Výrobce dominantně streamovacích a všeobecně hlavně „digitálních“ audio hraček Matrix Audio patří mezi relativně mladé (založeno 2006) firmy z Dálného východu, které sází na skvělé technické parametry, schopnost přehrávat všechno, co je byť jen okrajově dostupné a poctivé industriální zpracování. Má několik ne úplně snadno dešifrovatelných produktových řad, nicméně lze říct, že ta jménem element patří v portfoliu spíše výš, druhým nejvyšším modelem tu je element M2, potažmo M2S bez sluchátkových výstupů.
Jde o relativně malou a štíhlou krabičku, jak je u takových firem většinovým zvykem, stejně tak je typický minimalistický design. Šasi tvoří z většina čistý profil tvaru U, v přední části je největším prvkem dotykový displej, sesazený v bloku s 6,3 a 4,4 mm výstupy na sluchátka. Po levé straně je spínací tlačítko a stavová dioda, po pravé vícefunkční regulátor / volič.
Boční stěny plní funkci chladících profilů, na straně zadní je pod převisy zmíněného hlavního hliníkového „pouzdra“ solidní řádka konektorů. Směrem zleva standardní velká napájecí zásuvka, vstup a výstup pro napěťové spouště, gigabitové ethernetové rozhraní, nad nímž se klene Bluetooth / Wi-Fi modul a je tu ještě USB pro připojení datové paměti.
V dalším bloku jsou klasické digitální vstupy – koax, optika, USB port pro spojení s počítačem a dvě HDMI. Jedno má ARC funkci pro snadné ozvučení televize, druhé s nápisem IIS-LVDS (I2S přenos pro digitální data včetně DSD; LVDS značí Low Voltage Differential Signaling). No a pak se sem kupodivu vešly ještě analogové výstupy v RCA i XLR formě. To je na malé zařízení docela poctivá dávka rozhraní.
Analogové výstupy lze pak používat také v regulované formě, tj. můžete element M2 připojit třeba ke koncovému stupni nebo aktivním reprosoustavám.
Streaming probíhá Vámi vybranou aplikací DLNA / UPnP, případně přes AirPlay 2, TIDAL Connect či Spotify Connect nebo díky certifikaci i přes Roon. Součástí jsou také internetová rádia. Matrix Audio mají ale i svou aplikaci – je celkem přehledná, hlavně ale umožňuje pohodlné nastavování přístroje. Co všechno umí se dozvíte níže v galerii, možností kterak si provoz přístroje přizpůsobit je ale dost. Krom displeje a aplikace máte k dispozici také dálkové ovládání.
Modul sluchátkového zesilovače je konstruovaný plně symetricky. Nabízí masivní výkon 1,8 W do 32 ohm, 540 mW je k dispozici i na 600 ohmech. To vše při THD+N pod 0,00055% v celém audio pásmu a odstupu signálu a šumu přes 119 dB.
Osazené hodiny pro digitální signál jsou Crystek CCHD-950 s femtosekundovou přesností, můžete si vybrat ze synchronního nebo asynchronního provozního režimu. Jinými slovy si můžete nastavit, zda hodinový signál převezme element M2 z příchozího signálu nebo si vytvoří svůj vlastní.
Napájecí část je rozdělena na více částí, svůj zdroj má třeba centrální ARM procesor nebo část digitálního zpracování. Kompletní elektrickou izolaci zajišťují optické členy. Pro výstupní analogovou část je k dispozici nezávislý lineární napájení zdroj.
Na vstupu podporuje element M2 signály PCM do rozlišení 32 bit / 768 kHz a s DSD se dostanete až na 22,4 MHz v nativní formě.
Analogové výstupy mají úctyhodné parametry. V audio pásmu je THD+N nižší než 0,00023%, odstup signálu a šumu lepší než 125 dB, oddělení kanálů pak přes 130 dB. Linearitu mezi 20 a 20 000 Hz drží přístroj v toleranci +/- 0,05 dB. To jsou skvělé hodnoty.
Matrix Audio oficiálně nikde nezmiňuje vnitřní architekturu a použité komponenty, dá se však dohledat zmínka o čipu ESS9028PRO.
Komponent má šířku 28 cm, hloubku 25,9 cm a výšku 5,8 cm. Váží 3,5 kg.
Matrix Audio element M2 jsme poslouchali krátce v roli sluchátkového zesilovače s Focal Clear, ale hlavně pak jako streamer (a trošičku i jako předzesilovač) s Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR na KEF Blade One Meta. Propojeno bylo kabely Nordost Heimdall 2 a Valhalla 2 či KrautWire Super Symetric, napájeno přes IsoTek V5 Sigmas. Streamovací řešení je postaveno na switchi a kabelech SOtM. Další komponenty, podložky a doplňky lze dohledat v pravém sloupci -->.
Bytelný basový beat v „Teardrop“ od Massive Attack („Mezzanine“ | 1998 | Circa | 00724384559953) podal element M2 spíš utaženě, bez rozmáchlosti, soustředěný, s dobře definovanými okraji, leč s ne úplně obrovskou váhou a robustností. Jakkoliv v nahrávce jako takové jde o relativně dominující prvek, v podání Matrix Audio byl zarovnaný a neexponovaný.
Ani do sluchátek neproniká bas v kdovíjak obrovském objemu, zato s velmi dobrou autoritou a kontrolou. Objem, ale vlastně i trošku charakter si můžete doladit některým z filtrů – umí lehce přidat teplo, jiný zase objem, další naopak ještě přitáhne otěže. Kontrola nad sluchátky je nicméně víc než dostačující.
Sborový zpěv krásně nahrané „Mariavise“ (Petra Bjørkhaug | Nidaros domkor | „MOR“ | 2024 | 2L | 2L-176-SABD) taktéž nepůsobil efektně či přibarveně, spousta hlasů je však „rozčísnutá“ do přehledné plochy a posazená v zajímavě širokém a hlubokém prostoru, kde má každý dost místa. Zejména díky pocitu věru „černého“ pozadí vynikají snadno i jemné nuance, takže ač detaily nevynikají nějak explicitně, už je tady toho skutečně spousta.
Dobře dimenzovaný výkon na sluchátkovém výstupu zajistil v též skladbě excelentní čistotu a konkrétnost. Ne hrubě pronikavý zvuk v duchu analytičnosti, ale vlastně krotkou a „prostě jasnou“ reprodukci – ani říznější Clear tu nezní přehnaně přímočaře. Element M2 není ultimativním drobnohledem, nýbrž vyrovnaným nástrojem s jen zanedbatelným zabarvením.
Do výrazných výšek hlavně v podobě řízných činelů v „Hey, No Pressure“ Raye LaMontagne („Ouroboros“ | 2016 | SONY | 886445381665) se Matrix Audio pouští s lehce klidnější charakteristikou, byť pěkným pocitem kovovosti. Průbojnost je tak akorát, na úplně nejvyšším konci a při doznívání je objemu trošičku méně .
Ve sluchátkách jako kdyby měl ale element M2 takový kratší, ale víc zařezávající styl, pevný, ačkoliv stále přeci jen „nohama na zemi“, bez cinkavosti nebo nějaké prominentnosti. To umožňuje díky pocitu nízkého zkreslení hrát i hlasitěji bez poslechové únavy.
Jazzový výkvět Japonska 70. let „Breeze“ od Jiro Inagakiho a Soul Media („WaJazz: Japanese Jazz Spectacle Vol. 1“ | 2022 | Nippon Columbia | 180GHMVLP01) má skvosnou razanci a dynamiku, element M2 se k tomu staví se spořádaností, všechny špičky jsou technicky čistě a samozřejmě předvedené, korektní a přitom bez nějaké efektnosti. Hudba zní čistě, přehledně, s dostatečnou čilostí tam, kde třeba tlučou o sobě dvě razantní dřívka, ale přitom to není nějaká masa. Je to velmi vyrovnané a učesané.
Víc než dostatek výkonu podrží sluchátka při libovolné hlasitosti, taktéž ovšem se spíše menším tělem, zato prémiovou definicí. Kontrola je tu jednoduše nad efektností nebo nějakým vlastním stylem reprodukce.
To, jak snadno se hudba plynoucí přes element M2 čte, má na svědomí v „String Quartet No. 1“ (Quatuor Diotima | „Metamorphosis Ligeti“ | 2023 | Pentatone | 5187061) hlavně pocit skutečně absentujícího šumu. Pozadí je černočerné, hudba kontrastní a přestože se Matrix Audio nesnaží o nijak expresivní vytlačení nuancí do popředí, informace tu prostě jsou v nezastřené podobě, s nimi i fajnová textura a vůbec rozkrytá nahrávka. Matrix Audio si nad hudbou drží nadhled, snad i jistý odstup, abyste se na hudební dění mohli podívat jako na komplexní celek.
Po všech stránkách formálně v pořádku byl i sluchátkový přednes – kontrola je jistá, tóny přesné a pevné, organizace samozřejmá, byť výsledek je lehounce studiový, spíše než muzikálně vášnivý.
Dojem vyváženého, dospělého hi-fi jsme měli také z „Faith“ v podání Alfa Carlssona a Jiří Kotača Quartet („Our Stories“ | 2024 | Animal Music | ANI123-2), kde prostor hudební scény má kultivovanou šířku, možná trošičku menší hloubku, ale přesto zcela korektní, fajnovou přehlednost. Opět je to o tom, že element M2 nemá ani tekutou fluidnost, ani suchou tvrdost, je prostě ve všech ohledech „přesně uprostřed“, tedy příkladně neutrální. Žádný efekt, žádný patrný vlastní charakter.
O tom, že hraje velmi přesně se přesvědčíte při sluchátkovém poslechu. Skladba zasahuje s klidnou, jasnou přehledností od kraje ke kraji, nic se nepřekrývá a není zde žádná nejistota, ale ani pocit snaživého soustředění.
Ve svém charakteru (či přesněji v tom, že element M2 vlastně téměř žádný charakter nemá) je krása skladby „Cambridge 1963“ (Mari Samuelsen | „LIFE“ | 2024 | Deutsche Grammophon | 00028948657735) předaná bez zdůraznění či potlačení, hudba je klidná, primárně prostě hlavně „srovnaná“ a vzorná. Není to snad přímo suchý zvuk, leč líbivost takto učebnicově přesné reprodukce závisí hlavně na okolních komponentech, spíše než na samotném element M2. Přednes je ale dozajista velmi přístupný, je tu řádné množství energie, kontroly i věrnosti.
Takový charakter vlastně slyšíte i ve sluchátkách, kterým dodává Matrix Audio vše potřebné, aby ukázala sama sebe – a přitom ani Clear nenesou žádnou stopu přílišné říznosti. Dá se říct, že to „prostě hraje“.
Streamer / předzesilovač / sluchátkový zesilovač / DAC Matrix Audio element M2 je skvělým příkladem toho, kam trh „východního“ hi-fi směřuje. K dokonalé vyváženosti – vše je vlastně jako z učebnice: čistota, jistota, rychlost, transparentnost, tonalita, absence zabarvení… Navíc je to přístroj velmi pěkně zpracovaný, kompaktní a dobře, snadno fungující (když se jednou naučíte vnímat mírně neintuitivní logiku ovládání). Můžete si trošku toho nepřítomného charakteru dodat volbou některého z méně přesných digitálních filtrů, které jsou vlastně velmi snadno slyšet, ale celkově se snaží zvuk element M2 neodchylovat od vzornosti a skutečné vyrovnanosti z každého úhlu pohledu.
Kč 82 990,-
Kč 73 990,- - verze M2S bez sluchátkového zesilovače
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5817-matrix-audio-element-m2#sigProId48e83d4827
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5817-matrix-audio-element-m2#sigProId4d227a7b4c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ mnoho dostupných funkcí
+ kvalita provedení
+ dobrá aplikace
+ možná nastavení – třeba filtry jsou razantně slyšet
+ přijatelná funkce předzesilovače
+ slušný sluchátkový výstup
ZÁPORY
- podoba ovládání je trochu méně intuitivní
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz