George Cardas založil společnost nesoucí jeho jméno v roce 1987 v Kalifornii, ale už předlouho sídlí v maličkém městečku Bandon v Oregonu (ani ne dvě hodinky jízdy od severní kalifornské hranice). Cardas sesbíral po škole zkušenosti s přenosem signálu po kabelech jako technik a vývojář telefonní společnosti (míněno ten, kdo řeší „co a jak“, ne ten, který zapojuje telefony). Dnes vyrábí spolu se svou rodinou požehnané množství různých kabelů, od vlastně levných po relativně drahé, ale stále racionální v kontextu mnohých jiných.
Vezměte si třeba nejvyšší model napájecího kabelu Clear Beyond XL. Jistěže není zadarmo, ale jsou mnohé snadno klidně 10x tak drahé. Kabel sám je pěkně tlustý, obalený typickou modrou gumovitou hmotou s tištěnými bílými popisky. Na rozdíl od jiných z vyšších tříd se s ním fantasticky snadno manipuluje, je vlastně ohebný, i když rozumně pevný. A také pěkně těžký…
Na obou koncích jsou firemní konektory s niklovaným povrchem a krásnou, propracovanou formou. Kontaktní plochy jsou z mědi, na povrchu stříbřené a rhodiované.
Energii uvnitř vede měď čistoty 99,9999% se svrchním pocínováním. Poměr průřezů volí Cardas podle pravidla zlatého řezu, splétá je v geometrii Cross-field. Žádné konkrétnější vysvětlení výrobce nenabízí, nicméně jde o vrstvy vzájemně se křížících vodičů. Izolaci poskytuje teflonový obal. Každý vodič je složený z různě dlouhých „sub-vodičů“ s různými zkruty a každý má své vlastní stínění.
Celý kabel jako takový je stíněný mřížkou z blíže nespecifikovaného magnetického kovu v kombinaci s pocínovanou mědí. Trojice hlavních vedení s teflonovým obalem se točí kolem vzduchem vyplněných trubiček z PVC. Množství vrstev uvnitř kabelu je tedy skutečně nemalé. Filtraci zajišťuje toroid lokalizovaný hned za prvním konektorem. Má být laděný jako systém spolu se zemnícím vodičem, který má trojnásobnou délku kabelu (tedy v metrovém jsou tři metry zemění atd.).
Clear Beyond XL používáme už zhruba rok jakožto hlavní přívod od zásuvky do IsoTek V5 Sigmas, který předtím obstarával IsoTek EVO3 Sequel (který jsme tam párkrát v průběhu roku vrátili pro možnost srovnání)". Kabel tak slouží celé sestavě Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR / KEF Blade One Meta. Jinak je propojeno kabely Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2, KrautWire Super Symetric a VYDA Laboratories ORION.
Když jsme vyměnili hlavní kabel z IsoTek na Cardas, došlo u basové složky v „Defiant, Tender Warrior“ z prozatím posledního alba Charlese Lloyda („The Sky Will Be There Tomorrow“ | 2023 | UMG Recordings | 00602458167757) snad až k „rozvodnění“ – hloubky zněly bohatěji a hlavně objemněji, lehce jako kdyby se změnilo i celkové vyvážení právě směrem ke spodním oktávám. Ne o moc, přesto zřetelně, jako kdyby je Clear Beyond XL trochu podpořil a zdůraznil. Celkově se vůbec zdál zvuk tučnější a robustnější, trochu těžké, ale ne zpomalený nebo línější. Prostě jen jaksi větší a vydatnější, jako kdyby elektronika začala hrát odvážněji.
Tučnější se zdálo po zapojení i střední pásmo, třeba hlas Christel Alsos v „Two More Days“ („At That Time of the Night“ | 2016 | SONY | 886445956252) byl opulentnější a šťavnatější, s robustnějším tělem a pocitově barevnější. Ne že by došlo třeba ke zdůraznění detailů, ale pocit z poslechu je přesto tak nějak „rozpletenější“. Jako když se všechno trošku uvolní a tím působí samozřejměji – nemůžete ukázat prstem na nějakou jednotlivost, která by tu předtím nebyla a nyní je, ačkoliv živější, bohatší pocit z celku je neoddiskutovatelný.
Poměrně přímým výškám v „Bad Self Portraits“ ze stejnojmenného alba skupiny Lake Street Dive (2014 | Signature Sounds) udělil kabel špetku klidu navrch a jako kdyby z nich zmizela ta trochu nervózní ostrost, která na ledasjakém systému umí zabrousit až za práh příjemnosti. S Clear Beyond XL je toto riziko slyšitelně nižší – kov stále zůstává břitký, ovšem tak nějak kultivovanější.
Příkladná, možná až lehounce efektní dynamika zejména hlubších tónů v „Cha Cha Chai“ italsko-kubánské jazzové dvojice Paolo Fresu na trubku a Omar Sosa na klavír („Food“ | 2023 | Tuk Music | 3617053706017) byla hlavním napájecím kabelem Cardas podpořená a zdůrazněná, možná bychom spíše měli říct „osvobozená“. Není to nějaké zdivočení, ale jako když ze sestavy proudí více energie, buclaté basy vás fyzičtěji zasáhnou a zní plněji. Zvuku a tím i hudby se zdá být prostě větší množství, přitom neztrácí svou energii, není to jen o hmotě, ale o uvolnění, větší samozřejmosti a sebevědomí.
Pokud Clear Beyond XL něco v reprodukci vyzdvihuje, je to spíše organičnost a barevnost, nežli fokus na nuance. Přesto se zdála „Bolo Na“ (Arooj Aftab | „Night Reign“ | 2024 | Verve | 0602458980295) oproti napájení přes IsoTek roztaženější, otevřenější a fyzicky přítomnější. Není to nějakými jednotlivostmi, tím, že byste zaslechli diametrálně víc, ale děje se to přeci jen zřetelněji a s větší odhodlaností. Může za to nižší úroveň šumu? Víc síly, ať už se bere kdekoliv? Kdo ví, ale poslech více vtahuje, máte z něj rozhodně dospělejší pocit a jaksi lepší nadhled.
Spolu s celkově uvolněnějším přednesem se o něco rozrostla i scéna „Reincarnation Blues“ Tyshawn Sorey Trio („Continuing“ | 2023 | Pi Recordings | 0808713009828). Jednotlivé nástroje se zdají být posunuté trochu dál od sebe, hlavně ale větší, prostě širší i vyšší, s větší hmotou svých těl a tím i jasněji zakotvené v místnosti. Víc obklopující, chce se říct, vtahující – tam, kde IsoTek byl ok, tam podpořil Cardas proporce, objemy, váhy, prostě všechno učinil tak nějak hmatatelnějším.
Co se nám líbí nejvíc, to je schopnost Clear Beyond XL podtrhnout ducha muzikálnosti. Zasněná „Fade Into You“ (Mazzy Star | „So Tonight I Might See“ | 1993 | Capitol Records | 00077779825356) byla podstatně šťavnatější, s tekutějším rytmem a větší silou ve správných momentech. Dá se říct, že všeho bylo víc, nejvíc ale získala hudebnost – muzika je hedvábnější, zábavnější, plnokrevnější, je v ní víc podstaty a méně mechaniky.
Napájecí kabel Cardas Clear Beyond XL jsme pořídili tak trochu „naslepo“, po dobrým zkušenostech se značkou v různých sestavách během let a jako řešení „cenově výhodné“ (což je hodně relativní, protože to rozhodně není žádná láce, na druhou stranu top modely spousty výrobců se pouští mnohem, mnohem, ale mnohem výš stran ceny). To, že se s ním dobře manipuluje, to bereme jako příjemný bonus (byť v těsné konfiguraci „normálního životního prostoru se to rozhodně cení), hlavní je ale jeho nenucený přínos k tomu, jak poslechové zážitky rozkvetly. Je to jako by přibylo úplně všeho, zejména ale uvolněnosti, proporcí a síly (to zejména v nižší části spektra), což vede k bohatšímu poslechovému zážitku. Víc barev, víc muziky, víc zábavy. Přestože jsme zkoušeli v dané roli i různé (a to i výrazně dražší) jiné modely, nakonec se ujal právě Clear Beyond XL, který podle nás nabízí atraktivní poměr ceny a výkonu. A jistěže to není tak, že by napájecí kabel z vašeho zesilovače či zdroje signálu udělal zařízení hodné trojnásobné ceny – ale dá se patrně říct, že pomůže k dosažení maxima jeho možností a to to za to prostě stojí. Aspoň nám a i proto pomrkáváme po dalších kouscích do hlavního systému!
Kč 89 900,- / 1m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-napajeci/5868-cardas-clear-beyond-xl#sigProId16716a06cc
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vlastně ne přemrštěná cena v kontextu jiných
+ zdůrazňuje pocit bohaté barevnosti
+ podporuje sílu a objem basového základu
+ pohodlná manipulace navzdory tomu, že jde o „hadici“
ZÁPORY
- nebude patrně optimální do už tak basově výrazných sestav
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz