Kde jsou ty doby, kdy bylo k dispozici jen pár výrobců MM přenosek a MC modely vyráběl pouze Ortofon. Protože k MCéčku byl k dispozici jen transformátor, a ten byl cenově skoro nedostupný, většina z nás byla závislá na MM. Výroba přenosek se od té doby hodně zamíchala, levné přenosky vlastně nejsou a ty lepší jsou sice dražší, ale hodně dobré. Nicméně postupný vývoj výroby má u některých firem i určitou logiku.
Švýcar Ernst Benz založil v roce 1970 malou firmu na výrobu safírových hrotů a dokonce má patentovanou technologii spojování diamantových hrotů se safírovým dříkem, pochopitelně jako OEM součásti pro gramofonové přenosky finálních výrobců. V Americe v osmdesátých letech koupil firmu Empire, která patřila mezi prestižní výrobce MM přenosek. Výrobu přenosek v USA zachoval. Na to následoval vývoj kvalitní MC přenosky, která byla v osmdesátých letech vyráběna již pod švýcarskou značkou Benz Micro. Protože Ernst Benz měl přece jen větší zájem o jemnou mechaniku a výrobu hodinek (mimochodem Ernst Benz je také značka zajímavých mechanických hodinek), je od roku 1994 výhradním majitelem firmy Benz Micro Alfred Lukaschek, vývojář a partner Benze. Ten je kromě jiného i autorem dost známého phono předzesilovače PP-1. Jinak je Benz Micro Switzerland výhradně výrobcem MC přenosek. Pro nás byl asi historicky nejznámější model Ruby díky své rubínové chvějce.
Model Glider se vyrábí od roku 1994 a za tu dobu prošel řadou vylepšení. Já jsme měl jednu variantu naposled k dispozici v roce 2000. V té době jsem pracoval dokonce s analogovou měřící aparaturou Bruel & Kjaer a dost detailně jsem si přenosku proměřil. Současná Glider-SL je podle označení L přenoska s nízkým výstupním napětím. Protože horní mezní kmitočet přenosky hodně závisí na hmotnosti pohyblivých dílů, a tedy i cívek, má L modifikace lehčí cívky, a tím i vyšší mezní kmitočet.
Pokud jste zvídaví a chcete si detailně prohlédnout princip a konstrukci MC přenosky, pak je Glider-SL tou ideální přenoskou, kterou pro to můžete využít. Původní věhlasný i současný model Ruby má celý systém skrytý v tělese přenosky, stejně jako řada současných modelů až po ty nejdokonalejší - Ebony a LP.
Glider je naopak zcela „nahý" systém. Je vidět kompletní konstrukce včetně relativně velkého magnetu (neodym, železo, kobalt, ferit), pólových nástavců, ale především chvějky s křížem pohyblivých cívek. Ty jsou navinuty drátem o průměru 0,018 mm. Bórová chvějka je uchycena na souosém nosníku, jehož natočením je možné ve výrobě upřesnit geometrii systému, a tím i zaručit maximální odstup mezi kanály. Nastavení je provedeno ve výrobě na speciálním optickém zařízení a optimální poloha je zafixována šroubem. Mezi zadním pólovým nástavcem a křížem cívek je miniaturní tlumící O kroužek, pozitivně ovlivňující průběh a rezonanci na vysokých kmitočtech. Základna přenosky je u levnějších modelů ze slitiny hliníku, u dražších z mosazi, všechno pochopitelně zlacené. A to je vlastně všechno. Zásadní rozdíly mezi modely jsou především v materiálu základny, vinutí cívek a ostatních hmot. Jinak je to vlastně docela jednoduché. Jenom se to musí zvládnout, a to Benz Micro skutečně umí!
Princip jsem se pokusil trochu naskicovat na obr. 1. Ke každé přenosce je výrobcem dodáváno kusové měření kmitočtové charakteristiky a přeslechů mezi kanály. Už před dvanácti lety jsem si ověřil, že měření odpovídají skutečnosti. Kopie měření viz obr. 2. Model S je ale oproti předchozímu typu vyrovnanější a má na vyšších kmitočtech mírné zdůraznění.
Po nainstalování přenosky do ramene a připojení na vstup předzesilovače Clearaudio Balance+ mě trochu polilo horko. Z reproduktorů se ozýval čistý brum! Po detailní kontrole jsem zjistil, že se ve výrobě nějak pomotaly barvy označující přívodní kolíky. Kontrola ohmmetrem a přepojení kablíků vše uvedlo na pravou míru. Potom už všechno probíhalo v klidu.
Svislá síla na hrot se ukázala nejvhodnější na horní hranici doporučené výrobcem, a to 1,9 p, další zvyšování k ničemu lepšímu nevedlo. Bez zkreslení byl ještě přehráván záznam +15 dB.
Na první poslech je mimořádná hloubka prostoru - poznáte to především u nahrávek pořízených jednou hlavní dvojicí stereofonních mikrofonů. Spektrálně nemá reprodukce chybu. Její průzračnost a efektnost je zvýšena nepatrně zdůrazněným horním koncem pásma. Až neskutečnou hloubku prostoru a přesnou, stabilní lokalizaci má na svědomí velký odstup mezi kanály. Zdá se, že optické dolaďování kolmosti snímacího systému má zásadní význam pro výsledné vlastnosti. Výšky jsou klidné, jemné a čisté, opět doklad vysoko posazené vysokofrekvenční rezonance systému.
Na desce Milese Davise Kind of Blue se prakticky přesvědčíte, že nejjednodušší nahrávací technika, která byla dostupná v roce 1959, při zodpovědném použití umožnila i zvukově nadčasové záznamy a žádný moderní remastering je už víc nevylepší. Stejný pocit mám z novějšího záznamu Illinois Jaquet a u bonusu nahraném 45 ot/min dokonce mívám pochybnosti, jestli je pokrok v záznamové technice skutečně pokrokem a ne pouhou technickou exhibicí. Podobné je to u Supraphon nahrávky Bartókových houslových duet Gertler, Suk (vydáno japonskou Columbií). U takovýchto jednoduchých, přehledných záznamů oceníte gramofon osazený přenoskou jako je Benz Glider SL. Chybu nemají ani stereo nahrávky inteligentně „smontované" z vícestopých záznamů Al di Meoly Casino, rockový Prokofjevův Péťa vlk nebo live Deep Purple Made in Japan. Agresivita a drive nejsou vykoupeny zkreslením a „nečitelností". Jednotlivé nástroje jsou drsné, ale čisté, přehledné.
Přenoska Benz Micro Glider-SL patří mezi hodně dobrý MC základ, na kterém lze postavit dobrý systém na přehrávání černých desek.
Technické vlastnosti
Chvějka bór 0.28 mm
Hrot diamant 3x60 um
Vertikální snímací úhel 20 °
Hmotnost 6,8 g
Výstupní napětí 0,4 mV/3,54 cm/sec
Impedance systému 12 ohm
Kmitočtový rozsah 20 Hz-20 kHz +- 1dB (viz graf)
Rozdíl mezi kanály max 0,5 dB
Odstup mezi kanály 35 dB/1 kHz
Poddajnost 15um/mN
Doporučená síla na hrot 1,7-2 p
Kč 19 990,-
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz