Závisí špičkový zvuk na rozměrech? Nebo jde jen o zakořeněný předsudek, pocházející z dob dávno minulých? Vždyť svět je plný příkladů technologií, které za poslední roky a desetiletí zvýšily své kvality a přitom podstatně omezily své rozměry. Co třeba vývoj mobilních telefonů…? Automobilových motorů…? Procesorů…? Nanomateriálů? A tak bychom mohli pokračovat dlouho, dlouho, dlouho a dlouho. Elektroakustické měniče by určitě nebyly tím posledním, co by nás napadlo.

O miniaturizaci v kontextu IE800 hovoříme zcela záměrně – když je poprvé vezmete do ruky, přemýšlíte, kde se mohla sluchátka ztratit a proč proboha končí signálový kabel skoro přímo v silikonovém náušníku. Ale kdepak – onen maličký, až mikroskopický obal skutečně skrývá plnohodnotný high endový měnič.

IE800 jsou následovníky ideové linie IE8 (které mimochodem fungují jako referenční in-ear v Hi-Fi Voice již pořádně dlouhou dobu), respektive jejich inovované podoby IE80, ale dotahují koncept o několik tříd výš. Ozvučnice je vyrobena z bytelné keramiky (nerezonuje, je fyzicky nesmírně odolná proti poškození a navíc díky povrchové úpravě skvěle vypadá), aerodynamické tvarování má na jednom konci měnič, na druhém konci pak dva „výfuky“, sloužící pro odvod vzduchu a uvolnění tlaku na zadní stranu membrány. Křivky těla mají svůj jasný smysl nejen v estetice, ale také v potlačení nežádoucích interních rezonancí. Co bychom ovšem IE800 vytkli, to je tak trochu zvláštně pojatý přívodní kabel – „Y“ část je nesmírně krátká, takže se vám sejde kdesi u krku. Odtud dále ale už kabel nepokračuje, místo toho je zakončen 2,5mm malým jackem. Zbytek drátu je řešen jako „prodloužení“, zakončené teprve masivnějším lomeným konektorem, tentokrát s klasickým průměrem jacku 3,5mm. Navíc na rozdíl od již zmiňovaných IE8 nejde kabel ani odpojit a vyměnit za vlastní. Myšlenkové pochody, které výrobce vedly k tomuto konceptu, nám patrně zůstanou navždy utajeny, naštěstí nejde o nic tragického.

Co se týká komfortu nošení, IE800 díky mnoha dostupným variantám silikonových náušníků (máte na výběr z kulatých nebo oválných – ty prý drží v hlubinách zvukovodů ještě lépe než ty obvyklé) v podstatě ani necítíte. Váží sice 8 gramů, tj. o něco více, než třeba IE8, ale hmotnost se skrývá v citelně menších rozměrech. Jediným drobným problémem tak je opět krátký kabel, u něhož není možno zvolit mnoho variant pro nošení (například IE8 se po vzoru profi scény ideálně nosí s kabelem za uchem – pohodlné, bezpečné, potlačující mikrofoničnost).

Tím co posouvá IE800 do extraligy, tím, za co platíte tak vysokou cenu (počítáno v kontextu in-ear sluchátek pro osobní poslech – kam se tyto Sennheiser hrabou třeba na profesionální Ultimate Eears UE-18 Ambient za nějakých 40 tisíc), tím zkrátka nejdůležitějším je nově vyvinutý měnič, pojmenovaný zkratkou XWB. „Extra Wide Band“ si přeložíme jako „Velmi Široký Rozsah“ – to odpovídá faktu, že IE800 umí zahrát v plné síle jediným měničem to, k čemu lecjaká konkurence používá dvou, tří či dokonce čtyřměničovou konstrukci.

Průměr membrány je pouhých 7 mm, sám výrobce ho pasuje do role nejmenšího dynamického širokopásmového měniče. Široké pásmo v tomto případě znamená rozsah 5 – 46 500 Hz (v toleranci + / - 10 dB), respektive 8 – 41 000 Hz (+ / - 3 dB), to je víc než slušné. Celkové harmonické zkreslení je maximálně pouhých 0,06%. IE800 mají nominální impedanci pouhých 16 Ohmů, budou tedy naprosto bez problémů spolupracovat i s nejobyčejnějšími mobilními zdroji signálu. I díky tomu vám IE800 umí pustit do ucha až 103dB, což v kombinaci s vysokou čistotou reprodukce může být až zdraví nebezpečná kombinace.

Nové Sennheiser jsme poslouchali s Benchmark DAC 1 PRE, pro srovnání sloužily IE8 či Momentum ze stejné stáje. Zdrojem signálu byl foobar2000 ve stroji s Windows 7, kromě vzorků souborů ve vysokém rozlišení od 2L a HDtracks.com jsme používali 16 / 44,1 FLAC, neboli rip vlastní diskotéky.

Jak se ukázalo při první skladbě, s dobře vybranými silikonovými náušníky vás Sennheiser IE800 odstřihnout od reality a váš svět ovládne jen zvuk a hudba. I díky nepřítomnosti okolního hluku výborně vynikne přesnost a čistota, s níž se měnič XWB pere s reprodukcí.

Pokud byste snad nevěřili, že takhle drobná sluchátka se umí v mnohém vyrovnat i velkým prvoligovým kouskům, bude stačit pár okamžiků. S jakou samozřejmostí a přesností se z IE800 linul hlas Evy Cassidy v „True Colors“ („Best Audiophile Voices 6“), to by jim mohla závidět i leckterá „plnoformátová“ sluchátka. Myriády detailů a až fanatická přesnost přesto nepůsobí agresivně či přehnaně analyticky, jde dokonce spíše o muzikální přednes. Svým způsobem výsledek trochu připomíná HD700 právě s nádechem muzikálnosti. I při nižších hlasitostech si můžete užívat pronikání k nejsubtilnějším informacím o práci zpěvaččiných hlasivek.

Tím nejpozitivnějším způsobem vás překvapí plnost zvuku; Brubeckova legendární „Take Five“ z alba „Time Out“ je podmalována sytým kontrabasem – sytým svou barevností i objemem zvuku. To vše je navíc dodáváno s již zmiňovanou precizností. Fantasticky živě díky tomu působí i staccato úderů do bicích, Sennheiser zvládá velmi dobře kombinovat zdánlivě protikladné hodnoty – nabízí přesný a rychlý zvuk, kombinovaný ovšem s uvolněností a hudebností.

Absolutorium v hodnocení si zaslouží i komplexní vyznění skladeb – třeba „Andreas, André“ od severských Jienat („Mira“) spojuje ve vzdušném celku razantní, plné perkuse a větší bubínky s něžným ženským vokálem. Všechny zvuky jsou rozebrané do nejmenších detailů, aby vašim uším nic neuniklo, ale přesto všechny vrstvy skládají nedílný, ovšem vzdušný a uvolněný celek. Tato kombinace vlastností posouvá zvuk hodně blízko realitě – IE800 to nepřehání s akcentací detailů, aniž by vás o jediný z nich ošidila, ale nezapomínají na to zásadní, na hudbu a radost z poslechu.

Sennheiser IE800 vytvořil velmi povedené in-ear monitory, které se snadno adaptují na libovolný hudební žánr. „Killing in the name of“ od Rage Against the Machine z eponymního alba má neskutečný tah na branku, dravost a energie vám spolehlivě vlije do těla požehnané množství adrenalinu. Navíc i razantní kopák budí dojem reálné velikosti a skutečné rezonující masy s hloubkou.

Svou roli skutečných monitorů a vládců zvuku potvrzují osmistovky ve Verdiho „Requiem“ z alba, které vzešlo ze spojení Bowers&Wilkins s London Symphonic Orchestra. Je s podivem, že i do takhle miniaturních sluchátek se orchestr „vejde“, IE800 jednotlivé nástrojové sekce skvěle separují, informují vás s dokonalou precizností a nadhledem o texturách nástrojů, zvládají razantní a hluboké údery do kotlů, stejně jako vykreslit hlasy s naprosto přirozenou srozumitelností i ve vypjatých momentech. V maličkých skořápkách se tak skrývá nesmírný potenciál, plně ospravedlňující vysokou cenovku. Nadhled a dynamická rezerva IE800 jako kdyby patřila podstatně větším sluchátkům.

Sennheiser IE800 nabízí formálně naprosto excelentní reprodukci – vysoké rozlišení se blíží schopnostem HD700, doplňuje ho až neočekávaná dynamická rezerva a výsledkem je velmi detailní, avšak poklidný, dýchající zvuk. Jedna jediná membrána v dobře navržené ozvučnici zvládá dobře i hluboké tóny, ty jsou plné, výborně kontrolované (takže nemáte pocit, že by bas byl tvořen jediným tónem) a energické. Přesto se může zdát, že o ždibec víc prostoru má středovýšková část frekvenčního pásma – ne ale tak, aby se nedalo říci, že IE800 jsou frekvenčně nevyrovnaná. Kdepak – jejich charakter je skutečně monitorový, tj. přesný, velmi informativní, ale přidává k tomu muzikální „nadstavbu“, díky níž celá reprodukce působí pohodově, klidně a mnohem dospěleji, než by bylo možné očekávat. Jinými slovy – Sennheiser v modelu IE800 vyrobil jednoho z kandidátů na absolutního krále kategorie in-ear monitorů. V miniaturní formě nabízí maximální výsledky, drobné nelogičnosti v oblasti komfortu a způsobu použití lze po poslechu snadno odpustit. Toužíte-li po high endové kvalitě reprodukce a z jakéhokoliv důvodu pro vás nepřipadají v úvahu velká sluchátka (třeba proto, že potřebují nutně velký a nepřenosný dedikovaný zesilovač nebo proto, že v nich člověk na veřejnosti působí tak trošku jako Otík), IE800 jsou hodně zajímavou alternativou a překonat úvodní skepsi stojí za to.

A pro zpestření snad ještě video:

Kč 17 645,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělý XWB měnič s velkou dynamickou rezervou

+ až chirurgicky přesný zvuk bez pocitu neosobní analytičnosti

+ akustické nástroje a vokály jsou podány velmi uvěřitelně

+ naprosto čistý zvuk

+ snadno spolupracují i s obyčejnými zdroji signálu (i když si zaslouží špičkovou elektroniku)

ZÁPORY

- krátká a nevyměnitelná první část kabelu, navíc s 2,5mm jackem

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE
PANTER s.r.o.

www.panter-praha.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista