatečně důvěryhodně, ač masivní WBT to nikdy nebudou. Ale to vše celkem patří k očekávanému dojmu z kabelu v ceně (možná) jednoho WBT banánku.Naproti tomu Monster zaujme svého páníčka už vybalováním z krabice – nejprve sundat plastový kryt, otevřít papírový kryt, vyjmout velmi šikovně poskládaný kabel z černého plstěného kartonu. Zde se prostě věnovalo prvnímu dojmu množství pozornosti adekvátní pořizovací ceně.

Jak Profigold, tak Monster Cable jsou kabely svou konstrukcí vcelku jednoduché, bez nějakých extrémně náročných geometrií či takzvaně hi-tech materiálů. Ačkoliv na 100% to platí hlavně pro koaxiální Profigold, u Monsteru přeci jen nějaké ty „ústupky“ směrem k moderně najdeme. První jmenovaný interconnect je vyrobený z bezkyslíkaté mědi s čistotou 99,996% a na každé straně je zakončen dvojicí barevně odlišených zcela obyčejných zlacených konektorů v chromovaných pouzdrech. Nic dalšího se v dostupné literatuře dočíst nelze a zřejmě to ani není potřeba. Přesto je konstrukce na omak i na pohled překvapivě důvěryhodná. Přesně to, co byste za 500,- očekávali. Monster oproti tomu disponuje typickými „Turbine“ konektory s 12ti zářezy (které ale drží úplně stejně pevně jako u konkurenta, ač jsou o několik tříd hezčí), technologií tří oddělených svazků, jimiž proudí kabelem výšky, střední pásma a basy zcela separátně (což prý optimalizuje magnetické podmínky vzniklé při průchodu jednotlivých frekvencí kabelem), nebo třeba dielektrikum PEX. Kolem a kolem se stále ale jedná o ten starý dobrý měděný kabel, tentokrát pouze s postříbřenými vodiči. Inu, když se na to člověk podívá, jsou naši dva soupeři překvapivě opravdu celkem přímí konkurenti.

Ale skočme rovnýma nohama do toho nejzajímavějšího. Interconnecty Profigold jsme vzali do naší poslechové místnosti a zkoušeli propojovat jak lampové, tak tranzistorové zesilovače, jak levné, tak drahé přístroje, jak CD přehrávače se zesilovači, tak předzesilovače s koncovými částmi a vůbec jsme si velmi pěkně vyhráli.

Co můžeme oběma borcům zapsat do kolonky „neutrální dojem“ zcela určitě je kvalita konektorů. Drží, snadno se zasunují, ale prostě to nějak není úplně ono. Naopak pevnost a zároveň ohebnost patří zcela bez debaty do sloupečku „pozitivní“, není to ten typ kabelu s pružností vyschlé dubové větve, která je tolik typická pro mnohé high-end produkty. Zvláště Monstery jsou v tomhle ohledu při své tloušťce velmi dobré a značně tak usnadňují manipulaci s přístroji při zapojování.

Vše dosud řečené je ale pouze předehrou k těmto větám, protože tím skutečně důležitým je samozřejmě zvuk. Základním faktem, od něhož je třeba se odpíchnout je to, že čím dražší či lépe řečeno lepší hi-fi posloucháte, tím více uslyšíte rozdíly v kvalitě jednotlivých vodičů. Zatímco s (malou) trochou nadsázky se dá říct, že při poslechu levného CD od NADu s levným firemním zesilovačem bylo jedno, zda je vše spojeno levnými Profigold, zlatě-středními Monstery nebo špičkovými referenčními KrautWire, při propojení předzesilovače a výkonového zesilovače z produkce KR Audio už bylo hodně, ale opravdu hodně slyšet čím je signál veden. Musím přiznat, že Monstery se mi opravdu zalíbily, protože při jejich použití má člověk pocit lehkého zvuku, neošizeného o žádný důležitý detail v celém frekvenčním spektru, ba i prostor je více než dobrý a celková reprodukce je prostě velmi pohodová. Naproti tomu u Profigold v kombinaci s dražšími přístroji už místy dochází dech a je cítit jakýsi ořez zvukového obrazu, jako kdyby někdo na fotografii ponechal hlavní objekt, ale okolí buď odstřihl nebo rozmazal. Opět ale opakuji, že daný efekt se dostavuje v kategorii „lepšího hi-fi“ nebo chcete-li „vstupního high-endu“. Oproti KrautWire, braným za etalon v daném oboru je sice u Monster cítit menší prokreslení prostoru a občas sem tam nějaký ne tak úplně čistý tón v nejvyšších oktávách, ale i tak je možné oba produkty porovnávat, což samo o sobě řadí M Series do velmi dobré společnosti. Profigold pak je přesně tam, kam se sám staví – na začátku, ale pokud od něj přesně to očekáváte, obstojí bez problémů a se ctí.

Nejdůležitější je vždy si uvědomit, jaký systém máme a co od něj očekáváme. Referenční KrautWire dostane z Vašich přístrojů maximum, avšak také za to zaplatíte. Za Monster dáte výrazně méně a dokáže se referenci přiblížit, což osobně považuji za fantastickou práci vývojářů a ač vím, že KrautWire prostě JE lepší, dokázal bych bez nejmenších problémů žít i s Monster Cable M Series bez nutnosti hledat cokoliv dalšího. Profigold bych pak neváhal propojit jakýkoliv přístroj z kategorie „první hi-fi“ nebo „druhá sestava“, protože za hubičku dostanete slušně vyrobený kabel, který hudební produkci nezabije, což se o mnoha jiných velmi levných drátech supermarketové konkurence říci nedá.

Světlo na konci kabelu

Světelné signály jsou staré jako vynález ohně, ale přenést světlem zvuk, to je (přestože samotná idea vést světlo v komunikačním kabelu je již mnoho desítek let stará) nápad konce 20. století.

Protože díky relativně krátkému časovému horizontu zápůjčky a hlavně nedostatečně kvalitnímu technickému vybavení jsem měl možnost optiku posoudit jen na obyčejném DVD přehrávači Sony a velmi obyčejném A/V receiveru Denon AVR3802. Přestože jsem se celkem dost snažil a vyzkoušel nějakých 20 titulů, nebyl jsem schopen poznat významný rozdíl. Snad bych si dovolil říci, že u Monster Cable byl zvuk o něco pevnější, ale na přístrojích s pořizovací cenou podobnou jako má sám kabel se bohužel testuje ne zcela vhodně.

Závěrem na dané kombinaci strojů, která určitě zase tak neobvyklá není, je fakt, že Profigold kabel bohatě stačí. Za 599,- Kč dostanete plnohodnotný kabel pro každou AV sestavu, Monster pak zvolí ti, kteří si chtějí bez nejmenších pochybností být jistí, že se jim po cestě neztratí ani záblesk informace. Za 2 500,- Kč při stejné délce kabelu jako u konkurenta sice dostanete špičku v dané oblasti, ale je evidentně nutné mít i adekvátně postavenou sestavu.

High-Definition Multimedia Interface

Pod tímto souslovím si jistě každý vybaví populární zkratku HDMI. Oba výrobce dodali do testu v posledních letech jedinou fungující specifikaci 1.3, která teoreticky umožňuje průtok signálu až o frekvenci 320MHz, tedy více jak 10Gbit /s. To už je daleko i za frekvencí, při které se nebudou „trhat“ ani filmy s největšími datovými objemy na Blu-ray nosičích. Levnější ze soupeřů PROV1001 ze stáje Profigold stojí bez koruny přesně tisícovku za metr, dražší soupeř Monster Cable M 1000 H pak má doporučenou cenu v přepočtu na metr něco přes 4 000,- Kč.

Ani v jedné z předchozích kategorií nebyl test snazší než zde. Prostě se stačí podívat na pár chvil na takzvaný „screen test“, neboli barevný a černobílý obraz v kombinaci s různými šachovnicemi a dalšími problematickými obrazci. Většinou se využívá pro zjištění kvality LCD a plasmových televizí či počítačových monitorů, ale proč nakonec jeho vyznění trochu nepootočit a nepoužít jej pro test barev a ostrosti? Všechny test probíhaly na počítačovém monitoru LG L246WH s velmi dobrým barevným podáním, širokým gamutem a perfektní ostrostí, velmi obyčejné 32“ televizi ze stáje Samsung a Pioneer KURO, špičkové LCD TV o úhlopříčce 46“. Pro doplnění uveďme, že jako standardní kabel využívám u počítačové sestavy dodaný zcela obyčejný kabel DVI>HDMI a u propojení DVD>TV pak zlacené kabely HAMA, úrovní někde mezi dnes testovanými modely. Inu, budiž světlo…

Na počítači byla situace celkem jasná – ihned po připojení na mnohem levnější a obyčejnější Profigold se obraz poněkud rozsvítil. Obzvláště to bylo patrné na testovacích obrazcích s gradienty červené a zelené barvy, které jsou na jakémkoliv zobrazovači velmi ošidné. Rázem byly plynulejší, známé pásy s jasnými přechody byly ty tam a jednotlivé přechody působily mnohem plynuleji. Totéž platí pro černobílou škálu, snad jen ostrost měřících kruhů, přímek a šachovnic zůstávala na celkem podobné úrovni. Dost možná zde ale roli hrála spíš kvalita grafické karty. Výměna za Monster na statickém obraze jeho mnohem vyšší cenu neospravedlnila. Výsledky byly téměř stejné včetně ostrosti.

Je tedy čas přesedlat na Blu-ray a na klasické televize, abychom si užili pohyblivých obrázků a tedy toho, kam tyto kabely mají mířit. Prvotní výměna za Profigold zase tolik neukázala. Rozhodně se obraz nezlepšil ani na jedné televizi o tolik o kolik na monitoru. Přesto je znát, že oproti standardnímu kabelu se zlepšila hlavně zvuková složka reprodukce. Výměna za Monster Cable ale teprve dokázala potenciál všech připojených zařízení. Obraz dostal tu pravou barevnou dynamiku i ostrost, zmizely jakékoliv náznaky rozmazání při pohybu a zvuk zhutněl a zesílil směrem k opravdu „kinovému“ zážitku. Mám za to, že zde je celkem jasná rovnice, že jakékoliv televize a přehrávače nad úroveň nějakých 15ti tisíc za televizor a 5ti tisíc za zdroj obrazu a zvuku si zaslouží jednoznačně kabel Monster, ač jeho cena už bude vaši peněženku bolet. Profigold lze brát jako nutné minimum pro toho, kdo hodlá na filmy opravdu koukat a nemít je jako kulisu.

Závěr

Pokud jsme chtěli dokázat, že Profigold jsou špatné kabely, pak jsme určitě neuspěli a veškeré hanící komentáře (a že jich po internetu je dost) ztrácejí své kouzlo. Za výborné peníze jsou Profigold velmi slušné kabely, které začínajícímu či nenáročnému konzumentovi plně postačí a k přístrojům cenové kategorie do 15ti až 20ti tisíc jsou odpovídajícími partnery, kde není třeba hledat dál, respektive maličké krůčky v kvalitě jsou vyváženy skoky v cenách relativně k ceně celého systému. Přesto je naprosto jasně, že Monster Cable hrají jinou ligu. Jsou na pomezí mezi TOP kvalitou a střední třídou, přičemž cenově se pohybují stále ještě ve vodách všeobecně přijatelných, tedy hodně hluboko pod high-end produkty. Profigold tedy lze doporučit těm, kteří s hi-fi začínají či chtějí slušný kabel za co nejnižší cenu. Nevěřím, že by je kterýkoliv z testovaných modelů mohl zklamat. Pro ty, kteří chtějí byť s mírně vyšší investicí zvukovou a obrazovou konečnou, nechť sáhnou po M Series od Monster Cable. Ač nedosahují třeba klasické RCA kabely úrovně našich referenčních KrautWire, za 50% ceny dostáváte 80% jejich výkonu. Pravý audiofil sice asi stále sáhne po referenci za jakoukoliv cenu, běžný hifista ale nemá naprosto co řešit a vystačí s Monster Cable jako skvělým kabelem za rozumné peníze v jakékoliv sestavě. A těch zbývajících 98% lidí na světě bude určitě spokojeno s kabely Profigold :-).

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista