Japonská korporace Yamaha, to je skutečný gigant s obrovským záběrem. U základů tohoto jména ale stály v roce 1887 jazýčkové varhany a kolem hudby se dodnes točí velká část činnosti korporace. Ať už jde o nahrávání, živou produkci, nebo právě pro nás zajímavou domácí reprodukci. Masově rozšířené jsou sice hlavně A/V receivery značky, nicméně pro trochu pokročilé posluchače je jméno Yamaha přiřazeno ke špičkové elektronice, k jejíž tradici se firma ve druhé dekádě 21. století úspěšně navrací.
Nejnovějším přírůstkem je série S2100, sestávající z SACD přehrávače a integrovaného zesilovače. V kontextu firemního katalogu jde o druhou nejvyšší řadu, která oproti první generaci (s názvem S2000) působí svým pojetím technickým i optickým citelně blíže vlajkové sérii S3000. Navíc se ale pohybuje v ještě realisticky zaplatitelných vodách.
Zesilovač Yamaha A-S2100 prošel největší změnou optiky, ta navíc rozplesá srdce každého milovníky tradičního pojetí hi-fi. Designéři Yamahy dokázali nepoužít snad ani jediný moderně vyhlížející prvek, aniž by ale celek působil nemoderně či dokonce historicky. Jde jen o vizuální poklonu klasickým strojům v tom nejlepším slova smyslu. Ač nevelký, nejvýraznější je skleněný průhled, za kterým je usazena dvojice měřáků, indikujících dle polohy jednoho z přepínačů využitý výkon, nebo úroveň v dB. Můžete si volit také intenzitu podsvícení, ale je škoda nenechat měkké žluté světlo svítit naplno. Jejich tanec při reprodukci je pak takovým tím příjemným způsobem hypnotický, ne nepodobně jako u mnohem dražší elektroniky typu Accuphase, Luxman či Pass Labs.
Z řady S3000 pochází také robustní dvoupolohové přepínače – možná byste místo měkkého dorazu očekávali spíše razantní cvaknutí, ale i tak je cítit dokonalá mechanická přesnost jejich chodu. Jeden zapíná celý přístroj, další volí mezi zesílením přenoskového předzesilovače pro MM či MC přenosky a poslední aktivuje ztišení výstupů. Ale čelní stěna je téměř přeplněná různými přepínači – důležité je, že všechny mají skvostné provedení, ve velkosériové výrobě se zjevně dokonale podařilo uhlídat mechanickou přesnost jednotlivých prvků. Ve středu přístroje jsou tři velké ovladače korekcí pro basy, výšky a vyvážení kanálů, v neutrální poloze jsou korekce vyřazeny ze signálové cesty, po otočení libovolného knoflíku v přístroji cvakne relé, zvuk se na chvíli odmlčí a signál se tedy vydá cestou přes navolenou korekci. Další tři maličké ovládací prvky volí aktivní výstup reprosoustav (žádný / A / B / A+B), co se bude zobrazovat na měřácích a poslední přizpůsobuje sluchátkový výstup různých impedančním úrovním. No a samozřejmě to nejdůležitější – je tu masivní ovladač hlasitosti a jeho zmenšená verze, vybírající aktivní vstup pomocí relátek. Oba ovladače mají velmi příjemný odpor a tak jako ostatní prvky jsou vyrobeny z velmi přesně opracovaného hliníku.
Z provedení A-S2100 dýchá kvalitní provedení bez jediného slabého místa – trochu designově specifické jsou boční panely z pravého dřeva, které si můžete poručit buď v černé, kdy téměř splývají se zbytkem přístroje, nebo naopak v některém dřevném dekoru pro zdůraznění jejich odlišnosti. Obě provedení jsou dostupná v hlubokém, krásně zpracovaném klavírním laku.
I zadní strana, plná konektorů, je dokonale zpracovaná. Zvláště luxusní jsou reproduktorové terminály – sice nedosahují masivnosti křídlových matic některých velkých koncových stupňů, ale jejich chytré tvarování usnadňuje jednak manipulaci, jednak i velmi pevné připojení banánků, holých vodičů i lopatek. Výškově asymetrické rozložení konektorů (je jich celkem osm pro dva páry reprosoustav) usnadňuje použití i opravdu velmi „audiofilských" (rozumějte rozměrných) konektorů. Přebytkem přípojných míst Yamaha určitě nehýří, zato ale všechny konektory pochází z nejvyšších kvalitativních pater. Jsou tu tři linkové v podobě nesymetrických RCA, jeden je pak jako symetrický v podobě XLR – tomu můžete dvojicí maličkých páček jednak otočit fázi, jednak jeho úroveň potlačit o 6 dB za pomoci dvoustupňového atenuátoru. Jsou tu ještě další páry RCA konektorů – vstup do přenoskového předzesilovače, dovybavený ještě zemnícím kolíkem, nahrávací vstup s výstupem páskové smyčky a nakonec poslední dvojice – výstup pre-out z předzesilovače a vstup main-in přímo do koncového stupně.
Yamaha A-S2100 sice postrádá konektor RS 232 pro snadnou integraci do systémů domácí automatizace, ale je tu jednak 12V trigger, jednak vstup a výstup pro externí přijímač signálu dálkového ovládání a také systémový konektor, díky kterému můžete celý set ovládat jednodušeji za pomoci navazujících příkazů. Jednoduchým přepínačem pak také zapnete funkci automatického vypnutí po nějakém čase bez signálu.
Konstrukce A-S2100 je promyšlena skutečně dobře – zajímavě řešené jsou totiž třeba i nožky přístroje. Jednak jsou mohutné, jednak si ale můžete vybrat, zda na jejich spodku ponecháte měkké polštářky, nebo je sundáte a využijete maličké hroty pro ještě lepší potlačení vibrací.
Podobně robustně jako zvenku je zesilovač A-S2100 proveden i uvnitř – při pohledu pod kryt objevíte symetricky rozložené komponenty. V centru pod robustním krytem (ale s vhodným průhledem na to důležité) leží poměrně rozměrné trafo na El jádře, zajišťující dostatečný přísun energie. Všechny komponent jsou uloženy v mechanicky skvostně pevné skříni a třeba trafo ještě na dalších antivibračních prvcích – přenos vibrací ke kritickým komponentům tak zůstává naprosto minimální. Obvody jsou navrženy plně symetricky – dokonce nejen zvukové, ale i kontrolní obvody. Komponenty předzesilovače a výkonového stupně jsou namontovány na obřích chladících profilech. Mezi nimi narazíte na opravdu obrovské filtrační kondenzátory.
Yamaha tuto verzi symetrického návrhu výkonových obvodů nazývá „plovoucí a symetrický zesilovač" – výkon zajišťují MOSFET tranzistory, princip spočívá v oddělení obvodů zpětné vazby a napájení, navíc na každé straně jsou prvky zdvojené a na kladné i záporné části mají stejnou polaritu. Ve výsledku jde o plně symetrické push-pull zapojení s minimální možností průniku rušení a velkým odstupem kanálů. V pozici bez tónových korekcí prochází signál také jediným obvodem se zcela diskrétním provedením. To by mělo dle výrobce zvýšit rychlost přeběhu a také přesnost reprodukce. Minimální zásah do obvodů znamená také použití regulace hlasitosti v podobě odporů, změna úrovně je pak řešena elektronicky v digitální doméně.
Yamaha A-S2100 nabízí také propracovaný přenoskový předzesilovač a sluchátkový zesilovač. Ten první je také plně diskrétní a jak už bylo naznačeno, nabízí zesílení pro signál MC i MM přenosek. Diskrétní provedení bez operačních zesilovačů je ale vlastní i sluchátkovému výstupu, pracuje v čisté třídě A a umí se přizpůsobit různé zátěži pro různá sluchátka.
A-S2100 nabízí trvalý výkon 160 Wattů do zátěže 4 Ohm, špičkový výkon pak vystoupá až na 220 Wattů do 2 Ohm, kde je zesilovač stále stabilní. Dobrou kontrolu reprosoustav zajišťuje tlumící faktor 250. V toleranci +0 / -3 dB pracuje zesilovač ve frekvenčním rozsahu 5 – 100 000 Hz a v pásmu 20 – 20 000 Hz nepřekročí celkové harmonické zkreslení 0,025%. Odstup signálu a šumu je určen velmi slušnou hodnotou 103 dB.
Zesilovač Yamaha A-S2100 jsme poslouchali hlavně s SACD přehrávačem CD-S2100 a firemními reprosoustavami NS-F901, porovnávali jsme s T+A DAC 8 a T+A AMP 8, Naim Nait XS a Naim CD5si, také s ASUS Xonar Essence One MUSES a to vše přes napájení IsoTek Sigmas EVO3. Poslouchalo se i přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus. Jako kabely posloužily Kubala-Sosna, Naim, QUAD, Vincent, ProAc či KrautWire.
Už když na tenhle zesilovač saháte a stavíte ho na místo, máte z něj jednoznačně prvotřídní dojem. Povrchové zpracování je skvělé, celý stroj je robustní a je radost se ho dotýkat, jednoho každého kousku. Už od pohledu prostě máte pocit, že tohle bude dobré – a také je. Autorita a definice, s jakou zní kontrabas Charlieho Hadena v „Body and soul" z výběrové desky „The Best of Quartet West" (2007 | Verve | 530 210-7) je naprosto nečekaná. Precizní kontrola dokonce zprvu vypadalo jako tenčí, nepříliš objemný bas, ale když se uvolníte, zjistíte, že je jednoduše přesný a naprosto adekvátní. Kontrabas je také úžasně konkrétní a musíme říct, že tu obzvláště dobře působí synergický efekt kombinace zdroje, zesilovače a reprosoustav Yamaha. Za podobnou jistotu by se nemusel stydět ani stotisícový stroj.
Stačí nedlouhý poslech, aby vás Yamaha A-S2100 přesvědčila, že v sobě nese punc opravdového high endu. Hlas Hugh Laurieho v „St. James Infirmary" („Let them talk" | 2011 | Warner Bros. | 2564674078) provází nádherně čisté a znělé piano, sám vokál je pak úžasně přirozeně srozumitelný a jistý a i když opravdu drahý high end zvládne ještě hlubší prokreslení a ještě jaksi klidnější podání, už tady se dostáváte do úrovně, kdy se dá jen nekriticky vychutnávat. Hlas je provázen pocitem tělesnosti, skoro vidíte hrudník, krk a hlavu Hugh Laurieho, kterak se pohybují a rezonují. Zvuk je snad celkově o něco maličko zmenšený, Yamaha tak neosloví milovníky „americky" rozmáchlého zvukového podání. Jinak je ale čistá radost nechat se pohltit hudbou s tak suverénním podání.
„Indian Summer" od (pop)jazzového uskupení The Yellow Jackets („The Millenium Collection" | 2006 | Verve | B0008426-02) znovu potvrdil hodně nadstandardní rozlišení, navíc je jasné, že informace přichází s naprostou samozřejmostí a energií a jistotou. Ševel metličky na činelech nesplývá, je jasně znát, že jde o sérii navazujících zvuků, můžete poznat, jak metlička dopadá, zvuk se zesiluje a pak zase se zvedající se metličkou pomalu utichá. Zvuk Yamahy je úžasně transparentní, jednotlivé informace jsou křišťálově čisté, byť nemáte pocit, že by vše někdy sklouzlo k neosobní analytičnosti. Ale ano, analytický, to je správné slovo pro popis A-S2100. Moc se nám líbilo, že detaily zůstaly zřetelné a čitelné i při večerních poklidných hlasitostech. Výšky jsou také pěkně znělé, lehké a perfektně vyvážené, takže neřežou a neskřípou, i když umí být pronikavě jasné.
Jedním z důvodů, proč Yamaha A-S2100 hraje tak působivě, je i nebývalá dynamická rezerva. Popravdě řečeno, neznáme zesilovač v této cenové kategorii, který by disponoval takovou suverenitou, jakou má A-S2100. Brahmsův „Koncert pro housle, violoncello a orchestr op. 102" (Oistrakh, Rostropovič | „Concertos" | 2002 | EMI | 7243 8 26659 2 2) dokázal, že zesilovač umí skutečně perfektně zabrat. Ano, třeba 10x dražší soulution 540 nebo i 3x dražší Pass Labs INT150 jsou ještě znatelně preciznější a rychlejší, ale svižnost a skutečně živoucí dynamika A-S2100 je za dané peníze jednoduše bezkonkurenční. Vulgárně řečeno – tohle je nářez. Zvláště cello bylo úžasně přesvědčivé, vyvedené s perfektními konturami a hlavně byla cítit jeho hloubka a plasticita, vykreslené s odzbrojující jistotou. Každý pohyb ruky Mstislava Leopoldoviče Rostropova byl vskutku mistrně provedený – přesný a pocitově neomezený, nedržený zkrátka limity elektroniky. Bylo to prostě krásné, plné a živé.
Reedův „Perfect Day" („Transformer" | 2002 | RCA/BMC | 07863651322) obsahuje spoustu na první poslech trochu zapadlých informací, Yamaha je umí velmi pěkně zorganizovat a lehce můžete sledovat třeba i smyčce na pozadí – i ty totiž mají velmi pěknou kresbu, není to jen zvuková „stěna" kdesi vzadu, ale plnohodnotná součást zvuku. Živě působí také Reedův hlas, bohatě prokreslený a živý.
Hudební scéna ve slavných „Flamenco Sketches" z „Kind of Blue" Milese Davise (1997 | Columbia | CK 64935) je snad trochu kompaktnější, trochu zmenšená, ale zato velmi jistá a přehledná v pravolevém směru, také plasticita není vůbec špatná na danou cenovou třídu. Zvuk je čistý, takže snadno lokalizujete obzvláště Davisovu trumpetu, ale i ostatní nástroje, A-S2100 dobře zreprodukuje také pocit spojitosti zvukové scény, vzduchu v prostoru; i to vše lze připsat na vrub excelentnímu rozlišení.
Zesilovač Yamaha A-S2100 nemá tendenci jakkoliv zvuk zabarvovat – naopak, je skvostně vyrovnaný. Asi tak nepadne do noty milovníkům vřelosti, ani těm, kdož mají rádi studenější analytiku. A-S2100 je jednoduše uprostřed, věrný a věcný, naštěstí ale ne odtažitý – ba naopak. „Telegraph Road" od Dire Straits („Love over gold" | 1996 | Vertigo | 800 088-2) se jednoduše dobře poslouchá, je plná hutné atmosféry a je radost se uvolnit a jen tak si užívat. Poslouchat A-S2100 je naprosto nenáročné, nic po vás nevyžaduje a servíruje hudbu na stříbrném podnose.
Yamaha A-S2100 prostě hraje bez okolků a přímo k věci, s tím souvisí i velmi solidní drajv a plynulost reprodukce – jako třeba u „The Lamb Lies Down on Broadway" ze stejnojmenného alba od Genesis (2007 | Virgin). Zvuk je výjimečně „rychlý", reaguje pružně a lehce na každou změnu signálu, precizní je také timing – jednoduše není tomuto zesilovači co vytknout.
Líbilo se nám i to, jak se zesilovač Yamaha vypořádal s barvami nástrojů – třeba piano v „Garden Party" od Mezzoforte („Surprise surprise" | 1996 | ZYX | 10024-2) je velmi přirozené, barvy jsou věrné a nezkreslené, piano je jednoduše neefektní, přirozené a pěkně vykreslené.
Co je na celkově spíše mírně analytičtějším projevu Yamaha A-S2100 výjimečně dobré, to je i tolerance k méně kvalitním nahrávkám – „Rock´n´roll Soul" z alba „Love Enough" českých Abstract Essence překypuje sebejistotou a energií, docela se v tomto dojmu ztratí i pocit přeci jen nijak veliké dynamiky. Naopak – když začne „sypat" dvojitý kopák, udrží mezi tóny zřetelný předěl a přitom neztrácí ani rychlost, ani konkrétnost. Je to jednoduše šikovný allrounder.
Nová série S2100 od Yamahy je úžasně přesvědčivá. Nese v sobě nezpochybnitelně high endovou charakteristiku, je nádherně zpracovaná, má sice strohý, ale přesto promyšlený design a bohatou výbavu. Jde o puristicky pojatý komponent, který neřeší blížící se třetí dekádu 21. století, ale hraje na hodnoty, na kterých bylo dávno, dávno založeno high fidelity – tedy na věrné reprodukci zvuku. Je neuvěřitelně pozitivní a potěšující, dokonce osvěžující, potkat finančně ještě dostupný komponent, který hraje skvěle a i když vyšší patra high endu nabízí více klidu, komplexnější přednes, ještě více jistoty, ještě o něco větší porci detailů nebo větší důraz, už zde jsem v kategorii, kdy vlastně nic neschází. Tohle je prostě high end pro každého a je to bez přehánění výjimečná nabídka – být na předním panelu logo některého z „více lifestyle" nebo "více high-end" výrobců, dost možná by cenovka vystoupala klidně až někam na 80 000,-, nebo třeba ještě výš. Pointa je v tom, že Yamaha A-S2100 je prostě a jednoduše skvělý zesilovač, s nímž je radost být (a to zvláště pokud k němu máte Yamaha CD-S2100 a Yamaha NS-F901, s nimiž tvoří excelentní set).
Kč 54 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ takhle má vypadat skutečný high end „pro smrtelníky"
+ skvostná kontrola basu
+ prvotřídní poměr ceny a výkonu (obzvláště s NS-F901)
+ čistý, přesný zvuk s výborným rozlišením
+ talent pro všechny žánry a situace
+ fantastická kvalita zpracování
ZÁPORY
- za tuhle cenu vůbec nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Yamaha | www.yamaha-hifi.cz | facebook-icon