Značka Axxess je součástí gigantického portfolia čím dál tím výraznějšího uskupení Audio Group Denmark, čítajícího na čtyři stovky výrobků. Jak už název napovídá, jde o jejich pojetí dostupného (jakkoliv je to optikou české kupní síly trochu relativní) hi-fi. Krom zesilovačů Forté, kabeláže a napájecího distributoru nabízí též reprosoustavy – jedny sloupky a pak jedny regálovky, označené jednoduše L1.
Jde o kompaktní dvoupásmovky relativně jednoduchého střihu, v jejich tvarech objevíte charakteristický rukopis Michaela Børresena a jeho bývalých působišť typu Raidho. Základní tvary kabinetu z kompozitního materiálu jsou zcela jednoduché, s ostrými hranami, běžnou „krabicovitost“ narušuje ale mírný záklon ozvučnice a předsazená čelní deska, svou šířkou přesahující základní proporce a sloužící klenutím i organickými prohlubněmi jako optimalizační zvukovod.
Nahoře pracuje vysoký a úzký měnič páskový, dole bezprachovkový kónus s hezkou „sešívanou“ membránou. Tělo reprosoustav se směrem dozadu zužuje, skrze štíhlou zadní plochu prochází pod sebou tři „výfuky“ bassreflexů a jeden pár solidních reproterminálů.
Vnější vzhled má na svědomí dvojice Michael Børresen a Flemming E. Rasmussen (ten, který vytvořil Gryphon). Techniku pak Michael a jeho tým, sebraný z různých prestižních značek napříč high-endovým světem.
Vysokotónový kaptonový plochý pásek pálí svou energii skrz šest úzkých vertikálních ok, mezi nimiž je na výšku instalovaná „přehrada“ pro optimalizaci vyzařovací charakteristiky. Pracuje ve vlastní pracovní komoře, z níž vede horní reflex.
Dva spodní vedou do pracovního prostoru středobasu, který stejně jako u výškáče pochází z vývojových a výrobních kapacit firmy Axxess. Jde o laminovanou sendvičovou konstrukci z dvou vrstev uhlíkových vláken, proložených tkaným aramidem se strukturou včelí plástve. Magnetický systém na bázi kruhového feritového magnetu je adaptací řešení z řady X reprosoustav Børresen a používá k optimalizaci chodu dvojici měděných zkratovacích kroužků. Průměr kónusu je čtyři a půl palce.
Za proporčně ne úplně malý příplatek si můžete pořídit ještě čistý stojan s možností spolehlivého připevnění reprosoustav.
L1 se pyšní deklarovaným frekvenčním rozsah 50 – 22 000 Hz, citlivostí je 86 dB a impedancí „vyšší než 6 ohm“ – vše bez popisu případných podmínek a tolerančních pásem.
Ozvučnice mají výšku 43 cm, šířku 21,5 cm a hloubku 32 cm, přičemž váží 10,3 kg.
Axxess L1 jsme poslouchali v malé místnosti dovozce, primárně a Axxess Forté 1, protože výrobky Audio Group Denmark jsou evidentně sladěné k sobě. Výměna zesilovače za jiné kousky vždy znamenala menší nadšení. Srovnávat jsme mohli třeba s Kerr Acoustics K300 mk.3 – ty přestože stojí trojnásobek, tak se nezdály být lepší.
Skladba „Baby Blue Movie“ texaských Cigarettes After Sex („X’s“ | 2024 | Partisan Records) má až popově naddimenzované zastoupení spodních frekvencí v takové měkký, buclaté podobě. Na to, že Axxess L1 jsou reálně dost malé a štíhlé si s tímhle přívalem poradily výtečně (tedy byly-li zapřažené do Forté 1) – mohutný zvuk zaplnil malý prostor šťavnatě a přitom se svižností i razancí. Na regál je to vskutku mocný zátah, taková pevná, ale poddajná síla. Bas se houpe, vlní a je tak trochu hladší, v dostatečné tuhosti a propracovanosti, aby nešlo jen o objemné brumlání. S firemním zesilovačem si užijete i solidní kontury a přehlednost – vše lepší, než byste čekali za tu cenu či vzhledem k velikosti.
Spolupráce Orvilla Pecka a Becka v „Death Valley High“ („Stampede“ | 2024 | Warner Music | 054391269577) je živá a energická, Axxess L1 dokázaly předat říz kytarových strun i konkrétnost obou hlasů, páskový měnič prostě švihá a vykresluje až expresivní zvuk, byť ne ostrý – je to přesně na takové té hraně, která podtrhuje pocit drajvu, nicméně neunavuje při poslechu. Ale opravdu, opravdu stojí za to sáhnout po elektronice Axxess, v jiných kombinacích to nebylo špatné, nicméně ani „to ono“. Čistý a jasný zvuk zní kompaktně, vlastně s poctivou dávkou vyvážené muzikálnosti, detailů je dost, nejde však o strohou analytičnost.
Páskový výškáč rozkryl činely v „Empty Trainload of Sky“ (Gillian Welch / David Rawlings | „Woodland“ | 2024 | Acony Records | 0805147708549) do v kontextu kategorie působivých hloubek – opět nicméně výrazněji ve spojení s Forté 1. Kov má spoustu křupavých detailů, rychlost, skvělé ohraničení a přitom zůstává kultivovaný – a struny zněly krásně přítomně, bezprostředně.
Dobře nahraná „Love is a Bitch“ (Two Feet | „Momentum“ | 2017 | Majestic Casual | MR 109) má velmi robustní spodní pásmo, i malé L1 dokázaly naznačit jeho sílu, byť asi ne úplně celý objem, zejména v třesoucím se subbasovém oddělení. Zvuk je sebevědomý a výbušní, spíš než dramaticky robustní, má sílu ve správný moment a na správném místě, navíc drží formu (tedy s firemní elektronikou) při libovolné hlasitosti. Dotek takové té dýchající dynamiky objevíte už docela potichu, ale můžete zvolit i koncertní hlasitost a Axxess L1 se kupodivu nerozsypou. Hloubky tu neduní, disponují decentní artikulací a celková tuhost a průbojnost jsou až fascinující.
Romantická „You Go To My Head“ americké jazzové zpěvačky s bluesovým frázováním Mary Stallings („Manhattan Moods“ | 1997 | Concord Jazz | 00013431475026) plynula otevřená, přitom ale elegantní, nijak strohá či technická. Ačkoliv se zvuk netlačí dopředu, tak se zdá být živý a zejména hlasové pásmo je krásně jasné. Ovšem díky celkově naprosto nenucené organizaci vyznívá celý rozsah včetně akustických nástrojů snadno čitelně – rozhodně ve vyšším standardu, než je obvyklé a sladění firemních výrobků k sobě nese rozhodně své ovoce. Detaily se k posluchači dostávají s klidem, vlastně až s nadhledem.
Výše zmíněné atributy přispívají též k tomu, že Axxess L1 vykreslují scénu ve „Full Moon in Paris“ (Amber Rubarth | „Sessions from the 17th Ward“ | 2012 | Chesky Records | 0090368035660) s nenucenou, přirozenou organizovaností. Kolem nástrojů už umí reprosoustavy načrtnout i ne úplně snadno definovatelný pocit „vzduchu“, není to jen tón, ale i jeho okolí, plastický a přehledný obraz. O technické úrovni vypovídá to, že se stereofonie „nesloží“ ani při nízké hlasitosti – nástroje i hlas zůstávají zavěšené v prostoru na svém místě, byť v menším měřítku.
Energická „The Hand That Feeds“ industriálně-rockové ikony Trenta Reznora (Nine Inch Nails | „With Teeth“ | 2005 | Interscope Records | 4988005388780) vyšla z L1 rytmická, měla drajv a hlavně bezprostřední švih. Cítíte, že reprosoustavy jsou rychlé, tvarují tóny svižně a konkrétně, takže jsou pronikavé a důrazné. Limit regálovek je v množství „těla“, chcete-li váhy, ale agresivní hudba je poslouchatelná, neřeže a je v ní ten nutkavý tlak, který v ní má být, ta správná jiskra.
Za 65 tisíc (plus nemalý příplatek za stojan) dostanete u Axxess L1 kompaktní, vlastně docela jednoduchou formu, byť ne špatně zpracovanou. Co tu však není na luxusnosti a opulentnosti zevnějšku, to získáte na rychlosti, intenzitě a kontrole zvuku, která je v dané kategorii nadprůměrná – tedy spolehnete-li se na sestavu z portfolia Audio Group Denmark, protože je vidět (respektive slyšet), že to je vyladěné jako celek a právě tak to ideálně funguje. L1 nejsou špatné a v dané ceně působí fajn i tak, ale to správné kouzlo mají právě a hlavně s Forté 1 (nebo vyššími modely) – tam poskytují skvělou poslechovou zábavu, vyznačující se zejména bezprostředností a jasností.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením různorodými akustickými panely, závěsy a trochou nábytku, byť bez jakýchkoliv cílených akustických stavebních řešení.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
První energie modelu L1 je patrná už někde kolem 40 Hz, až do oblasti 100 Hz je ovšem trochu níže položená a je vidět, že optimum svých možností vydají L1 spíše blíže u zdi, respektive, že se při návrhu patrně počítalo primárně s takovou instalací. Až do 1 kHz je spektrum solidně vyrovnané (graf trpí vlivem místnosti, ale to není nic nečekaného), následuje ovšem vanička s nejnižším bodem kolem 3 kHz – to bude jistě pomáhat v tom, aby zvuk nebyl za žádných okolností ostrý. Vysokotónový měnič vrcholí kolem 15 kHz a pak rychle „vadne“, jak už to u měření reproduktorů podobného typu bývá. Celkově se nezdají být Axxess L1 nějak úžasně vyladěné stran vyrovnanosti, naopak by měly mít spíše svůj výraznější charakter, jakkoliv to subjektivně při poslechu vůbec nevadilo.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance se drží nad hranicí 6 ohm a odhaluje ladící kmitočet ozvučnice mezi 50 a 60 Hz. Jsou tu poměrně dost vysoké peaky spolu s rychlým posunem elektrické fáze, což může klást nároky na připojený zesilovač. To platí i pro oblast přechodové frekvence. Tu výrobce neudává, ale lze ji odhadnout někam k 2 kHz. Na 300, 350 a 550 Hz jsou vidět malé rezonance, nevstupující však do výsledné frekvenční charakteristiky. Ačkoliv mají tedy L1 impedanci relativně vysokou, neměli byste volbu zesilovače podcenit.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 65 000,-
Kč 25 000,- - stojany
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5850-axxess-l1#sigProId8825f61692
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi zábavné ve spojení s firemní elektronikou
+ překvapivě „normální“ a otevřený přednes
+ umí jít hlouběji, než by rozměry naznačovaly a přitom ještě dost suverénně
+ dynamika
+ rychlost a údernost
ZÁPORY
- kombinace s jinou než firemní elektronikou přeci jen na nadšení trochu ubrala
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Alteheia Acoustics | www.aletheia-acoustics.cz
PRODÁVÁ:
AudioEgo | www.audioego.com
Audiofeel | www.audiofeel.cz
Hi-Fi Morava | www.hifimorava.cz
DiokAudio | www.diokaudio.cz