Výrobky (relativně) mladé čínské značky Kinki Studio svou pověst zakládají na vysokých výkonech, kvalitním návrhu i provedení a hlavně na extrémně konkurenční cenové politice. I proto není v katalogu firmy (zatím?) žádný výrobek, který by cenou překračoval hranici jednoho sta tisíc korun, což po cenovém boomu posledních let působí v high-endové sféře téměř nepravděpodobným způsobem. Oním nejdražším králem portfolia jsou monobloky EX-B7.
Už svým vzhledovým pojetím se EX-B7 liší od mainstreamu, jsou to bytelně udělané kvádry (šířka 23 cm, výška 19 cm a hloubka 33 cm) z tlustých hliníkových profilů. Celá konstrukce váží poctivých 17 kg. Celé šasi je vizuálně poměrně konvenční, snad jen čelní stěna s výrazným vodorovným drážkováním je poněkud svébytná. Ačkoliv přístroj působí, že má osazený displej, je to vlastně jen prostor se spínacím tlačítkem a trojicí svítících diodek, kde oranžovaná signalizuje režim standby, zelená provozní režim a červená případný chybový stav.
Jako chladič slouží celé šasi přístroje, i proto stačí k odvodu zbytkového tepla jen několik nenápadných průřezů na horním víku. V zadní straně pak lze rozpoznat trojici nepřekvapivých bloků konektorů. Nahoře uprostřed je vstup v podobě symetrického XLR a nesymetrického RCA (oba s citlivostí 1,45 V a vstupní impedancí 51 kOhm, byť „akceptovatelný“ je dle dokumentace rozsah 10 – 52 kOhm), dole uprostřed pár důvěryhodných, ale nijak opulentních reproduktorových terminálů a vedle nich klasická zásuvka bez možnosti vypnutí přes nějakou formu spínače.
U koncového stupně je zásadní vnitřní konstrukce. Celý blok elektroniky a napájení je ukotven do „konstrukce v konstrukci“, kde mohutné kovové lešení drží vertikálně natočenou dvojici toroidních transformátorů o výkonu 2x 300 VA, na horní ploše je deska plošných spojů dvanácti zásobními kondenzátory o kapaictě 12x 1 500 uF. Další plošný spoj je přímo na zadní stěně a zpracovává příchozí signál (vstupy nejsou osazené vazebními kondenzátory, pozor tedy na korektní chování předzesilovače při zapínání / vypínání). Obě desky používají signálové cesty pozlacené solidní vrstvou o tloušťce 0,2 mikrometru.
Výstupní výkon zajišťují celkem čtyři páry laterálních MOSFETů značky EXICON, technologie je tedy prakticky identická jako v ostatních zesilovačích značky, jen s vyšším výkonem.
Když jsme u toho, na výstupu najdete poctivých 250 Wattů na kanál (výrobce to udává jako minimální hodnotu do zátěže 2 – 8 ohm), přičemž krátkodobé maximum na 8 ohmech činí mocných 400 Wattů, respektive 84 V / 20 A, což už bude stačit pro prakticky libovolné reprosoustavy.
Výrobce udává frekvenční rozsah 0 – 2 500 000 Hz (+/- 3 dB), hodnotu THD+N pod 0,05% a odstup signálu a šumu přes 110 dB (0,01 – 1 000 000 Hz). Rychlost přeběhu je nadstandardních 200 V / us.
Zesilovače EX-B7 jsou už nějakou dobu nedílnou součástí hlavní redakční sestavy, kde hrají s firemním předzesilovačem EX-P7 (ale stihli se vystřídat také RME ADI-2 DAC FS nebo Teac NT-503, stejně jako Crayon CIA-1, Mola Mola Tambaqui či Emotiva XSP-1). Zdrojem signálu je OPPO UDP-250 a Métronome DSC1, napájí se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a propojeno je kabeláží Nordost Heimdall 2. Poslouchalo se primárně přes Xavian Quarta, ale redakcí prošla za poslední měsíce i pěkná řádka jiných reprosoustav všech cen, tvarů i typů. Porovnávat jsme mohli jak s Norma Revo IPA-140, tak Grandinote Shinai nebo Emotiva XPA-D2 či různými dalšími zesilovači, které prošly redakcí. Hudba pak hrála primárně přes Roon.
Šlapající basová linka v „Bílý den“ Anety Langerové“ („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) má díky rychlému, důraznému zvuku zesilovačů velkou autoritu, je pěkně rytmická, ale hlavně cítíte, že zesilovač disponují schopností svižně dodat potřebnou sílu a při libovolné hlasitosti její dodávku také udržet pod kontrolou. Suverenita a rezerva, s jakou tak činí, není v této třídě rozhodně obvyklá, ba dokonce je dosti výjimečná. Není to bas nějak luxusní, zvláště muzikální – naopak je technicky brilantní, pevný, trochu sušší, ale také mimořádně transparentní, definovaný v „příchuti“ jen předřazenými komponenty, nikoliv zesilovači samotnými. Ty umí tóny skvěle oddělit, zaříznout a doslova vykopnout vaším směrem, bez otálení nebo náznaku jakékoliv nejistoty.
Také zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl krásně zřetelný, vytažený do popředí, konkrétní, byť na sykavkách a velmi prezentních momentech až trochu tvrdý – takový je nicméně charakter nahrávky a EX-B7 jen jako kdyby ho nechaly zazářit v plné nahotě. Zpěv je výtečně odlišený co do dynamických nuancí, zesilovač drží nad reprosoustavami velmi autoritativní kontrolu a nechává vyniknou zcela jasně charakter zdroje signálu – chce se říct, EX-B7 mají jen velmi malou vlastní stopu vyjma pocitu, že zvuk je s nimi výrazný, živý a velmi zřetelný.
Zesilovače pak působí velmi rychlým, svěžím dojmem, díky čemuž je neméně svěží také cinkání činelů v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469). Zesilovače drží výtečně a pevně (byť trochu technicky suše) pevné okraje, skvěle zařezává jednotlivé tóny a díky výborné transparentnosti a přesnosti jsou činely také skvěle čitelné, zřetelně nad standard dané cenové kategorie, kdy opět velkou měrou kvalitu výsledku definuje použitý zdroj signálu a nahrávka, neb zesilovač se chová „skoro tak jak má“, tedy zesiluje s parádní čistotou.
Neošizená dynamická stránka „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) nechá potenciál EX-B7 pěkně zazářit. I tady je cítit, že zásadním elementem je nabízená síla, kontrola a autorita. Zesilovače jsou trochu „dopředné“, ale velmi živé, velmi dynamické a každé brouknutí baskytary nebo rána do bubnu zaznívají bezprostředně a energicky, síly je na rozdávání, hudba prostě šlape. Libovolným reprosoustavám umí zesilovač udělit mohutný impuls a probudit je s klidem a rezervou. Za dané peníze dostáváte takové maličké, sebevědomé elektrárny.
Detaily v „Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) vynikají velmi pěkným způsobem, je to i díky tomu, že zvuk je výrazný, hodně energický, až vlastně trochu dravý. Není to ale vulgární tlačení se kupředu, stejně jako to není studený zvuk – je neutrální, pevný, velmi konkrétní, takže se fakticky ne úplně lehce popisuje, protože svou stopou se koncové stupně do výsledku zase tolik nepropisují. Máte-li ale třeba ostřeji hrající reprosoustavy, uslyšíte je ostře, máte-li zahuhlanou nahrávku, bude právě taková, společným jmenovatelem je ale citelná „pevná ruka“ a kontrola.
Jednokanálové zesilovače mají výhodu skvělého oddělení kanálů, takže i podání prostoru je prostě dobré – Kinki Studio EX-B7 nejsou výjimkou a putující zvuky a efekty v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) cestují zprava doleva a zleva doprava, ale je cítit také to, že v prostředku dráhy jsou o něco více v pozadí. A vokál je naopak pevně zafixovaný přímo v prostředku, zároveň prezentovaný jako pevná součást scény, ale čitelný, ohraničený. Konkrétnost je v rámci dané cenové hladiny prostě skvělá.
To, jak vaše hudba vyzní, definuje hlavně nahrávka a to, co před EX-B7 předsadíte – se skvělým zdrojem signálu, transparentním předzesilovačem a dobrou (či lépe skvělou) nahrávkou cítíte jen tu sílu, s kterou se hudba vlévá do vašeho poslechového prostoru, kontrolovaná, rytmická a přímočará. Vinlovým masterem „změkčená“ „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zněla krásně, byla šťavnatá, průbojná a důrazná, tak jak to má být se správným výkonovým zesilovačem, u kterého při běžném poslechu zůstáváte daleko, daleko od jeho limitu.
Výkonové monobloky Kinki Studio EX-B7 dělají přesně to, co mají – dodávají výkon. Přímý, čistý, jasný a autoritativní. Tak jak trochu účelně a industriálně jsou zesilovače pojaté zvenku, tak jsou naladěné také zvukově. Vaší hudbě nebudu překážet, jsou brilantně čisté, vyrovnané a slovo, které je definuje úplně nejlépe je „konkrétnost“. Zesilovače dokážou snadno rozehrát prakticky libovolné reprosoustavy při prakticky libovolných podmínkách a nabízí opravdu bezprostřední a transparentní velký výkon, který „unese“ i na první pohled „naddimenzované“ řídící komponenty (zdroj a předzesilovač). Prostě podle firemní filozofie – skvělý výkon za velmi, velmi atraktivní peníze.
Kč 99 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/3031-kinki-studio-ex-b7#sigProIdf908d9babf
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/3031-kinki-studio-ex-b7#sigProId550edeb888
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá cena
+ bytelná konstrukce
+ výkon v reálných podmínkách téměř nevyčerpatelný
+ kontrola a autorita
+ transparentnost
ZÁPORY
- přímočarý a důrazný zvuk nechá vyniknout jakoukoliv chybu
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: XAVIAN | www.xavian.cz