Dánský Audiovector v roce 2016 představil novou, dostupnější řadu svých reprosoustav QR - model QR3 je klasicky střiženým sloupkem střední velikosti a střední ceny. Dle výrobce jde o snahu nabídnout v kompaktním a méně výrazném vizuálním balení technologie z vyšší řad. Jistá prostorová a vizuální nenápadnost cílí zjevně tam, kde je třeba velkého zvuku a snadného zapadnutí do interiéru.
Sloupek QR3 nevyčnívá vlastně ničím - rozměry, povrchovou úpravou ani křivkami. Snad jen zvednutí ozvučnice mírně nad základovou desku kvůli výdechu bassreflexu a zaoblené hrany oživují ty nejzákladnější křivky. Při pohledu zepředu zaujmou dva woofery, doplněné páskovým vysokotónovým reproduktorem, což je řešení mírně nestandardní, ale v Audiovector mají pásky rádi.
Při pohledu zezadu pokračuje trend naprostého minima prvků, vlastně je tu jen destička s jedním párem dostatečně solidních reproterminálů.
Měniče mají obrubu z pěkně zpracovaného hliníku, zejména pak tweeter. Povrchová úprava v imitaci dýhy vypadá slušně, ale opět spíše nenápadně. Jako kdyby někdo chtěl křivkami a celkovým pojetím jednoduše minimalizovat fyzickou stránku věci (a celkem se mu to i povedlo).Ostatně i rozměry zhruba patnáctikilové ozvučnice z MDF desek 94,2 x 19 x 23,2 cm patří do jakéhosi standardu.
Největší změnou oproti ostatním modelům firmy je páskový tweeter Gold Leaf Air Motion - jde o pásek skrytý za jemnou mřížkou v barvě růžového zlata, která slouží jako filtr ne nepodobný tomu, který se ve studiu staví před mikrofony. Výsledkem by měl být čistší a hladší přednes. Oba woofery jsou pak také zcela nově vyvinuté, používají membrány z leteckého hliníku, tlumené měkčími materiály v sendvičové kompozici.
Audiovector QR3 jsou zapojeny jako dvouapůlpásmové, výhybka dělí práci mezi měniče na úrovni 400 a 3 000 Hz. Udávaná jmenovitá impedance je 4 až 8 Ohm, citlivost pak nadprůměrných 90 dB / 2,83 V / m. Udávaný frekvenční rozsah 35 - 45 000 Hz s maximální extenzí u tweeteru až nad hranici 100 000 Hz nemá žádnou přiznanou toleranci a působí poněkud ambiciózně.
Sloupky QR3 jsme měli možnost poslouchat v rámci několika dní v pražském studio Rodel Audio v místnosti, která reprezentuje typický obývací prostor ve starší zástavbě, navíc byla právě čerstvě rozumně zatlumena panely Sonitus Acoustic. Poslouchalo se na setu Marantz SA14-S1 / PM14-S1 Special Edition a na T+A Music Receiver a Power Plant ze série E. Propojeno bylo vždy kabely Cardas Parsec (repro i signálovými).
Podáním basů se QR3 jasně řadí do sfér decentních a audiofilských, bas je spíše méně objemný, ale také nadýchanější, spíše o trochu měkčí a jemnější, jak ukázala linka kontrabasu v Davisově "So What" ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia | CK 64935). Ve středně velké poslechové místnosti už se maličko ztrácely, určitě by jim více slušelo hrát v prostorách kolem 20 m2. Objemově se ale Audiovector QR3 určitě snaží, kontrolou a precizností splňují rozumné standardy své třídy. Ideálně se pak QR3 cítí spíše v běžných a nižších poslechových úrovních, když na ně trochu přitlačíte, bas poněkud ztvrdne a není tak poddajný a nadýchaný.
Celkově jsou Audiovector QR3 spíše měkčí, jemnější a hodně relaxované, proto i trochu hrubší a ostřejší nahrávka "God on the drum, devil on the bass" od Katie Melua ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) působila příjemně zklidněným dojmem. Střední pásmo bylo lehké, trochu éterické, prosté ostrostí na sykavkách i jakékoliv útočnosti. Zpěv plynul hladce jako samet, měkce a přitom vokál už byl rozumně postavený kupředu a adekvátně srozumitelný.
Vysloveně nádherné jsou pak v kontextu třídy výšky, zejména díky výbornému páskovému tweeteru. Kovové perkuse v "That slavic smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) byly rychlé, lehké, přesné a čisté, kov skvěle jasný a ševel pěkně propracovaný a rozlišený. Vibrafon by snad mohl mít trochu více objemu a váhy, byl přeci jen poněkud tenčí, na druhou stranu je tu skvěle trefený kovový charakter obou instrumentů. Je tu také cítit, že tweeter je přeci jen o dýchnutí dominantnější, než zbytek pásem.
Protože celkově hrají QR3 přeci jen poměrně decentně, celkem nás překvapilo, jak slušnou dynamiku ukázaly v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827), kde velký klavír už měl relativně solidní proporce a byl znělý, za dané peníze to bylo prostě fajn. Nesmíte pouze přehnat hlasitost, Audiovector QR3 mají rády klid.
Co se týká rozlišení, rozhodně tu tweeter vede a je přesnější a detailnější, než ostatní dva měniče. Celkově je ale rozlišení slušné, v "Indigo dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities" | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) byla hudba jedním propojením celkem, byť s v něm dalo vyznat; QR3 nejsou analytickými monitory, linky nástrojů jsou čitelné, ale přednes sází hlavně na celkovou nekonfliktnost, hladkost a pohodovost, ne na zdůrazňování a pitvání nahrávky.
Páskové měniče mají často tendence činit nalezení ideálního zobrazení prostoru poněkud složitějším, ne tak u QR3 - tyhle sloupky nejsou nijak zásadně náročné na pozici v prostoru nebo vaši pozici. Ve "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) sice ani sestava T+A neprotáhla prostor do bůhvíjaké hloubky, ale zato pořádně usadila prostor v pravolevém směru a rozložení nástrojů bylo dobře přehledné. Sloupky sice ne úplně zmizí z prostoru, ačkoliv již zmíněná pravolevá organizace to celkem vynahrazuje.
Líbilo se nám, jak jsou Audiovector QR3 tolerantní - sice to není typicky rocková bedna pro hlasitý poslech, ale ve středních hlasitostech "Ashes to ashes" od Faith No More ("The very best definitive ultimate greatest hits collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) zněla příjemně a klidně. Reprosoustavy se snaží udržet tempo skladby, je ale cítit, že spíše zahlazují zvukovou "nic moc" kvalitu a rocková hrubost jim nesedí.
Audiovector QR3 jsou sloupky pro ty, kteří chtějí především klid. Klid vizuální, kdy QR3 zapadnou bez šoků do libovolného interiéru, ale i klid zvukový, kdy sloupky udělají výbornou službu někde mezi tichou a střední úrovní hlasitosti a zejména u akustické hudby. Tam svou jemností, svou uvolněností a svou hladkostí a vstřícností pohladí, obejmou vás a budou příjemnými partnery na relaxaci - jsou přímo stvořené pro vytvoření intimní večerní atmosféry se sklenkou vína, ale nesnažte se na ně moc tlačit, protože jejich křehké kouzlo snadno popraská.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 30 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Frekvenční odezva je zřetelná v rozsahu zhruba 48 - 20 000 Hz, nástup na 35 Hz odpovídá toleranci cca -10 dB. Lehounce energičtější bas s propadem kolem 200 Hz není vzhledem ke kategorii žádný problém, střední a vyšší pásmo jsou pak slušně vyrovnané, byť zhruba od 4 kHz výše je jasně vidět výrazně vyšší energie pásku oproti dynamickým měničům.
Impedanční křivka je spořádaná, padající sice kolem 200 a 19 000 Hz až ke 3 Ohm, ale zato zcela bez rychlých přechodů. Podobně i elektrická fáze je v rámci cenové kategorie v normě slušného chování.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 48 690,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1138-avantgarde-acoustic-uno-fino.html#sigProIda1af695b0d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ decentní zvuk
+ decentní design
+ pěkné rozlišení a lehkost výšek
ZÁPORY
- mohly by být živější
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Voice | www.voice-audio.cz
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz