Musím se přiznat, že zesilovač ATC SIA2 150 byl mým prvním kontaktem s elektronikou firmy Acoustic Transducer Company. Tato anglická firma, založená v roce 1974, se nejprve zabývala výrobou kvalitních 12“ reproduktorů. Dobré zkušenosti s jejich vývojem začala od roku 1978 využívat pro výrobu monitorových reproduktorových soustav. Reproduktorové soustavy v pasivních i aktivních variantách se uplatňují jak v nahrávacích studiích, tak v domácích hifi systémech. A elektronické přístroje jsou vlastně jen „vývojovým odpadem“ aktivních výhybek a zesilovačů pro aktivní reprosoustavy.
Integrovaný zesilovač SIA2 150 má dost nekonvenční vzhled. Nerezový broušený panel je osazen dvěma extrémně velkými knoflíky a dvěma tlačítky. Panel je svisle rozdělen tmavými lištami a v té střední jsou indikační LEDky vstupů. Trochu matoucí jsou čtyři velké hlavy propojovacích šroubů - jejich tvar a velikost jsou podobné ovládacím tlačítkům. Pevné šasi je ocelové s mohutnými hliníkovými chladiči, uschovanými pod společným hliníkovým krytem. Přepínání pěti vstupů a páskového monitoru je šesti miniaturními relé, stejně tak se přepíná funkce mute. Regulaci hlasitosti má na starosti přesný „motorový“ potenciometr Alps.
Napájecí zdroj je osazen menším toroidním standby transformátorem, který nabíjí nevýkonovou předzesilovací a napěťovou část, a stíněným plášťovým transformátorem vyhrazeným pro napájení výkonových zesilovačů.
Výkonové zesilovače mají kompaktní konstrukci s kontaktní montáží desek elektroniky na rozměrné chladiče, vlastní napájecí zdroje s filtračními kondenzátory 2x10 G a jsou osazeny vždy dvěma komplementárním páry výkonových MOSFET tranzistorů. Relativně vysoký klidový proud zaručuje, že zesilovač pracuje při nízkých výkonech převážně ve třídě A. Dostatečné proudové předimenzování výkonové části umožnilo vyřadit z výstupní cesty jakékoliv ochranné kontakty, a zajistit tím vysoký činitel tlumení (i ta nejkvalitnější a nejdražší relé mají při paralelním propojení kontaktů odpor jednotek až desítek miliohmů a výrazně tak činitel tlumení snižují - klasická RP100 má nějakých 50 miliohmů a pro 4 ohmovou zátěž zhorší činitel tlumení na 80), jehož plné využití podporují i klasické WBT reproterminály. Všechna přípojná místa včetně sluchátkového výstupu jsou pouze na zadním panelu - pro sluchátkový výstup je to dost nestandardní místo. Kromě běžných linkových vstupů a výstupů pro záznam má zesilovač i výstup předzesilovací části a neobvyklý linkový výstup pro subwoofery. Konstrukce a zvolené výrobní technologie odpovídají malosériové výrobě, „garážovce“. Nicméně nic není ošizeno, nic neschází a kromě nekonvenčního výstupu pro subwoofery ani nic nepřebývá.
Zesilovač byl pro mě zcela nový a ani na stránkách výrobce, ani na webu se nevyskytují žádné detailnější informace, a tak jsem si alespoň základní vlastnosti kontrolně přeměřil. Výstupní výkon je téměř 210 wattů v jednom kanále do zátěže 4 ohmy, činitel tlumení pro stejnou zátěž je na nízkých kmitočtech vyšší než 200 a harmonické zkreslení je na nízkých a středních kmitočtech okolo 0.003%, na 20 kHz 0,045% (při výstupním výkonu 25W). Překvapivě příjemná je měkká a stabilní limitace v celém akustickém pásmu. (Pozn.: měření jsou pouze informativní a byla provedena standardní servisní měřící sestavou Neutrik/Tektronix).
Konvenční dálkový ovladač je určen pouze pro ovládání základních funkcí: přepínání vstupů, regulaci hlasitosti, mute a vypínání napájení. Dalších šest tlačítek je určeno pro případné ovládání CD přehrávače.
Po zapojení a zapnutí sítě vypínačem na zadním panelu začíná poslech rychlým střihem. Standby stav totiž udržuje zesilovač s plně aktivovanými napájecími napětími, a tak po spuštění z dálkového ovladače bezprostředně, bez jakýchkoliv pazvuků, začne zesilovač „naplno“ hrát. Nezaznamenáte žádnou prodlevu, aktivity mute obvodů nebo jiná zdržování. Pokud je vytočen regulátor hlasitosti mimo minimální polohu, okamžitě slyšíte hudbu. Z toho také vyplývá, že Standby stav udržuje analogové obvody plně aktivní, ne jako u spotřebních zařízení, u kterých je aktivní většinou napájecí kontrolka a případně nějaký údaj na displeji.
Reprodukce je živá, čistá, s jemnými detaily a plnou dynamikou i při vysoké poslechové hlasitosti. Na rozdíl od většiny obdobně drahých MOSFET zesilovačů, které jsou na basech zpravidla „měkčí“, je reprodukce nejnižších kmitočtů pevná, s přesnými obrysy a dostatečnou energií. Po podrobnějším poslechu je zřejmé, že lokalizace je přesná a stabilní (prostor se nemění ani při výrazných rozdílech v hlasitosti poslechu). Perkuse jsou rychlé, detailní a prostorově oddělené. Plně si to užijete u akustických nástrojů, klasických (Reference Recording-Stravinskij, Berlioz) i jazzových záznamů (Ali Farka Toure, Miles Davis Kind of Blue, Weather Report - Heavy Weather, Maynard Ferguson…). Přitom ani hodně hlasitá reprodukce rockové hudby nemá slabiny. Rolling Stones Bridge to Babylon, nahraná skutečně „na doraz“, zůstává dynamická, agresivní a přitom detailní.
Bezpodmínečným předpokladem, že si tyto přednosti plně užijete, je akusticky symetrický poslechový prostor. Zesilovač kromě regulátoru hlasitosti totiž nemá žádné ovládání, tedy ani regulaci symetrie. Ale i to se pozitivně podepisuje na perfektní reprodukci. Musím se přiznat, že po testu patří SIA2-150 mezi mé vážné favority.
Údaj uváděné výrobcem
Integrovaný zesilovač – SIA2-150
Výstupní výkon – 150W / 8 ohm
Vstupní citlivost / impedance – 350 mV / 22 kohm
Odstup rušivých napětí – větší než 100 dB
Kmitočtový rozsah – 5 Hz – 200 kHz +/- 0.1 dB
Rozměry š x v x h – 435 x 135 x 350 mm
Hmotnost – 20 kg
Cena – Kč 69.900,-