Japonský Technics je sice většinově vnímán jako producent klasických gramofonů s nezaměnitelnou estetikou, disponuje nicméně i nemalým portfoliem klasické hi-fi techniky včetně (hodně) prémiových modelů. Stejně tak nabízí ucelenou řadu sluchátek s akcentem na TWS, neboli plně bezdrátové modely do uší. Nejnovějším přírůstkem je EAH-AZ100, model podobný výtečným EAH-AZ80, ovšem s různorodými vylepšeními.
Sluchátka dostanete ve štíhlé a kompaktní dobíjecí krabičce, ne nepodobné té od výše zmíněného nižšího sourozence, stejně jako tam máte k dispozici i poměrně širokou nabídku koncovek do ucha, takže i pro „exotičtější“ zvukovod najdete velmi pravděpodobně pohodlnou variantu.
Fyzicky jsou sluchátka menší než EAH-AZ80, lehčí a vlastně pohodlnější, i když už se maličko pocitově ztrácí v uších (byť zase skvěle a velmi pohodlně drží) a „vyloupnout“ je tlustšími prsty se někdy nezdá úplně snadné. Nicméně ani pár hodin poslechu vám uši neotlačí a to se počítá.
Ačkoliv designově EAH-AZ100 na své osmdesátkové sourozence navazují, technologicky nabízí víc. Bluetooth protokol umožňuje až tříbodové připojení, hovory zase vylepšuje čip s Voice Focus AI, fungující na odchozím i příchozím hlasu. Cítíte tam lehoučkou kompresi a „ohlazení“ mluvy, nicméně srozumitelnost je prostě dobrá v jakémkoliv prostředí.
Nastavit si také můžete spoustu dalších věcí – to, jak sluchátka v případě chuti propouští zvuky okolí, samozřejmě intenzitu ANC (adaptivní potlačení hluku v součinnosti s trojicí mikrofonů funguje excelentně) a také mimo jiné podporu Dolby Atmos včetně reakce na natáčení hlavy, kdy vám sluchátka vytvoří virtuální dojem, že jste skutečně poblíž hudební produkce, protože podle toho, jak se otočíte, tak se poloha zvuků mění. Je to zajímavé, ale spíš pro ten zážitek, záznamů, kde to stojí za to je poměrně málo.
V aplikaci je také řada osvědčených zvukových profilů, byť na rozdíl od EAH-AZ80 ani základní přímý profil nepůsobí suše. Pokud by některý z profilů neseděl vaší náladě, můžete si uložit až tři ekvalizační křivky vlastní.
Technics se nicméně chlubí hlavně nově vyvinutým měničem. Jde o 10 mm hliníkovou membránu s tenkým prořezávaným závěsem. V čem se liší od většiny jiných, to je technologie Magnetic Fluid. Jde o variaci na téma ferrofluidu – v magnetické mezeře kolem cívky a magnetu se nachází tekutina s drobnými ferromagnetickými částečkami. To má podle výrobce zlepšit chování na basech a celkovou čistotu, z reprosoustav to slouží zejména k chlazení a zvýšení odolnosti měniče.
Kolem reproduktoru, který má vlastní laděnou pracovní komoru, se nachází kroužek harmonizéru – ne že by Technics říkal, co přesně dělá, ale je dost možné, že jde o nějakou formu absorpčního prvku, který prostě pomáhá linearizovat chování měniče.
Sluchátka podporují kodeky LDAC, LC3, SBC a AAC, užívat si díky poměrně velké baterii můžete užít až 10 hodin přehrávání, celkem při dobíjení z pouzdra je to dokonce 28 hodin. Výrobce dále uvádí už jen frekvenční charakteristiku 20 – 40 000 Hz (LDAC při rozlišení 96 kHz).
EAH-AZ100 jsme poslouchali jak proti EAH-AZ80, tak proti redakčním Denon PerL Pro.
Oproti v základu maličko prezentnějších EAH-AZ80 působí EAH-AZ100 maličko temněji, možná klidněji – je to zejména klidnějším podáním výšek, i když to neznamená (ba vlastně je to přesně naopak), že by došlo v přímém porovnání k nějakému potlačení informací.
Basa Roba Wassermana v „Ballad of the Runaway Horse“ („Duets“ | 1988 | UMG Recordings | 00011105971225) byla bohatá a působivě sebejistá v konturách, měkce a vřele broukala, přitom v základním profilu naprosto bez explicitnosti a přebytků. Je to zarovnaný, kontrolovaný zvuk, který je působivě přirozený, vezmeme-li v potaz maličké rozměry i akceptovatelnou cenu sluchátek. EAH-AZ100 jsou oproti EAH-AZ80 maličko „temnější“, ne však na efekt, působí naopak přirozeněji a méně nutkavě. Na „bas na cesty“ je to excelentní výkon.
Zpěv Jesse Marchanta v „Stay on Your Knees“ z jeho eponymní nahrávky (2014 | No Other Records | NOT01) se zase zdál příjemně bohatý, klidný, bez agrese a ostrosti i při vyšší hlasitosti, hlavně ale velmi snadno srozumitelný. Není tak vytažený (chcete-li „studiově analytický“) jako u EAH-AZ80, má v sobě však o to víc lidské stránky. Prokreslený je výtečně, hlavně se však zdá podaný velmi organicky a kultivovaně. Ferrofluid (chcete-li Magnetic Fluid měniče) účinně dodává složku „netechničnosti“.
Cinkající činel v „Jubilee Street“ (Nick Cave | „Push the Sky Away“ | 2012 | Bad Seeds | BS001CD) má tu správně kovovou jadrnost, spoustu informací a odstínů, neční ovšem kupředu. Je pronikavý, energický a pevný, zvuk je rychlý, ale netlačí na technickou brilanci, oproti EAH-AZ80 zní uvolněněji a tím přirozeněji, aniž by došlo k oslabení informativnosti. Velmi jasně se tu objevují také sykavky, řízné, ne ale řezavé – reprodukce funguje hlavně jako homogenní celek, překvapivě přirozená a kultivovaná, přitom velmi dobře kontrolovaná.
Rychlá a jižansky vášnivá kytarová „Puente de los Orfebres“ Vicente Amiga („Memoria de los Sentidos“ | 2017 | SONY | 886446085975) vám ukáže, jak výbušná umí být akustická kytara a jak razantní dynamiku z ní lze získat. EAH-AZ100 to stíhají, rány tlesknutí jsou střelhbité a průbojné, bujná energie skladby není tlumená (tedy na poměry in-ear sluchátek) a je to živoucí, byť díky nové technologii měničů ne syrově agresivní zvuk. Struny však mají říz, tělo kytary váhu, tleskání zase neošizenou bezprostřednost a sluchátka Technics si zaslouží zařazení mezi opravdové hi-fi.
Bohatou, poklidnou skladbou „All of My Friends“ z alba nesoucího jméno zpěváka Amose Lee (2005 | Blue Note | 00724359735054) nás EAH-AZ100 provedla s poklidnou, urovnanou jistotou. Žádná část pásma nemá navrch, přesto máte pocit, že všechno je hezky transparentně, jasně a kontrolovaně předáno do uší. Žádný pocit závoje, žádné obtíže se srozumitelností – není to „křupavě“ dokonalý high-end, ale v rámci své kategorie sluchátek do uší s nijak nesmyslnou cenou odvádí Technics práci v kvalitě patřící na sám vrchol dostupného. Bas má energii a pevnost, hlas plasticitu a výšky znělost, vše je rychlé a konkrétní, těžko chtít něco víc. Tím víc, že si případně můžete „rovný“ zvuk přizpůsobit a případně si zdůraznit či potlačit co chcete, aniž by to pocitově nějak ovlivňovalo informativnost. Je ale fakt, že EAH-AZ80 působí na první poslech informativněji – nicméně to proto, že jsou tvrdší a snaživější, tady je „více opravdovosti“ a „méně techniky“.
Prostor nahrávky „Fragt“ severské jazzové dvojice Svaneborg Kardyb („Over Tage“ | 2023 | Gondwana Records | 395068) byl bezproblémově, lehce přehledný. Je znát, že EAH-AZ100 hrají s jistotou a kontrolou, s velice dobrým rozlišením a tím všechny zvuky zaujímají to správné místo, které ve finále „zaklapne“ do trojdimenzionálně působící scény. Líbilo se nám, jak samozřejmě a v pohodě se tu nic neschovává a nepřekrývá a to jak v pravolevé, tak předozadní ose. Jistě, je to určitě i díky DSP a optimalizaci, ale funguje to a nepůsobí to uměle. Scéna není obrovská, zdá se však jistě větší než u EAH-AZ80, volnější a stejně tak nástroje budí hmatatelnější pocit. Opět – ne absolutní high-end, ale již skutečné hi-fi.
Lehce hloubavá, houpavá a neuspěchaná „Que Sera Sera“ (Pixies | „You’re So Impatient“ | 2024 | Warner Music | 4099964058789) je prostě „normální“ skladba, žádná audiofilská perlička a přesto má díky EAH-AZ100 libě poslouchatelnou formu. Hlas je zřetelný, bas silný (nahrávací technik mu přeci jen přidal, právě tak vám to pak Technics ukážou), výšky tak akorát – sluchátka hrají „po pravdě“ a na rovinu. Navíc svou čistotu a pevnou formu zachovávání i potichoučku, snadno se ale přistihnete, že hrajete nahlas, protože v nich není nic nepříjemného, co by od toho odrazovalo.
Jestliže Technics EAH-AZ80 jsou výtečná sluchátka, EAH-AZ100 jsou rovnou vynikající. Mají všechny kvality nižšího modelu, jsou ale lehčí, vydrží déle, mají citelně lepší potlačení okolního hluku (takže je fakticky skutečně skoro úplně ticho) a hlavně odstraňují tu lehoučkou stopu technické brilance nižších sourozenců a hrají „opravdu hi-fi“. Hudba je plná, šťavnatá, klidná a prezentovaná s nadhledem v reálně celém svém rozsahu, srozumitelná a přehledná, dynamická a energická, pevná, ale zároveň pevná. Za cenu na hi-fi poměry dobře akceptovatelnou to dost možná mohou být ty nejlepší zdroje zvuku, které se vjedou do uší…
Kč 7 500,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5898-technics-eah-az100#sigProIdc0f0a3ddf5
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/5898-technics-eah-az100#sigProIde5f8d25480
--- --- --- --- ---
KLADY
+ lehčí a pohodlnější než EAH-AZ80
+ výtečně fungující ANC
+ férová cenovka
+ přehledná a přímočará aplikace
+ možnost využití výrazně proměnlivých zvukových profilů
+ solidní škála výměnných koncovek
+ kontrolovaný, energický zvuk s nadhledem
ZÁPORY
- nic, co by stálo za zmínku
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: Technics | www.technics.com