Kořeny britské značky Castle sahají až do roku 1973, od kteréhožto roku se na produktech navrhovaných a vyráběných v továrně v Huntingdonu kus cesty na sever od Londýna objevují tři věžičky, symbolizující hrad Skipton. Firma pak výrobu pojala kompletně po svém a sama si vyráběla ozvučnice, měniče i komponenty výhybek.
I když sídlo a vývojové oddělení firmy sedí stále na stejném místě , je dnes Castle součástí nadnárodní IAG Group vedle jmen jako Wharfedale, QUAD, Mission, Audiolab nebo třeba Luxman. Ačkoliv o Castle nějakou dobu nebylo tak úplně slyšet, aktuálně má v programu celkem tři řady, kterým vládne série Avon, které zase kraluje model 5.
Model Avon 5 je klasicky střižený sloupek s pravoúhlou ozvučnicí z MDF desek, usazenou na obdélníkové základně. Jednoduchost tvarů oživují zaoblené hrany a u námi poslouchaného modelu také atypické kouřové "opálení" povrchové dýhy, dodávající reprosoustavám trochu retro pocit.
Při pohledu zepředu se za mřížkou skrývá čtveřice reproduktorů, srovnaných nikoliv na vertikální osu, ale k jedné straně ozvučnice, což také není úplně typické. Pod reproduktory se nachází ještě obdélníček s hustou mřížkou, v němž ústí jedno zakončení transmission line, nazvané zde Twin Drive Transmission Line.
Zadní panel je zcela hladký až na dva páry zlacených reproterminálů ve spodní části.
Sloupky Avon 5 jsou osazeny čtyřmi měniči a rozděleny na tři pásma, nahoře a dole se nachází woofery s průměrem 15 cm, jejich membrány jsou z tkaného kevlarového vlákna. Identicky koncipovaný je i středotónový měnič, liší se jen průměrem 11,5 cm. Nad ním se pak nachází páskový vysokotónový reproduktor s rozměrem 1,2 x 4,5 cm s membránou vyrobenou z tenounké vrstvy kovu.
Castle se chlubí hlavně tím, že používá konstrukci s dvojitým vyústěním transmission line. Díky tomu mají Avon 5 umět i ze středně velkých ozvučnic sáhnout až na úroveň 30 Hz. Středně velký v tomto konkrétním případě znamená kabinet s rozměry 110 x 21 x 36,5 cm (v x š x h), což vede k hmotnosti 24 kg.
Už zmiňovaných 30 Hz na výstupu transmission line platí pro pokles -6 dB, celkově pracují (ovšem bez uvedení konkrétní tolerance Avon 5 od 35 do 20 000 Hz. Mají celkem vysokou charakteristickou citlivost 89 dB a ač je výrobce řadí mezi osmiohmové, jedním dechem přiznává propad až na 3,8 ohm.
Castle Avon 5 jsme poslouchali v dolnobřežanském studiu HIFI PARTNER ve společnosti Advance Acoustic X-i1000 a Advance Acoustic X-i125 spolu s Advance Acoustic X-Uni a přes kabely WayCable (signálové) a Chord Carnival Silverscreen (reproduktorové).
Výrobce slibuje od dvojité transmission line suchý a hluboký bas, v Davisově "So what" ("Kind of blue" | 2005 | Columbia | CK 64935) byl kontrabas objemově spíše nepřehnaný, tak akorát, ale zato měl velice solidní kontrolu a impuls, každý tón byl dobře konturovaný a opravdu sušší a jistější, než je v této třídě zvykem. Nemáte však pocit, že by bas byl mohutný, nástroj je čistý, přesný, ale vlastně byste možná chtěli ještě kousek "dechu". Kontrola tónů je nicméně velmi dobrá.
Střední pásmo se pak na rozdíl od basů "nebojí" a je poměrně expresivní, jasné a výrazné, vokál Katie Melua v "God on the drum, devil on the bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) byl vytažený vpřed, hutný a jistý, dobře zaostřený a smysluplně přednesený jak proporčně, tak co čistoty - prostě už máte před sebou pocit skutečného vokálu s hloubkou, který se snadno poslouchá. Samotný objem zvuku ale ani tady není víc než adekvátní, snad je to ovšem právě onou čistotou a kontrolou.
V nejvyšším pásmu v "That Slavic smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) se projevila svižnost a lehkost, typická pro pásková řešení. Lehoučké činely jsou velmi dobře načrtnuté, oddělené a přesné, přičemž mají i velmi pěkný detail a dobře vystižený kovový charakter, byť to není robustní zvuk, jaký vytváří klasické látkové kopulky. Zde vládne lehkost spolu s čistotou a velkou znělostí, výšky se rozlévají a rozezpívávají velmi snadno.
Když na Avon 5 trochu přitlačíte třeba s Musorgského "Velkou bránou kyjevskou" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827), opět se projeví jejich výtečná kontrola a rychlá a přesná reakce na signál. Nesnaží se vyrobit hutný, těžký a zavalující zvuk, naopak udržují ve skladbě pořádek a organizaci, dynamika je pak velmi dobrá. Hudba zní celkově klidně, s nadhledem, s dostatečnou jistotou, jen o ždibec lehčeji, než je běžné.
Castle Avon 5 nejsou analytické a nejsou to nástroje pro hledače nejzapadlejších zvuků, přesto vykouzlily z DeJohnettovy desky "Parallel Realities" a skladby "Indigo Dreamscapes" (1993 | Zaiks | JD 1251/52) velmi čistý a výtečně rozvržený zvuk - nemáte pocit, že by se na vás hudba hrnula, jaksi plyne okolo, ale přesto je v ní velká spousta informací a je dobře rozdělená a snadno čitelná od spodu až k činelům. Není to ohromující, spíše samozřejmé. Zejména pak pásek odvádí výbornou práci v oddělování jednotlivých cinknutí. Reprodukce obecně je ale čistá, jasná, otevřená, nekomplikovaně vnímatelná a nenásilně uspořádaná - vlastně je "normální" a vy si toho všimnete, až když se začnete soustředit na jednotlivosti.
Pokud se skrze Castle Avon 5 má na svět prodrat dobře poskládaná hudební scéna, zapomeňte na jejich umisťování poblíž stěn (platí to pro boční i zadní). Prostor dělá prostor, chtělo by se tu říct. Ve "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) při správném ustavení ale dokázaly reprosoustavy načrtnout rozložení všech těch cinkátek, bouchátek, chřestítek, drnkátek a bůhví čeho všeho s pocitem velmi dobrého usazení a jistoty. Jsou prostě přesné a jisté a v klidu se tak můžete v nahrávce zorientovat v pravolevém a při dostatku prostoru a správné pozici reprosoustav i předozadním směru.
Poměrně nás překvapilo, jak v klidném zvuku Avon 5 umí chytnout saze, jak se říká. Přesný a důrazný bas podtrhl rymiku "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very best definitive ultimate greatest hits collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) a hudba se sunula kupředu. I tady bylo cítit celkově klidnější projev reprosoustav, ale přesto razance odspodu, nekonfliktnost na středech a jasné výšky udělaly dost rockové parády.
Castle Avon 5 jsou závanem typické britskosti a doby, kdy hi-fi na ostrovech rozkvetlo do svého prvního zlatého věku. Avon 5 jsou pěkně stavěné a ne nesmyslně velké, jsou pěkné (byť příplatek za v reálu nejhezčí provedení je ošemetně vysoký) a hrají s naprostým klidem, s nadhledem a s britskou nonšalancí, tu a tam ale umí popustit uzdu a rockově to rozjet, když na to přijde. Jejich na danou třídu skutečně sušší, přesnější a rychlejší bas není ohromující na první poslech, ale dá vám co potřebujete - zejména pak impuls. Celkově jsou Avon 5 "jiné", ale jiné tak, že se příjemně poslouchají a že pokud jim najdete prostor a vhodnou sestavu, umí nabídnout ten stále žádaný "britský zvuk" s nadhledem.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, minimálním zatlumením (kusový koberec, sedačka, police) bez akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 250 Hz a výše, v pásmu 10 - 250 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na zemi v poslechové pozici.
Castle Avon 5 nabízí v toleranci +/- 3 dB v reálném světě rozsah od 50 do 10 000 Hz (což je rozhodně solidní), lehké zdůraznění na výškách můžeme patrně přičíst použitému páskovému tweeteru, soudě podle poměrně rychlého nástupu na 13 kHz a následného rychlého útlumu. Pod hranicí 50 Hz pak ale energie rychle klesá, byť na slibovaných 35 Hz se dopracuje někde kolem -10 dB, což stále v běžné akustice není špatné.
Impedanční křivka (červená) ukazuje na použitou transmission line v podobě drobných rezonancí, celkově se ale spořádaně drží na lince 5 ohm, což je snesitelná zátěž, zejména podtržená nijak dramaticky nevybočující elektrickou fází. Snad jedině kolem 50 Hz by mohlo být pro zesilovač složitější udržet plnou kontrolu, ale v podstatě každý této třídě adekvátní stroj by měl mít schopnost bedny "podržet".
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 77 690,- - ořech, černý dub
Kč 91 290,- - antický dub
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1295-castle-avon-5#sigProId40a020677b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zajímavé vizuální řešení (velmi britské)
+ velmi britský zvuk s klidem, lehkostí a neúnavností
+ velmi dobrá přesnost a čistota
+ zejména definice basu je výtečná
+ výrobní kvalita
ZÁPORY
- poměrně hodně velký příplatek za "antické" provedení
- na bas z transmission line si musíte zvyknout
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz
PRODÁVÁ: HIFI PARTNER | www.hifipartner.cz