O kouzelnosti malých krabiček s nápisem Firestone Audio jsem se snažil čtenáře přesvědčit již minulý týden, konkrétně v recenzi na zesilovač BigJoe III, který za dané peníze překračuje hranice „desktop" audia, tedy jakési druhotné varianty pro poslech v práci či obecně mimo hlavní systém a nabízí dobře poslouchatelnou a uživatelsky příjemnou možnost plnohodnotného poslechu ve své cenové kategorii. V českých luzích a hájích se ale mnohem častěji skloňuje jiné jméno - Fubar 4.
Tento malý kvádřík velikosti dvou krabiček od cigaret na sobě, opláštěný hliníkovým, žebrovaným tělem a hrdě nesoucím na svém vršku zajímavou grafiku, skrývá ve vnitřnostech D/A převodník a sluchátkový zesilovač, což jej činí v dané ceně velmi zajímavým zbožím. Fubar 4 je primárně D/A převodníkem, určeným pro „desktop" aplikaci (tomu napovídá i napájení kompaktním pulsním externím zdrojem), tedy na pro stání na pracovním stole a přenášením výstupu z počítače, sám za sebe považuji ostatní možnosti hlavně za jakýsi příjemný bonus. Krom USB vstupu můžeme na zadní straně najít ještě digitální koaxiální a optický vstup. To by mohlo a mělo pokrýt všechny v úvahu připadající možnosti připojení moderních přístrojů té kategorie, pro níž je Fubar určen. Signál po zpracování vychází párem analogových zlacených cinchů a sluchátkovým výstupem v přední části, k němuž také náleží masivní regulátor hlasitosti s velmi příjemným, plynulým a přesným chodem. Zadní strana pak ještě hostí dvě maličké kovové páčky, každou s dvěma polohami. K nim mám malou výhradu - On/Off je na zadním panelu a místo nahoru a dolů se přepíná zleva doprava, což je mezi zapojenými kabely skutečná lahůdka i s párátkem, jako kdyby návrhář v životě neslyšel slovo ergonomie. Druhá páčka je určena k regulaci zisku sluchátkového zesilovače - výstupní sluchátkový signál může být „vypouštěn" buď v plné síle nebo s útlumem 20dB, což je obzvláště praktické s ohledem na velmi různou imedanci, citlivost a účinnost sluchátek. U velmi citlivých sluchátek se útlumem dostanete do poloviny dráhy potenciometru, čímž vyloučíte případný nesouběh na počátku dráhy a potlačíte případný šum silného zesílení sluchátkového zesilovače. (já narazil na jedinou situaci, kdy se u velmi citlivých Sennheiser IE8 s nízkou impedancí ozval lehoučký šum, tam potom snížení zisku přinese skvělé výsledky).
Jak už bylo řečeno, krom funkcí převodníku umí Fubar fungovat i jako velmi kompaktní sluchátkový zesilovač (a popravdě to dost možná bude i jeho nejčastější účel), zvládající všechna běžná sluchátka s impedancí 32 až 600 Ohm, takže se není třeba bát, že tato část je jakkoliv ošizená či vedlejší. Pracuje v push-pull zapojení ve třídě B, což sice nezní bůhvíjak audiofilsky, v praktickém soužití a při dané ceně není nejmenší důvod ke stížnostem, spíš naopak.
Celá konstrukce - krom čipu pro USB, který vyprodukovala firma CMedia - stojí a padá s operačními zesilovači, převodníkem a vůbec technikou Texas Instruments, Fubar 4 tak nabízí schopnost dekódovat až signál v kvalitě 24 bitů / 96 kHz, u USB vstupu pak úroveň 16 bit a 48 kHz.
Fubar 4 jsem zkoušel ve dvou rolích - polovinu času strávil jako čistý D/A převodník, nejčastěji s Marantz SA-KI Pearl, ovšem též s Blu-ray přehrávačem Denon DVD-1800BD a notebookem IBM R50e, druhou polovinu času jsem pak věnoval díky možnosti využít řadu sluchátek od Sennheiser HD800, přes Koss MV/I až ke Koss Porta Pro a Sennheiser IE8 zkoušení kvalit sluchátkového zesilovače. Popravdě, když o něco předběhnu, je třeba říct, že Firestone Audio Fubar 4 je o něco lepší čistý převodník než sluchátkový zesilovač, přesto když vrátíte svůj pohled k ceně necelých šesti tisíc, lze snadno mávnout nad jakýmkoliv nedostatkem rukou. Ten, kdo si pořídí obdobnou kombinace funkcí v této ceně pravděpodobně nebude mít ani zbytek řetězce na takové úrovni, aby Fubar nestačil. Většinu času pak zbytek systému tvořil dělený zesilovač Vincent SA-T1 (předzesilovač) a SP-331MK (koncový zesilovač), alternovaný Lyngdorf TDAI 2200 či Marantz PM-KI Pearl. V roli reprosoustav v jednom prostoru skvělé Aurum Cantus V2M, ve druhém Harbeth Monitor 30, kabely v prvém výhradně Vincent (od interkonektů, přes napájecí kabely až k reprokabelům), ve druhém střídavě Monster Cable, KrautWire (interkonekty) a Neyton Frankfurt LS spolu s Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 (repro).
Začněme dojmy ze sluchátkového zesilovače. Po odečtení charakteru těch kterých sluchátek nelze než pochválit - Fubar má dost síly, aby zvládl i poměrně náročné Koss MV/I, rozhýbe k velmi dobrým výsledkům i takové Porta Pro od stejné značky, které na pracovním stole budou asi podstatně častějšími partnery. Velmi příjemné je, že Fuber na zvuk netlačí a byť není nikterak mohutný, spíše přesný a lehce světlejší, poslouchá se příjemně a nenásilně. Pokud už mám hledat problém, charakteru projevu by slušelo trochu vřelosti navrch, možná i trochu přitlačení na basu. Tento sluchátkový zesilovač totiž celé přenášené pásmo reprodukuje vyrovnaně, což ale ve finále u některých sluchátek může působit až lehce suše, kdy středy a výšky třeba u koncertu Patricie Barber nepodkresluje linka kontrabasu tak dominantně, čímž zvuku zlehka ubírá nejen na pocitu objemu, ale i na pulsujícím rytmu. Přesto to vynahradí množství detailu a čistoty, bez ostrých hran až do poměrně vysoké hlasitosti - na úrovni opravdu hodně hlasité reprodukce se dostavují poměrně nepříjemná zkreslení, přesto asi nemusí trápit nikoho, kdo nenastavuje hlasitost na destruktivní pro ušní aparát.
Fubar 4 přistupuje ke zvuku poměrně razantně, ne však ještě tvrdě. Housle ve Vivaldiho „Čtvero ročních období", hraného na Stradivárky Ann-Sophie Mutter v produkci Deutsche Grammophon, jsou živé, pevné, nesyntetické a mají dostatečnou dynamiku i bohatost, aby bylo možno určit je skutečně jako housle. V dané cenové kategorii nemám problém ani s tím, že by zvuk mohl být nepatrně detailnější a možná i méně suchý (což ovšem zase jiní budou považovat za „to správné").
V roli D/A převodníku je pak všechno zcela v pořádku, přístroj netrpí žádnou dramatickou kompresí nebo nežádoucími zvukovými signaturami. Tvrdí Kaliforňané Isis se svým posledním albem „Wavering Radiant" zní velmi úderně, rytmus „šlape" a přestože zvuk je velmi přítomný, nepůsobí přehnaně hrubě nebo ostře.
Stejně tak podání prostoru v „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" je velmi slušné, hlasy jsou přirozené a i když možná není tak dokonalý pocit chvění vzduchu ve snímaném sakrálním prostoru, vše je dostatečně spojité a neunavujícím způsobem poslouchatelné. Trochu více objemu ve všech frekvenčních pásmech by ale na můj vkus zvuk pomohlo.
Skvělou dynamiku jsem ocenil při poslechu severských bubenicko - zpívaných skladeb z alba uskupení Jienat „Mira". Výborné nahrané SACD i Blu-ray ukázaly, že Fubar 4 je schopen přenést dobře atmosféru, stejně jako bezchybnou dynamiku bez komprese. Můžeme tak slyšet, jak vzniká úder do bubínku, roste a sílí a nakonec přirozeně doznívá v odrazech, Fubar si to nenechá pro sebe. Stejně tak hlas je jasně lokalizovaný, celou dobu je cítit kontrola nad hudbou.
Firestone Audio Fubar 4 je za svou cenu necelých šesti tisíc velmi uspkojivým řešením. Osobně si ho dovedu představit jako plnohodnotný přístroj, převádějící zvuk přes USB z vašeho počítače do hi-fi aparatury, stejně tak jako plnohodnotný (byť poměrně obyčejný) sluchátkový zesilovač. Pokud jsou zdroje signálu vybaveny digitálními výstupy, umí být prostě Fubar 4 překvapivě příjemným a slušným společníkem, který zvuk nijak nepokazí a i když má své malé mušky, nemůžete mu je při dané ceně vlastně s klidným srdcem vyčíst. Takže zcela jasně převládají dojmy pozitivní, což - nebojím se to přiznat - je víc, než jsem původně čekal.
Kč 5 950,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ čistý, otevřený zvuk
+ cena (za kombinace pre-amp, D/A převodník a sluchátkový zesilovač)
+ možnost vybrat nízký a vysoký zisk a tím přizpůsobit Fubar svým sluchátkům
+ vyrovnaný přednes, ani okraje přenášeného pásma nejsou potlačované či naopak tlačené kupředu
+ ideální kompaktní a levné řešení pro USB
ZÁPORY
- sluchátkový zesilovač lehce šumí, což může vadit při velmi tichém poslechu (vypozorováno pouze u Sennheiser IE8, které mají přeci jen dost vysokou citlivost a nízkou impedanci - elektronkové sluchátkové zesilovače budou šumět mnohem více a to se všemi sluchátky, to jen pro relevanci)
- byť se jedná hlavně o „desktop" produkt, dálkový ovladač by občas přišel vhod
- zvuku by neškodilo maličko přidat na objemu
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
hifi studio MeLiSSA
http://www.hifionline.cz - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 777 04 13 13