Sencor (od japonského „sen“ čili tisíc a latinského „cor“, neboli srdce) je dnes jméno spojené s dostupným domácím vybavením všeho druhu včetně jistých přesahů do hi-fi (zejména do sféry kazetových magnetofonů), byť od založení roku 1969 v dalekém Japonsku prošlo výrobním programem ledasco. Od počátku 90. let je však firma česká a zaměřila se na výrobu toho, co je zrovna trendy. Jako třeba bezdrátové reproduktory…
Ty v dnešní firemní nabídce reprezentuje třeba řada Hype, jíž kraluje největší (a přesto stále kompaktní a hlavně neuvěřitelně levný) model Hype L. Ten jsme mohli vyzkoušet ve stereofonním páru, protože jednou z jeho předností je režim TWS, neboli True Wireless Stereo.
VIDEO
Svým válcovitým tělem s gumovými obrubami na obou koncích a pogumovanou velkou plochou na jedné straně, do níž jsou integrované ovládací prvky (velká tlačítka regulace hlasitosti, vypínání, párovací tlačítko a Play / Pauza), se vlastně nijak neliší od zavedených standardů podobného typu výrobků.
Na obou koncích válce najdete kovové plochy pasivních rezonátorů s opravdu extrémně měkkým závěsem a ultra dlouhým výkmitem v řádu centimetrů – je to jedna z mála cest, jak podpořit u takhle malých ozvučnic nějaký ten bas. V souladu s trendy reproduktor kolem konců bliká a září všemi barvami duhy – nic pro usedlejší povahy.
Na druhé straně proti ovládacím prvkům je další gumový pás, tentokrát s integrovanými nožičkami pro dosažení snadné vodorovné stability. Je tu také záklopka, pod níž je nabíjecí konektor.
Váleček Hype L má na výšku 22,4 cm, průměr pak 9,4 cm, je i s necelým kilem váhy skutečně snadno přenosný. To je ostatně jeho primární účel, který podporuje kompletní voděodolnost podle standardu IPX7.
V těle jsou zasazeny tři aktivní reproduktory a po stranách již zmíněné dva pasivní zářiče. Vše řídí vestavěné DSP, umožňující mimo jiné i mírnou úpravu zvuku v několika ekvalizačních režimech – rozdíly jsou slyšitelné. Výrobce udává poměrně odvážný frekvenční rozsah 60 – 20 000 Hz, který se dosahuje i díky výkonu vestavěného zesilovače 30 Wattů.
Signál do Hype L dostanete přes Bluetooth 5.0, ale i 3,5 mm analogovým vstupem nebo trochu netradičně přes TF kartu, z níž umí přečíst MP3 soubory. Díky vestavěné 5000 mAh Li-Ion baterii zvládne hrát při poloviční hlasitosti až 8 hodin, nabije se za 3,5 h.
Ovládací chvaty a hmaty možná nejsou úplně intuitivní, ale pomocí návodu a trochy zvyku není problém vytvořit kýžený stereofonní pár, který pak telefon (či jiné zařízení) vidí jako jeden stereo reproduktor. Nešikovné zmáčknutí některého tlačítka může však TWS režim zase rychle ukončit a upřímně je pak ne úplně jednoduché vše vrátit do sterea.
Kvalitu reprodukce jsme poměřovali se SONOS One SL.
Inu, razantní, rychlou, ale ne nijak ultra hlubokou baskytarovou a kopákovou úderku v „Gentlemen“ ze stejnojmenné desky The Afghan Whigs (1993 | Elektra | 0075596150125) jsme si vlastně až tak moc neužili. Reproduktorům prostě chybí energie v pásmu pod 100 Hz, kde hrají do jisté míry obrysy tónů, ale žádnou váhu ani plnost. Jistě, cenová relace je nízká a velikost omezující, na druhou stranu právě u Bluetooth reproduktorů podobného typu by basovější pojetí mělo být dominantní, je to prvoplánově atraktivní. Díky praktické absenci reálného basu (řekněme, že opatrně zaslechnete s nějakou energií možná 100, možná 150 Hz a výš) pak nahrávka působí přeci jen trochu ostře.
Nejslabší místo Hype L vystřídejme tím nejsilnějším. Hlas Grace Potter v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) byl posazený hluboko, přehluboko za reproduktory, že by jim leckterá klasická stereo sestava mohla závidět. Možná i tady lehounce schází pocit plnosti a pulsujícího života, ten dojem skutečného lidského těla, ale čistota je za dané peníze vlastně výtečná – možná i proto, že právě na tuto část frekvenčního rozsahu se reproduktor soustředí nejvíc.
Výšky, reprezentované cinkáním činelů v „Moon Song“ z jazzového alba loňského roku „Ghost Song“ od Cécile McLorin Salvant (2022 | Nonesuch | 0075597914672) jsou vlastně ok – je to velmi základní zvuk, ovšem nemá třeba vysloveně plechový charakter, byť je to spíše ševelivý „stejnotón“, stejně jako nejsou cinkutí špatně oddělena. Za jeden a půl tisíce dobrá práce.
Wagnerova epesní „Die Walküre“, kde před tělesem Bayreuth Festival Orchestra, řízeným Karlem Böhmem, stojí na jedné z nejoceňovanějších interpretací Leonie Rysanek (1997 | Classic CD | 81), jednoduše zjistíte, že velký hudební příval reproduktory dynamicky nedají. Prostě nemají ten zátah, plnost, bohatost a důraz, který je k tomu potřeba – DSP nicméně udrží reprodukci natolik krotkou, že nemáte pocit přetížení. Co se „nevejde“, to tam není – opět s přimhouřeným okem za danou pořizovací cenu ok. Ale žádné velké dynamické efekty a pumpování energie v letních rytmech asi nečekejte.
Klavíry Katie a Marielle Labéquových v „Eclipse“ („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) jsou provázeny onou jistou nevyhnutelnou dutostí nejzákladnější audio sféry, je to však asi adekvátní dané kategorii. Poblíž maximální hlasitosti už pracuje slyšitelně DSP, ve střední úrovni je ovšem čitelnost je – v reprodukci je vlastně dobrý pořádek a za cenu, kterou dáte třeba za sadu protiprachových záslepek AudioQuest na tři pár XLR konektorů, tady máte celé hrající stereo, takže co už.
Prostor v TWS režimu mají Hype L ovšem skutečně překvapující. Bez něj jde o standardní bodový zdroj zvuku, ale bezdrátové stereo nejen, že bezproblémově funguje, ale vytváří – nejspíš díky omnipolárnímu charakteru – v Collinsově „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) skutečně působivý obrázek. Můžete reproduktory dát dva až tři metry od sebe a scéna se udrží. Má šířku, má hloubku, má volnost, má vzduch a není malá. Pomiňme míru ponoření do detailů a podobně, čistě z pohledu konstrukce stereo báze funguje Hype L excelentně – ledasjaké základní stereo se v tomto ohledu nechytne. Možná je to i díky optimalizaci fází / frekvenčního rozsahu přes DSP, ovšem funguje to.
Moderní popovka s bytelným základem „Help Yourself Out“ od jihofrancouzských Hyphen Hyphen („C‘est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) byla omezená v drajvu a energii kvůli přidušení spodního pásma, na němž staví celý rytmus a podmanivost skladby. Nicméně pronikavost ve středech ve spojení s opravdu hezkým prostorem se nakonec poslouchá…odpovídajícně ceně, řekněme.
Sencor Hype L nejsou asi reproduktory, které by zaujaly pompézním podáním nebo oslnily dramatickou dynamikou – na druhou stranu nabízí atraktivně fungující režim zcela bezdrátového sterea, nestojí mnoho a naopak by měly hodně vydržet. Oželíte-li přeci jen oříznutou basovou složku, dostanete zvuk za dané peníze adekvátní. Což je ve sféře, kde se počítá každá koruna, vlastně ok, byť nic víc.
Kč 1 499,- / ks
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/4781-sencor-hype-l-tws#sigProIda1cd45df42
--- --- --- --- ---
KLADY
+ stereofonní scéna je překvapivě dobrá a koherentní (asi díky všesměrovému vyzařování)
+ cena je lákavá
+ odolnost vůči zachází i prostředí
+ hrají prakticky stejně v jakékoliv poloze
ZÁPORY
- téměř zcela a úplně chybí hluboké frekvence
- schází nějaká smysluplná aplikace pro snazší nastavení ekvalizace / profilů
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: SENCOR | www.sencor.cz