Přestože se po více než 100 letech na trhu v nabídce tradičního japonského výrobce high-fidelity elektroniky objevují i lifestyle zesillovače (malé, moderně vypadající a nepříliš drahé), nezapomínají v Denonu ani na klasické hi-fi - tedy dostupné, ale poctivě provedené přístroje, tedy komponenty odpovídající vizuálně i technicky představám zakořeněným během posledních 50 let doby polovodičové. Aktuálním zhmotněním "klasického hi-fi" v segmentu zesilovačů je pak u Japonců model PMA-800NE.
Už na první pohled je to standardní Denon, nepřekvapivý a solidní. Mírně prohnutý čelní hliníkový panel, charakteristicky vyvedené ovládací prvky a celkový dojem serióznosti prostě nelze přehlédnout. Dominantou předního panelu je centrálně lokalizovaný ovladač hlasitosti - pěkný obrobek vsazený do mírné prohlubně nejen dobře vypadá, ale má i příjemně hladký chod.
Vpravo od něj jsou tři malinká tlačítka (dvě pro (de)aktivaci toho kterého reproduktorového výstupu a jedno pro volbu MM/MC standardu zesílení přenoskového předzesilovače), dioda indikující aktivaci digitálních vstupů a zmenšenina regulátoru hlasitosti, kterou se kruhově volí kýžené vstupy. Po levé straně jsou ještě výraznější zmenšeniny zmíněného prvku, kterými se ovládají tónové korekce (+/- 8 dB pro basy, pro výšky a vyvážení kanálů). Nad nimi je dvojice maličkých tlačítek, jedno aktivuje "analogový režim", druhé zmíněné korekce vyřazuje ze signálové cesty. Pak už je tu samozřejmě jen typické spínací tlačítko a kousek pod ním 6,3 mm výstup na sluchátka.
Zadní panel vás vezme tak trošku zpátky na zem - napájecí kabel je pevně integrovaný, reproterminály mají vzhledem k ceně nepřekvapivou formu a je jich tady celkem osm (tedy klasicky sada A a B). Ve spodní řadě je pět párů analogových cinchových vstupů, z čehož jeden je určený pro gramofonové přenosky a má blízký zemnící kolík. Poslední vstup "Recorder" je podle očekávání vybaven také nahrávacím výstupem. Jak káže moderní doba, zesilovač v sobě má i digitální rozhraní - konkrétně tři optické a jeden koaxiální digitální vstup. Dvojice 3,5 mm jacků slouží pro vstup a výstup pokynů z externího infračerveného čidla.
7,5 kg vážící stroj vám zabere v zásadě tu nejklasičtější možnou plochu - na šířku má zesilovač 43,4 cm, do hloubky 30,7 cm a na výšku 12,2 cm. Za váhou stojí i celkem robustní zakrytovaný transformátor na EI jádře, který má oddělená vinutí pro audio a ovládací obvody, napájecí část je oddělena přepážkou tvořenou mohutným chladičem. Stejně tak je pečlivě odizolovaná i sekce digitálních vstupů s čipem Texas Instruments PCM5141 s rozlišením 24 / 192 - digitální vstupy navíc můžete úplně vypnout, pokud na předním panelu stisknete tlačítko analogového režimu.
Zesilovač je koncipovaný diskrétním způsobem a tranzistory pracují v push-pull systému, kdykoliv je na nich přítomný audio signál, vypíná se automaticky kontrolní mikroprocesor, aby tím zajistil co nejčistší práci obvodů. Výstupní výkon je 50 Wattů do 8 ohm, respektive 75 Wattů do 4 ohm. Denon udává harmonické zkreslení pod úrovní 0,01% a odstup signálu a šumu přes 105 dB.
Zesilovač Denon PMA-800NE jsme poslouchali v exkluzivní a akusticky vyladěné místnosti dovozce, kde jim společnost dělal přehrávač DCD-800NE, ale také streamer DNP-800NE nebo gramofon DP-450USB, vše ze stejné stáje. Srovnávali jsme s různými modely Rotel a McIntosh a to na reprosoutavách Bowers&Wilkins řady 600 nebo také evropské mutaci série Signature amerických Polk - S60e, S55e nebo S20e. Propojeno bylo kabely InAkustik základních řad a reprokabelem LS-1603.
Se správnými, tedy lehce "jdoucími" reprosoustavami, vás až šokuje, jak dobrou kontrolu basového pásma na poměry své třídy PMA-800NE umí ukázat. A vlastně nejen s jednoduchými reprosoustavami, velmi snaživě se zesilovač prezentuje vlastně s jakýmikoliv, je agilní a jist, snaží se a dodává překvapivě mnoho energie. Samozřejmě, že tu není nijak obrovský objem či taková ta mohutnost, hutnost, je to spíše až civilní přednes. V dané třídě ale houpavá linka v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) brnkala pěkně živě, měla drajv a vůbec - takhle by se prostě mělo chovat dostupné hi-fi.
Podobně i střední pásmo, třeba zpěv Julie Stone ve skladbě "I´m Not Yours" jejího bratra Anguse ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) - ten je solidně transparentně podaný, zvuk je pevný a vokál jako takový prostě zřetelný. Je to samozřejmě zvuk, který se nepídí po jemnůstkách, ale jako celek působí všechno "nezapatlaně", dostatečně konkrétně a opět až trochu civilně. Je to sice možná maličko odklon od takového toho do tepla laděného, příjemně měkkého zvuku Denon, ale neztratila se kultivovanost, zato přibyla kontrola a autorita.
V takto dostupných úrovních se ne úplně zřídka snaha o takovou na zemi pevně stojící realističnost a kontrolu, kterou PMA-800NE vlastně tak trochu k překvapení všech skutečně má, tak taková snaha často končí ostrostí na výškách a pocitem jakéhosi tlaku a nervozity, případně "zachumlanou" měkkostí, v níž se skryje ledacos - ne tak u PMA-800NE, kde cinkot a břinkot perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) zněl opět solidně. Je to prostě přiměřená prezentace, kov je už slušně znělý a zesilovač působí svižně, takže to není takový ten "stejnošum", ale spousta tónů s překvapivě dobrým oddělením a konkrétností.
Poměrně silně a energicky působící zvuk dokáže udržet pod kontrolou - tedy pod kontrolou více než důstojnou své cenové třídě - i úderné dynamické špičky v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) jsou slušné. Je dobré říct, že to není úplně velký a dramaticky hutný, důrazný zvuk, ale má to solidní kontrolu a pevnost a v zásadě jakékoliv připojené reprosoustavy působily, že mají dostatek autority a energie.
Pevný, vkusně transparentní a pocitově nepřikrášlovaný a nezakulacovaný zvuk vám dokáže rozkrýt už solidní množství detailů - třeba v "Don´t cry it´s only rhythm" Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) byla čitelnost fajnová. Samozřejmě, že ty nejemnější odstíny cinknutí a dozvuky činelu tu tak nějak nejsou, není tu ani takový ten pocit nuancí, které podtrhují živost nahrávky, ale na danou ligu nadstandardní čistota a jakási přímočarost a nenačančanost jako kdyby nic neskrývaly a hudba je blíž, než je "za deset a něco" běžné.
Ona ukázněnost je patrná i na tom, že stereo obraz v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wilbyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) nemá problém v pravolevé pevnosti a přehlednosti, nástroje mají dobrou lokalizaci, není to stručně řečeno žádný chumel. Možná tu je hloubka jen naznačená, ale kontrola je solidní, navíc se správnými reprosoustavami je tu i pocit pěkné vzdušnosti.
Nejvýraznější změnou oproti předchozím generacím nejdostupnějších Denonů je schopnost hrát už se solidní spořádaností, nadstandardní energií a takovým jaksi jistým a celkově zábavným způsobem, jímž i komplexní "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) vyznívá kontrolovaně, má tah na branku a jen stěží najdete sebevědomější a "funkčnější" přednes po všech stránkách.
To, že Denon ve svých zkušenostech patří mezi autority v oboru a jméno této značky se právem vyslovuje s respektem, to tito Japonci podtrhli i s novou řadou 800NE. Finančně přátelský, výbavou solidní a hlavně svým zvukem, který má dobrou kontrolu odspodu a až překvapivou zřetelnost, nadstandardně dobrý - takový je integrovaný zesilovač PMA-800NE, který přináší ve své kategorii opravdu vysoké standardy a lepší vstup do třídy seriózního hi-fi si jen tak nepořídíte.
Kč 12 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1965-denon-pma-800ne#sigProId4db8357708
--- --- --- --- ---
KLADY
+ za dané peníze výtečně kontrolovaný zvuk
+ pocit energičnosti, opět pro danou třídu netypický
+ "použitelné" digitální vstupy
+ celkově dobře vyladěné dostupné hi-fi
ZÁPORY
- patrně nic za dané peníze
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz