Že něco nehmotného nemůže ovlivňovat něco hmotného? Ale kdeže... Copak si při sportu nebo třeba při řízení rádi nepouštíte nějakou „našlapanou" hudbu? Nepodáváte lepší výkon třeba v posilovně nebo při běhu, když vám do uší tepe strhující rytmus? Pokud odpovídáte ano (jinými slovy, pokud se vůbec dostáváte do sportovně-aktivních situací), pak jste patrně už párkrát narazili na to, že běžné -pecky, špunty či jiná řešení dostávají vaším potem, občasným pádem a vůbec hrubším zacházením poměrně zabrat. I proto někteří výrobci nabízí odolnější, sportovní variace svých sluchátek. Německý Sennheiser se k tomuto účelu spojil s neméně věhlasnou značkou Adidas.

Dostal se nám do ruky (respektive spíše do ucha) vzorek z této série, konkrétně tři tak trochu podobné, ale přitom tak trochu odlišné modely. Jsou si podobné vzhledově, ale přesto každá budou vyhovovat jinému typu sportovce / sportu. Jsou si podobná zvukem, přesto tu jsou rozdíly. Společným jmenovatelem je bytelné provedení a odolnost vůči potu / vodě. Za onu výbornou odolnost mohou kvalitní a pevné plasty, sluchátka lze dokonce opláchnout ve vodě (i když potápěčům neposlouží), díky neměnným vlastnostem pak mohou stejně dobře sloužit i v mrazu při zimních sportech.

PX 685i Sport – technika

Nejvyšším z řady je model PX 685i Sport, alespoň soudě dle cenovky. Jde v podstatě o pecky uchycené na týlním mostu. Na první pohled je most poněkud tenký a „obyčejný", ovšem po důkladném ohmatání, zprohýbání a několikerém nasazení vlastně zjistíte, že všechno je pohodlné, že materiály působí hodnotně a hlavně odolně a že ozvučnice, překryté snímatelným gumovým potahem i přes původní lehkou nedůvěru ve správnost úhlu a natočení výborně sednou do ucha.

PX 685i Sport nejsou zjevně určeny pro běh v nějakém extrémně hlučném prostředí, byť uzavřená konstrukce ozvučnice vám okolí o nějaký ten decibel ztiší. Symetrický kabel, vedoucí v podobě Y rozbočení k oběma uším, je dostatečně dlouhý a hlavně velmi odolný. Výrobce jej vyztužil para-aramidovými vlákny – z nich vzniká třeba odolný kevlar nebo nehořlavý nomex. Na kabelu pak najdeme klasické ovládání pro Apple zařízení, kombinované s mikrofonem pro vytvoření jednoduché hands-free sady.

O nějakých výjimečných konstrukčních řešeních měničů Sennheiser mlčí, dozvíme se pouze fakt, že jde o klasický dynamický širokopásmový reproduktor. Pracuje v rozmezí 18 – 20 000 Hz při velmi nízké (a tedy pro mobilní přehrávače a telefony velmi vhodné) impedanci 16 Ohm. Umí vytvořit také velmi solidní akustický tlak až 120 dB, takže se nemusíte bát, že při sportu nebude tím hlavním podnětem pro vaše smysly hudba.

CX 685 Sport – technika

Střední třídu okupuje model CX 685, určený pro zasunutí do zvukovodu a dokonalé odříznutí od zvuků světa. Reproduktor je zakryt silikonovým adaptérem (máte na výběr tři velikosti), aby dokonale přilnul ke stěnám zvukovou. Velmi zajímavé je také řešení toho, jak se Sennheiser rozhodl vám sluchátka v uších upevnit – na první pohled lehce děsivé „háky" na horní straně sluchátek jsou vlastně vysouvací „rozpěry". Těmi si ale pozici sluchátek v uchu stejně spíše pojišťujete, neb samotný silikonový náušník velmi příjemně a nenásilně drží vše na správném místě.

Co do technického řešení jsou si všechny modely „685" podobné – i tady jde o uzavřené ozvučnice s dynamickými reproduktory, k nimž vedou signál symetrické kabely v pouzdře vyztuženém para-aramidem. Na něm je opět přítomen mikrofon a ovládání pro zařízení Apple.

A opět i technické parametry dynamického reproduktoru jsou 1:1 stejné jako u předchozího modelu – s ním také sdílí dosud nezmíněnou hodnotu maximálního celkového harmonického zkreslení 0,5%.

MX 685 Sport – technika

Pokud řekneme, že sluchátka CX a MX se zvenku liší pouze tím, že ta s „M" v názvu jsou vyvedena jako pecky, bude tím shrnuto vše podstatné. Reproduktor je opět překryt odolnou gumovou vrstvou, opět je tu patentovaný systém Slide-to-Fit, tedy ona jakási rozpěra.

Psané technické parametry jsou opět 1:1 stejné jako u předchozích dvou sourozenců.

Všechna sluchátka jsme zkoušeli na mobilních zařízeních HTC Explorer (s nainstalovaným AndLess přehrávačem FLAC) a Philips GoGear Vibe. Z domácích jmenujme NAD C370, ale i HeadRoom Balanced Ultra Desktop Amp. Zdrojem signálu byl téměř výhradně notebook v kombinaci s KingRex UD384, přehrávající FLAC soubory.

Nutno říci, že třeba v porovnání s podobně zaměřenou trojicí sluchátek od Denon jsou Sennheiser výrazně méně „akční" – jde o takové malé sportovní nástroje pro audiofily. Zatímco Denon nešetří s basovou složkou a právě díky ní vám intenzivně rozpumpuje krev v žilách a pomůže vám k vyšším výkonům, všechny tři modely od Sennheiser míří spíš na vyrovnané, skutečně audiofilní a poklidnější pojetí. O ždibec víc energie v basové sekci ale i tak slyšet můžete, takže o zrychlení tepu nepřijdete.

Nejintenzivnější projev díky přítomnosti měniče nejhlouběji v ušním kanálu přináší CX 685 Sport, zvuk je sytý a dynamický – Projekt Parabelum se skladbou „300" z alba „Radiola" pěkně rytmicky odklepává svůj čas, kopák je dost razantní, aby vás strhnul svým strojovým tempem, ale zvuk se na vás neřítí a netlačí – CX 685 se snaží stále udržet ve skladbě příkladný přehled a kontrolu, kytara, basa, bicí i zpěvákův hlas jsou jasně ohraničené. S trochu menší vervou, ale charakterově velmi podobně jsou na tom PX 685i, onen rozdíl v naléhavosti přičítáme „peckovité" konstrukci. MX 685 pak jako kdyby ještě trochu víc ubrala na objemu, nicméně stále zůstává ona snaha o maximální čitelnost reprodukované hudby, což se všem třem modelům dobře daří i u nevalné nahrávky tohoto typu.

Přestože primárně určeny sportovcům a do náročného prostředí, kde se kvalitativně ledacos promíjí, respektují všechny tři 685(i) Sport i charakteristiku nástrojů – kontrabasista Charlie Haden a pianista Laurence Hobgood přinášejí ve „First Song" za pomoci vokálu Kurta Ellinga („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | NAIMCD112) hodně velkou dávku emocí, jednoduché nástrojové obsazení přesně ukazuje na schopnosti těchto sluchátek. Nejintenzivnější zážitek, nejbarevnější podání a subjektivně nejvíce strhující dynamiku přináší varianta CX, PX jsou ale až překvapivě blízko, zatímco MX v podstatě zachovává styl reprodukce, ale jako kdyby maličko dodávané informace zředil. Patrně nikdo k těmto sluchátkům nebude přistupovat takto kriticky, ale co se týká Hadenova kontrabasu, je opravdu velmi plný a razantní, až místy ubírá prostor Hobgoodovu pianu – díky tomu se ovšem cítíte vtaženi do skladby a plynete s ní. Přestože samozřejmě hraní 685 jinou ligu, než třeba IE800 nebo i jen IE8, informací o tonálním charakteru nástroje je dost a na danou třídu si není nač stěžovat.

Všechny zkoušené „Adidas" mají také společný decentní přístup k artikulaci výšek, takže přes veškeré aktivní ladění a sportovní intenzivnost reprodukce se vám nestane, že by do ucha řízla nepříjemná sykavka nebo ostrý činel – pokud ano, problém hledejte spíše v kvalitě výstupu vašeho přehrávače (typicky třeba velmi levného low end telefonu). V dané cenové třídě jde o příjemné zjištění, když Sennheiser zachovává slušnou čitelnost a transparentnost tohoto pásma (a tedy neútočný charakter netvoří prostým utlumením výšek). Důkazem budiž Stingův „Englishman in New York" („Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay), kde jsou jemné perkuse a činely jasně čitelné, dobře a přesně vykreslené a přitom zůstávají hladké a spíše až nečekaně klidné. U in-ear modelu CX 685 Sport bylo subjektivně činelů trochu méně než třeba u PX 685i.

Celkově důležité pro cílového zákazníka, který touží po sportovních a odolných sluchátkách je stejně ale něco úplně jiného. Důležité je právě to, že ať už týlní PX 685i, tak in-ear CX 685, ale i pecky MX 685 umí nabídnout právě tyhle hodnoty – pokud toužíte po čistě a zábavně hrajících sluchátkách, která mají trochu sportovnější charakter (tedy maličko nadržují basovým frekvencím, aby se vaše srdce při cvičení mělo podle čeho rozbušit), přičemž jsou zabalena v odolných materiálech a při nošení na ně můžete s klidem zapomenout (což platí pro všechny modely, i přes jejich zprvu poněkud zvláštní systém ušních „vzpěr"), dejte šanci „Adidas" sérii. Kombinuje fyzické pojetí vhodné pro náročné nasazení se zvukem pro toho, komu ani při běhu není lhostejná jemná decentnost a snaha o věrnost, byť lehce „líbivě" přibarvená prací se spodními oktávami. A protože si nikdo z nás při vzpírání v posilovně nebo klusání v parku patrně nepouští Bachovy suity pro sólové cello nebo soubor laponských vokálních tradicionálů, bude právě tato cílená atraktivita tím pravým kořením. Takhle prostě vypadá sportovní poslech pro audiofily.

Kč 985,- - MX 685 Sport
Kč 1 470,- - CX 685 Sport
Kč 1 740,- - PX 685i Sport

--- --- --- --- ---

KLADY

+ odolné provedení (všechny modely)

+ komfortní nošení (všechny modely)

+ dokonalé utlumení od okolí (CX 685)

+ živý, aktivní a rytmicky podmanivý zvuk

ZÁPORY

- pro ortodoxního hifistu bude spodní pásmo patrně příliš důrazné

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter, s.r.o.

www.panter-praha.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
+420 241 040 940

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista