Akustika poslechového prostoru patří k nejvíce podceňovaným součástem poslechového řetězce. Že si nemyslíte, že místnost, v níž posloucháte, by se měla brát jako kus sestavy? Inu právě proto patrně většina lidí v praxi vůbec její úpravu neřeší, případně jim v tom brání i ne zrovna vábné provedení většina akustických prvků. Už dávno ale neplatí, že basové pasti, difuzory čiabsorpční plochy jsou jen kusy šedivé pěny či vaty.
Tam kde začal kdysi i dnes patrně nejznámější Vicoustic, tam dnes pokračuje mnoho a mnoho dalších firem. Jednou z nich je také poměrně mladá značka Wood Equalizer z Varšavy.
Jak už název napovídá, soustředí se na akustické prvky, v nichž se používá vrstva z pravého dřeva. Firma, jak říkají její zástupci, sází nejen na akustickou, ale i estetickou úpravu interiérů.
Dostala se k nám sada čtyř basových pastí v provedení Deluxe a čtyř panelů se zešikmenými rohy, které slouží částečně k pohlcení, částečně k difuzi zejména středních a vyšších kmitočtů.
Zpracování všech prvků je zcela bezproblémové a kupříkladu bílé povrchové provedení u nás zapadlo do každé ze tří zkoušených místností bez problémů. Březové desky, které tvoří čelní stěnu všech prvků, jsou umně zpracované a i přes vrstvu barvy cítíte, že pod ní je dřevo.
Panel Corner má čelní desku proříznutou devíti dlouhými a úzkými otvory, jeho rozměry 50 x 50 cm umožňují pokrýt snadno i větší plochy a hloubka 4,5 cm vám pocitově neukousne z velikosti prostoru. Akustická pěna je poměrně hutná a pevná, její rohy jsou pak seříznuté, takže při instalaci na zeď vidíte pouze onen pěkný povrch, stejně jako se panel snadno dá umístit do rohu. Firma doporučuje instalaci na suché zipy, což je poměrně chytrý a praktický nápad.
Basové pasti Bass Trap Deluxe mají také rozměry 50 x 50 cm, hloubka ale dosahuje 15,5 cm. Kus hloubky tvoří tradiční pěna, větší část hloubky ovšem sestává z barevné "drti", hutného a pevného bloku z různých materiálů. Ten v sobě navíc má čtyři otvory. Tato konfigurace spolu s ideálním tvarem, díky němuž past zapadne do rohu a nechá tam vzduchovou mezeru, by měla zajistit solidní účinnost. Výrobce udává koeficient pohltivosti až 0,65 a to v oblasti kolem 300 - 600 Hz, účinek se začíná projevovat kolem 100 Hz, úplně ty nejhlubší basy tak sice nevyřeší, ale těm lze zase pomoci volbou rozumně dimenzovaných reprosoustav.
Do "holé" testovací místnosti jsme posunuli sestavu Pioneer BDP-LX17 / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Norma Revo IPA-70B / Xavian Premio, napájení zajišťoval IsoTek EVO3 Solus, prokabelováno bylo pomocí ZenSati Authentica.
Akustické prvky skončily po několikerém posouvání v rozích za sestavou (to basové pasti, v každém rohu dvě) a panely pak dva po stranách a dva na stropě. Tak se zdálo, že efekt je nejzřetelnější. Úspěch při úpravě akustiky nicméně znamená právě i zkoušení toho, kde v dané místnosti který prvek pracuje nejefektivněji.
Na basové lince v Isaakově "Wicked Game" ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) bylo znát zpřesnění, bas byl sušší, kratší a pocitově konkrétnější, jednotlivé tóny byly lépe oddělené. Ve velkém padesátimetrovém prostoru byl efekt málo zřetelný (chtělo by to zajisté větší množství akustických prvků), v místnosti, kde jsme nakonec skončili, už ale bylo zlepšení jasné.
Podobný efekt nastal díky absorpčním schopnostem malých panelů i ve vokálním pásmu. Hlas Vince Jonese v "The Parting Glass" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) se trošku zaostřil a působil klidněji, odstranění nadbytečného množství odrazů v místnosti má velmi pozitivní výsledky.
Na výškách v "Elucidation" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) se toho mnoho nezměnilo, dřevěné plochy akustických prvků pro tyto frekvence působí spíše jako difuzory, takže nedocházelo k úbytku objemu, byť i tady se zdálo, že přednes je o něco klidnější, jakkoliv to mohlo souviset s celkovým vzrůstem soustředněnosti reprodukce.
Obecně se hudba po usazení a vyladění pozice akustických prvků zklidní a jakkoliv efekt není dramatický, zejména celkové utažení a usazení způsobuje snazší čitelnost, lepší přehlednost a vůbec klidnější pocit, díky němuž se lépe poslouchá. Po první usazení prvků vlastně nemáte pocit, že by se něco dramaticky změnilo - teprve "rozpad" zvuku (větší či menší podle množství akustických prvků) po odstranění všech pastí a panelů vás přesvědčí, jak důležité je se o akustiku postarat. Leckdo může být překvapený, co se vlastně skrývá i v relativně dostupných sestavách, když hrají za optimálních podmínek.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA
Změny ve frekvenční odezvě použitých reprosoustav byly měřeny kvůli menšímu počtu testovacích vzorků v místnosti s podlahovou plochou o velikosti 20 m2, která byla vybavená pouze malým kusovým kobercem, malou sedačkou a několika skříněmi, tedy velmi "živá".
Měřeno bylo pomocí systému Clio Pocket, jde o součet obou kanálů měřených v poslechovém místě ve výšce uší, tj. v reálné poslechové pozici. Červená křivka ukazuje frekvenční odezvu s nainstalovanými akustickými prvky, černá bez nich.
Jak je vidět, samotná změna frekvenční charakteristiky není nijak výrazná a hlavní pohlcení probíhá v pásmu 100 - 2 000 Hz. Poslechově ale nebyl problém rozlišit stav "s akustikou" / "bez akustiky", zejména díky významnému zkrácení dozvuku, který však Clio Pocket neumožňuje změřit.
Kč 7 860,- / 2 ks - Bass Trap Deluxe
Kč 14 500,- / 8 ks - Corner
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/1232-clearaudio-balance-.html#sigProIdd71d3a806c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vypadají pěkně
+ i v menším množství zkorigují nejpalčivější rezonance
+ zvuk se zdá čistší a přesnější
ZÁPORY
- nejhlubší basy budete muset řešit jinak
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RP Audio | www.woodequalizer.cz | www.rpaudio.cz