Jestliže se v posledních letech nějak projevují změny v oblasti hi-fi zesilovačů, je to dozajista hlavně trend integrace digitálních rozhraní v čele s bujícím streamingem. Na tuto vlnu najel také německý Magnat se svým all-in-one komponentem MC 400, spojujícím klasický integrovaný zesilovač s digitálními vstupy, tunerem, CD přehrávačem a streamerem.
Vizuálně MC 400 nese všechny základní rysy elektroniky Magnat – je černý, jednoduše střižený a přestože nemá žádnou úplně signifikantní vizuální perličku, stejně poznáte, kdo je autorem křivek. Nemůže za to navíc ani samo vyfrézované logo nebo centrálně uložený ovladač hlasitosti, kdo ví, čím to je. V pravé polovině čelního panelu je malý, ale přehledný TFT displej s úhlopříčkou 2,8 palce, vedle něj otočný vícefunkční prvek a dole u hrany přístroje šestice maličkých ovládacích tlačítek.
Druhou polovinu čela zabírá štěrbinový slot CD mechaniky, spínací tlačítko, 6,3 mm výstup na sluchátka a 3,5 mm jack analogového audio vstupu nebo USB port typu A pro datové paměti.
Zadní panel není nijak přetížený konektory, ale variabilita je pro běžné použití patrně dostačující. Dva běžné páry linkových vstupních cinchů doplňuje jeden phono vstup pro MM přenosky, je tu linkový výstup pro vytvoření páskové smyčky nebo sloučený jednokanálový výstup subwooferu. Digitální rozhraní reprezentuje po jednom kusu optiky a koaxu, počítat sem bychom ale asi mohli i Bluetooth 5.0 modul s podporou aptX nebo ethernetový port. Milovníky starosvětštějšího stylu zaujme sloučená anténa pro DAB a FM rádio. Připojení k síti je možné i přes Wi-Fi anténu. Praktické je pro dnešní použití i HDMI s eARC standardem pro spojení s televizory.
MC 400 je vybaven CD mechanikou, čtoucí výhradně standardní Red Book formát, případně kompaktní disky s nahranými soubory MP3 a WMA. Síťové funkce podporují krom internetových rádií také DLNA, čímž lze realizovat i multiroom. Optimální ovládání je přes firemní aplikaci Magnat Streaming App.
Digitální-analogový převodník podporuje rozlišení až 24 bit / 192 kHz. Zesilovač samotný pak staví na čistě polovodičové technice, má zapouzdřený toroidní transformátor a na výstupu nabízí výkon 60 Wattů na kanál do zátěže 4 ohm při odstupu signálu a šumu 98 dB (CD a analogové vstupy, váženo křivkou A).
Šasi zesilovače má šířku 43,3 cm, výšku 11,5 cm a hloubku 30,1 cm při váze 6,9 kg, odpovídá tak všemi udávanými parametry běžnému hi-fi.
Magnat MC 400 jsme poslouchali v základní redakční sestavě, kde se poměřovalo s OPPO UDP-205 / Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160, poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione a to na kabelech v mixu KrautWire Super Symetric / Nordost Valhalla 2 / Nordost Heimdall 2, přičemž napájení zajišťoval GMG Power Harmonic Hammer 3000P. O dalších součástech a příslušenstvích se dozvíte v pravém sloupci -->.
Kontrabas Charlie Hadena v „Goodbye“, kde mu zpívá Diana Krall („Sophisticated Ladies“ | 2010 | Emarcy | 0602527508160) zněl překvapivě civilním způsobem, bez příkras, nijak přebujelý, zato ovšem pevný a slušně kontrolovaný. Je to zvuk spořádaný, nehraje si na nějaké efektní drama nebo vřelá kouzla a tím působí veskrze „normálně“ a kultivovaně. Jednoduše je zřetelné, že jsme v hi-fi kategorii, kde basa už má jak hloubku, tak oddělení tónů.
Možná až lehce neočekávaná neutralita provázela též reprodukci hlasů skupiny Bee Gees v jejich „Until“ ze „Spirits Having Flown“ (2004 | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2). Přednes lze označit hlavně za civilizovaný, čistý, nepřemrštěný (ale ani neochuzený) v žádném aspektu, který očekáváte v této cenové relaci. Magnat se drží zpátky stran nějakého svého vlastního charakteru, hraje uklidněně, bez rychle působících efektů, ovšem o to příjemněji při dlouhých posleších. Možná si řeknete, že zprvu hraje tak nějak běžně, ale je to právě absence čehokoliv navíc, co umožňuje vychutnání nahrávky samé v duchu audiofilie.
Snad na výškách v Gibbově „After Dark“ z výběru „Greatest Hits“ (1991 | nahráno 1980 | Polydor | 511 585-2) bylo cítit, že jsou trošičku „do hezka“, mírně znělejší a jiskrnější, ovšem stále ne nacinkané a prominentní v objemu. Naopak ani toto nepromění zvuk z učesaného a kultivovaného, je to klasické hi-fi. Rozlišení je tu slušné, netlačí informace kupředu, ač ani nemáte pocit, že by výšek bylo málo. Je to prostě přednes takzvaně vyvážený.
Že MC 400 inklinuje spíše ke klidnějšímu projevu, to ukázal Šostakovičův „Smyčcový kvartet č. 1 v c dur, op. 49“ v podání Emerson String Quartet („The String Quartets“ | 2006 | nahráno 1999). Tady se také ukázalo, že Magnat má poměrně pozvolnou regulaci hlasitosti a s méně citlivými Quarta Evoluzione bylo třeba dostat se pro hlasitou reprodukci až poměrně blízko konci celého rozsahu. Nezdálo se, že by to zesilovač nějak trápilo a tlačil se ke svým limitům. Nicméně nelze tedy očekávat, že byste ve velké místnosti dosáhli bez citlivějších reprosoustav koncertních úrovní – i to odpovídá klidnějšímu zaměření Magnatu na zralejší posluchače. Kontrola je tu prostě postavená nad bombastičnost.
Brnkání z Ligetiho „2. smyčcového kvartetu“ v podání Artemis Quartet („String Quartets 1 & 2“ | 2005 | nahráno 2000 | Virgin | 0946 336934 2 5) ukázalo, že MC 400 hraje s dobrou čistotou a tonální neutralitou, přičemž jeho rozlišení je solidní, i když ne úplně pro milovníky analytiky. V souladu se svou cenovkou vás provede skladbou v dobře čitelném formátu, dokáže odlišit bez problémů jednotlivé zvuky, nicméně tetelíte-li se na takové ty jemňoučké dozvuky nebo posuny prstů sotva za hudební složkou slyšitelné, tak ty tu tak úplně nejsou. Přesto budí Magant dojem jakési ukázněné přirozenosti.
Vkusně uspořádaný byl také duet z Donizettiho árie „L`Elisir d`amore“ Cecilie Bartoli a Bryna Terfela („Duets“ | 1999 | Decca | 458 298-2), kdy hlasy stojí spíš po stranách mikrofonu (a tedy i po stranách zvukové scény), jsou pevně zakotvené, nicméně bez nějaké nápadné technicistnosti. MC 400 cílí na „normálnost“, tedy přirozené, bezefektní, nepřehnané a nepompézní pojetí. Scéna má bezproblémovou šířku, kam se vejdou zpěváci i orchestr, hloubky se už také mírně dotýká, třeba tím, že Terfelův vokál je o krok za tím Bartoliným a je to poznat.
Možná by se mohlo zdát, že trochu usedlejší a vlastně konzervativně naladěný zvuk Magnatu může být v protikladu k moderní popové hudbě, postavené právě na napumpovaných efektech – „I Like It“ od Dixie Chicks („Taking The Long Way Home“ | 2003 | Columbia | 8287680792) to každopádně spíše vyvrátila. Načančaná skladba s oběma konci frekvenčního pásma zdviženými byla charakterem MC 400 umravněna a urovnána, zůstala hezky čitelná a hlavně bylo cítit, že i potišeji nabízí zesilovač slušnou kontrolu nad reprosoustavami. Jako kdyby byl odladěn s ohledem na běžnější domácí podmínky a ne vysoké hlasitosti, na takový ten každodenní provoz spíš, než večírkové jásání jednou za čas. Poslech byl příjemný, ukázal sice i nevyváženost skladby, ale tak nějak v klidu a v pohodě.
Magnat MC 400 je kompetentní, funkcemi a možnostmi nabušené zařízení, které má velmi neefektní, až neutrální a přirozeně vyrovnaný zvukový projev. Možná to není přístroj na hlasité efekty a ozvučování velkých prostor, možná mu budou ideálně slušet nějaké spíše citlivější reprosoustavy, jinak ovšem nemá problém – konektorů je tak akorát, jsou však dobře diverzifikované pro běžnou menší domácí sestavu, zvuk je čistý a neprosazuje nějaký svůj charakter, tudíž vlastně uslyšíte spíš právě své reprosoustavy a nahrávky a celkově je Magnat MC 400 jednoduchý na použití, nastavení i soužití. Nemá nic, čím by oslnil a vy byste řekli, že je proto výjimečný, nadstandardní je ale možná právě tím, že postrádá cokoliv, o čem byste řekli, že není dobře. Všechno funguje, poslech je příjemně civilizovaný a bez problémů si můžete pustit jazz, klasiku, pop nebo rock…nebo jednoduše cokoliv, na co máte chuť. Je to přístroj všestranný a parádní pro každého, kdo ocení jeho zralý a dlouhodobě kultivovaný styl.
Kč 35 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/4253-magnat-mc-400#sigProId41d774c2a9
--- --- --- --- ---
KLADY
+ integrované CD a tuner
+ všestranná kombinace funkcí a možností
+ důstojný a civilní přednes
+ HDMI pro snadné připojení televize
ZÁPORY
- vlastně nic zásadního, jestliže vám konzervativnější pojetí sedne
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz