Roksan jsme vám již na našich stránkách jednou představovali - konkrétně cd přehrávač řady Kandy K2, sourozence dnes představovaného zesilovače. Za všechno asi nejlépe hovoří to, že za 25 000,- dodnes tvoří jednu z kmenových součástí mého audio řetězce při posuzování zvukových kvalit hi-fi přístrojů (ne, není to plnohodnotný high-end, ale je prvním dospělým krokem tím směrem). Zesilovač stejného jména pak sbírá ještě více ocenění než tento zdroj signálu, hlavně na ostrovní hi-fi scéně, kde je Roksan všeobecně snad až příliš nekriticky přijímaným výrobcem (tento zesilovač je např. Produktem roku What Hi-Fi?, pětihvězdičkovým komponentem Hi-Fi Choice, vítězem hromadného testu Hi-Fi World....).
Ačkoliv Roksan má ve výrobě podobně situovaných zesilovačů mnoholeté zkušenosti a po celou dobu jejich produkce sbírá jedno ocenění za druhým, navíc i přes to, že cd přehrávač Kandy K2 mám opravdu hodně rád, jsem byl pro všechnu tu chválu poněkud skeptický. A také díky tomu, že Roksan se v první větě popisku produktu chlubí návrhem, majícím za úkol postavit se ryzímu high-endu dvojnásobné cenové úrovně. Máme tedy startovní podmínky, vzhůru do toho.
Přestože mě osobně se design v duchu britské krásy líbí, nemusí být po chuti každému. Když si trochu zaprafrázujeme, že v „pěkném šasi, pěkný zvuk", Roksan bychom asi nemohli ani vzdáleně nikomu doporučit. Černé i stříbrné provedení sdílejí nadstandardní rozměry, bohaté perforování i pevné a důvěryhodně působící čtrnáctikologramové šasi, stejně tak mají - jako cd player stejné řady - vyfrézované logo a modelové označení na horním krytu. Poněkud archaicky působící exteriér doplňuje ovladač hlasitosti se zrcadlovým leskem, jemuž dělají na předním panelu společnost už jen maličká a děsivě nepraktická tlačítka pro změnu vstupu, aktivaci nahrávacího výstupu spolu s malým, 3,5mm sluchátkovým jackem a ikony, indikující právě aktivní vstup. Zadní strana nevysokého přístroje je stejně jednoduchá - hostí deset párů RCA konektorů, dva páry reproterminálů, odpovídajících sice cenové úrovni přístroje, v prvním dojmu ovšem příliš neexcelujících a napájecí zásuvku. A - což kvituji s povděkem - popisky vstupů i vzůru nohama, což značně usnadňuje ty situace, kdy stojíte před rackem na špičkách a horko těžko zapojujete kabely, přičemž velmi špatně odhladujete, kam vlastně mají přijít. Drobnost, ale milá.
Vstupně-výstupní výbava Kandy K2 není nikterak chudá, i tak ovšem svým složením opět míří pouze do třídy levnějších přístrojů. Jak již bylo řečeno, i přes plně symetrickou konstrukci zesilovače nalezneme pouze RCA konektory, konkrétně pět vstupů typu „Line", jeden vstup pro MM přenoskový předzesilovač (i s adekvátním uzeměním), páskovou smyčku (tedy vstup a výstup Tape), průchozí přemostění pro A/V procesory a výstup pre-out. Jeden ze vstupů je pak také označen jako „Video", tedy může být využit jak jako klasický vstup, tak při připojení s procesorem domácího kina, konkrétní možnosti jsou ale mimo rozsah tohoto textu - já se soustředil pouze na funkce spojené s dvoukanálovým posláním Roksanu.
Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier, jak zní celé jméno tohoto přístroje, patří mezi silnější ve své třídě - do osmiohmové zátěže dokáže dodat trvalý výkon 125 W, do zátěže poloviční až 190 W, takže dynamika reprodukce už se dá považovat za velmi slušnou i na reprosoustavách se složitější frekvenčí výhybkou, díky zisku (gain) 37,3 dB dokáže udělat také velmi slušný randál, což je určitě důležité i pro cílovou zákaznickou skupinu. Integrovaný tranzistorový zesilovač čerpá svou energii z dostatečně dimenzovaného, 500VA toroidního transformátoru a o jeho rychlosti svědčí i udávaný frekvenční rozsah 3 - 100 000 Hz.
Roksan jsem měl „v prádle" ve třech různých prostorách a s vícero různými přístroji k porovnání, mezi nimiž bychom měli zmínit hlavně Roksan Kandy K2 CD a Harbeth Monitor 30 , kterýžto systém si přímo říká o nazvání „typicky britským", porovnání dále probíhalo hlanvě s Denon PMA-2010AE a Pioneer A-A9MK2-K . Partnery byl vždy adekvátní zdroj - Denon DCD-2010AE a Pioneer PD-D9MK2-K . Nejčastěji využívaným signálovým kabelem byl KrautWire Guru S, u reprokabelů se střídaly Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 , KrautWire Awakening a Neyton Frankfurt LS. Z reprosoustav se objevily ještě Quad ESL 989 a Canton Vento 880 DC . Svým způsobem lze do kategorie používaných přístrojů zahrnout i programovatelné dálkové ovládání s dotykovým displejem, které působí opravdu hodně dobře, v této kategorii až nepatřičně draze, navíc funguje na všechny přístroje s logem Roksan.
Protože primárním partnerem Roksanu bude zase Roksan, nejvíce dojmů jsem nabral právě v této britské kombinaci. A když jsem u ostrovního království, není lepšího začátku než „Flip the Switch" z pera Rolling Stones (album „Bridges to Babylon"). Nahrávka se špičkovou dynamikou není na Roksanu ochuzena o razanci, úder do bubnu je citelně syrovější a razantnější než v podání PMA-2010AE a ačkoliv postrádá jeho celkovou vytříbenou jemnost v dlouhodobém poslechu, hravě si poradí živostí reprodukce a celkovou vyrovnaností frekvenčního pásma s Pioneerem a pravděpodobně i jiným zesilovačem své třídy.
Nadrůměrně transparentní projev může působit v prvním okamžiku jako zvuk ztenčený, nemající dostatečnou basovou složku, ale třeba při poslechu fantasticky nahraného alba „Touch Wood" Antonia Forcioneho jsou slyšet barvy nástroje i reálná velikost kytary, pevně usazené v poslechovém prostoru. Celková lehkost a pevnost, s níž Roksan přednáší i drobné detaily a stíhá vykreslit i ty nejkritičtější transienty s obdivuhodnou jistotou a přirozeností, blížící se dvojnásobně drahému Denonu, který sice nabízí plnější tělo zvuku, zato s jistou sametovostí, která vyžaduje posluchače trpělivého a zkušeného. Roksan si svým přednesem získává přízeň příměji a snáze.
Tam, kde se zvuk přes Pioneer A-A9MK2-K zdá plný a barevný a kde k tomu Denon PMA-2010AE přidává detaily a jakýsi slovy nepopsatelný punc high-endu, Roksan útočí na zvukový aparát jinou cestou, dostatkem síly a energií, živočišností a přirozeností, tedy všemi těmi hodnotami, které donutí posluchače cítit se v pohodě, poklepávat nohou a........mít radost z hudby. Roksan je prostě esencí muzikality made in England. Nejvíc znát to bylo u klasiky, která sice postrádala - zvláště u smyčcových kompozic typu Vivaldiho „La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" z Crystal Cable - komplexní nadhled a neutralitu high-endových přístrojů, ale přímočarým talentem pro rytmyku, která je povětšinou vlastní právě britským zesilovačům, prokresleností a plnokrevností, spolu s přesným rozvrstvením nahrávky, překračuje rázně kvality své kategorie a za danou cenu se přibližuje až k PMA-2010AE.
Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier je, stejně jako cd přehrávač stejného jména, přístrojem hodným pozornosti a to nejen pro ty, jejichž rozpočet je utažený. Za pětadvacet tisíc nabízí hodnoty, jejichž souhrn nejlépe vystihnou slova muzikalita, síla, živost a frekvenční vyrovnanost. Za pětadvacet tisíc taky nabízí, hlavně a převážně v kombinaci s bratříčkem stejné řady v roli zdroje signálu, plnohodnotné dospělé hi-fi a první krok do světa high-endu. Ať už ho ale chcete zařadit do jakéhokoliv šuplíku, jisté je, že Roksan se svou osobitostí dokáže reprodukovat hudbu plnou emocí, barev a uspkojení, kterým určitě stojí za to dát při výběru šanci.
Kč 24 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ cena (obecně i v porovnání s doporučenou britskou MOC kolem 900 liber)
+ komplexní funkční výbava pro domácí hi-fi
+ vysoký výstupní výkon a stabilita
+ razantní, pevný a muzikální zvuk
ZÁPORY
- britský design není typickým pohledným výrobkem
- jen malý jack pro sluchátka
- reproterminály jsou dost průměrné
- jména jako Denon nebo Marantz mohou v někom vzbuzovat větší důvěru
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
KAS Audio
http://www.kasaudio.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 602 406 436