Rožnovská značka RDacoustic se specializuje na výrobu širokopásmových hornových reprosoustav a jak sami její zástupci říkají, pasou v reprodukci po jemnosti detailu a celkové bezprostřednosti. Do výrobního portfolia si nicméně našel nejnověji cestu i napájecí filtr, což dává smysl, zamyslíme-li se nad stále více znečištěným elektrickým rozvodem v běžných domácnostech (což má pochopitelně vliv na kvalitu reprodukce). Když se navíc dozvíte, že konstruktér značky už dlouhá léta pracuje právě v elektro oboru přímo zaměřeném na návrhy průmyslových síťových filtrů, vše zapadne na své místo.
V RDacoustic mají vlastní smysl pro estetickou stránku věci a tak i filtr EMI Neutralizer kráčí vlastní cestou. Robustnost mu propůjčují masivní spodní a horní stěna s tvarovanými boky, čelní stěnu tvoří masivní dřevo s krásnou kresbou s esteticky zajímavým zvlněním. Přímo uprostřed přední plochy najdete kulatý prvek s podsvíceným displejem, na němž je vyznačena správná hodnota napětí 230 V a drobná rafička ukazuje odchylku na stupnici +/- 10 %. Pokud byste podle podsvícení a pozice ručičky nepoznali zapnutý stav, potvrdí vám ho malá dioda, vsazená do základové desky.
Dřevo, byť méně výrazné, pokračuje i na obou bocích filtru, zadní stěna je ale z praktických důvodů opět hliníková. Je v ní vnořena šestice zásuvek a zásuvka napájecí.
Schuko provedení není nikterak exotické, popisky pak rozdělují zásuvky do pěti bloků, kde nad každým nápis jasně říká, jaké napětí a jakou zatížitelnost ten který blok má. Dobré je dodat, že jde o trvalou zatížitelnost, takže od pouhého pohledu je EMI Neutralizer pro běžné domácí poslouchání dostatečně naddimenzovaným zařízením.
O masivní konstrukci vás přesvědčí už vybalování - k 37 kg čisté váhy na půdorysu 49,5 x 42,5 cm připočtěte výšku 14,5 cm a máte komponent, který si řekne o svůj prostor.
To zásadní přichází pochopitelně uvnitř. Základem jsou tu pečlivě zapouzdřené zakázkově navíjené toroidní transformátory s primárním a sekundárním vinutím odděleným izolační vrstvou, kterých je tu rovnou pět (a tudíž také pět nezávislých, galvanicky oddělených okruhů) a zabírají prakticky všechen vnitřní prostor. Mechanické ukotvení zajišťuje, že i případná přítomnost stejnosměrné složky, kterou z definice funkce transformátoru dokonale odstraní, nebude způsobovat nežádoucí brum. Čtyři z použitých transformátorů mají jmenovitý výkon 100 W, jedno 1 000 W a jsou monitorovány teplotní pojistkou, takže po dosažení teploty 100°C se do zchladnutí odpojí.
Všechny okruhy jsou dále vybaveny vysokofrekvenčními filtry F4SX vlastního návrhu, které kombinují účinnost v pásmu 9 kHz až 4 GHz (s účinností až -100 dB) s odstraňováním symetrického i nesymetrického rušení a přepěťovou ochranu.
I ve vypnutém stavu aktivní třístupňová ochrana má zabudované bleskojistky, ochrany proti přepětí typu "surge" i "burst", stejně jako proti zkratovým proudům, vše v hodnotách, které by měly bez potíží ochránit cennou sestavu v jakémkoliv případě. Ve filtru je také zabudován obvod pro regulaci proudových špiček při zapnutí, takže sycení transformátorů vám nevyrazí jističe.
Významnou roli v konstrukci má také vysokofrekvenční tlumivka s ferritovým jádrem, osazená na PE potenciálu, čímž je "zem" na výstupu vysokofrekvenčně oddělená od té na vstupu.
Filtr RDacoustic EMI Neutralizer jsme poslouchali jen poměrně krátce v hlavní redakční sestavě, kde dodával proud pro OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, rozdíly se poslouchali přes Harbeth Monitor 30 a srovnávali s dlouhodobě pozorovaným vlivem regenerátoru IsoTek EVO3 Genesis One a filtru IsoTek EVO3 Titan One přes kabeláž Nordost Heimdall 2 a samostatný přívod s jističi, kabelem a zásuvkami GigaWatt.
V podstatě stačilo prvních pár tónů v "I Can´t Stop Loving You" od Madeleine Peyroux ("The Blue Room" | 2012 | Universal | 0602537242689), aby bylo jasno, že oddělovací transformátory fungují jak mají a že filtr není jen estetickou záležitostí. Basy byly minimálně stejně pevné, stejně konkrétní jako při použití výše zmíněných IsoTek filtrů, pocitově se ale zdály navíc hutnější a bohatší.
Také hlas Renée Fleming v "Mandoline" ("Night Songs" | 2001 | Decca | 467 697-2) měl naprosto srovnatelně dobrý přednes, jako při použití dvojice osvědčených IsoTek filtrů. Oproti připojení přímo "do zdi" nastane ten kýžený efekt lepšího kontrastu hlasu a signálového pozadí, v němž panuje nerušené ticho a "tma". Díky tomu je hlas znělejší a bohatší, lépe vynikne a je mimo jiné lépe srozumitelný.
Podobně i u výšek, u křehkých a jemných dozvuků činelů v Breckerově "Midnight Voyage" ("Tales from the Hudson" | 1996 | Impulse | 051 191-2) bylo znát, že oproti zvuku bez filtrace EMI Neutralizer odstraňuje nepříliš výrazně vnímanou, ale po odfiltrování jasně zřetelnou vrstvu šumu v pozadí, díky jejíž absenci jsou tóny komplexněji podané, jsou opět jasnější a kov vydrží doznívat déle.
Filtr také nikterak nezasahoval do dynamiky systému, jak ukázal klavír v Schumannově "Piano Quintet in E-Flat major op. 44" ("The Complete Piano Trios" | 1997 | Philips | 456 323-2). Razance klavíru ani švih smyčců při běžných ani vysokých poslechových hlasitostech nejsou jakkoliv komprimovány a pokud patříte mezi ty, kteří se bojí dynamické komprese, tak u reálně k filtru připojitelných komponentů se jí bát nemusíte a benefity čistoty signálu daleko převažují nad případným rizikem dynamické limitace.
To ostatně bylo snadno patrné třeba na "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) - vrstevnatá skladba byla minimálně stejně přehledná jako s dvojicí IsoTek filtrů a oproti připojení bez filtrace jsou jasně pevnější jak kontury jednotlivých tónů, tak celých nástrojových linek. Jako kdyby zvuk byl bez filtrace v přímém srovnání lehce "roztřepený", jaksi rozčeřený a po zapojení filtru se zpevní, semkne a prostě celkově projasní, čehož důsledkem je mimo jiné i možnost zaslechnout jemnější detaily.
Čím dál tím větší nabídka účinných napájecích filtrů na trhu je logickým důsledkem čím dál bohatší přítomnosti rušivých zdrojů v domácích rozvodných sítích, jejichž vliv (vyzkoušeno za vás přímo v redakční poslechovce) zcela neodstraní ani vlastní velmi poctivě udělaný vlastní přívod. I tam totiž byl vliv oddělovacích transformátorů uvnitř EMI Neutralizeru od českých RDacoustic dobře znát a byl plně srovnatelný s etablovanými filtry od IsoTek - jen nabídl v obdobné ceně více zásuvek. To samo o sobě by mělo stačit jako zhodnocení toho, že v RDacoustic vyrobili plně funkční filtrační zařízení, které dělá co má a dělá to tak, že v běžném provozu přináší do zvuku výhradně pozitivní změny. Pokud tak souzníte s výraznou estetikou komponentu a vystačí vám počet zásuvek, poctivě čisté napájení vašich komponentů (a tím jejich zřetelně lepší zvuk) jsou zaručeny.
Kč 99 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/2481-rdacoustic-emi-neutralizer#sigProIddfd62f62e9
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vlastně dobrá cena za poskytované výkony
+ pěkné fyzické zpracování
+ zjevně dostatečné dimenzování oddělovacích transformátorů
+ odstranění všech "nečistot" ze signálového pozadí
ZÁPORY
- nic podstatného, konstrukce je poctivá a funkční
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RDacoustic | www.rdacoustic.cz