HIFIStyl

Německý Canton patří mezi hrstku dobře přijímaných audio značek od našich západních sousedů, ačkoliv v celém Německu jich musí být mnoho a mnoho desítek, které by si zasloužily pozornost. Snad je to všeobecnou aurou kvality s kořeny v historii, opravdu špičkovým zpracováním nebo tím, že se jednalo o jednu z prvních dostupných značek v Československu, Canton prostě vždy dokáže přitáhnout pozornost posluchačů. Dvakrát tolik to platí pro jejich Reference series, neboli výkladní skříň techniky a kvality této značky. Model 5.2 je pak zlatou střední cestou, která je ještě relativně cenově dosažitelná a nejedná se ještě o obrovité a hmotné monstrum jako u vyšších modelů 3.2 nebo 1.2.

Relativně velké sloupky stoupají deset centimetrů přes metrovou laťku a zaujmou štíhlostí 26,5 cm, které se v ladné křivce prohýbá a zužuje po celých 38 cm jejich hloubky. Od třípásmových sloupů z vyšší kategorie nějakou tu hmotnost čekáte, přesto se více než třicet kilogramů na kus poměrně pronese a ani jemné umisťování v prostoru a hledání „sweet-spot“ se nedá realizovat bez pomoci, pokud ovšem nehodláte riskovat překocení reprosoustav a znehodnocení některé z hliníkových membrán či dokonce poškrábání opravdu luxusního laku s hlubokým leskem, který svou precizností připomíná povrch německých automobilů. A že převrácení není nereálné, stačí překvapivě málo – jeden by sice čekal, že masivní odlehčovací deska, na níž reprosoustavy stojí a do níž duní bassreflex, by mohla stabilitě pomoci, ale není tomu tak. Prostý náhodný šťouchanec loktem při výměně kabelů sloupky dokáže rozkolísat jako hurikán rybářskou kocábku na oceánu a ačkoliv se (snad) vždy vrátí bez problémů do správné pozice, u sto padesáti tisícové investice do ručně vyráběných krásek člověka takové věci vyděsí.

Možná se ptáte, co vlastně znamená ono DC na konci lehce krkolomného názvu Reference 5.2 DC – je to zkratka Displacement Control neboli technologie pro potlačení kmitočtů nižších, než jaké má „naladění“ bassreflexu, čímž se efektivně zamezuje zbytečnému zatěžování membrán „nevhodnými“ kmitočty. Ostatně funkčnost tohoto řešení lze pozorovat i na grafech měření na konci tohoto textu. Třípásmové bassreflexové Cantony disponují poměrně slušnou citlivostí 88,5 dB / W / m, díky čemuž se již dají spojit celkem bez výhrad s jakýmikoliv dostupnými zesilovači včetně těch elektronkových s nízkými nominálními výkony. Avšak nic samozřejmě nebrání připojit k zlaceným masivním bi-wiringovým / bi-ampingovým terminálům i přístroje s vysokými výkony – zatížitelnost je dle údajů výrobce až 440 Watt, takže ani při některými tak oblíbené koncertní hlasitosti vám repráčky nevyskáčou. Psaný frekvenční rozsah 20 Hz – 40 000 Hz je poměrně optimistický, soudě podle měření začíná pět-dvojka opravdu hrát někde kolem 40ti – 45ti Hz, což i tak je víc než slušné a jestli tyto Cantony v něčem vynikají, pak je to právě přesná kontrola i mocný objem v pásmu nejnižších tónů. Nikdy a nikde nemáte pocit, že by basům něco scházelo, i varhanní koncert „Bach: Great Organ Works“ v podání Petera Hurforda (víceméně) má to obrovské, monumentální a téměř zastrašující chrámové kouzlo, kde „velké“ tóny cítíte až v kostech. Svůj podíl na tom mají i čtyři hliníkové membrány dvou 200 mm basových reproduktorů, jednoho 180 mm reproduktoru pro středy (oba s technologií Wave-Sicke a středobas pak ještě s TCC, neboli Triple Curve Cone – nelineárně prohnutou membránou) a jednoho výškového 25 mm reproduktoru z kombinace hliníku a keramiky.

Trochu zvláštní údaje nalezneme v kolonce impedance – psaná hodnota 4...8 Ohm však naprosto přesně odpovídá naměřeným nejnižším i nejvyšším hodnotám, což je chování více než příkladné, tak jako celkový projev těchto soustav. Vzorné je i přiblížení se ideálu takzvaně mrtvé ozvučnice, zvláště díky tloušťce MDF desek 21 mm a rozdělení vnitřního prostoru reprosoustav na dvě samostatné skříně.

Díky hodnotě citlivosti z kategorie vyšší-střední by měl k rozhýbání Cantonů stačit i relativně průměrný zesilovač, na pořadu dne byly dva – elektronkový high-end v podobě KR Audio Antares VA320, disponující papírově skromnými 20ti Watty, kdy jako předzesilovač sloužil Harman Kardon HK990 a tentýž zmiňovaný Harman Kardon posloužil i jako zástupce tranzistorových integrovaných siláků střední kategorie se svými 150ti (a více) Watty. Jako zdroj signálu pak sloužil Roksan Kandy K2, propojení přístrojů měly na starosti kabely Monster Cable M1000i a k reproduktorům se střídaly KrautWire Awakening, třída plus mínus očekávaná u této úrovně reprosoustav a pak Eagle Cable Condor Blue LS 5.1, podstatně levnější kabel německé provenience, toho času na testech. Projevilo se, že celkově nejsou Reference 5.2 nijak zvlášť vybíravé a že hrají téměř s čímkoliv, přičemž jediným relativně kritickým bodem celé sestavy je výkon koncového zesilovače – i s lampovými dvaceti Watty nebyl problém, být to ale alespoň dvoj- či trojnásobek, bylo by to ideální. HK990 pak byl naprosto dokonalým partnerem, co se výkonu týká.

V mechanice přehrávače jsem točil mnoho různých CD a mnoho různých žánrů od popu, rocku, vokálního i progresivního jazzu až ke klasické hudbě a stále jsem se nemohl Cantonů nabažit. Tak snadno se poslouchají, že jsem téměř neustále zapomínal sledovat, co a jak probíhá a prostě jsem jen poslouchal. Dle mého úsudku je to nejlepší možná vlastnost, kterou reproduktorové soustavy mohou mít – když prostě dokážou bavit a neunavovat.

Problémem třípásmových větších reprosoustav často bývá subjektivně vnímané až příliš velké množství basů, dunivé a neostré nejnižší kmitočty či prostě obecně řečeno „něco shnilého v oblasti basů“. I u Reference 5.2 DC by se mohlo zdát, že dva basové reproduktory, ještě k tomu z kovu s přídavkem bassreflexu by mohly se sekcí nejnižších tónů provádět pěknou neplechu. Ale ani nejhlubší tóny kontrabasu v komorním jazzu, ani basová kytara nebo kopáky v tvrdých rockových skladbách, ani údery na klávesy s nejnižšími tóny varhan nepřivedly Cantony do úzkých – snad jen právě u klasické varhanní hudby je znát nedostatečný litrový objem ozvučnice a je nutné přijmout to, že píšťaly v kostele budou vždy mocnější, výraznější a drtivější, ale i Canton dokáže zvuk „prodat“ opravdu impozantně.

Střední kmitočty a jejich kvalita jsou díky nejvyšší vnímavosti sluchového ústrojí k této části zvukového spektra to nejdůležitější pro uspokojující poslech. Canton Reference 5.2 DC se zde pohybuje s nebývalou noblesou a nadhledem, absolutní transparentnost a čistý přednes hlasů i hudebních nástrojů, které sem z většiny spadají je uchvacující. Ať už svůdný tichý hlas Patricie Barber, vypjatý vokál Chestera Benningtona z Linkin Park v „New Divide“, nedokonalí a neskonale přitažliví The Beatles na remasterované Yellow Submarine i zpěv v Zappově „Hot Rats“ – vše zní naprosto přirozeně a živě, kostelní sbory jsou skutečnými kostelními sbory, ať už hovoříme o Palestrinových dílech nebo „Rekviem: Pie Jesu“ z notové osnovy Johna Ruttera či čemkoliv jiném. Stejně tak textury nástrojů, jednotlivých kytarových strun, bubínků a chřestítek, to vše jako kdyby hrálo skutečně kousek od vás.

Výšky nejsou přehnaně agresivní, přesto se právě zde nachází důvod, proč Canton neobdržel hodnocení ještě vyšší než naše doporučení. Nejedná se o jakoukoliv zrnitost, hrubost nebo tvrdost nejvyšších tónů, je to jaksi poněkud menší objem vzhledem ke zbytku pásma a jisté upozadění těchto tónů. Je pravda, že i při reálné hudební produkci, zvláště pak u klasiky, se může zdát, že se výšek jaksi vůči zkušenostem s hudbou reprodukovanou nedostává, tady jde ale o pocit trochu jiný – prostě určité oddělení těchto pásem od velmi homogenního zbytku zvukového celku. Není to ale rozhodně nic, s čím by nešlo žít či co by snad jakkoliv ničilo hudební zážitek. Je to pouze malý nedostatek, publikovaný pouze vzhledem k nemalé pořizovací ceně.

Nikoliv holografická, ale dostatečně dobrá je i prezentace nástrojů v prostoru, jejich velikosti i rozestupy jsou blízko skutečnosti, tak jak to u takových soustav při dané cenovce celkem oprávněně očekáváte. Canton Reference 5.2 DC mají velmi dobře vyřešený rozptyl zvuku v poměrně širokém úhlu vertikálním i horizontálním – jinak řečeno neexistuje tu jediné „sladké místo“, tedy ideální poslechová pozice, ale plus mínus metr lze posedávat či polehávat na křesle, sedačce či jiném poslechovém místě, můžete sedět zaboření v nízkém křesle nebo sedět na středně vysoké židli či dokonce ležet. Pět dvojky nejsou ani příliš náchylné na umístění v prostoru – snad jen je třeba dodržet alespoň metrovou vzdálenost od stěn a bude dobře.

Canton Reference 5.2 DC jsou výborné reprosoustavy – dobře provedené, hezky vypadající, vzorné ve výsledcích měření, až na drobné detaily dobře vyvážené a hlavně – zábavné. Jediné nároky 5.2 tkví v požadavcích na sílu zesilovače, kdy minimální bezproblémová hodnota činí 50W, jakkoliv i s méně než polovičním výkonem lze sbírat plnohodnotné hudební zážitky, i když se budete muset vyhnout koncertním hlasitostem. Cantony dobře zapadnou do jakékoliv sestavy, přilnou k jakémukoliv hudebnímu stylu, zahrají dostatečně dobře při půlnočním poslechu i „na plné koule“ a mohou bez stínu pochybnosti být tím posledním, co si do své poslechové místnosti koupíte, pokud neefektnost, jemnost s množstvím detailů a neutralita s nádechem vřelosti jsou to, co charakterizuje vaše zvukové preference. Tak nebo tak, Reference 5.2 jsou objektivně vzato high-endovou reprobednou hodnou své ceny.

Kč 144 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemný a dlouhodobě uspokojující zvuk

+ skvělé zpracování

+ univerzálnost a nenáročnost vůči připojeným zařízením i poslechovému prostoru

ZÁPORY

- mírně oddělené pásmo výšek

- snad až moc jemný a decentní projev, který zaujme až při delším poslechu

- jméno Canton, které v českých vodách stále nemá až takovou pověst, kterou si zaslouží

--- --- --- --- ---

MĚŘENÍ

Obr 1 – křivka impedance (tlustší čára dole) a elektrické fáze (tenčí čára nahoře) – impedance se drží v mezích vytyčených udanými údaji 4 – 8 Ohm, velmi vzorné chování

Obr 2 – frekvenční odezva – osa leží přibližně na úrovni 84 dBSPL (jedná se o pracovní údaj) a lze vypozorovat reálný nástup reprodukce kolem 45ti Hz

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista