Německá značka Audionet má v podtitulu svého názvu krátké heslo - "Scientific magic". Ostatně "technický" přístup ke konstrukci je tak trochu zakódován v DNA mnoha dobrých výrobců z kraje na západ od našich hranic, takže to nejspíš není zase takové překvapení. Dostala se k nám sestava z úplně nejvyššího patra katalogu, kde již několik let vládnou monobloky s jednoduše srozumitelným označením - MAX.
Monofonní koncové zesilovače MAX vzbuzují už od pohledu dojem solidnosti, ač jejich rozměry v kontextu mnoha dnešních obrovských zesilovačů působí vlastně až lehce nenápadně. Může za to i celková strohost striktně pravoúhlých linií obou kvádrů. Šasi je vyrobena z velmi pěkně opracovaných hliníkových desek v kombinaci s ocelovým plechem, ta čelní je v neupravené "hliníkové" barvě, zbytek zdobí černý elox. Úzký (21,5 cm), relativně vysoký (28,5 cm) a do hloubky protažený (50 cm) zesilovač váží velmi poctivých 38 kg.
Na čelní stěně najdete pouze poměrně malý displej, na kterém se zobrazují provozní informace; o kousek níže je pod logem výrobce dlouhá vodorovná vyfrézovaná čára, uprostřed níž se nachází spínací tlačítko, které po určité době držení umožňuje i drobné změny v nastavení zesilovače (například aktivní vstup apod.). Ostatně, co víc si od koncového stupně přát.
Zadní panel je o něco bohatší, ale zůstává minimalisticky laděný a organizovaný. Nahoře najdeme dvě podoby analogových signálových vstupů - jak symetrické XLR, tak nesymetrické RCA konektory (je zajímavé, že monobloky jsou barvou konektoru rozlišeny na pravý a levý). Protože Audionet je věrný nesymetrické konstrukci obvodů, právě propojení RCA konektory zdá se zní o chlup lépe. O kousek níž je čtveřice reproduktorových terminálů Furutech, dimenzovaných pro bezproblémové použití banánků, holých vodičů i vidliček, jak naznačuje počet terminálů, tak i v bi-wiringovém zapojení. Ještě o další kousek níž se pak nachází běžná napájecí zásuvka s kolébkovým spínačem a hlavně vstup a výstup firemního řídícího systému Audionet LINK v podobě optických konektorů.
Optika tu nebyla zvolena náhodou, ale výhradně kvůli tomu, aby do zesilovače nevedlo další metalické spojení, kvůli kterému by mohl vznikat nežádoucí brum. I to docela dobře ilustruje snahu o MAXimální péči a racionalitu při konstrukci.
Spodní třetina zadní strany naznačuje ledacos o vnitřním rozložení komponentů, skrze průduchy totiž vidíte do základního "patra" přístroje, v němž se nachází dvojice štědře dimenzovaných toroidních transformátorů s výkonem 1000VA na každý z nich; jsou stíněné a krom prostupů pro kabely plně fyzicky oddělené od elektroniky.
Ta se nachází na deskách plošných spojů v horní části. V tomto prostoru najdeme i velké filtrační kondenzátory s celkovou kapacitou 156 000 uF. Zesilovač pracuje s firemní architekturou Ultra Linear Amplifier, která v signálové cestě zavrhuje použití kondenzátorů a používá výhradně diskrétní součástky. Výkon dodávají vždy čtyři páry MOSFET tranzistorů, v nichž je udržován klidový proud 0,6A. Vůbec každá jednotlivá část zesilovače je poctivě kontrolována za pomoci mikroprocesoru, monitorujícího jak optimální teploty, tak přítomnost DC složky v proudu, tak třeba přetížení a další parametry. Díky tomu zesilovač hlídá třeba i fázi v napájení, takže vás upozorní na nutnost pořešit případný problém se zásuvkou či napájecím kabelem.
Audionet MAX disponuje solidním trvalým výkonem 400 Wattů do 8 Ohm, respektive 700 Wattů do 4 Ohm a stabilní podle výrobce zůstává i při zátěži 2 Ohmy (kde mimochodem dává 1 100 Wattů). Frekvenční odezva v tolerančním pásmu -3 dB činí 0 - 500 000 Hz, zesilovač se tak zdá být "rychlým". Tlumící faktor dosahuje hodnoty minimálně 1 800 na 10 000 Hz, ale u hranice 100 Hz činí solidních 10 000, což by mělo zaručit dostatečně pevnou kontrolu basové složky. Odstup signálu a šumu činí sympatických 125 dB. To jsou skutečně poctivé parametry, hodné high endového zesilovače.
Audionet MAX jsme poslouchali s firemním předzesilovačem PRE G2, ale také s Primare PRE60 nebo Rogue Audio RP-5. Srovnávalo se s koncovým stupněm Primare A60 a monobloky Rogue Audio M-180. Srovnání doplňovala klasická redakční sestava Naim Nait XS / Naim CD5si a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Zdrojem signálu byl krom zmíněných soulution 746, Electrocompaniet EMC 1 MK III nebo třeba VPI Scout Jr. a Pro-Ject Elemental buď s integrovanými phono předzesilovači či Pro-Ject Phono Box. Chvílemi sloužil i ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Při večerním sledování filmů se zapojil i projektor SIM2 Crystal Cube. Poslouchalo se přes redakční stálice Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale také přes Audiovector SR 6 Avantgarde Arreté, GoldenEar AON 3 a GoldenEar Triton Three. Propojeno bylo mnoha různými kabely v čele s TelluriumQ Silver a Black, ale také kabeláží Audionet (RCA), kabely ZenSati Authentica (vše od napájení, přes signálové až po reproduktorové) nebo všemožnými kabely od Cardas, MIT a Audio Art.
Monobloky MAX po celém světě za dobu své existence získaly tolik ocenění, že by jejich výčet několik minut zabral. Ani nás tak nepřekvapila fantastická, v podstatě perfektní kontrola kontrabasu v Hadenově "The Good Life" ("Quartet West" | 1987 | Polygram | 831 673-2). Nástroj měl věru perfektní definici a zesilovač dokázal protlačit i z menších reprosoustav i hodně hluboké tóny s plnou vahou. Prvotřídní je také schopnost předat exaktně různorodost tónů i celý jejich průběh, každé brnknutí je jako vysochané, parádně oddělené a má luxusní impuls. Ač je kontrola skutečně výborná, bas není tvrdý, struny spíše příjemně, byť autoritativně broukají.
Excelentní suverénnost, vedoucí až k pocitu naprosté "normálnosti" nás čekala i při reprodukci hlasu Loreeny McKennit v "Moon Cradle" z "Parallel Dreams" (2006 | Quintas | 0774213510327). Tak suverénně čistý, plný a plastický vokál se hned tak neslyší. Nejen ve středním pásmu hraje Audionet MAX neuvěřitelně čistě a otevřeně, ale právě na vokálu se to vnímá nejsnáze. Působí tak přirozeně, že se špičkovými reprosoustavami máte naléhavý pocit jeho přítomnosti v prostoru, jeho hmatatelnosti. Natolik přesné a čisté všechno je a natolik perfektně dokáže MAX ovládat měniče v podstatě libovolných soustav. Můžete také otáčet hlasitostí od nejnižších poloh až do téměř bolestivých výšek, aniž by se charakter nějak citelně proměnil, monobloky zůstávají suverénní v každém okamžiku a třeba i výrazně znělým strunám harfy umí dodat naprosto konkrétní hmotu. Brnkání je také až matematicky přesné, neztrácí však hudební půvab, není strojově chladné.
Vibrafonu v "New York 19" od The Modern Jazz Quartet ("Lonely Woman" | 1998 | Atlantic | 8122-75361-2) dodaly zesilovače fantastickou znělost a razanci, stejně jako náležité proporce, každý dopad paličky rozezní celou plošku a ne jen jediný bod. I činel je jasně rozeznělou velkou kovovou plochou, je úžasně bohatý na informace a úplně vidíte ten rozvibrovaný kov před sebou, při práci metličky je znát, že má mnoho vlasů a každý z nich vytváří svůj kousek výsledného zvuku. Reprodukce je prostě technicky naprosto brilantní, přesná, čistá a jasná jako sklo, opět ale nesklouzává do analytické neosobnosti a nechává vyznít to důležité - hudbu a její atmosféru.
Jakmile se Valerij Afanasijev opřel do klaviatury v Schubertově "Sonátě pro piano v G dur, op. 78 D984" (1994 | Denon | CO-78923), objeví se (pochopitelně máte-li k dispozici dostatečně agilní reprosoustavy) v poslechové místnosti klavír s realistickou velikostí a hlavně s dechberoucí, živoucí dynamikou, která vás přiková do sedačky. Audionet MAX má zjevně sil na rozdávání, stejně jako má dynamickou rezervu v téměř každém okamžiku a jen obtížně se představuje situace, v níž by nezvládal ukočírovat sebesložitější dění.
Jakkoliv se přednes zesilovačů nedá uzavřít do škatulky "analytické", hloubka vhledu do Stingovy "I Hung My Head" byla vpravdě dospělá a obdivuhodná. Parádní kontrola v každé milisekundě dovoluje zaznít i echu nahrávacího prostoru, byť je to jen lehoučké dýchnutí, které dokážou z nahrávky vydolovat jen skutečně špičkové přístroje. Zvuk je zaostřený s precizností dokonalé digitální fotografie, zvuk si nehraje na žádná pozlátka, žádná zdůraznění, žádnou "hezky" a "příjemně" nerovnou frekvenční charakteristiku. Je přímý a upřímný, přitom však kultivovaný. Ševel činelů nebo zpěv zní bohatě, neefektně, ale zcela suverénně.
Zůstaneme-li u Stinga, ale přeskočíme na album "Symphonicities", respektive skladbu "Englishman in New York" (2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537), zjistíme, že jednak precizní kontrola, ale jednak i koncepce monobloků pomáhají vykreslit pevný, přehledný a jasně rozložený prostor nahrávky s pevně lokalizovanými nástroji. Zas a znovu je tu cítit pevnost a bezprostřednost v každém zahraném tónu, jako kdyby za zesilovači naplno pracovala ještě nějaká malá elektrárna a tlačila proud pouze do vaší muziky. Zvládnou-li to vaše reprosoustavy, scéna bude opravdu veliká a opravdu bohatá na informace.
Audionet MAX umí ale být i poměrně tolerantní, dobře, ale rozhodně ne audiofilsky nahraná "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) stála na bohaté, parádně pulsující baskytaře, kterou doplňovaly tenké, přesné a pronikavé činely. Nad tím vším se vznášel zasněný zpěvákův hlas a z hudby úplně prýští pocit, že tohle prostě chcete poslouchat, že tohle se poslouchá s naprostou lehkostí. MAX nepřidávají, ani neubírají, ale má-li hudba podmanivou, povedenou atmosféru, umí jí nechat projít až do poslechového prostoru.
Audionet MAX jsou špičkové monofonní zesilovače. Mají špičkové zpracování, poctivou high endovou konstrukci a dostatečnou výbavu a možnosti. Patří už do hodně, hodně vysokých cenových tříd, stále ale nepůsobí předraženým dojmem, jako mnoho dnes vyráběných konkurentů. I když i zde se od doby uvedení cena vyhoupla skoro na dvojnásobek (ale buďme fér, její zvýšení provází změny v software i součástkové základně)... Pokud hledáte ale "to ono" absolutní řešení a nechcete nebo nemůžete zaplatit ultra high endové systémy, Audionet MAX už vám nabídne drtivou většinu jejich schopností. MAXy jsou také takové malé elektrárny, umí protlačit v podstatě cokoliv a v podstatě kamkoliv, umí uřídit i složité reprosoustavy a umí z malých vymáčknout neuvěřitelné. Pracují se strojovou jistotou a matematickou přesností, ale nezapomínají z transparentnosti, rychlosti, impulsu, dynamiky a kontrolu (vše na špičkové úrovni) zase zpátky poskládat hudbu. A to se cení možná ještě víc, než zvukový perfekcionismus.
Kč 509 320,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ prvotřídní kontrola a energie
+ transparentnost
+ rychlost a rytmika
+ impuls
+ dynamika
ZÁPORY
- vlastně nic, pokud si ho můžete dovolit
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz