Součástí nově uvedené top modelové řady 10 japonské značky Marantz je také přehrávač kompaktních disků SACD 10. Nese se v duchu stále relativně nového designového jazyka značky, je mohutný, luxusně zpracovaný a díky řádce digitálních vstupů poslouží také jako D/A převodník.
Co je zejména díky výšce vidět na první pohled, to je podstatně masivnější konstrukce, než na jakou jsme u běžných hi-fi přehrávačů zvyklí. Čelo tvoří zdvojený panel, zadní část, na níž dopadá podsvícení z té přední, má „promačkávanou“ texturu, zatímco předsazený menší kousek nese všechny interaktivní prvky.
Do čela se staví obdélník OLED displeje, roztažený na šířku klasického šuplíku CD / SACD mechaniky, nepřekypuje obrovským množstvím informací, nicméně je jednoduše čitelný a přehledný. Nalevo a napravo je vždy po trojici tlačítek pro ovládání reprodukce, byť jedno slouží k tlumení jasu displeje. Ve spodní řadě je krom spínacího tlačítka ještě vystouplý cyklický volič vstupů, možnost navolení úrovně sluchátkového zesilovače a samotný 6,3 mm sluchátkový výstup.
Na opačném konci skvostně provedeného šasi najdete dostatek vstupů a výstupů. Analogem ven signál dostanete přes RCA i XLR prémiové kvality. Alternativně jsou k dispozici dva digitální vstupy v klasickém složení optika a koax. Potěší čtyři digitální vstupy – mimo dva optické a jeden koaxiální konektor tu je i USB pro spojení s počítačem. Najdete i USB port pro zasunutí datových pamětí s hudbou. Tedy takový „skoro-streaming“.
Mohutné šasi je usazeno na čtyřech velkých kónických nohách, podtrhujících skutečně pocitovou materiálovou strukturu. I uvnitř je nač koukat. Mechanika je zapouzdřená a usazená na antivibračním základu, vedle sebe má z každé strany toroidní transformátor, taktéž v pěkném měděném pouzdru. Vůbec je vnitřní prostor obložený mědí, mezi digitální a analogovou sekcí je stínící přepážka.
Ve výstupní sekci najdete množství modulů HDAM, nahrazujících běžné operační zesilovače svou diskrétní formou a stojící za charakteristickým podáním přístrojů Marantz. V signálové cestě na vícevrstvých deskách plošných spojů je také na každém kanálu DSP čip SHARC od Analog Devices jakožto součást proprietárního systému D/A převodu Marantz MMM Stream (Marantz Musical Mastering s podporou PCM 32 bit / 384 kHz a DSD256). Dále uvnitř vidíte oddělený napájecí zdroj pro analogovou a digitální část, spoustu izolačních a stabilizačních prvků a vůbec poctivé elektrické řešení.
Centrální mechanika je SACDM-3, proprietární řešení – Marantz zůstává jedním z posledních Mohykánů, kteří stále navrhují a produkují tuto zásadní součást diskových přehrávačů.
SACD 10 hraje v rozsahu 2 – 50 000 Hz (-3 dB, platí pro SACD), se zkreslením 0,0004% (SACD) až 0,0015% (CD) a odstupem signálu a šumu nad 116 dB. Platforma MMM nabízí ještě volbu dvou filtrů, čtyř různých zvukových profilů (Balanced, Natural, Dynamic Music, Dymanic Voice) a její součástí je i obvod pro snižování jitteru. USB port je asynchronní a izolovaný pro eliminaci rušení z počítačů. Diskrétní sluchátkový modul má tři úrovně zisku a maximální výkon 132 mW / 32 ohm.
Bytelné šasi přístroje má na šířku 44 cm, do hloubky 42,2 cm a na výšku 19,2 cm, váží úctyhodných 33 kg.
Marantz SACD 10 hrál v showroomu dovozce v systému s dvěma „desítkovými“ kolegy – MODEL 10 a LINK 10n, střídali jsme ho též s McIntosh MCD600 (ten zase hrál i jen jako transport pro digitální vstupy), spojili jsme ho také s McIntosh C2700 a MC3500 Mk II. Propojeno jsme měli kabeláží InAkustik z nejvyšších tříd nabídky a konečný zvukový produkt se linul z Bowers & Wilkins 801 D4 Signature.
Basa Roba Wassermana v duetu s Jennifer Warnes „Ballad of the Runaway Horse“ („Duets“ | 1988 | UMG Recordings | 00011105971225) brnkala měkce, s jakýmsi hedvábným podtónem, možná však šlo o variaci na klasický elegantní charakter Marantz. I přes tento do jisté míry signifikantní styl však mocný nástroj vykazuje množství barevných odstínů – možná podaných trošku nenápadně, ovšem přesto přesvědčivě a jistě. Tón za tónem má též velice dobrou fazonu, jakou byste od přehrávače této cenové kategorie čekali. Možná nás lehce překvapilo, že Marantz nedává nástroji příliš masitosti, zdá se být laděný skutečně japonským uchem, které preferuje jistou úspornost a velký klid. Každopádně čistota a zřetelnost jsou už od nejspodnější polohy výtečné.
Milá „Stay on Your Knees“ z eponymní desky indie písničkáře Jesse Marchanta (2014 | No Other Records | NOT01) na nás působila spíše organicky, než s technicistní precizností. Na vokálu cítíte špetku klouzajícího hedvábí, nic, co by se ale dotýkalo čitelnosti a zřetelnosti. Ačkoliv nenabízí SACD 10 mikroanalytické podání, vyniká pocitem plasticity a kompaktní přirozenosti. Na to, že systém komponentů řady 10 je fyzicky veliký, zvuk se drží realistických proporcí, stejně jako přirozené (čti „netechnické“ či „nemonitorové“) soustředěnosti. Přesto všechno hudba hlavně plyne, nenásilná, vlastně až pohodová.
Že navzdory jistému dotyku příjemnosti v charakteru hraje SACD 10 velmi čistě a konkrétně ukázaly též výšky v „Jubilee Street“ Nicka Cavea („Push the Sky Away“ | 2012 | Bad Seeds | BS001CD). Činely umí „šmiknout“, dát najevo svou kovovost, aniž by však zvonily nebo působily jakkoliv excitované. Reprodukce je úhledná a kultivovaná, nesnaží se prodrat silou kupředu – jsou naopak přirozeně napojené na všeobecně dominující střední rozsah. Informací nabízí přehrávač hodně, slyšíte nejen první úder paličky, ale též dlouhé doznění, propracované, kontrolované a jisté, jakkoliv ona japonská zdrženlivost zajišťuje naprostou neagresivitu.
Španělsky vášnivá kytara a plesknutí dlaní Vicente Amiga v „Puente de los Orfebres“ („Memoria de los Sentidos“ | 2017 | SONY | 886446085975) nemají možná takovou tu absolutně okamžitou razanci jako když bičem mrská, přesto zní s řádnou razancí a relativně poctivou šťavnatostí. V duchu oné zmíněné japonské tradice klidnějšího projevu však „nekřupou“, dynamická výbušnost budí hlavně dojem kontrolované plynulosti a nadhledu, není tu absolutně žádná zběsilost, jen usazený, vyrovnaný, zrale neutrální tok energie beze stopy efektnosti. Živější transport typu McIntosh pak ale umí dodat říz a drajv, kdybyste náhodou chtěli.
„All My Friends“ z desky nesoucí prostě jméno autora Amose Lee (2005 | Blue Note | 00724359735054) ukázala schopnost SACD 10, kterou nakonec sdílí i s ostatními soukmenovci série 10, načrtnout hudbu zcela bezproblémově čitelnou, zřetelnou a přitom prostou jakéhokoliv náznaku agrese či jiné smyslové náročnosti. V měkkém plynutí je snad lehký akcent na střední kmitočty, tedy přirozeně vyplývá dopředu hlas a běžné akustické nástroje. Ráznější polohy zpěvu jsou stále trochu řekněme elegantní, nechybí jim ale energie – jen není „sprostá“, ale rafinovaná a kultivovaná. Není to zvuk pro vyznavače maximální analytičnosti, naopak detaily jsou tu jen stavebními prvky přirozeně působícího celku.
Prostor „Fragt“ severského dua Svaneborg Kardyb („Over Tage“ | 2023 | Gondwana Records | 395068) se zdál menší, koncentrovanější než u MCD600, leč díky tomu jaksi bližší posluchači. Je to více „tady a teď“. Nemáte pocit, že by šlo o dokonalou trojdimenzionální rekonstrukci, přesto má naprosto civilní charakter, nic není nafouknuté, přehlednost struktury byla parádní a je tu skutečně pěkný pocit plasticity. Bicí souprava stojí támhle, zvuk kláves jde zase naprosto jasně odtamtud, racionální, nenafouknuté měřítko obého podtrhuje pocit přesvědčivosti.
„Que Sera Sera“ od Pixies („You’re So Impatient“ | 2024 | Warner Music | 4099964058789) má poměrně silně zastoupenou rytmickou stránku, míněno bohatý bas. SACD 10 ho zkrotí – těžko říct, zda spodních oktáv trošku ubere nebo hraje s takovou přesností, že nejsou uměle přifouklé. Každopádně tempo skladby i její houpavost vystihuje Marantz dobře. Integrovaný, organický celek má lehký punc Marantz zvuku, odvíjí se s krásnou ladností a uhlazeností, přitom však s bohatstvím informací a tak dobrou organizací, že vše se zdá být „normální“. Je to bezesporu „velmi japonský typ zvuku“, který se nesnaží okouzlit ničím jiným, než hudbou jako takovou – zvuk je jen prostředníkem, ne ozdobou jako u mnoha jiných high-end přehrávačů.
Mohutný SACD / CD přehrávač a D/A převodník Marantz SACD 10 je nádherně vyrobený, byť designově trochu hřmotný přístroj, jeden z nemnoha takto všestranných komponentů v této cenové třídě. Nese v sobě to klasické kouzlo japonské značky, potažmo tamní zvukové školy vůbec. Elegance, klid, jistá jemnost, to všechno tu je. Stejně jako velmi hluboký vhled do nahrávek, organická, naprosto civilní čistota a zřetelnost. Pro evropské ucho je celkové ladění možná lehce nezvyklé, ale jakmile se „zkalibrujete“, tak zjistíte, že Marantz nabízí parádní vykreslení libovolné hudby s poklidným nadhledem a neúnavnou jistotou, díky níž můžete vkládat další a další a další a další disky, aniž byste ztratili chuť je poslouchat.
Kč 269 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sacd-prehravace-a-transporty/5820-marantz-sacd-10#sigProId2f9e9ffe9b
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sacd-prehravace-a-transporty/5820-marantz-sacd-10#sigProId0ac0944436
--- --- --- --- ---
KLADY
+ famózní kvalita provedení
+ otevřený a přitom měkce „marantzovský“ charakter
+ pocit čistoty a spořádanosti
+ prostorovost a plasticita přednesu
+ digitální vstupy
+ pro někoho možná i sluchátkový výstup (byť je to hlavně doplněk)
+ možnost volby profilů a filtrů, jakkoliv jejich dopad není nijak obrovský
ZÁPORY
- zvuk má tendenci hrát přeci jen jaksi klidně a možná až příliš decentně
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz