Název těchto reprosoustav ve mně vzbuzuje poněkud rozporuplné pocity. Očekávat od pěti reprosoustav, ještě ke všemu pěkně vyrobených a poměrně hodnotně působících, čistou akustiku (Pure Acoustic) a ještě k tomu ušlechtilost (Noble), to se zdá být při ceně 15 000,- za kompletní sadu maličko úsměvné. A z hlediska „dvoukanálového audiofila" také je. Jenže, milý čtenáři, tady jsme na půdě efektního, mocného a zábavného zvuku, nedecentních efektů a při náhlém výbuchu „nabušených" efektů leknutím létajícího popcornu. Tady jsme v revíru domácího kina, kde platí diametrálně odlišná měřítka.
Ačkoliv zvenku evokují krabice s reprosoustavami Pure Acoustics Noble series maličko supermarketovou úroveň. Jakmile je ale osvobodíte, budete pravděpodobně mile překvapeni dozadu se slévajícími reprosoustavami moderního střihu, jejich štíhlým profilem, originálně a nevtíravě působící straně přední a vůbec prostě pro oko potěšujícím vzhledem. Jistě, najdou se zde ne úplně povedené výrobní věci jako třeba zaslchlá barva kolem kontaktních bodů mřížky a reprosoustav, plast kolem terminálů působí dost křehce a lak by mohl být přeci jen o něco lepší, i když nelze očekávat kvalitu jako u pian Steinway, ale to hlavní, tedy samotné měniče a ozvučnice, jsou zcela bez připomínek a v kategorii 15ti tisíc se jedná o potěšující exteriér.
V základním provedení „ušlechtilé" série, tvořící prozatímní vrchol nabídky PURE Acoustics pro oblast domácího kina, se nachází dvě štíhlé třípásmové sloupové reprosoustavy pro přední dva kanály, pár zadní maličkých dvoupásmových efektových repráčků, které tak nějak skoro evokují přerostlé počítačové audio zařízení a které můžete jak postavit do regálu, tak pověsit na zeď a navrch je tu ještě dvoupásmový reproduktor centrální. Noble F (jako Front, tedy přední) pár má - stejně jako zbytek sestavy - citlivost 89dB, není tedy problém udělat domácí brajgl i s poměrně nevýkonným obyčejným receiverem. Pro běžný zážitek pak bude dostačující i psaný frekvenční rozsah 48 Hz - 20 000 Hz, spodní hranice výkonu uzoučkých a tenoučkých sloupků by ale podle mých uší mohla reálně ležet o pár Herzů výše. Můžete je také napájet konfigurací bi-wiring nebo bi-amping, což není úplně běžné a i když jsou konektory svým provedením poplatené kategorii, alespoň to jsou na rozdíl od ostatních tří kanálů klasické šroubovací terminály a ne jen pérové svorky. Oba basové i středotónový měnič mají shodný průměr pět palců, dva nízkofrekvenční se starají o pásmo až k jednomu tisíci Herzů, středy jsou pak v podání jejich dedikovaného měniče mezi 1kHz a 2,5 kHz. O zbytek až k 20ti tisícům Hz se stará palcová kalota z umělotiny. Vyzařování středního kanálu má na starosti poměrně subtilní centr, hostící dva středobasové měniče stejného typu, jako používá model F pro basy, výšky pak taktéž obstarává stejný měnič a vlastně se tak liší jen objemem ozvučnice, o něco nižší citlivostí (87dB) a tím, že krom dělení měničů na 2 700 Hz nabízí frekvenční rozsah se spodní hranicí na 65ti Hz, k čemuž mám podobnou připomínku jako u „velkých" sloupků. Trochu nešikovné jsou pak pérové svorky pro uchycení vodičů, ale opět - jsme v kategorii 15 tisíc a tak i tady Noble series pokrývá vznesené nároky. Set doplňuje pár regálových reprosoustav Noble S (-urround). O vyšší polovinu pásma se opět starají měniče totožné jako u modelů předchozích, tedy jednopalcový výškáč, středy a basy pak hraje o palec menší, ale materiálově i konstrukčně shodný měnič, které mají průměrnou citlivost 85dB, funkci si předávají na úrovni 3 500 Hz a hrát mají mezi 65 a 20 000 Hz, což samozřejmě není příliš vhodné pro poslech hudby, ale pro bum a bác u filmů více než v pohodě. Nepřekvapí pak stejný systém uchycení vodičů jako u centru, potěší naopak možnost snadno zavěsit na skobičku nebo hřebík, i ten obyčejný unese váhu, odhadem nepřesahující čtyři pět kilo. Všechny reprosoustavy jsou pak otevřené, vybavené plastovým bassreflexovým nátrubkem, směřujícím dozadu.
Domácí kino 5.1 jsem si užíval na A/V receiveru Yamaha DSP-Z7 a Blu-ray přehrávači Denon BDP-1610, spojených HDMI i analogovou signálovou kabeláží Monster Cable. Touž značku nesla i reproduktorová kabeláž z metráže, s výjimkou připojení k přednímu páru reprosoustav, o něž se staral kablík Eagle Cable Condor Blue LS 5.1. Protože zcela upřímně ke správnému filmovému zážitku patří i „vybuchující" subwoofer, doplnil jsem sestavu „bumbácbednou" Jamo A-70.
Vyzkoušel jsem přehršel DVD i Blu-ray disků, dokonce jsem chvíli zkoušel přední i zadní pár v roli plnohodnotných reprosoustav pro dvoukanálový poslech. Ať už se jedná o (tuším) čínský epos „Hrdina" s Jetem-Li v hlavní roli, který je úchvatnou ukázkou zvukové i obrazové ostrosti a bohatosti a kde tříštěné sklo, padající dřevěné tyčinky i „pukající" rozbalující se svitky mají ostrost nože a na vyšších hlasitostech důraz, který dokáže zaplnit beze zbytku menší i střední místnosti a vytvořit skutečně působivý a efektní zvuk. V mnoha recenzích se píše o skvělém souznění a o více než dobré iluzi prostoru, kterou tento systém dokáže vsugerovat. Je tomu tak, pokud jej dáte kolem sebe dostatečně blízko, řekněme abyste seděli uvnitř obdélníku o maximální délce stran 2 x 4 metry. Třeba v pohádkách typu Letopisy Narnie, Harry Potter nebo Zlatý kompas působí detaily typu přes místnost letící mouchy, odlétající vzducholodi, prolétavajícího koštěte či supícího vlaku přesvědčivě přesně umístěné ve vnitřním poslechovém prostoru, vytýčeném spojnicí mezi reprosoustavami, stejně tak když na vás docela přesvědčivě vybafne Tyranosaurus odkudsi zezadu v Jurském parku, docela se leknete toho náhlého a efektního zařvání. Je pravda, že po odstranění subwooferu ze systému zvukové efektnosti i síly ubylo, omezený vnitřní objem reprosoustav prostě má své fyzikální limity. Ani při vyšších hlasitostech, takových téměř kinosálových, se zvuk nerozpadá, nemá nepříjemná zkreslení a nedochází ke zbytečné ostrosti, prostě se to „dá poslouchat". Ve filmovém světě nadělají za daný peníz velký kus efektní a dynamické radosti.
Při použití v roli dvoukanálového systému, případně 2.1 v kombinaci se subwooferem se určitě nedočkáte neutrálního, vyrovnaného a analytického zvuku. Ale kdo by to čekal od systému pro domácí kino v cenové hladině 15 000,-? Asi nikdo, že? To ovšem vůbec neznamená, že by občasný poslech hudby musel být nezajímavý a nezábavný, ba naopak - všechno se překvapivě dobře poslouchá a pokud chcete prostě poslouchat hudbu a neřešit zvuk a pokud není vaší preferencí dvoukanálový poslech, ale domácí kino s občasným odskočením k oblíbenému cédéčku, Pure Acoustics Noble series by mohly dobře posloužit. Hlas Dana Bárty na jeho „best of" je živý a příjemný a i když broukající kontrabas je slyšitelně o něco ochuzený a struny by mohly být barevnější, není problém hudbu poslouchat, což je jistě plus. U moderního elektropopu Lady Gaga nebo jiných radiových žánrech asi na problém v běžném životě také nenarazíte.
5.0 set Pure Acoustics Noble nabízí za 15 000,- pro běžného spotřebitele výborné řešení domácího kina. Je levný, je pohledný, šetří tam, kde to není (moc) vidět a dokáže bavit efektním, poslouchatelným zvukem, ničím neobtěžuje a vůbec celkově za malý peníz nabídne velký filmový zážitek. Samozřejmě, že na světě existuje mnoho lepších (a dražších) domácích kin, chcete-li za kompletní systém včetně televize, A/V receiveru, kabelů a vůbec všeho toho co k tomu patří dát dejme tomu 40 - 50 tisíc, Noble series (+ adekvátní subwoofer) by mohl být bezproblémovým a uspokojivým řešením.
Kč 14 990,- (set předních sloupků, efektových regálů a centru)
--- --- --- --- ---
KLADY
+ nejsou nijak náročné na volbu zesilovacího A/V prvku
+ slušné výrobní provedení
+ i bez subwooferu dokáží vytvořit dynamický a „velký" zvuk
ZÁPORY
- vzhled není nijak výjimečný (ale je to subjektivní názor)
- vzhledem k třetímu + je fér uvést, že přeci jen teprve se subwooferem je to „to ono"
- je to systém hlavně pro menší místnosti, což je ale asi i v Čechách plus
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Eurostar Ostrava
http://www.eurostar-ostrava.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 323 606 877