Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.
Původně na listopad slibovaný update dorazil začátkem ledna 2025, jen pár hodin nato jsem se rozhodl řešit licenci. První ne úplně milé překvapení byla cena – většina produktů NAD měla doposud nastavenou cenovku 99 USD (tedy asi 2,5 tisíce korun), u NODE (Gen 4), potažmo i pro NODE ICON ale stojí plnorozsahové řešení 259 amerických dolarů, to je skoro 6 500,- Kč. Řečeno jinak, skoro 1/3 ceny samotného zařízení. Férově řečeno je to však cena, kterou najdete i u většiny ostatních značek a jejich produktů.
Ale očekávané benefity nejsou malé (podle minulých zkušeností), takže proč ne. Kalibrace jako taková je relativně přímočará. Potřebujete stáhnout software, postavit stativ s mikrofonem (v mém případě UMIK-1 kvůli USB připojení a kalibračnímu profilu) a buď se spolehnout na zkušenosti a intuici, nebo následovat dobře přehledný návod na webu Bluesound.
Protože žádný správný muž nečte manuál před samotnou akcí, přešel jsem k němu až po 15 minutách, kdy se mi nedařilo spustit přes NODE (Gen 4) testovací signály Dirac Live pro nastavení hlasitosti. Takže abych vám ušetřil čas – Dirac Live nepodporuje USB výstup (a to je velká škoda, nicméně koax, optiku i analog zvládá), navíc musíte mít puštěný jakýkoliv stream, který si systém Dirac Live „ukradne“ a přes něj signály pošle. Výrobce doporučuje soubor s tichem, ale stačilo i obyčejné internetové rádio jakožto kontinuální stream a vše najednou fungovalo. No a USB výstup jsem vyměnil za koax – funguje také dobře, jako „poplatek“ za kalibrovaný zvuk to asi stojí.
Jelikož jde o sestavu u pracovního stolu, během procesu kalibrace stačil režim pro „sweet spot“ s devíti měřícími body. Celá kalibrace je hotová za plus mínus půl hodinky, následně si můžete trochu hrát s výslednou křivkou. Bluesound má ke stažení svojí vlastní cílovou podobu, nemusíte však na ni spoléhat (navíc má tendenci k trochu „boubelatějšímu“ ladění) – v základu Dirac Live cílí na „rovinu“, ale to je zase trošičku nuda. Zvedl jsem bas od 100 Hz dolů o cca 2 dB a bylo vyřešeno.
Jakmile kalibraci dokončíte, můžete se nejen kochat křivkami „před“ a „po“ (ta druhá byla minimálně v mém případě skutečně o dost lépe působící, stejně tak impuls je o hodně lepší), ale hlavně se v aplikaci pro BluOS objeví v nastavení zvuku toho kterého přehrávače objeví nenápadný přepínač, jímž aktivujete kýžený profil Dirac Live. Můžete mimochodem střídat víc různých.
Na první dobrou je slyšet, že kalibrace snížila v zájmu bezpečnosti korekcí celkovou výstupní úroveň o nějakých 12 dB v průměru, takže máte najednou o hodně, hodně tišší zvuk. Jestliže váš systém využívá při regulaci hlasitosti jen třeba poslední ¼ rozsahu (a to se někdy může stát, ať už jde o necitlivé reprosoustavy nebo jiné faktory), může to být trošičku limitující.
Jenže zvukový výsledek vás nechá sedět s otevřenou pusou. Bas nejen, že zní o moc přesněji, ale díky podstatně přesnější reprodukci (protože nehučí) jsou slyšet vlastně i hlubší tóny. Ne větší a bohatší, ale o dvě úrovně čitelnější, strukturovanější a pevnější. Zaostřila se také hudební scéna, zmizel jakýkoliv pocit „plavání“ ve stereo bázi, je to holograficky čisté a jasné, super plastické. Zmizely také efekty odrazů od desky stolu, ve výsledku dostanete mnohem čitelnější obraz, který ale neztratil život a energii.
Tolik tedy mé zcela osobní zkušenosti s Dirac Live v konfiguraci, kde nejspíš dává největší smysl (tedy tam, kde nemůžete reprosoustavy dát na úplně ideální místo, místnost má své limity atd.). Šest a půl tisíce není zadarmo, nicméně s trochou péče a pochopení toho co děláte (jestli je vám to cizí, jistě to zvládne za mírnou úplatu někdo zkušenější) dostanete zvýšení „high fidelity“, tedy přesnosti a věrnosti, v ještě dost možná vyšší hodnotě. Ne, kalibrace z NODE (Gen 4) neudělá high-end, leč rozhodně citelně pomůže posunout zvukové výsledky blíž k realitě a hi-fi ideálu. Takže za mě rozhodně super…