ProAc je typicky britskou značkou. Konzervativní, se snadno rozpoznatelným „britským“ designem a hlavně s jednoduše identifikovatleným britským zvukem. Přestože se jedná o jedno z nejzavedenějších ostrovních jmen, pověst tohoto výrobce jednu dobu poněkud upadla díky „šedivým“ modelům bez většího charakteru a ušlechtilosti, typické právě pro anglické výrobce. Nicméně léta poslední přivedla spolu s novými řadami ProAc zpět na výsluní hifistického světa a i ona konzervativnost mírně roztála například díky využivání páskových měničů a moderních materiálů u nejvyšších řad. Řada Studio ale naproti tomu ctí zásady klasické konstrukční školy zpoza kanálu La Manche.

To v mírném překladu znamená jediné – díváme se na typicky anglickou „krabici od bot“. Čelo Studio 115 je až překvapivě úzké, o to jsou však malé monitorky vyšší a hlubší. Výška činí celých 38 cm, hloubka pak 24 a šířka pouhých 19. Přestože působí poměrně robustně (tento dojem vyvolávají ostré a jednoduché rysy a vlastně celková strohost a účelnost), váží jeden kus poměrně málo – bez 100g devět kilogramů. Model 115 je evolucí dřívějších Studio 110, zachovává tak koncept dvoupásmového bassreflexového monitoru s možností bi-wiringu / bi-ampingu díky dvěma párům masivních terminálů ProAc.

V ozvučnici jsou uzavřeny dva reproduktory a bassreflexový otvor poměrně velkého průměru míří svým plastovým nátrubkem (který působí na pohled snad trochu levně) kupředu. To usnadňuje použití v menších poslechových prostorách, kdy se uživatel nemusí bát přistavit reprosoustavy ani poměrně hodně blízko ke zdi. Výšky má na starosti osvědčený koncept výškáče s průměrem tři čtvrtě palce a hedvábnou kalotou. Přesto se nejedná o žádný u ProAc dosud používaný model, byl vyvinut ze základu předchozích modelů nově právě pro vylepšenou řadu Studio. Středobasovou složku reprodukovaného zvuku generuje též nově navržený měnič s membránou o průměru 6,5 palce. Jeho membránu tvoří polypropylen s příměsí uhlíkových vlákem pro větší pevnost. Kompletní vnitřní kabeláž je řešena bezkyslíkatou mědí.

Udávaná impedance reprosoustav je 8 Ohmů, citlivost pak slušných 88,5 dB. Je pravdou, že ProAc Studio 115 se rozehrávají i k vyšším hlasitostem příjemně snadno. Doporučený výkon zesilovače leží mezi 15ti a 150ti Watty na kanál, za rozumné minimum lze považovat nějakých 60 – 80, lehce přes stovku se pak zdálo být dokonale přesně. Ostatně to je víceméně přesně to, co by člověk čekal od anglického studiového monitoru. Trochu zvláštně pak působí udávaný frekvenční rozsah 30 Hz – 30 kHz. Už vzhledem k vnitřnímu objemu ozvučnice je jasné, že se nejedná o údaj v tolerančním pásmu -3dB. Reálně slyšitelný nástup reprodukce – bohužel bez měření odhadnutý jen subjektivně na základě zkušeností – lze zaznamenat někde na úrovni 40ti Hz, možná ještě o maličký kousíček výše. Horní limit pak bez problémů bude dosahovat k 20ti Hz, stěžejní hodnotě při běžném poslechu.

Poslechové testy probíhaly ve dvou místnostech, v první na systému NAD C370 + Naim CD5i + kabeláž KrautWire / Monster Cable / Eagle Cable / ProAc, v druhé pak na Naim CD5i + Naim Nait 5i či Roksan Kandy K2 CD / Roksan Kandy K2 zesilovači, vše propojené KrautWire / QUAD kabeláží. Jako porovnání sloužily Harbeth Monitor 30 Domestic, Xavian Primissima novější inkarnace, BOSE 301 a Quadral Montan VIII. Obě místnosti byly diametrálně odlišné – první zástupce lehce utlumenějšího menšího prostoru, druhá velká a živější. Nutno říci, že jediné co je třeba dodržet je mírný náklon os směrem k posluchači a umístění výškových měničů směrem dovnitř poslechového trojúhelníku. Ve zbytku nároků jsou tyto ProAc poměrně benevolentní, ať už je to jejich výškové ustavení (byť uchu nejvíce lahodí, jsou-li tweetery ve výšce uší) nebo vzdálenosti posluchače od reprosoustav. Zvládají zaplnit i 50ti metrový prostor nečekaně obstojně.

Největší talent ProAc Studio 115? Bez nejmenší debaty schopnost vygenerovat kdykoliv lehký, vzdušný a nebývale široký prostor zvukové scény. Navíc je tento prostor homogenní a drží svou iluzi v poměrně širokém sweet spotu – byť tady už by vlastně asi mělo být řečeno něco jako sweet space, neb na sedačce vleže, vsedě i v téměř jakkoliv roztodivně pohodlných pozicích není znát nepříjemný rozpad kompaktního projevu. Vše navíc působí volně, samozřejmě a nenásilně, snad chvílemi až příliš.

Tedy… Ne snad, že by pohodovost a samozřejmost reprodukce byly jakýmkoliv způsobem na škodu, ale v některých pasážích, jako je třeba závěr „Velké brány Kyjevské“ z Mussorgského „Obrázků z výstavy“ (kompilace Crystal Cable Arabesque), by zvuk mohl v nižších frekvencích přeci jen o jeden fous více „kopnout“. Nesmíme nicméně zapomínat, že jsme v kategorii poměrně malých monitorů i s jejich fyzikálními limity.

Svůj charakter – klid a čistotu přednesu – si Studio 115 jako správný odposlechový monitor zachovává napříč žánry. Sto patnáctky dokáží stejně čistě zahrát housle Ann-Sophie Mutter na jejím proslulém CD „Čtyři roční období“ z katalogu Deutsche Grammophone, tak basovou linku na živáku Patricie Barber „A Forthnight in France“, tak dokonce i razantní bicí ve skladbě „Save Hentari“ od dvojice poněkud divočejších kapel Atari Terror a Hentai Corporation. Vždy se dočkáme příkladné separace nástrojů a vokálů, jen v hodně špatných, například grindcoreových skladbách přeci jen vše tak trošku splývá do zvukové kuličky. Přesto je v drtivé většině případů velmi snadné zaposlouchat se do linky byť jediného hrajícího nástroje i v hudební spleti typu Matthewsovy „Don´t drink the water“. Prostorové zobrazení a přehledné vykreslení jednotlivých nástrojových linek plně odpovídá zaměření reprosoustav na studiový provoz, kdy technik musí slyšet jasně a čistě „co a jak“. I kdyby nebylo na ProAc Studio 115 nic dalšího k pochválení, tohle by na dobrý dojem určitě stačilo.

Celkové vyznění reprodukce je o maličko světlejší, přesto nejde říci, že by basů bylo pomálu. Jsou jen velmi jemné a kulaté, což ovšem příjemně zlepšuje jejich čitelnost a spojitost s pásmem výšek, neméně jemně reprodukovaným.

Vyznění barev a struktur tónů je velmi přirozené, ne snad tak syté, jak často bývá u „anglického“ zvuku běžné, přesto rozhodně ne analyticky chladné. Vivaldiho „Stavaganza“ z Crystal Cable Arabesque je tak naplněna uvěřitelnými hudebními zážitky, kdy housle se skutečně podobají houslím jak je známe z koncertů tak, jak je to jen za danou cenu možné. Stejně tak dynamika projevu je na velmi dobré úrovni – nikoliv efektní, ne úplně přirozená (byť zábavná) jako například u Quadral Megan VIII, ale ideální pro časté návštěvníky živé hudby – dostatečná, aby nic nescházelo, dostatečně decentní v tom, aby nikdy nepřekročila hranici diskotékového „bum – cink“.

Pozitivní vlastností je také schopnost Studio 115 zahrát otevřeně a prokresleně i při nižších poslechových hlasitostech. Ani poslech v hlubokých nočních hodinách nebude ochuzen o detaily a přehlednost reprodukce. Přestože nejvíce sluší těmto monitorkům střední úroveň hlasitosti, kde vydávají svůj plný potenciál, zvládají víceméně jakoukoliv zátěž. Při hodně daleko doprava vytočeném potenciometru zesilovače však začíná být znát, že se jedná o malé ozvučnice, určené především pro poslech v menších prostorách a z menších vzdáleností. ProAc Studio 115 udělají největší radost těm, kteří touží po klidném a relaxovaném poslechu.

ProAc Studio 115 jsou tedy typickými zástupci anglické hi-fi scény, byť v jejich projevu se onen těžko popsatelný, ale poměrně lehce rozpoznatelný ostrovní charakter objevuje přeci jen o něco méně než u většiny ostatních vzorků tamní produkce. Vzhledem však přesně zapadají do tamního sortimentu, stejně tak velmi slušnou výrobní kvalitou, která ovšem leží blíže účelnosti než kráse. Naladění pak odpovídá trendu posledních výrobků značky ProAc, snažícím se o příjemný, velmi vzdušný projev s vynikajícím zobrazením prostorové scény. Jsou tak schopné bavit posluchače, který netouží po instantní zábavě a povrchním efektu dlouhé hodiny, aniž by jej unavily. Stejně tak zvládnou hrát velmi potichu pro noční zábavu i dostatečně nahlas, aby přiměly sousedy přehodnotit vaše vzájemné vztahy. 33 tisíc není úplně nejméně za poměrně maličké reprosoustavy, ten, kdo oceňuje výše zmíněné hodnoty a známou trvanlivost britských výrobků „tradičního“ stylu, patrně nebude své investice litovat.

Kč 32 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nenápadný design pro milovníky britské klasiky

+ prostorové zobrazení zvukové scény

+ nenásilný a univerzální projev

ZÁPORY

- maličko méně důrazu, je to trochu příliš nenásilný zvuk

- plastový a levně působící nátrubek bassreflexu

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista