Kanadský Bluesound, dceřiná značka firmy NAD, byl před lety jedním z hybatelů a hlavních hráčů v rozšíření streamování mezi „běžný hi-fi lid“ se svým modelem NODE – kompaktním, rozumně dostupným a fajnově fungujícím streamerem, který se během dalších let dočkal několika vylepšených generací. S poslední inovační vlnou se řada NODE rozšířila a nabízí celkem tři přehrávače: velmi kompaktní NODE NANO, variaci na původní téma NODE (Gen 4) a pro mnohé velmi zajímavý NODE ICON.
Ačkoliv jisté základní designové rysy sdílí NODE ICON se svými sourozenci, mnohem víc jde o svébytně navrženou entitu, zejména kvůli podstatně větším rozměrům. Skoro celé čelo zabírá velký pětipalcový displej s vysokým rozlišením, mírně nakloněnou rovinu části horního panelu zase dotykové rozhraní, které ale známe právě i z jiných členů rodiny NODE.
Tu připomínají i zakulacené rohy nebo protiskluzová podstava. Zajímavostí je instalace 6,3 mm jacku na boku přístroje. A ne na jednou, ale na obou dvou, takže si jednak můžete usnadnit život (připojíte sluchátka tam, kde je to pohodlnější) a jednak můžete zážitek sdílet. Výstupy jsou certifikované jako THX AAA, což má zajišťovat absolutně lineární výstup – i díky feed forward korekci chyb.
Zadní strana je mírně zapuštěná a vybavená nejlépe ze všech doposud dostupných modelů Bluesound. Hudbu do NODE ICON vpustíte buď po Wi-Fi nebo Bluetooth aptX Adaptive, hlavně ale asi fyzickými konektory. Ty zahrnují ethernetové rozhraní, dvojici USB pro připojení datových pamětí, USB C ke spojení s počítačem či jiným podobným zdrojem signálu a dále vstup optický a HDMI eARC.
NODE ICON bude díky koaxiálnímu a optickému digitálnímu výstupu fungovat také jako transport – též USB port lze ale využít v rámci konektivity s externím D/A převodníkem. Fajn je přítomnost jednoho páru analogových vstupních cinchů, zvyšuje to spolu s možností regulovat výstupní úroveň variabilitu přístroje.
Zpracovaný signál vychází přes jeden pár cinchů a druhý pár XLR (to je u Bluesound novinka), též tu najdeme monofonní subwooferový výstup. Napájení probíhá přes „osmičkový“ konektor, k dispozici je ještě dvojice 3,5 mm jacků - se spínacím napětím pro možnost spouštění dalších komponentů a druhý pro připojení externího čidla dálkového ovládání.
Streamování protéká skrze osvědčenou platformu BluOS (funguje i jako dálkové ovládání) či AirPlay 2 a Roon Ready, napojíte tak reálně cokoliv chcete a to včetně multiroom propojení. TIDAL, Qobuz, internetová rádia, místní soubory v PCM (24/192) i DSD (až DSD256) formátu, všechno funguje. NODE ICON dokonce zvládne rozkódovat multikanálové stopy Dolby Digital. Součástí je také bez problémů Live korekce akustiky – licenci si sice musíte koupit, ale patrně to stojí za těch nějakých 20% ceny přístroje.
Na rozdíl od nižších modelů je tu propracovanější sekce D/A převodníku. Používá rovnou dva čipy ES9039Q2M v dual mono zapojení. Přesnost zpracování podporuje technologie QRONO d2a od MQA Labs, kteroužto firmu Lenbrook (mateřinka NAD, PSB a Bluesound) vloni koupil. Jde fakticky o sadu filtrů a korekčních algoritmů, pracujících s šumem, vše má za cíl snížit zkreslení, zázněje a celkově zpřesnit impulsní odezvu. Pro každou vzorkovací frekvenci a každé rozlišení PCM i DSD tu existuje vlastní sada nastavení, jde tedy o poměrně komplexní optimalizaci.
Bluesound uvádí u NODE ICON zejména hezký odstup signálu a šumu -129 dB / -121 dB (XLR / RCA), THD+N 0,0004% a výkon sluchátkového modulu 150 mW / 16 ohm až 23 mW / 600 ohm.
Černě eloxované hliníkové tělo lehce buclatých tvarů má šířku 22 cm, hloubku 19,3 cm a výšku 8,3 cm, váží 2,23 kg.
Poslech probíhal na dvou sestavách. Nejprve s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5 proti NODE (Gen 4), hlavní část ale na Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR přes KEF Blade One Meta. Tam jsme srovnávali s Métronome DSC, ale třeba též AURALiC Vega S1. Propojeno bylo mixem kabelů Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a KrautWire Super Symetric.
Začněme tím, jak NODE ICON profituje z aplikace kalibrace Dirac Live. Ta sice něco stojí (+/- 6 500,- Kč a k tomu si můžete ještě pořídit za 1 240,- Kč kalibrační sadu s mikrofonem přímo od Bluesound, případně využít s kódem BLUE30 slevu 30% na softwarovou část), umožní vám ovšem zkultivovat celý rozsah od 20 do 20 000 Hz a funguje excelentně zejména v momentě, kdy má vaše místnost nějaké nedostatky – nesymetrické ustavení reprosoustav, jejich pozice příliš blízko zdi nebo třeba velmi málo tlumení a tím agresivní zázněje apod.
Samotná kalibrace proběhla během nějakých 20 minut (víc o průběhu se můžete dozvědět z editorialu zde: https://www.hifi-voice.com/sefredaktoruv-nepravidelnik/5921-jak-jsem-si-hral-s-dirac-live), do výsledného profilu jsme nijak nezasahovali, ale Dirac Live vám dává svobodu jednoduchým šoupáním bodů modifikovat výslednou odezvu. Nebo třeba načíst nějakou svou preferenční křivku, ať už to bude něco od HARMAN, potažmo vlastní charakter, který NAD / Bluesound nabízí ke stažení.
Aplikace korekce „ubrala“ oproti našim zkušenostem s NODE (Gen 4) mnohem méně hlasitosti, hudební scéna se zdálo ne tak bohatá, zato pevnější a vyvážení bylo vyrovnanější, ubralo se na efektnosti, zato nám přišlo „monitorovější“. Zcela subjektivně však hudba hrála nejvolněji a nejmuzikálněji bez aplikované korekce.
Ke šťavnatému základu zasněné „Baby Blue Movie“ (Cigarettes After Sex | „X’s“ | 2024 | Partisan Records) se NODE ICON postavil bez snahy způsobit hromobití – přesto tu v rámci dané třídy působí bas pěkně bohatým a sytým dojmem. Má do jisté míry vřelejší styl, ne nepodobný ve svém vyvážení a charakteru klasickým NADům. Trošku měkčí, v dobrém objem, velmi vhodné právě pro tu lehce zasněnou charakteristiku, kterou má tahle skladba. Bas se houpe, přesto už má zřetelně načrtnutou strukturu. Nejde o monitorovou autenticitu, nýbrž o pohodovou atraktivnost.
Hladký a kultivovaně vstřícný je NODE ICON také ve středech, i říznější mix „Death Valley High“ (Orville Pack / Beck | „Stampede“ | 2024 | Warner Music | 054391269577) se velmi snadno poslouchal bez ohledu na hlasitost a přitom pod onou mírně vřelejší, kulatější fasádou nabízí dobrou srozumitelnost. Hlasy jsou integrální součástí hudebních ploch, ale svou detailností a konkrétností se řadí do sfér solidního hi-fi. Jinými slovy, ten jistý dotek jemnosti nebrání vnímání celku, který je prostě homogenní a organický.
Ačkoliv výšky v „Empty Trainload of Sky“ (Gillian Welch / David Rawlings | „Woodland“ | 2024 | Acony Records | 0805147708549) nijak prominentně nezvoní, mají přiměřené zastoupení. Zdá se, že frekvenční vyvážení jde lehounce „odspoda nahoru“, tedy má Bluesound mírně důraznější bas a naopak špetku decentnější nejvyšší konec, pocitově se však výstup poslouchá hezky. Zajišťuje to neagresivnost, přitom nechybí slušné rozlišení a přehlednost, stejně tak ani pocit dobré pevnosti. NODE ICON se zdá být jen málo efektním, jde i bez kalibrace o přirozený, „tradiční“ zvuk.
Do mocné dynamiky „Love is a Bitch“ (Two Feet | „Momentum“ | 2017 | Majestic Casual | MR 109) vnesl Bluesound klidnější prvek, plný hezky odspodu, i když ne těžký. Hudba se přelévá jako vlny v oceánu, dostatečně velká a s váhou, byť neuspěchaná. Streamer hraje s klidem a šarmem, který známe z povedených NADů, netrpí nedostatkem síly, ani ji však nedává okatě najevo, netlačí. Svým způsobem je vlastně podstatně dospělejší variací na NODE (Gen 4).
Když přijde na romantickou „You Go To My Head“ jazzové divy Mary Stallings („Manhattan Moods“ | 1997 | Concord Jazz | 00013431475026), přes Bluesound vyniká její něžná atmosféra velmi příjemně. Je to ukázněný, ale hlavně homogenní a vřelý celek, nic není vytaženo kupředu jako dominanta, přesto se zdál být hlas čitelný a kultivovaný – jsou mnohé zdroje signálu, které s takovou kvalitou stojí 30 až 50 tisíc, chcete-li. Možná má NODE ICON svou trošičku vřelejší stopu a tím do jisté míry neokázalou nenápadnost, ale vhled do hudby je prostě už solidní, poplatný moderním standardům střední hi-fi třídy.
Hudební scéna „Full Moon in Paris“ (Amber Rubarth | „Sessions from the 17th Ward“ | 2012 | Chesky Records | 0090368035660) se zdála být posunutá mírně hlouběji dozadu, než je obvyklé, není nijak obrovská, ale proporcemi blízká skutečnosti. Už také cítíte nějaký ten vzduch kolem nástrojů, vokál volně a konkrétně zasazený v prostoru, prostě vše, co dělá dobré hi-fi dobrým. Orientace je snadná, i když obraz nepůsobí nikterak monitorově – že má NODE ICON dobrou kontrolu potvrzuje právě to, jak i se svým pohodovějším charakterem umožňuje velice solidní přehlednost.
Do „The Hand That Feeds“ (Nine Inch Nails | „With Teeth“ | 2005 | Interscope Records | 4988005388780) vnesl NODE ICON poctivou rytmičnost á la NAD, přitom nahrávku hrubšího zrna ukázal v neagresivní, fajnové formě, s měkčím, přesto konkrétním stylem a naprosto nekonfliktní zábavností. Tenhle zvuk můžete bez únavy poslouchat hodiny a klidně si užít vyšší hlasitost, protože vás nevytahá za uši jakoukoliv agresivitou ani přílišným tlakem na pilu.
Nová generace síťových přehrávačů Bluesound se povedla. Za dané peníze je maličký NODE NANO pěkným startovacím bodem, střední NODE (Gen 4) je super zejména když máte nějaký dobrý DAC a chcete spoustu možností a zábavný zvuk – NODE ICON pak v do lehce buclatého těla vtěsnal stejnou dávku muzikálního talentu, ale bez „nutnosti“ hledat externí D/A převodník. Jeho analogové výstupy fungují krásně, možnost Dirac Live kalibrace je skvělá všude tam, kde nejsou ideální podmínky a platforma BluOS se dobře používá a nabízí spoustu zdrojů a možností, abyste si přehrávač užili. Hlavní je, že tu stále je charakteristická stopa Bluesound / NAD genů s vřelejším, rytmičtějším, plným, ale ne okatě efektním podáním, které se prostě a nekomplikovaně dobře poslouchá. NODE ICON má kvality, za které byste leckde mohli dát 30, možná dokonce i 40 – 50 tisíc (to podle toho, k jaké značce se kouknete) a to už něco znamená. Rozhodně představuje investici do „lepšího hi-fi“ s dobrým poměrem cena / výkon.
Kč 27 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5936-bluesound-node-icon#sigProId0aba9ae4e5
FOTOGALERIE - APLIKACE DIRAC LIVE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5936-bluesound-node-icon#sigProIdd9fcc3f68f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová cenovka
+ dostupný slušný sluchátkový výstup
+ možnost aplikace Dirac Live kalibrace
+ zábavné vyznění s poměrem cena / výkon srovnatelným s „čínskými zázraky“
+ XLR výstupy, které mohou vybudit i méně citlivé koncové stupně
+ BluOS platforma s možnostmi nastavení
ZÁPORY
- v rámci dané kategorie reálně nic zásadního
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz