Nová základní hi-fi řada Q od britských KEF dostala v nedávné době modernější vnější redesign, hlavně ale zcela nový Uni-Q měnič a aplikovanou metamateriálovou tlumící technologii v pracovní komoře tweeteru, která stála během posledních let za znatelným vyčištěním reprodukce modelů Blade, Reference i R. Nyní ji tedy má třeba i menší z dvou kvéčkových sloupků – Q7 Meta.
Co do vzhledu zůstávají Q7 Meta stále typickým řešením firmy, hranaté a ostré ozvučnice stojí na diagonálních nožkách, které musíte namontovat a poté zakrýt nacvakávacím vrchním dílem. Jsou plastové, nicméně vypadají solidně. Na čelní desku se vešly tři měniče, každý obkroužený větším či menším zvukovodem se zdvojenou rolí estetické krytky na šrouby. Přítomnost do portfolia britské značky podtrhuje obdélníček, přetékající přes horní hranu.
Do stěny zadní, která je mírně vnořená, vsadili vývojáři docela veliký plastový nátrubek bassreflexu, navíc umístěný excentricky a docela nízko. Klasicky vprostředku je ale vanička s jedním párem terminálů standardní formy a kvality.
Centrem všeho se jeví být do velké pohltivé plochy zasazený nový Uni-Q reproduktor, sdružující 1,9 cm široký hliníkový výškáč a 10 cm středotónovou membránu, která je taktéž z hliníku. 12. generace byla vyvinuta na míru přímo řadě Q. Jak už bylo řečeno, výšky tlumí labyrint z metamateriálu, zajišťující prakticky nulovou úroveň zpětných odrazů, což významně snižuje zkreslení.
Jako doplněk jsou tu instalovány dva basové měniče. Jejich miskovité membrány jsou hybridní – základ tvoří kónus z papíru a na něj je nasazena hliníková vrstvička. Celé to drží velmi výrazná gumová vlnka závěsu. Průměr činí 16,5 cm.
Třípásmový systém s přechodovými frekvencemi na 440 a 2 300 Hz má deklarovaný rozsah 46 – 20 000 Hz (+/- 3 dB), přičemž se jedním dechem dočtete o typické odezvě v místnosti (u zdi a s poklesem -6 dB) až k 28 Hz. Jmenovitá impedance 4 ohmy přiznává propad na 3,2 ohmu a charakteristická citlivost dosahuje v tomto kontextu spíše nižších 87 dB / 2,83 V / m.
Bez nožiček mají Q7 Meta výšku 95 cm, šířku 21 cm a hloubku 31,5 cm. Váží 18,4 kg.
Poslech probíhal v showroomu dovozce primárně s dostupnější sestavou Musical Fidelity A1 / Musical Fidelity M6scd, ale ukázalo se, že Q7 Meta (potažmo prostě řada Q jako celek) celkem citelně ocení předimenzovanou elektroniku – i proto jsme posléze sáhli po Accuphase DP-770 a Accuphase A-80. Propojeno bylo vždy Nordost Heimdall 2 a ke srovnání jsme měli model Q11 Meta spolu s Fyne Audio F703SP.
Basové frekvence v „Defiant, Tender Warrior“ (Charles Lloyd | „The Sky Will Be There Tomorrow“ | 2023 | UMG Recordings | 00602458167757) se měly docela k světu svým objemem, ale také asi i maličko tučnějším a těžším vyvážením – patrně by se uvolnilo ve chvíli, kdy by sloupky hrály ve větším prostoru. Separace a definice tónů je brumlavě nenásilná, ale už solidní, byť se Q7 Meta pořád přiklání spíše k příjemnosti a barevnosti, než k utažené preciznosti. Ve společnosti Accuphase zůstala tónům jejich kulatost a měkce podaná informativnost, ovšem bylo cítit větší sebevědomí a podstatně lepší podání odstínů – i když to je samozřejmě sestava velmi nepřiměřená těmto sloupkům.
Tam, kde začne pracovat Uni-Q, tam byla reprodukce zřetelně vzdušná, lehká a jemná, přitom dobře konkrétní i detailní. Nově vymyšlený měnič, přizpůsobený právě pro nová kvéčka je velice dobrý a zpěv Christel Alsos v „Two More Days“ („At That Time of the Night“ | 2016 | SONY | 886445956252) měl vlastně kultivovanou plasticitu i dobrou srozumitelnost. A když se přešlo na sestavu Accuphase, hlas dostal dokonce až báječně otevřenou podobu, pořád maličko jemnější a ne tak monitorovou jako u vyšších řad, přesto velmi cool s ohledem na kategorii.
Ve srovnání s minulou generací jsou pak výšky jednoduše z jiné třídy. Kovový cinkot v „Bad Self Portraits“ (Lake Street Dive | „Bad Self Portraits“ | 2014 | SIgnature Sounds) zněl bez ostrosti, se solidní strukturou a za 40 tisíc víc než dobrou čitelností. Nejvyšší tóny nijak nevybočují, nekřičí, přesto mají své místo a navzdory tomu, že energií stojí maličko za basy i středy, tak se neztrácí. Díky Meta technologii máte pocit velmi dobré čistoty.
Dobré bylo také to, že Q7 Meta „unesly“ i dynamické rázy v „Cha Cha Chai“ dua Paolo Fersu a Omar Sosa („Food“ | 2023 | Tuk Music | 3617053706017) – dávají na odiv něco víc basů, takže ochotně zaplňují místnost a nabízí energii větší, než jakou byste čekali od středně velkých ozvučnic. Hudba je poddajná, broukavá a v každé kombinaci komponentů se nám zdálo, že alespoň trochu hlasitější hraní vede k jejímu rozkvětu. Ne že by potichu ztrácely Q7 Meta formu, ta je adekvátní kategorii tam i tam, nicméně v hlasitějším režimu si to vysloveně užijete a to s dobrou kontrolou.
Na základě „Bolo Na“ (Arooj Aftab | „Night Reign“ | 2024 | Verve | 0602458980295) bychom řekli, že KEF nabízí přehlednost v do jisté míry měkčím hávu, proporce hudebních nástrojů nejsou malé, ale ani olbřímí. Střední pásmo trochu pocitově vyniká, ale takovým tím přirozeným způsobem, ne tlakem na energii, bas v nižších polohách jde zase ochotně do prezentace plnosti a váhy. Je to již dobré hi-fi s příjemně snadnou čitelností, nesrší detaily a netlačí se do analytické monitorovosti, opět ideálně informuje hlavně při alespoň mírně hlasitějším přednesu.
Přímo vzorová nejen pro svou třídu je prezentace prostoru hudební scény nejen v jazzové „Reincarnation Blues“ (Tyshawn Sorey Trio | „Continuing“ | 2023 | Pi Recordings | 0808713009828). Maličké Uni-Q funguje jako příkladný praktický bodový zdroj zvuku a umí nechat bedny reálně zmizet. Svou část středo-výškových frekvencí prezentuje krásně homogenně, hudba se rozlévá za ozvučnice, dokonce přichází z prostoru nad nimi a orientace je úžasně snadná díky celkovému dojmu organizované plasticity. I když reprosoustavy netlačí na detaily, pocit čitelnosti je výtečný.
Při poslechu „Fade into You“ (Mazzy Star | „So Tonight I Might See“ | 1993 | Capitol Records | 00077779825356) jsme si užili velmi pohodovou atmosféru, uvolněnější, zcela neúnavnou a s lehce zdůrazněnou rytmikou. Hudba je organická, hezky rozprostřená a neagresivní, i když otočíte hlasitostí do oné již vícekrát zmíněné (a vlastně zdánlivě asi ideální) mírně vyšší polohy.
Sloupečky KEF Q7 Meta patří do dostupnější sféry, adekvátně tomu jsou pojaté co do designu, ale co do techniky a zvukových výsledků je všechno velmi dobré. Možná, že chtějí maličko víc zdůraznit hlubší oktávy, nicméně díky tomu snadno vyplní místnost a dodají muzice pocit energie i objemu. Celkově jsou to dobře poslouchatelné, ne úplně puristicky monitorové, leč zcela bezkonfliktní a neúnavné reprosoustavy, které v dané cenové relaci nabízí dobrý poměry ceny a výkonu – navíc představují oproti předchozí generaci nejen jisté zdražení, ale hlavně posun zejména tam, kde pracuje nová generace Uni-Q.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koaxiálního měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, vysoký strop se zavěšenými pohltivými panely,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Q7 Meta mají „spadající“ frekvenční charakteristiku, typicky přiřazovanou mnoha studiemi k „příjemnému zvuku“, byť tady je na úrovni cca 15 kHz patrné mírné zdůraznění. Vesměs jde o čistou křivku, snad s lehkým zdůrazněním oblasti mezi 150 a 800 Hz. Na svou velikost dokážou dosáhnout velmi poctivých 40 Hz a to ještě nestály blízko zadní zdi. Jak je u dostupnějšího hi-fi typické, jsou laděné tak, aby stály primárně rovnoběžně se zdí, nenatočené na posluchače – právě tak jsou výšky lépe integrované.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Nemalá část průběhu křivky impedance se dotýká hranice 3 ohm, krom toho se však nevyznačuje žádnými prudkými změnami a artefakty, které by mohly znamenat velkou zátěž pro zesilovač. Ladící kmitočet leží těsně pod 40 Hz. Právě v této oblasti je vidět zvlnění nějakou formou přítomných rezonancí, může však jít také o interakci hrotů a podlahy nebo něco podobného. Celkově budou Q7 Meta standardní zátěží.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 39 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5924-kef-q7-meta#sigProId4b99f94a3b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ hladký zvukový projev
+ podstatně lepší kultivovanost, než u předchozí generace
+ velice pěkné podání prostoru
+ čitelnost a neagresivita výšek je díky Meta technologie překvapivě dobrá
ZÁPORY
- možná působí trochu těžším vyvážením
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz