Zesilovače kategorie PMA-1xxx od japonského Denonu jsou stálicí nabídky „lepšího hi-fi“ už dlouhou dobu a představují – minimálně dle vize firmy – optimální poměr ceny a výkonu, kdy jsou použity kvalitní součástky, mají dost funkcí i Wattů a přitom vlastně stále zůstávají dosažitelně zaplatitelné. Nejnovější generace PMA-1700NE nabízí inovaci tohoto konceptu v mezích rozumného pokroku, dalo by se říci.
Vzhledově je PMA-1700NE klasickým Denonem. Spořádaný, konzervativní čelní panel má nezbytnou designovou „vlnku“ v horní části i velký regulátor hlasitosti uprostřed, tak jak si to DNA značky Denon žádá. Stejně tak tu najdete tři menší ovladače tónových korekcí (basy, výšky, vyvážení kanálů), výstup na sluchátka nebo spínací tlačítko či středně velký otáčecí prvek pro výběr vstupů. Že PMA-1700NE patří k modernější generaci přístrojů stvrzuje obdélníček displeje nebo malá tlačítka pro přepínání MM/MC zesílení integrovaného phono předzesilovače a další dvě, která spouští analogový režim a funkci Source Direct, obě sloužící v zásadě k vypínání zbytného pro dosažení menšího rušení a tím i čistšího zvuku.
V zásadě konzervativní je i konektivita na zadním panelu. Jsou tu tři páry linkových cinchových vstupů, z nichž jeden je provázán ještě s linkovým výstupem (popiskem je pojmenován jako pásková smyčka), je tu phono vstup, ale také vstup pro externí předzesilovač, kdy PMA-1700NE funguje jako čistý koncový stupeň (třeba v kombinaci se systémem domácího kina). Chybí ale výstupy pro subwoofer či jiný pre-out. V zesilovači je též vestavěný D/A převodník PCM1795, takže stroj nabízí dvě optiky, koax a dokonce USB pro spojení s počítačem, moderní „trendy“ konektory jako HDMI eARC nebo streamovací rozhraní tu ovšem nenajdete, zde se stále myslí hlavně na puristické stereo.
Výstupní výkon předává PMA-1700NE na dvě soupravy terminálů s možností tedy zapojit dvoje reprosoustavy nebo případně využít bi-wiringové zapojení. Vhod může přijít i 3,5 mm jack vstupu a výstupu pro spouštění celé sestavy naráz pomocí 12V napětí.
Uvnitř šasi z 1 mm ocelových profilů je komponent rozčleněn pomocí kovových přepážek na tři základní komory, kde se nachází napájecí zdroj s dvojicí robustních EI transformátorů, předzesilovač a uprostřed mezi nimi v nejprostornějším segmentu výkonové prvky a výrazné chladící profily. Regulace hlasitosti je elektronická, DAC podporuje PCM signály s rozlišením 32 bit / 384 kHz a DSD 11,2 MHz (i když nejvyšší rozlišení zpracuje jen přes USB port). Je tu také nezbytná firemní technologie AL32 Processing Plus, přibližující digitálně rekonstruovanou sinusoidu hladkosti původní analogové vlny pomocí interpolace.
Výkonu má PMA-1700NE akorát, přesně podle tradice Denonu. Do 8 ohmové zátěže nabízí 70 Wattů na kanál (20 – 20 000 Hz / THD 0,07%), do poloviční přesný dvojnásobek. Výstupní autoritu dodává osvědčená technologie UHC-MOS a Single Push Pull zapojení.
Za své peníze dostanete středně velký zesilovač – s šířkou 43,4 cm, výškou 13,5 cm a hloubkou 41 cm váží 17,6 kg.
Denon PMA-1700NE jsme poslouchali v showroomu dovozce, kde se hrálo na naddimenzované Bowers & Wilkins 801 D4 (ty úplně ideálně samozřejmě zesilovač nevybudil, ale snaha byla docela slušná), B&W 804 D4 (tam si poradil krom vysokých hlasitostí rozumně) a hlavně Sonus faber Sonetto V, s nimiž tvořil docela hezky harmonický pár. Hrálo se z McIntosh MCT500. K porovnání byl McIntosh C53 / MC1.25KW a to na kabelech InAkustik s technologiemi AIR a Micro-AIR.
Jak je u Denonu zvykem, basový základ „Remember Hymn“, vzniklé ze spolupráce Johna Abercrombieho a Robert Balzar Trio („Tales“ | 2008 | Robert Balzar | 9802115026 2), zněl vřelým způsobem, celkově maličko měkčí, volnější a pohodový. PMA-1700NE se prosazuje kultivovaně, jeho kontrola odpovídá kategorii lepšího hi-fi, ale přistupuje k jednotlivým tónům spíše s kulatostí a teplým dotekem, aby hudba zněla líbezně. Pokud máte rádi trochu hutnější viskózní hlubokotónový základ, Denon ho umí nabídnout.
Všeobecnou pohodovost si PMA-1700NE zachovával i ve středním rozsahu, byť se skrze mírně laskavější a vřelejší fasádu ve „While I Play“ od Bee Gees („Life in a Tin Can“ | nahráno 1973 | Polydor | 833 788-2) prodraly také hraničně řízné sykavky. Čistota hlasů pak byla dobrá, nebyly nějak utlumené nebo překryté sametem, Denon se drží oné pro značku typické bezkonfliktní přirozenosti. Srozumitelnost patří do kategorie solidního hi-fi, takže vše odpovídá cenové relaci.
Nejvyšší polohy činelů a kovových perkusí v „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra („The Inner Mounting Flame“ | 1998 | Columbia | CK 65523) zazněly s překvapivou zřetelností a vlastně i poměrně tvrdě, ačkoliv nebyly agresivní. V tomto ohledu to není takový ten typicky japonský příjemný zvuk, má trošku řízenější profil, ale zato velmi dobré rozlišení. Je tu cítit audiofilská snaha nechat zazní i jemné ševely a dozvuky z činelů – kontrolu má Denon slušnou, nikdy nesklouzne k příkré tvrdosti, ani ovšem nemaskuje reprodukci přehnanou jemností.
Navzdory papírově dnes spíše průměrné hodnotě výstupního výkonu se zdá, že dostatečně tvrdý napájecí zdroj nese své ovoce a dynamika jiskrné „American in Paris“ v podání orchestru a klavírů sester Labéqueových („Rhapsody in Blue“ | 1987 | Decca | 466 424-2) byla rozhodně snaživá. Zvuk je spíše bohatší, nečekejte dravost nebo nějakou utaženost, nicméně přednes se zdál být všeobecně civilizovaný, ve svém klidu a mírně rozvážnějším stylu ale udržuje příjemnou formu. Lehounký akcent na hutnost zajišťuje dobrý pocit energičnosti i u velkého tělesa.
Přestože se Denon ve svém projevu v Szymanowského „O przychodze sam, jako kazales, Królu“ („Complete with Sir Simon Rattle“ | 2008 | EMI Classic | 50999 5 14576 2 4) ukázal jako solidně čistý zesilovač s vkusnou kontrolou, takže čitelnost nahrávky i přes její vrstevnatost prostě byla dobrá a odpovídající střední kategorii hi-fi, je cítit, že se od transparentní neutrality lehce odklání směrem k vřelé příjemnosti. Možná tak nepůsobí úplně analyticky, nicméně třeba v úvodu znějící hlas, jakoby kopírující linku žesťových ploch byl zahraný už tak, že s nástroji nesplýval a měl své místo. Denon neupozorňuje na nuance nebo drobnosti, nevytváří jiskřičky a naleštěný zvuk, to ale neznamená, že nemá dobré rozlišení a neumí nad signálem solidně vládnout.
Ani stereofonní obraz nebyl nijak překvapující - scéna v Mozartově „Houslovém koncertu č. 2 v d moll, K211“ v podání Anne-Sophie Mutter („Violin Concertos Nos. 2 & 4“ | 1998 | EMI | 5 65539 2 7) měla dobré pravolevé uspořádání, některé zvuky se zdály být ustoupené už i o krok do hloubky a přestože proporce nástrojů ani scény samé nejeví nějaké náznaky bombastičnosti, je to uhlazeně civilní podání, kdy nemáte pocit stísněnosti nebo nepřehlednosti. Solidní hi-fi jak má být…
PMA-1700NE má – tak jako většina Denonů – svůj charakter a naplno ho projevil v „Running Up That Hill (A Deal with God)“ od Kate Bush („Hounds of Love“ | 1997 | EMI | 7243 5 25239 2 4), kdy úvodní bubny měly slušnou razanci a pocit těla, ale každý úder spíše šťavnatě a trochu měkce zapružil, než aby suše a napjatě švihnul. Rytmická skladba tekla plynule, leč trochu pomaleji a hutněji, zároveň se ale nový Denon nebojí ponechat trochu jasu a náznak říznosti na sykavkách a dalších výškách, takže zůstává pocit solidní energičnosti. Jinak je to ale hlavně o muzikální pohodě a houpavé vlídnosti, s níž hudba zaznívá velmi příjemně poslouchatelná.
Denon PMA-1700NE představuje solidní, i když přeci jen trochu konzervativní standard klasického hi-fi. Je výtečně zpracovaný, má rozumně diverzifikovanou výbavu, ale je trochu škoda, že v souladu s moderními nároky nemá třeba HDMI rozhraní nebo alespoň základní streamování, jakkoliv oboje lze díky standardně fungujícím digitálním vstupům doladit nějakou dostupnou externí krabičkou. Nejvíc ale PMA-1700NE zafunguje těm, kdož preferují klasická řešení, ať už to bude v kombinaci s gramofonem nebo firemním SACD přehrávačem. Žádné serepetičky, žádné efekty, žádné podbízení – seriózní, klasicky laděný zvuk, neúnavný, solidní ze všech úhlů pohledu a příjemně, poklidně muzikální, možná by se dalo na tento celek použít i slovo mile vyzrálý. Denon PMA-1700NE je tak vkusným reprezentantem střední kategorie hi-fi.
Kč 46 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/4196-denon-pma-1700ne#sigProId0b8c5154f0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování
+ vřelý, barevný zvuk Denon
+ muzikálnost
+ rozumná variabilita výbavy
ZÁPORY
- chybějící HDMI nebo streaming
- chybějící výstup pro subwoofery a/nebo externí koncový stupeň
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.denon-shop.cz