Jihofrancouzský Métronome je takovým vlastně až butikovým výrobcem high-endové audio techniky, můžeme-li si půjčit termín z hotelové branže. Je to značka malá, osobní a zaměřená na prémiový, možná až luxusní segment trhu, kde se počítá jak velký podíl ruční práce, tak materiály a součástky (téměř) výhradně získané ve Francii; že to je životaschopný koncept prokazuje fakt, že značka tak činí už od roku 1987.
Přestože firma je zaměřená primárně na CD přehrávače a D/A převodníky (včetně své ještě luxusnější a prestižnější sesterské značky Kalista), má v portfoliu také jeden atypický produkt (dobrá, dva - v řadě DS je ještě síťový transport (či chcete-li síťový most) DSS), nazvaný DSc1 - to je zkratka pro Digital Sharing Center, což zase dost dobře popisuje funkční zaměření tohoto komponentu.
DSc1 je atypický vlastně i svým vzhledem - přední panel mohutného a výtečně zpracovaného přístroje (s půdorysem 43,5 x 43,5 cm a výškou 11 cm váží 17,5 kg také díky konstrukci z leteckého hliníku o tloušťce 2,4 cm vpředu a 0,6 cm na všech ostatních stranách) připomíná tak trochu klaviaturu, přerušenou poblíž pravého konce na šířku pěti "kláves" velkým barevným displejem s krásnou čitelností. Jednotlivé "klávesy" jsou z větší části jen estetickou záležitostí, jakkoliv čtyři slouží jako nenápadná tlačítka, jejichž funkci indikuje pouze jemně vygravírovaný symbol.
Primární ovládání je ale realizováno přes aplikaci - Métronome nenabízí vlastní, ale lze využít jakoukoliv standardní UPnP / DLNA aplikaci pro iOS (tam funguje ale i AirPlay) i Android. Doporučit lze třeba mConnect Player, který integruje pohodlné ovládání lokální, síťových, internetových i cloudových zdrojů hudby. Využít ale můžete kupříkladu i Roon.
Na zadním panelu se ukrývá celá plejáda konektorů, kdy samozřejmým základem je napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem. Vedle ní je baterie konektorů digitálních - samozřejmě je tu ethernetový port, který je jediným spojením do sítě (žádná Wi-Fi ani Bluetooth), je tu asynchronní USB typu B pro spojení s počítači a pak sada konektorů klasických. Jeden optický, dva koaxiální a jeden AES/EBU. Jak vidno, DSc1 není pouhým streamerem, ale možná spíše streamujícím D/A převodníkem.
Analogový signál je možné vést jak symetrickými XLR konektory, tak nesymetrickými RCA. Ty mají nestandardně vysoké výstupní napětí - respektive jak XLR, tak RCA konektory nabízí výstupní úroveň 3 V. Nic dalšího na první pohled DSc1 nenabízí - to důležité se totiž ukrývá uvnitř.
Všechny digitální vstupy umí přijmout PCM signály s rozlišením až 24 bit / 192 kHz, samozřejmě krom USB a streamingu, kde zvládnete přehrát až 32 bit / 384 kHz nebo DSD512, převodník ale zvládne i MQA signály.
Obvodové desky jsou kompletně navrženy a osazovány přímo v Métronome v jižní Francii, jednotlivé části přístroje jsou na samostatných deskách - streaming je tak fyzicky oddělený od streamovací části apod. Důležitá je samozřejmě část D/A převodníku. Té vládnou dva převodníky AK4497 v dual-mono zapojení.
Stejnou péči jako samotnému návrhu D/A převodu podle své tradice v Métronome věnují i napájecí části - dokonce snad i větší, však se stačí podívat na velikost samotného napájecího zdroje. Zabírá totiž většinu vnitřního prostoru přístroje. Má plných deset nezávislých regulovaných zdrojů pro každou z oddělených částí přístroje, stojí na čtyřech zapouzdřených toroidních transformátorech a je to vše doplňuje celkem 93 filtračních kondenzátorů, každý s kapacitou 25 uF.
Jen pro zajímavost - díky ruční práci trvá sestavení jediného DSc1 plných 36 hodin a poté se ještě 48 hodin "prohání" u výstupní kontroly, aby byla zjištěna každá případná chyba. I to podtrhuje poctivě high-endový přístup v Métronome.
DSc1 má také působivé technické parametry - hladině THD+N je -140 dB, vnitřní pracovní dynamický rozsah je 175 dB a veškeré zpracování signálu probíhá v hloubce 32 bitů. Výstupní analogová část pracuje v čisté třídě A mezi 10 a 20 000 Hz (+/- 0,1 dB) s dynamikou 140 dB.
Métronome DSc1 jsme mohli poslouchat v kopřivnickém showroomu dovozce v adekvátní společnosti - srovnávat jsme mohli s Naim ND555 nebo Métronome LeDAC, kompaktní disky nám roztáčel Métronome AQWO a poslouchalo se přes systém s Pass Labs XP-30, Pass Labs X350.8 a Rockport Avior II. To vše bylo doplněno o napájení Accuphase PS-530 (switch a NAS byly napájeny přes zakázkový lineární zdroj) a kabely Nordost Valhalla 2. Optimální podmínky zajišťoval zemnící systém QKore a filtry Qx2 a Qx4 spolu s jednotkami QPoint. Zakázková akustika místnosti používala štědrou paletu laditelných rezonátorů, basových pastí, akustických panelů a difuzérů a byla také osazena rezonátory ASI.
Komponenty Métronome a Kalista jsou známé tím, jak velké proporce reprodukci oproti konkurenci dodávají a DSc1 rozhodně z řady nevybočuje - akustická kytara v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) byla nadživotně velká a přesto přítomná. Ťuknutí do jejího korpusu, nahrané pěkně zblízka, bylo mimořádně šťavnaté, hutné, hluboké a rezonující mocnou, medovou temnotou. Bas je fyzicky mocný, silný, barevný a samozřejmý, doslova jako živý. Cítíte tu obrovskou, obrovskou rezervu, tu schopnost se nadechnout (což koreluje s obrovskou rezervou napájecího zdroje a možná právě tam tkví to zásadní kouzlo). Bas je nádherně sametový, pravda vřelejší, nicméně jeho schopnost okouzlit je (téměř) bezkonkurenční.
DSc1 má v sobě zabudováno těžko popsatelné kouzlo, které dokáže zastavit čas i váš dech. Když tak začala zpívat Doris Day svou "Penny from Heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140), jako kdyby se svět rozpustil a zůstal jen její hlas a hudba okolo. Famózní plnost a bohatost jako kdyby vás posadila na špičku mikrofonu v podobu malé zlaté mušky, jako kdybyste byly přímo "na dotek" se zpěvačkou, z jejíhož hlasu už vnímáte prakticky všechno, každý nádech, každý výdech, každou zaznamenanou jemnou nuanci a to právě i díky tomu, jak velké proporce vokálu Métronome udělil. Je to šťavnaté, nádherně otevřené střední pásmo, tělesné a úchvatně bezprostřední.
Výjimečnou jiskru nabídl DSc1 také v nejvyšším pásmu, vysokofrekvenční cinkání ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) bylo fascinujícím, hypnotizujícím způsobem čisté a intenzivní. Žádná zjemnělost, nýbrž jen konkrétnost, zaostřený, jasný a znělý zvuk kovu, dokonale artikulovaný, nepodbízivý a přesto energický, klidný a přesto energický, skvěle zasazený do kontextu hudebního celku a přesto famózně separovaný, ať už na úrovni nástrojové linky, nebo i mezi samotnými jednotlivými tóny. Přístroj má také fantasticky přirozené rozlišení a bez pocitu akcentování vám předestírá realisticky znějící, velkou plochu činelu, který je prakticky hmatatelný.
Mimořádně živoucí byla reprodukce z pohledu dynamiky - s DSc1 se rozhodně nemusíte bát nějaké nedostatečnosti, ani vášnivé přechody v "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) nebyly kdekoliv poblíž dynamických limitů přístroje. Dynamika je vpravdě fantastická, graduje, graduje, graduje a v žádném okamžiku nemáte pocit přesaturování nebo komprese. Zvuk je velký, je odvážný, je mimořádně samozřejmý a je sebejistě dospělý. Není to takový ten moderní, napjatě razantní zvuk, ale poklidný, tučný, sytý a valící se zvuk, který ovšem není pomalý nebo těžký. V dynamických okamžicích je nicméně cítit dostatečně sebevědomou rezervu.
Vlastně neuvěřitelně přirozené je také rozlišení, DSc1 zvládá proniknout skrz naskrz jakoukoliv nahrávkou a ve své hudební krásnosti nenechá zaniknout ani ty nejjemnější nuance. Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) byla výjimečně prokreslená, slyšíte nahrávku až na úroveň mnohočetných nástrojů v každé sekci, vnímáte ozvěny nahrávacího prostoru i všelijaké ambientní drobnosti, dohromady podtrhující autentičnost velkého orchestru, hrajícího v prostoru s obrovským množstvím hýbajícího se vzduchu. Je to bezprostřední vjem, naprosto netechnický a překračující i pocit "reprodukovanosti". Navíc tak Métronome činí s lehkostí, se snadností a přirozeností, která bere dech.
Opravdovou lahůdkou při poslechu jihofrancouzských komponentů je vždy podání prostoru nahrávek. Porovnejte zvuk Métronome a Kalista s čím chcete, vše ostatní při přímém srovnání bude malé a pocitově ploché, ať už to Métronome dělá jak chce. "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) byla rozprostřená prakticky po celé poslechové místnosti, mohutná až koncertním způsobem, což jako kdyby přeměnilo poslechovku na skutečný hudební klub, kde kapela hraje právě pro vás. Přestože Métronome pak informoval také o limitech, jisté plochosti a zašmodrchanosti nahrávky, nebyl problém se separováním jednotlivých nástrojů a dokonce ani s jejich pečlivým rozmístěním nejen v pravolevém, ale i předozadním směru a to v tak suverénním stylu, že prostě cítíte i spoustu, spoustu vzduchu okolo nástrojů. Cítíte se být přímo uprostřed plasticky vykresleného, trojdimenzionálního prostoru, rozpínajícího se všemi směry daleko za hranice očekávání.
Zvuk Métronome DSc1 má také výjimečnou sílu, má tah na branku, kterým vás posouvá napříč hudebním zážitkem s nezastavitelnou monumentálností tektonických pohybů. "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) byla nádherně šťavnatá, vláčná a vřele barevná. Byla tu nádherná fluidnost, ve své velikosti fascinující zvuk, který dokáže zaplnit okolí i vás, který má váhu, má tělo a přitom má disciplínu skutečného "velkého" high-endu. Nádherná čitelnost a absolutní samozřejmost nekladou mezi vás a podstatu hudby žádnou překážku a DSc1 je výjimečně muzikální.
S Métronome DSc1 nepotřebujete speciální hudbu, protože sám streamer / převodník zvláštní příležitost udělá z poslechu čehokoliv a kdykoliv. Streamující převodník by možná mohl mít možnost přímého připojení datových pamětí, možná by mohl Métronome mít i vlastní aplikaci (jakkoliv to je jen pro pocit, protože třeba mConnect funguje zcela bez potíží), jinak ale DSc1 představuje moderní digitální high-end v jedné z nejnádhernějších podob. Záměrně říkáme, že "nejnádhernějších" a nikoliv nejlepších, protože DSc1 má svou barvu zvuku a na trhu najdete (byť dražší) přístroje s ještě filigránštějším detailem a větší technickou precizností. Ale ta schopnost uchopit a zreprodukovat nejen technickou stránku nahrávek, ale i jejich podstatu, jejich jiskru, barvu a vášeň, to je něco, v čem patří DSc1 hodně vysoko v žebříčku audio komponentů. Nádherná sytost a bohatost vytváří jakési vlastní hudební gravitační pole, které vás prostě pohltí a nepustí a vaše nahrávky doslova rozsvítí tak, že hudba je "více hudbou". DSc1 je převodníkem, který mění technické prostředky na čistou srdeční záležitost a je to mimořádná nádhera.
Kč 499 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/2441-metronome-dsc1#sigProIda0a58311ed
--- --- --- --- ---
KLADY
+ nádherně muzikální zvuk
+ výjimečné podání prostoru a proporce zvuku
+ fluidnost reprodukce
+ perfektní kontrola a přitom šťavnatá uvolněnost
+ pocit váhy a plnosti nástrojů i hlasů
+ návyková hudební vášeň, která neunavuje
ZÁPORY
- chybí USB port pro přímé připojení disků
- chybí vlastní aplikace (jakkoliv mConnect nebyl žádnou překážkou, snad jen "pro pocit")
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz