V metropolitní oblasti Chicaga sídlí zhruba tolik lidí, co v České republice a nachází se tu také poměrně slušná koncentrace výrobců audio techniky. Mezi nimi i firma ZMF, založená Zachem Mehrbachem v roce 2011 jakožto rozšíření jeho zálib – do té doby se věnoval opravám, úpravám a individuálním stavbám akustických kytar, následně pak zakázkovým modifikacím sluchátek. Značka vyniká zejména použitím dřevěných konstrukčních prvků.
Na vrcholu nabídky v zásadě stále malé dílničky se nachází model Caldera, Zachova snaha dotáhnout na maximum potenciál planárních měničů. Navrhl kvůli tomu tři základní konstrukční pilíře – pěkně od začátku. Samotný měnič, magnetický systém CAMS (Caldera Asymmetrical Magnet Structure) a ozvučnici Atrium Damping System.
VIDEO
Na pohled jsou Caldera klasická větší sluchátka. Vynikají pěkně zpracovanou dřevěnou zadní stranou mušlí s několika průduchy a hustou velkou mřížkou. Do spodní strany každé mušle vchází signálový kabel, kolem horní poloviny se táhne kovový můstek a z něj vystupuje trn, pojezdem po němž můžete regulovat výšku bytelného týlního mostu v koženém obalu. Zajímavostí, umožněnou ruční výrobou, je možnost nakonfigurovat si za příplatek třeba odlehčenou konstrukci z hořčíku místo hliníku, veganské semišové prvky místo kožených, jinak barevnou mřížku a další příslušenství.
Vnitřní strana je obklopena vysokými, měkkými náušníky z perforované kůže – drží trochu netypicky koženou hranou ve vyfrézované drážce dřevěné části mušle, stalo se nám i to, že náušník při různé manipulaci sklouzl a nebylo úplně jednoduché ho nasadit. Ale při běžném provozu to jistě problém nebude, zejména když celkový komfort přes citelnou váhu 550 gramů funguje dobře. Náušníky mají mírně netypický tvar s rozdílnými tloušťkami, takže efektivně naklání sluchátka a měniče podle fyziologie ucha.
Specifickým řešením je i výše zmíněný systém ADS (Atrium Damping System). V podstatě jde o řešení umožňující ladit tlak a tok vzduchu za membránou. V Caldera slouží k potlačení nežádoucích rezonancí v zadní části ozvučnic a nasměrování energie dopředu k uchu, namísto aby se odrazy s primárním vyzařováním rušily.
Stojí za to ztratit slovo ke konstrukci magnetického systému. ZMF tvrdí, že zvolili záměrně neběžný trapezoidní tvar neodymových magnetů, protože skrze ně proudí zvuková energie s minimem nežádoucích odrazů a rozbití. Mají klasifikaci N52, patří tedy k těm opravdu silným.
Celá konstrukce měniče se zadním tlumícím polštářkem tvaru obdélníkové kapsičky je připevněna do dřevěného korpusu pomocí kroužku z uhlíkových vláken.
Měnič jako takový má průměr 8 cm a jde o v principu klasické planární řešení, tedy tenoučkou foliovou membránu s bohatě pokovenou vrstvou kmitací cívky, položenou mezi dvě asymetricky uložená platíčka výše popsaných magnetů.
Sluchátka mají deklarovanou impedanci 60 ohm a citlivost 95 dB / mW.
Poslouchali jsme v alternaci s redakčními Focal Clear a to jak na Apogee Groove, tak na EverSolo DAC-Z8 nebo též výstupu z OPPO UDP-205, byť primární sestavou byl spolu se sluchátky dodaný řetězec Topping D70 Pro / A70 Pro.
Zvuk kontrabasu Milta Hintona v „Honey Hill“ (Ben Webster / Johnny Hodges | „The Soul of Ben Webster“ | 1995 | nahráno 1958 | Verve | 527 475-2) ukázal, že v basech netrpí Caldera stísněností nebo naopak přebujelostí, každý tón byl velice pevný, konkrétní a podaný s realistickou, netechnickou samozřejmostí. Hodně se do zvuku promítá charakteristika toho kterého zesilovače, sluchátka jsou výrazně proměnlivá a víc slyšíte právě řetězec, nežli jejich vlastní zabarvení. Líbilo se nám, že bas není tvrdý, že má i autentickou vřelost a přitom výtečné ohraničení, tóny mají tvar, jsou vynikajícím způsobem oddělené a všechno hraje tak snadno, nekomplikovaně.
Proškolený a vyzpívaný Bublého baryton v soulem ovoněném jazzovém standardu „Georgia on My Mind“ („Crazy Love“ | 2009 | Reprise | 9362-49627-7) zněl přesně tak, jak ho mistr zvuku nahrál – tj. dobře, čistě, jasně, ale přeci jen s jistou droboučkou známkou komprese, neb je to přeci jen rádiový materiál. Sluchátka jsou excelentně otevřená, je to taková umírněná elegance, středy hladké a velmi snadno čitelné. Hlas je tak přirozeně dominantní složkou nahrávky, zřetelný, plastický, prostě dospělý a high-endový v nejčistším slova smyslu. Cítíte, že limitem nejsou sluchátka samotná, ale předřazený řetězec a nahrávka jako taková – byť o jejích kvalitách informují Caldera naprosto v klidu, bez tendencí k čemukoliv, co by kazilo příjemný zážitek z poslechu.
Cinkavé, zvonivé kovové perkuse v „Somewhere, Somebody“ Jennifer Warnes („The Hunter“ | 1992 | BMG | 4007192619740) byly prokreslené až do nejjemnějšího detailu, sluchátka hrají snadno, ochotně a skvěle. Výraznější tóny ani nahlas nepůsobí ukřičeně nebo přehnaně dominantně, protože ZMF zvládají zkombinovat klid a jistou hladkou jemnost s naprosto excelentní, jednoduchou čitelností. A opět je naprosto jasně znát, který ze zesilovačů hraje sušeji, který šťavnatěji, jaký energičtěji a jaký volněji. Nahrávka se v souladu s tím proměňuje a přesto zůstává pocitově autentická tak i onak.
ZMF Caldera hrají spíše klidněji, nemají takový ten intenzivní a výbušný styl jako dejme tomu Focal – Brahmsův „Smyčcový kvintet č. 2 v g dur, op. III“ v podání The Allegri Quartet (2001 | nahráno 1994 | naim | naimcd10) proto působil spíše než jako na jehlách jako by šlo o hudební příboj, robustní, silný, ale neuspěchaný. Kontrola dynamických vzepětí pětice smyčcových nástrojů je bezproblémová, sluchátka se nenechají přetížit, mají stále pocitovou rezervu a přestože je zvuk tak nějak klidný a plný nadhledu, nechybí mu život a energie. Caldera patří mezi „snadno hrající“, tedy taková sluchátka, u kterých není znát ani špetka stresu nebo nutkavosti.
Tomu odpovídaly též pocity z poslechu McLaughlinovy „Lotus Feet“ z projektu „Remember Shakti“ (1999 | Verve | 559 945-2), kdy rozličné exotické nástroje i jeho kytara prostě hrají – bez techničnosti, bez zjevné snahy, přičemž uspořádání tónů je perfektní. Nikde nic neční, nic není zdůrazněno, nemáte pocit, že by cokoliv chybělo a v excelentním klidu je tón za tónem na dosah ruky. Dokonce i zvuky v pozadí, ať už jemné dozvuky nebo skutečně jemňoučké hudební nápady, většinou spíše skryté pod hlavními instrumentálními linkami, tu prostě jsou. Jako kdyby o nic nešlo, jednoduše je slyšíte a to je excelentní i z pohledu takhle ultra drahých sluchátek.
Velmi zajímavé bylo vnímání prostorové scény v „Amuseum“ jinak převážně skladatele filmové hudby Jamese Newtona Howarda („…and Friends“ | 1983 | Sheffield Lab | CD-23). Zvuk je poměrně velký v proporcích, roztažený do šířky i do hloubky a tvoří vlastně až „nesluchátkově“ trojdimenzionální obraz. Stereo báze je snadno přehledná, možná je to i díky celkové kontrole, přesnosti a čistotě, že každý zvuk je snadno lokalizovaný a takový výkon byste u lecjakých sluchátek museli nahnat funkcí typu crossfeed. Samozřejmě to pořád není obří hologram klasické stereo sestavy, ale na poměry „náhlavního světa“ jde o parádní výsledek.
Přes svou skvělou transparentnost a informativnost zůstávají ZMF Caldera až nečekaně tolerantními vůči průměrným nahrávkám – pusťte si říznou „Leave It Like It Is“ od pražských The Prostitutes („Hometown Zombies“ | 2009 | nahráno 2008 | Championship | CHMPS 077-2) a přestože uslyšíte, že kytara má trochu moc ostrosti a hlasy trochu málo prostoru, vlastně je to pořád zábavný zážitek a i „dutou“ nahrávku si užijete bez potřeby bát se řízných pasáží nebo snižovat hlasitost. Možná, že ZMF nemají takovou tu úplně intenzivní rockovou dravost a strhující rytmus, přesto je to celkově fajn.
Jakkoliv je ZMF z ranku maličkých a možná trochu exotických značek, jejich top model Caldera by nicméně neměl uniknout žádnému náročnému sluchátkofilovi. Jsou to sluchátka pohodlná, až k nevíře snadno se rozehrávají a i když snad náušníky vyžadují trochu zkoušení v tom, jak je správně nasadit (a když vám sklouznou z mušle, není to úplně příjemné), sednou-li na ucho, jsou lehká a pohodlná. S lehkostí a pohodlím vůbec se setkáte v každém aspektu – Caldera tak i hrají, zdánlivě bez vybíravosti z pohledu spojení se zesilovači nebo kvality nahrávek. To hezké podají se vším všudy, to kompromisní až překvapivě milosrdně. Pokud jste vyznavači přímočarého drajvu a intenzivní dramatičnosti, tak to jsou snad jediné aspekty, pro něž ZMF stvořena nejsou – ale to vlastně nevadí, protože jinak jsou to jedna z nejsamozřejměji muzikálních sluchátek, s nimiž je prostě radost kdykoliv, jakkoliv a cokoliv poslouchat. Jsou to kousky drahé, ale svým zvukem rozhodně představují Crème de la Crème mezi sluchátky.
MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.
Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací
Celková frekvenční odezva se jeví poměrně vyrovnanou, sluchátka nemají basové omezení, ale v oblasti vyšších frekvencí je přeci jen znát poměrně výrazné rezonance, které mohou být způsobeny tvarem mušlí i náušníků.
Zkreslení – levý kanál
Zkreslení – pravý kanál
Kč 92 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/4902-zmf-caldera#sigProId398b287231
--- --- --- --- ---
KLADY
+ lehká a pohodlná na hlavu
+ skvělá transparentnost
+ výtečné rozlišení
+ zdá se, že se snadno rozehrávají
+ celkově muzikální klid a jistota
ZÁPORY
- ne úplně pevně sedící náušníky mohou lehce komplikovat ideální usazení
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Empetria | www.empetria.cz
PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz