Německý Canton patří mezi hrstku dobře přijímaných audio značek od našich západních sousedů, ačkoliv v celém Německu jich musí být mnoho a mnoho desítek, které by si zasloužily pozornost. Snad je to všeobecnou aurou kvality s kořeny v historii, opravdu špičkovým zpracováním nebo tím, že se jednalo o jednu z prvních dostupných značek v Československu, Canton prostě vždy dokáže přitáhnout pozornost posluchačů. Dvakrát tolik to platí pro jejich Reference series, neboli výkladní skříň techniky a kvality této značky. Model 5.2 je pak zlatou střední cestou, která je ještě relativně cenově dosažitelná a nejedná se ještě o obrovité a hmotné monstrum jako u vyšších modelů 3.2 nebo 1.2.
Relativně velké sloupky stoupají deset centimetrů přes metrovou laťku a zaujmou štíhlostí 26,5 cm, které se v ladné křivce prohýbá a zužuje po celých 38 cm jejich hloubky. Od třípásmových sloupů z vyšší kategorie nějakou tu hmotnost čekáte, přesto se více než třicet kilogramů na kus poměrně pronese a ani jemné umisťování v prostoru a hledání „sweet-spot“ se nedá realizovat bez pomoci, pokud ovšem nehodláte riskovat překocení reprosoustav a znehodnocení některé z hliníkových membrán či dokonce poškrábání opravdu luxusního laku s hlubokým leskem, který svou precizností připomíná povrch německých automobilů. A že převrácení není nereálné, stačí překvapivě málo – jeden by sice čekal, že masivní odlehčovací deska, na níž reprosoustavy stojí a do níž duní bassreflex, by mohla stabilitě pomoci, ale není tomu tak. Prostý náhodný šťouchanec loktem při výměně kabelů sloupky dokáže rozkolísat jako hurikán rybářskou kocábku na oceánu a ačkoliv se (snad) vždy vrátí bez problémů do správné pozice, u sto padesáti tisícové investice do ručně vyráběných krásek člověka takové věci vyděsí.
Možná se ptáte, co vlastně znamená ono DC na konci lehce krkolomného názvu Reference 5.2 DC – je to zkratka Displacement Control neboli technologie pro potlačení kmitočtů nižších, než jaké má „naladění“ bassreflexu, čímž se efektivně zamezuje zbytečnému zatěžování membrán „nevhodnými“ kmitočty. Ostatně funkčnost tohoto řešení lze pozorovat i na grafech měření na konci tohoto textu. Třípásmové bassreflexové Cantony disponují poměrně slušnou citlivostí 88,5 dB / W / m, díky čemuž se již dají spojit celkem bez výhrad s jakýmikoliv dostupnými zesilovači včetně těch elektronkových s nízkými nominálními výkony. Avšak nic samozřejmě nebrání připojit k zlaceným masivním bi-wiringovým / bi-ampingovým terminálům i přístroje s vysokými výkony – zatížitelnost je dle údajů výrobce až 440 Watt, takže ani při některými tak oblíbené koncertní hlasitosti vám repráčky nevyskáčou. Psaný frekvenční rozsah 20 Hz – 40 000 Hz je poměrně optimistický, soudě podle měření začíná pět-dvojka opravdu hrát někde kolem 40ti – 45ti Hz, což i tak je víc než slušné a jestli tyto Cantony v něčem vynikají, pak je to právě přesná kontrola i mocný objem v pásmu nejnižších tónů. Nikdy a nikde nemáte pocit, že by basům něco scházelo, i varhanní koncert „Bach: Great Organ Works“ v podání Petera Hurforda (víceméně) má to obrovské, monumentální a téměř zastrašující chrámové kouzlo, kde „velké“ tóny cítíte až v kostech. Svůj podíl na tom mají i čtyři hliníkové membrány dvou 200 mm basových reproduktorů, jednoho 180 mm reproduktoru pro středy (oba s technologií Wave-Sicke a středobas pak ještě s TCC, neboli Triple Curve Cone – nelineárně prohnutou membránou) a jednoho výškového 25 mm reproduktoru z kombinace hliníku a keramiky.
Trochu zvláštní údaje nalezneme v kolonce impedance – psaná hodnota 4...8 Ohm však naprosto přesně odpovídá naměřeným nejnižším i nejvyšším hodnotám, což je chování více než příkladné, tak jako celkový projev těchto soustav. Vzorné je i přiblížení se ideálu takzvaně mrtvé ozvučnice, zvláště díky tloušťce MDF desek 21 mm a rozdělení vnitřního prostoru reprosoustav na dvě samostatné skříně.
Díky hodnotě citlivosti z kategorie vyšší-střední by měl k rozhýbání Cantonů stačit i relativně průměrný zesilovač, na pořadu dne byly dva – elektronkový high-end v podobě KR Audio Antares VA320, disponující papírově skromnými 20ti Watty, kdy jako předzesilovač sloužil Harman Kardon HK990 a tentýž zmiňovaný Harman Kardon posloužil i jako zástupce tranzistorových integrovaných siláků střední kategorie se svými 150ti (a více) Watty. Jako zdroj signálu pak sloužil Roksan Kandy K2, propojení přístrojů měly na starosti kabely Monster Cable M1000i a k reproduktorům se střídaly KrautWire Awakening, třída plus mínus očekávaná u této úrovně reprosoustav a pak Eagle Cable Condor Blue LS 5.1, podstatně levnější kabel německé provenience, toho času na testech. Projevilo se, že celkově nejsou Reference 5.2 nijak zvlášť vybíravé a že hrají téměř s čímkoliv, přičemž jediným relativně kritickým bodem celé sestavy je výkon koncového zesilovače – i s lampovými dvaceti Watty nebyl problém, být to ale alespoň dvoj- či trojnásobek, bylo by to ideální. HK990 pak byl naprosto dokonalým partnerem, co se výkonu týká.
V mechanice přehrávače jsem točil mnoho různých CD a mnoho různých žánrů od popu, rocku, vokálního i progresivního jazzu až ke klasické hudbě a stále jsem se nemohl Cantonů nabažit. Tak snadno se poslouchají, že jsem téměř neustále zapomínal sledovat, co a jak probíhá a prostě jsem jen poslouchal. Dle mého úsudku je to nejlepší možná vlastnost, kterou reproduktorové soustavy mohou mít – když prostě dokážou bavit a neunavovat.
Problémem třípásmových větších reprosoustav často bývá subjektivně vnímané až příliš velké množství basů, dunivé a neostré nejnižší kmitočty či prostě obecně řečeno „něco shnilého v oblasti basů“. I u Reference 5.2 DC by se mohlo zdát, že dva basové reproduktory, ještě k tomu z kovu s přídavkem bassreflexu by mohly se sekcí nejnižších tónů provádět pěknou neplechu. Ale ani nejhlubší tóny kontrabasu v komorním jazzu, ani basová kytara nebo kopáky v tvrdých rockových skladbách, ani údery na klávesy s nejnižšími tóny varhan nepřivedly Cantony do úzkých – snad jen právě u klasické varhanní hudby je znát nedostatečný litrový objem ozvučnice a je nutné přijmout to, že píšťaly v kostele budou vždy mocnější, výraznější a drtivější, ale i Canton dokáže zvuk „prodat“ opravdu impozantně.
Střední kmitočty a jejich kvalita jsou díky nejvyšší vnímavosti sluchového ústrojí k této části zvukového spektra to nejdůležitější pro uspokojující poslech. Canton Reference 5.2 DC se zde pohybuje s nebývalou noblesou a nadhledem, absolutní transparentnost a čistý přednes hlasů i hudebních nástrojů, které sem z většiny spadají je uchvacující. Ať už svůdný tichý hlas Patricie Barber, vypjatý vokál Chestera Benningtona z Linkin Park v „New Divide“, nedokonalí a neskonale přitažliví The Beatles na remasterované Yellow Submarine i zpěv v Zappově „Hot Rats“ – vše zní naprosto přirozeně a živě, kostelní sbory jsou skutečnými kostelními sbory, ať už hovoříme o Palestrinových dílech nebo „Rekviem: Pie Jesu“ z notové osnovy Johna Ruttera či čemkoliv jiném. Stejně tak textury nástrojů, jednotlivých kytarových strun, bubínků a chřestítek, to vše jako kdyby hrálo skutečně kousek od vás.
Výšky nejsou přehnaně agresivní, přesto se právě zde nachází důvod, proč Canton neobdržel hodnocení ještě vyšší než naše doporučení. Nejedná se o jakoukoliv zrnitost, hrubost nebo tvrdost nejvyšších tónů, je to jaksi poněkud menší objem vzhledem ke zbytku pásma a jisté upozadění těchto tónů. Je pravda, že i při reálné hudební produkci, zvláště pak u klasiky, se může zdát, že se výšek jaksi vůči zkušenostem s hudbou reprodukovanou nedostává, tady jde ale o pocit trochu jiný – prostě určité oddělení těchto pásem od velmi homogenního zbytku zvukového celku. Není to ale rozhodně nic, s čím by nešlo žít či co by snad jakkoliv ničilo hudební zážitek. Je to pouze malý nedostatek, publikovaný pouze vzhledem k nemalé pořizovací ceně.
Nikoliv holografická, ale dostatečně dobrá je i prezentace nástrojů v prostoru, jejich velikosti i rozestupy jsou blízko skutečnosti, tak jak to u takových soustav při dané cenovce celkem oprávněně očekáváte. Canton Reference 5.2 DC mají velmi dobře vyřešený rozptyl zvuku v poměrně širokém úhlu vertikálním i horizontálním – jinak řečeno neexistuje tu jediné „sladké místo“, tedy ideální poslechová pozice, ale plus mínus metr lze posedávat či polehávat na křesle, sedačce či jiném poslechovém místě, můžete sedět zaboření v nízkém křesle nebo sedět na středně vysoké židli či dokonce ležet. Pět dvojky nejsou ani příliš náchylné na umístění v prostoru – snad jen je třeba dodržet alespoň metrovou vzdálenost od stěn a bude dobře.
Canton Reference 5.2 DC jsou výborné reprosoustavy – dobře provedené, hezky vypadající, vzorné ve výsledcích měření, až na drobné detaily dobře vyvážené a hlavně – zábavné. Jediné nároky 5.2 tkví v požadavcích na sílu zesilovače, kdy minimální bezproblémová hodnota činí 50W, jakkoliv i s méně než polovičním výkonem lze sbírat plnohodnotné hudební zážitky, i když se budete muset vyhnout koncertním hlasitostem. Cantony dobře zapadnou do jakékoliv sestavy, přilnou k jakémukoliv hudebnímu stylu, zahrají dostatečně dobře při půlnočním poslechu i „na plné koule“ a mohou bez stínu pochybnosti být tím posledním, co si do své poslechové místnosti koupíte, pokud neefektnost, jemnost s množstvím detailů a neutralita s nádechem vřelosti jsou to, co charakterizuje vaše zvukové preference. Tak nebo tak, Reference 5.2 jsou objektivně vzato high-endovou reprobednou hodnou své ceny.
Kč 144 000,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ příjemný a dlouhodobě uspokojující zvuk
+ skvělé zpracování
+ univerzálnost a nenáročnost vůči připojeným zařízením i poslechovému prostoru
ZÁPORY
- mírně oddělené pásmo výšek
- snad až moc jemný a decentní projev, který zaujme až při delším poslechu
- jméno Canton, které v českých vodách stále nemá až takovou pověst, kterou si zaslouží
--- --- --- --- ---
MĚŘENÍ
Obr 1 – křivka impedance (tlustší čára dole) a elektrické fáze (tenčí čára nahoře) – impedance se drží v mezích vytyčených udanými údaji 4 – 8 Ohm, velmi vzorné chování
Obr 2 – frekvenční odezva – osa leží přibližně na úrovni 84 dBSPL (jedná se o pracovní údaj) a lze vypozorovat reálný nástup reprodukce kolem 45ti Hz
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Eurostar Ostrava
www.eurostar-ostrava.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 323 606 877