Ve světě hi-fi asi nejde najít jiná značka, která by kombinovala na jednu stranu známost i celkem daleko mimo skupinu zarytých audiofilů, mimořádné technologické (výrobní i vývojové) vybavení a šíři budoucí styl oboru často určujícího sortimentu, s na druhé straně obří šířkou portfolia, v němž si můžete koupit reprosoustavy za nějakých 18 tisíc i za více než 122x tolik, než jsou britští Bowers & Wilkins. Základem jejich nabídky je šestistovková řada a v ní (nepočítáme-li spíš pro specifické nasazení určené maličké 607 S3) je středně velká regálovka 606 S3.
Fyzicky jde tak jako v předchozích generacích o osvědčený kvádr s přisazenou přední stěnou, celé je to vyvedené v matném provedení a veskrze čisté a moderní. Oproti minulosti došlo zejména k tomu, že se prolnuly obruby obou zasazených měničů, aby byly blíže k sobě, což je vždy správně.
Druhou estetickou změnu najdete vzadu, kde je typický ťupkatý bassreflexový nátrubek Flowport a pod ním nové reproterminály, vyrovnané v horizontální nice. Manipulace s nimi je nyní pohodlnější.
Za kovovou klenutou mřížkou (v jejímž vzoru můžete dle nátury spatřit buď kytičky nebo Davidovu hvězdu) je zasazená 2,5 cm membrána titanového výškáče, doplněná o kousek níž stříbřitým kompozitním kónusem z firemního materiálu Continuum. Průměr středobasu činí 16,5 cm. Dlužno říct, že tweeter využívá benefit tlumené protažené zadní komory po vzoru technologie Nautilus.
Oproti minulé generaci došlo k jistým úpravám na frekvenční výhybce, byť jinak zůstávají technické parametry dosti podobné.
Týká se to hlavně frekvenčního rozsahu 52 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), charakteristické citlivosti 88 dB / 2,83 V / m a jmenovité impedance 8 ohm, kde se však dozvíte o propadu na úroveň 3,7 ohm.
Označení „středně velké“ si 606 S3 zaslouží díky šířce 18,9, hloubce 30 a výšce 34,4 cm. Váha 7,05 kg odpovídá konstrukci z běžných MDF profilů.
Poslouchání probíhalo v showroomu dovozce a to na dostatečně dimenzovaném řetězci – SACD přehrávači MCD600, předzesilovači C2700 a monoblocích MC3500 MkII, vše od značky McIntosh. Propojeno bylo kabeláží InAkustik řad AIR a SILVER AIR, alternativním zdrojem signálu byl ještě streamer HiFi ROSE RS250A. Ochutnávkou schopností předchozí řady 600 Anniversary byly sloupky 603 S2 Anniversary, ke srovnání byly však i oba zbývající modely nové série 600 S3.
606 S3 už nejsou úplně drobné, nějaký ten bas byste od nich tím pádem asi žádali a razance kopáku ani baskytary v „Gentlemen“ ze stejnojmenného alba The Afghan Whigs (1993 | Elektra | 0075596150125) nebyla vůbec zlá. Vezmeme-li v potaz proporční rozdíly, blížily se 606 S3 svou odhodlaností i konkrétností k 603 S3 víc, než bychom čekali. Jistý limit hlubších oktáv tu je cítit, ale zase je třeba ocenit pevnost, s jakou jsou jednotlivá ducnutí nebo brnknutí vykreslena – na danou třídu takříkajíc „drží pohromadě“ a reprosoustavy slušně oddělují strukturu fundamentu, jakkoliv právě spořádanost kladou před objemnost.
To je nakonec znát i na paletě celého středního pásma v „Love is Love“ Grace Potter („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396). Organizace je v kontextu ceny výtečná, přednes snad takový civilní, nijak jásavý, ale čistý a disciplinovaný, s dobrou zřetelností. Asi bychom z toho důvodu nevolili úplně ostře nebo suše hrající elektroniku, ale jinak nabízí 606 S3 slušnou dávku informací v kultivovaném podání.
Výšky v „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) byly znělé, ale ne křiklavě výrazné, dobrá kombinace, podtrhující živost, aniž by otravovala i při vyšších hlasitostech. Činel už má nicméně svou jiskru a říz, aniž by však ztratil lehkost, nová membrána výškáče vůbec není špatná. Kupodivu se nám zdálo, že podíl výšek oproti vyššímu i nižnímu sourozenci je jaksi menší, že zrovna tady přeci jen trochu dominuje plnější středobas.
Wagnerovy „Die Walküre“ (Leonie Rysanek / Karl Böhm / Bayreuth Festival Orchestra | 1997 | Classic CD | 81) se regálovky zhostily se solidní mírou odhodlání, ale přesto hlavně se snahou (a ne neúspěšnou) o disciplínu a konkrétnost. Nejde tak v prvé řadě o efektní objemy a mohutnost, ale o utažené, dostatečně pevné prezentování, kdy sice není předána úplně plná dynamika orchestru, ale zato to, co je slyšet, má solidní formu bez snahy o efekty.
Podle „Eclipse“ sester Labéqueových („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) bychom 606 S3 zařadili někam na pomezí civilnosti a analytičnosti, informací je v kontextu třídy rozhodně dost, byť se k uším posluchače dostávají bez příkras – ne technicistně, ale rozhodně ne v omalovánkové podobě. Je to směr „co na vstupu, to na výstupu, v dobrém i zlém“. I tady, jako v celé sérii, je znát akcent spíše na detail a přesnost, než na velký pocit sytosti. Kvůli oné civilnosti, hraničící se strohostí, byste neměli volit úplně ostřejší elektroniku a obecně budou 606 S3 rozkrývat víc, než je v dané třídě běžné.
Ačkoliv prostor Collinsovy „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) byl proporčně menší do šířky i hloubky než u velkých 603 S3, byl dobře přehledný. Právě v předozadním směru nabízí 606 S3 o kousek menší rozměr, než oba souběžné modely, nicméně s ohledem na kategorii jde o prostor pěkný – minimálně v tom, že na pravolevé ose se v něm dá skutečně již prakticky bez problémů orientovat, že nástroje mají svůj daný prostor a neslévací se jeden do druhého apod. To je výhoda onoho až „skoro-monitorového“ ladění.
Razantní jižansky popovou „Help Yourself Out“ od Hyphen Hyphen z Azurového pobřeží („C`est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) podaly 606 S3 spíše informativně, než s vášnivou snahou roztančit prostor, přesto měl jejich zvuk takovou přitažlivou hranu, která zdůraznila čistotu a jasnost moderní produkce. Ani při vyšší hlasitosti není cítit přetížení, při tiché zase už jakž takž funguje čitelnost. Je to soustředěný, poměrně utažený zvuk s dobrou disciplínou a má-li nahrávka slušnou kvalitu, má ji i poslechový zážitek.
Bowers & Wilkins 606 S3 jsou přesně tím, co čekáte od středně velké, dostupné regálovky firmy s tak dlouhou tradicí, jakou mají jihoangličtí B&W. Jde o produkt moderní vzhledově, technicky i zvukově, naladěný víceméně na všestrannost. Oproti minulým generacím ubylo efektu, je tu spořádanější celková prezentace a snazší dostupnost detailu, ačkoliv zase méně těle a méně okamžitého „wow“ – dalo by se ale snad říct, že to tedy je audiofilštější přístup. Pokud hledáte decentní regálovky s citem pro detail a neutralitu, nejsou 606 S3 vůbec špatnou volbou.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních se zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Relativně vyrovnaná frekvenční odpověď nesahá tak hluboko k basům jako předchozí generace, byť měřeno bylo hodně daleko od stěn – přisadíte-li ozvučnic k nim, najdete podle náznaků v grafu energii i v oblasti kolem 40 Hz. Celkovou rovnost narušuje až „hezká cinkavost“, narůstající od cca 6,5 kHz, ta je pak podstatně méně výrazná, když reprosoustavy nejsou namířeny přímo na posluchače. Celkově je to ucházející výkon vzhledem k ceně.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Ladící kmitočet reprosoustav leží na úrovni zhruba 45 Hz, pod 5 ohm klesá křivka až v nejvyšším závěru audiopásma, tedy nebudou 606 S3 úplně nepřiměřeně náročné na partnerský zesilovač. Na 550 a 1 100 Hz je vidět přítomnost mírné rezonance. Elektrická fáze má trochu větší rozkmit, nicméně platí dříve řečené – náročnost je průměrná a bylo by asi dobré nepodcenit volbu připojeného zesilovače.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 21 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/4975-bowers-wilkins-606-s3#sigProId393de259a5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ slušná všestrannost
+ moderní a čistý vzhled
+ snesou i vyšší dynamické zatížení
+ dobrá informativnost
ZÁPORY
- v procentech ne úplně malý nárůst ceny
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz
PRODÁVÁ: Denon Shop | www.denon-shop.cz