Model Trapeze z roku 1979 byl jedním z prvních designů Ole Klifotha, otce zakladatele značky Audiovector. Po 45 letech přichází na trh podobný, leč moderní optikou přepracovaný model Trapeze Reimagined, který na první dobrou zaujme svým neortodoxním tvarem ozvučnice. Ten je logicky lichoběžníkový, jak už prozrazuje název, ale obecně působí, jako kdyby se zhmotnil právě ze 70. let.
Trapeze Reimagined jsou středně vysoké podlahové, stojí na výrazných hrotech a dvojici hliníkových desek, odtud se zaklání čelní stěna, která je navíc vtočená „dovnitř“. Dolní polovině dominuje veliký basový měnič, nad ním je měkké „polstrování“ a poblíž vnitřní hrany směstnaný výškáč se středotónovým reproduktorem. Všechny tři osazené reproduktory obkružuje tlustý hliníkový proužek.
Záda soustav jsou pak vzpřímená a klasicky působící, poněkud mimo středovou osu nainstaloval výrobce vertikálně nad sebedva basrreflexy s bytelnými kovovými nátrubky (jeden nahoře, druhý dole) a desku s třemi reproduktorovými terminály. Jeden pár slouží pro přívod signálu ze zesilovače, ten třetí vede k proprietárnímu systému zemnění. Vedle je ještě malý přepínač úrovně tlumícího faktoru.
Podoba reprosoustav jasně říká, že mají stát zády rovnoběžně k zadní zdi, automaticky se tím optimálně natočí na poslechové místo. Povrch je buď okrášlený pravou dýhou nebo matným lakem, za příplatek si však můžete dopřát i hluboký lak dle vlastní specifikace.
Audiovector do zdánlivého retro konceptu vtěsnal průřez svých technologií. DCC (Diffraction Control Concept) označuje již zmíněný filc ve vrchní části čela, tlumící nežádoucí odrazy. DMD (Double Mechanical Decoupling) zase mluví o také už popsané dvojité kovové základně, respektive o tom, jak jsou mezi nimi ocelové kuličky, minimalizující přenos energie do podlahy a zpět. NSW (No Standing Waves) zas odkazuje na členité řešení kabinetu prakticky bez paralelních ploch, díky čemuž nevzniká stojaté vlnění. DFA je řešení určené k optimalizaci tlumícího faktoru – respektive k mírně jinému chování podle toho, jakým tlumícím faktorem disponuje právě vaše elektronika. Fakticky má jít o polohu pro tranzistory, velmi výkonné tranzistory a třetí pro elektornky.
Další zužitkované technologie jsou pak spíše popisem konstrukčního postupů. LCC má zajišťovat nízkou vnitřní kompresi pro volný pohyb membrán, SEC vylepšovat soudržnost hudební scény (ač výrobce neříká vlastně jak), NES zase slouží k minimalizaci přenosu energie z kabinetů do měničů a FGC odvádí bludné proudy z kovových součástí reproduktorů, což má za cíl snížit případné zkreslení. Všechny součástky frekvenční výhybky a použité kabely pak prochází zchlazením na -238 stupňů Celsia pro stabilizaci molekulární mřížky.
Zvolené reproduktory si vyrábí v Audiovector sami podle svých potřeb a specifikací. Páskový výškáč s otevřenými zády má prý být věrný originálnímu návrhu Dr. Heila a má celkovou plochu lehounké folie 3 800 mm2, navazuje na něj pětipalcový střeďák kónického tvaru s neodymovými magnety a hudbu tvrdí velkých 12“ basák, vybavený čtyřpalcovou cívkou, aby snesl potřebné množství energie. Zajímavé je, že v některých pramenech (ale ne v tabulkách na oficiálním webu) mluví Audiovector i o druhém použitém basáku s průměrem 20 cm, který pracuje v isobarické konfiguraci s vnějším sourozencem. Co je pravda, to těžko říct. Každopádně jsou membrány reproduktorů vyjma výškáče z upraveného papíru.
Deklarovaná frekvenční odezva leží mezi 23 a 53 000 Hz, „průměrná impedance“ (což je hezké označení) je 8 ohm s minimem na 6,5 ohmech u 20 kHz a charakteristická citlivost leží na standardních 88 dB / 2,83 V / m. Dělící frekvence třípásma mají filtru u 500 a 3 000 Hz.
Svou základnou zabírají Trapeze Reimagined plochu 42 cm na šířku a 43,5 cm do hloubky, na výšku mají 87,5 cm. Váhu udává firma jako „zhruba 25 kg“.
Trapeze Reimagined jsme poslouchali v pražském studiu Lepší Zvuk, kde byla připravena primárně sestava s Chord DAVE v čele, následoval Chord Ultima PRE 3 a Chord Ultima 5. Jako alternativa hrál Musical Fidelity M8xi. Napájení čistil IsoTek V5 Aquarius a propojeno bylo kabely Chord Sarum T. K porovnávání byly k dispozici Sonus faber Olympica Nova V (bohatší co do barev a objemu, zato méně konkrétní) a Monitor Audio Platinum 300 3G (produkující solidnější basový fundament, ale opět o něco zaostávající v pocitu rozlišení).
Od velikého basového měniče podvědomě čekáte štědrou dávku energie a kontrabas Charlie Hadena ve „Spiritual“ („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) zněl skutečně s nenucenou dospělostí, navíc překvapivě pevně konturovaný. Není tedy jen velký a hodně tučný, každé brnknutí v sobě nese i strukturu, slyšíte jak tón vzniká, rozechvívá dřevěné tělo a pak pozvolna, řízeně doznívá. Dostatečný pocit mohutnosti jsme měli zejména s M8xi, Chord více akcentoval obrysy, poměr nízkých frekvencí je však výrazný tam i tam, Trapeze Reimagined umí hloubkami zaplnit i velký prostor. Není to takový ten bas, který by se silou rozzuřeného slona rozvibroval prkna podlahy, přesto má velmi důstojnou sílu, aniž by se efektně předváděl. Možná je to trošičku „old school“ styl, nicméně nepostrádá působivost.
Skutečně krásně si poradily Trapeze Reimagined se středními frekvencemi – „Niccolo“ Julie a Buddyho Millerových („In The Throes“ | 2023) má své řízné momenty, Audiovector ji přenáší s reálně nulovou agresivitou, bez ohledu na hlasitosti se středy vyplněnými, klidnými, držícími formu a tím i skvělou high-endovou čitelnost, přesto bez analytičnosti. Když se správně sejde pozice reprosoustav a posluchače, zaklapne také excelentní plasticita a máte před sebou už skutečně jasné a živé vokály, aniž by šlo o přebujelou expresivnost.
Páskový měnič byste podle jeho charakteru spíše nepoznali (tedy jeho typ), činelům v „Nefertiti“ (Lionel Loueke | „Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88508 2 1) dal zřetelnou, opět ale hlavně neagresivní podobu. Reaguje rychle, ne však tak, aby působil étericky nebo odtrženě od zbytku spektra. Ani nejvyšší frekvence se nezdají být nějak nutkavě soustředěné na vykreslení jednotlivostí, line se z nich integrovaný zvuk s nadhledem, jednotlivé odstíny už mají prémiovou samozřejmost a koketují s opravdovým high-endem.
„Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324) přes vší basový obsah, kterým dokázaly reprosoustavy zaplnit místnost, nepůsobila valivá nebo dramaticky monstrózní – naopak, struktura skladby (ač masitá) je podaná pevně, od vyšších basů až ke konci spektra je to přiměřený, učesaný zvuk, vlastně v klidu a bez efektů. Přijde-li však nějaký energetický důraz, Audiovector se umí snadno nadechnout a je znát, že v sobě mají rezervu. Nesnaží se oslnit jen tak, dávkují dynamiku kultivovaně a na správných místech. Zároveň docela přejímají styl zesilovačů, takže si můžete případnou trochu efektu „dokořenit“ výběrem elektroniky.
Přednes Trapeze Reimagined proplouval prostorem snadno a už od spodních not „Captain Seňor Mouse“ byla skladba Return to Forever („Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 336-2) snadno čitelná. Zvuk není soustředěný na jednotlivosti, ale naopak organicky spojitý, na druhou stranu rozkrývání detailů probíhá velmi snadno. Až si vlastně neuvědomujete, jak dobrou úroveň čitelnosti Audiovector nabízí, protože to působí velmi přirozeně a nenuceně. Co do objemu je všeho tolik, kolik toho vnese zesilovač a zdroj signálu, reprosoustavy na to poctivě reagují. Ve všem však již naleznete řád „drahého hi-fi“.
Podání prostoru „Miss Otis Regrets“ (Bette Midler | „Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497) záleželo na správném usazení. Jakkoliv Audiovector tvrdí, že jsou Trapeze Reimagined nenáročné na prostor, přeci jen to chce trochu natáčení i posouvání, aby se scéna správně spojila. Pak ovšem najednou ozvučnice jako když zmizí a scéna se objeví jako takové ty obrázky, které se rázem vyloupnou z mišmaše, díváte-li se na ně dost dlouho. Zajímavé je, že základ scény je posazený relativně dost nízko, jako kdyby hudebníci skutečně stáli na podlaze. Ale i nástroje v pozadí a doprovodné vokály jsou solidně rozsazené, dokonce i v prostoru vně ozvučnic.
„The May Queen“ Roberta Planta („Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) hrála s houpavostí, bohatou, šťavnatou, přitom ale pevnou, tedy ne pramenící z nedostatku kontroly. Hudba je snadno vstřebatelná, příjemná a nekonfliktní, můžete hrát i relativně potichu, aniž by se ztratila čitelnost, stejně tak snesou Trapeze Reimagined hlasitosti bezmála koncertní, kdy stále nepostrádají ten atribut pohodovosti. Hodně záleží na správné konfiguraci sestavy, Audiovector na ni citlivě reagují.
Znovuzrozený originální koncept skoro půlstoletí starých reprosoustav je zajímavou poslechovou zkušeností. Z relativně skladných ozvučnic vyprodukují Trapeze Reimagined spoustu zvuku, zejména poctivou dávku basu, aniž by však přitom zněly těžce či přímo těžkopádně. Zejména hlasové pásmo je doslova krásné, byť hebkost, barevnost a nenásilná přehlednost se týká celého rozsahu. Cena není úplně lidová, i když za ni koupíte řádný kus dřeva, kovu i techniky. Každopádně v sobě mají netypické Audiovector kouzlo bezmála muzikální a bylo-li takové ladění v 70. letech tradiční a běžné, není divu, že se tomu období říká „zlatý věk hi-fi“.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, členité a nepravidelné stěny,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Energii Trapeze Reimagined skutečně začínají do místnosti pumpovat na úrovni 25 Hz a to jen o pár dB níž, než leží většina pásma. Následuje nicméně mohutný peak s vrcholem mezi 70 a 80 Hz – a to reprosoustavy ani nestály u zadní zdi. Střední pásmo je relativně vyrovnané (propad u 250 Hz je vliv místnosti), výškáč pracuje s větší vehemencí.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (černá)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Je vidět, že se vzrůstající poslechovou (respektive měřící) vzdáleností se frekvenční křivka uhlazuje a nadbytek basu už není zdaleka takový, explicitní zvýraznění výšek pak mizí prakticky úplně.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh křivky impedance se skutečně drží v průměru na 8 ohmech, ale spíše díky vysokým peakům. Možná by vhodnější bylo říct, že se Trapeze Reimagined chovají jako šestiohmové. Ladící kmitočet najdete někde u hranice 40 Hz, je tu znát něco náznaků rezonancí, ale nic, co bychom řekli, že by se mělo projevit na frekvenční odpovědi. Jsou tu prudší změny, které by však standardní zesilovač odpovídající relace měl zvládnout ukočírovat, byť jako vysloveně lehké na rozehrání bychom tyto Audiovector asi neoznačili.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
Impedance – vliv přepínače tlumícího faktoru
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 449 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5810-audiovector-trapeze-reimagined?utm_campaign=abtest241_shrnuti_llm_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#sigProId3c5b2ee1ec
--- --- --- --- ---
KLADY
+ originální koncept, vybočující z řady
+ poctivé zpracování
+ podání vokálů a okolních frekvencí je skutečně pěkné
+ mají veliký a hodně hluboký bas
+ pocit elegantní jemnosti
+ velmi dobrá a přitom netechnická čitelnost
ZÁPORY
- směrovost (zejména vertikální)
- cena je poměrně vysoká
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz